LE1DSCHE COCRAAT. VRIJDAG 22 MEI. e 1805. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel /aars. /Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJCOEGSEL. BlNNENLANDSCHK BKitltiTBN LEYDEN21 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn als leden der plaatse lijke commissie van geneeskundig loevoorzigtbij periodieke aftreding, he- j noemd de hh. dr. A. HasebroekG. Aalbcrsberg en B. ,1. Fornara. Tol hulponderwijzer der 2de UI. aan de openbare school voor minvermogenden werd benoemd C. G. van Dordtvan Delft. Voorts was aan de orde het voorstel van hel raadslid H. F. Krantz, tol vermindering van den prijs van het gas. In de verschillende rapporten daaromtrent uitgebragt, zoo van burg. en weth.als van commissarissen der gasfabriek en de commissie van finantiënwerd geraden in dal voorstel niet te treden. De heer Krantz heeft hij den aanvang der beraadslagingen daarover zijn leedwezen betuigd, zijn voorstel nader toegelicht en de wenschelijkheid daarvan betoogd. Nadat verschillende leden over dit voorstel bij herhaling het woord hadden ge voerd zoowel voor als tegen werd hel ten slotte verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Onder de redenen door de tegenstanders aangevoerd was, dat de gemeente de overwinst der gasfabriek niet kon missen zonder dat den ingezetenen weder andere lasten werden opgelegden dat de prijs van het gas hier billijk was en, uitgezonderd voor de kleinere gasverbruikers, niet hoo- ger dan in de plaatsen waar concurrentie beslaat. Door de voorstanders werd daarop aangemerkt, dat de gasverbruikers tnoeijelijk genoopt konden worden deze "lasten te dragen, die uit een monopolie voortvloeiden, terwijl, wanneer het eene belasting gold, daarin door al de ingezetenen werd ge deeld, en ook dat de overwinst, die jaarlijks in de gemeentekas vloeide, voldingend bewees dat de prijs van het gas te hoog was. Onder de bij den raad ingekomen stukken was een adres van den heer W. F. van Harlrop, houdende verzoek om ontslag als opziener over de fa- bricagewerken. Te Voorschoten is Dingsdag II. eene bijeenkomst gebonden van de door Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden benoemde personen tol het vor men eener plaatselijke commissie voor de oprigting van een nationaal ge- denkteeken voor 1813 enz. Nadat de commissie zich geconstitueerd bad, werden benoemd: lol voorzitter de heer J. P Treub, burgemeester der ge meente, tot onder-voorzitter jhr. mr. (1. A. Steengracht en tot thesaurier en secretaris mr. J. J. Pompe van Meerdervoortdie, hoewel niet tegenwoordig zijnde, zich, naar men zich vleit, deze benoeming als de andere heeren za! laten welgevallen. Voorts werd door een der leden het voorstel gedaan en aangenomen om Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden kenbaar te maken, dat zij met genoegen eene toegezegde wijziging der hoofdcommissie hadden vernomendie meer in overeenstemming was met de sympathie der natie en waardoor alsdan de spreuk: eendragt maakt magt, meer bewaar heid zou worden. Tevens werd door de commissie wenschelijk geacht, al vorens over te gaan tol hel inzamelen der gelden, eenigermate het doel te kennen dat met de fondsen beoogd wordtomdat velen welligt daarvan hunne giften zouden afhankelijk stellen. Te Leyderdorp is heden mede eene bijeenkomst gehouden van de per sonen, door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden benoemd lot leden der commissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. Daarin werden nadat de commissie ziclt geconstitueerd hadbe noemd tot voorzitter de beer mr. 1'. G. Hubrecht, burgemeester, tol secretaris de heer G. van Geer, en tot penningmeester de beer A. Farmenlier. Men verzekert ons, dal verscheidene boerenverlokt door den prijs der wol en voor daling bevreesd, reeds hunne schapen hebben laten scherenwat anders veel later en met warm weder geschiedt. Maar van de glad geschorene, deels door koude verbijsterde schapendie teri gevolge daarvan eenige luwte zoeken tusschen het riet aan de slootkantenzijn er reeds onderscheidene in het water omgekomen. De Slaals-Courant bevat bet rapport door den hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 8stc district (Utrecht), den beer van Reede, uitgebragt aan den minister van binnenl. zaken, omtrent de werken van den cenlraal- spoorweg Utrecht-Zwolle. Dit rapport is gunstig, en aan het slot wordt gezegd dat, wanneer er goed wordt doorgewerkt, de aanvang van de dienst van Utrecht tot Hattem, wal den weg zeiven betreft, legