COURANT. LETDSCIIE 1805. VRIJDAG 29 MEI. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nonimers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag, IF'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. BlïSMSNLANDSCHfi: 8ï£iÜGTËi\ LEYDEN, 28 Mei. Bij kon. besluit van den 24iteD dezer is aan mr. W. A. L. Domis, op g zijn verzoek, uithoofde van verandering van woonplaats, eervol ontslag ver- leend als 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier, en lot 2dc luite- I nant bij die schutterij benoemd W. H. van Koppen, thans sergeant. Wij vernemen dal er op Dingsdag aaust.den 2dca Junij, op Zomer- I zorg een groot militair concert zal plaats hebbente geven door het mu ziekcorps van het regiment grenadiers en jagers uit 'sHage, onder de lei ding van den directeur, den heer F. Dunkier. Dit berigt zal ongetwijfeld velen welkom zijn, daar de gelegenheid om hier ter slede dit zoo te regt beroemde corps in zijne volle kracht te hooren zoo zelden wordt aan geboden. Het corps heeft hier, zoo dikwijls het zich bij akadcmische fees- j ten liet hooren, te aangename herinneringen achtergelaten, om niet zeker te zijn dat al wie prijs stelt op eene degelijke en onberispelijke muziek-uitvoc- ring zich op dien avond op het aangename Zoincrzorg zal laten vinden ten einde daar iets van de »déliccs du bois de la Have" te genieten. Op Woensdag 3 Junjj ek. zal door de hh. Gebr» van der Hoek alhier eene verkooping worden gehouden die, vooral wat de verzameling prentwer ken door den heer P. van Hemeren nagelaten, aangaat, eene bijzondere opmerkzaamheid verdient. Onder de 109 nommers uitmuntend geconser veerde, meest alle zeer kostbare, prentwerken behoort in de eerste plaats een fraai en thans compleet exemplaar van de reeds vroeger besprokene Königl. Gemiilde-Galerie in Dresden Ie worden genoemd. Voorts mogen Galerie de Florence, Galerie du due d'Orleans, Königl. Baierischer Ge- möldesaalhel prachtwerk Description de. I'Egypte, Napoléon et ses con temporains, diverse piltoresqne reizen, alle met keurige platen versierdenz. vooral niet vergeten worden. In de kleine verzameling boekwerken komen goede werken voor over regtsgeleerdheid, geschiedenis, reisbeschrijving en Fransche letterkunde. Uit Vetir vernemen wij dat de met bloemkool beplante uitgestrekte velden aldaar een schoon gezigt opleverenomdat lot nog toe het weer voor deze vrucht gunstig was. Van de vroeg uitgepootte bloemkool zijn mede weinig planten mislukt. Door s'.cmgeregtigde ingelanden van den Driemanspolderonder Socler- meer en Stompwijk, is tol dijkgraaf van dien polder verkozen de heer J. Groeuewegen uiet 466 van de 920 ttilgebragle stemmen. De overige 454 stemmen werden op den heer L. Koetsier uitgebragt. De wis- en natuurkundige afdeeliug der kon. akademic van weten schappen te Amsterdam zal Zalurdag aaust. aldaar eene gewone vergadering houden. Op de beide Pinksterdagen zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 31200 reizigers, waarvan 10500 op den eersten en 20700 op den tweeden dag. Uil Delft meldt men van den 26slcn bet volgende: Gisteren avond is alhier aan hel station van den spoorweg een persoon gevangen genomen, wiens verregaande balddadigheid groote ongelukken had kunnen veroorzaken. HÖ was namelijk in het bezit van dergelijk fluitje als waarmede de conduc- leurs hel sein tot vertrek geven. Op een gegeven oogenblikterwijl dc reizigers zich nog gedeeltelijk op het plankier bevonden, blies hij op zijn fluitje; een der conducteurs, aieenendc, dat dit signaal door zijn kameraad werd gegevengaf daarop ook van zijn kant het sein zoodat dc machinist voornemens was te vertrekken, toen hij nog, ter regter lijd, door een der ambtenaren van het station werd gewaarschuwd te wachten tot hij een mondelingen last van den stationschef had ontvangen. Ware hij vertrok ken, dan was de trein in botsing gekomen met den trein die van 'sHage in aanlogt was en die nog door een tweeden werd gevolgd, zoodat de ramp die welligt daardoor was ontstaan niet te overzien ware geweeet. Uit Gouda meldt men het volgende: Op de in hel laatste gedeelte der maand Augustus alhier, door de afdeeliug Gouda cu omstreken der Holl maatschappij van landbouw, te houden tentoonstelling van fokvee, zul len een groot aantal prijzen voor mannelijke en vrouwelijke dieren van rund- en wolvee worden uitgeloofd. De runderenwelke zullen worden gevraagd, zijn van inlandsch, de schapen van inlandsch of Engelsch ras. De prijzen zullen op de meest vrijgevige wijze, zonder ecnige beperkende voorwaarde, worden uitgeloofd. Muziekuitvoering en vuurwerk op de markt zullen dit laudbouwfccsl opluisteren. Wordt de afdeeliug in staat gesteld gevolg te geven aan haar voornemen om, gedurende een reeks van jaren, telkens zulk eene tentoonstelling naar hetzelfde programma te houden, dan kan het niet missen, of zij zal daardoor een zeer gunstigen invloed op de veredeling van hel vee in deze omstreken uitoefenen. De uitgifte der programma's wordt spoedig te gemoct gezien. Te Meaemblik is dezer dagen in een regenbak van hel voormalige instituut gevonden het lijk van een voor 6 jaren aldaar vermist militair van de slrafdivisie. Men maakte den bak schoon en vond het lijk bijna ge heel vergaandoch daarbij eene som van 25 en een horologie. Aan het V. D. wordt medegedeeld dat de remonslrantsch-gereform. gemeente te Amersfoort bij kon. besluit is gemagligd een eigen predikant te beroepen op een tractemenl van ƒ1200, waarvan ƒ400 van hel rijk. Te Velp hadden op Pinkstermaandag twee treurige voorvallen plaats. Eene dienstmaagd, die een troepje door drank opgewonden jongelui wilde ontwijken, werd door een zwaar beladen wagen overredenzoodal haar twee ribben gebroken werden en zij eene verwonding in den rug kreeg. Des nachts is de aanzienlijke huizing Akkerzigt, in de Biezendel, een prooi der vlam men geworden, waarbij een bejaard persoon is omgekomen. De onvoor- zigtigheid eener dienstmaagd, die van de kermis te Rozendaal kwam, moet oorzaak van dit onheil zijn. 's GRAVENIIAGE, 28 Mei. Tot burgemeester der gemeente Dinxperlo is benoemd de lieer P. L. Ebeling. Tot commissaris van politie te Deventer is benoemd de heer W. 11. J. van Nues, thans inspecteur van politie te Arnhem. Tot lid van het collegie voor de zeevisscherrjcn is benoemd de heer A. E. Maas te Scheveningen. Bij kon. besluit van den 25stfn dezer zijn de vice-admiraal D. Bijl de Vroc, de kapiteins ter zee J. C. Baak en H. F. Valcntini, de kapteiu-luil. ter zee R. C. Sloos en de inspecteur van administratie C. J. Lina, op pen sioen gesteld, onder toekenning aan den kapitein ter zee Baak en den ka- pitein-lnit. ter zee Sloos van den lilulaircn rang respectivelijk van schout bij-nacht en kapitein ter zee. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tot schout-hij-nachlden kapitein ter zee A. A. de Vries; tot kapitein ter zee, de kapitein-luit', ter zee J. W. de Ruyler de Wildt, G. P. J. Mossel, J. Andreae; lol kapitein- luit8. ter zee, de luit8, ter zee l8te kl. P. W. Stort, A. L. Palm, G. W. F. Moeth, A. Schólborgli; tot luit. ter zee l5te kl.de luit8, ter zee 2dc kl. J. Tromp, J. Scheurleer, W. J. Schollen van AschatJ. A. Baart de la Faille; lol luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lsle kl. W. F. Blaattw, G. van Herwaarden, 11. J. van der Mandele, F. H. baron van Verschuer, C. A. Woldringh, P. Metman, M. F. Reeringh, W. J. Iloogenhuyze, B. M. van der Weide, F. Zegcrs Veeckens, P. Lycklama k Nyeholt, G. C. Sterk, J. A. Veiling, F. J. Beekman, W. A. van Aken; tol inspecteurs van ad ministratie de officieren van administratie l8tc kl. J. S. Spanjaard, A. Pol- kyn; lot officieren van administratie I518 kl., die der 2de kl. J. J. Hoogen- slraaten, A. A. Gijsberti tlodenpijl, A. C. Ruighart, en tot officier van administratie 2de kl.die der 3de kl. VV. F. E. Ie Rulle. Voorts heeft Z. M. goedgevonden te benoemen: bij den staf van hel wa pen der artillerie tot magazijnmeester 2dc kl. te Breda den kapitein van de l8te kl. A. J. E. Dolleman, van het lste reg. vesting-artilleriebij het 3de reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3dc kl. den lsle" luit. J. G. C. van Dijk, van hel corps pontonniers; tot lstel1 luit. den 2den luit. C. L. van Pcscli van hel corps, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der land- uiagt tot officier van gezondheid lstc kl. die der 2de kl. 'H. L. Verspycken tot officier van gezondheid 2de kl. die der 3de kl. J. Leon en G. van Wichercn. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein jhr. W'. G. Wltewaall van Stoetwegen, benoemd magazijnmeester der artillerie 2de kl. te Breda, inge volge zijn verzoek, op pensioen te stellen, onder toekenning van den rang van majoor. Door Z. M. is vergunning verleend aan mr. D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht, als kamerheer dienstdoende bij H. M. de koningin- moeder, tot het aannemen van het kommandeurskruis 2dc kl. der hertoge- lijk-Saksen-Ernestische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Altenburg geschonken. Tol hel afleggen van het examen ter verkrijging van den titel van candidaat-notaris, hebben zich 19 adspiranten aan de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland aangemeld. Bij de verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland op eergisteren zijn uitgebragt 324 geldige stemmen. De uitslag was dat er eene herstemming moet plaats hebben lusschen den heer mr. 1'. L. F. Blussé die 116 stemmen, en den heer jhr. J. Westpalm van Hoorn van Burgh, die 109 stemmen verkreeg. Wij vernemen dat niet alleen hel plan is gevormd, maar dat men reeds krachtdadig aan de verwezenlijking daarvan werkzaam is, om in den loop der maand Augustus op groote schaal een vocaal en instrumentaal con cert te geven in de ridderzaal op liet Binnenhof. Het programma zal uit sluitend bevatten composition van onze vaderlandsche toondichters, die zelvcn

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1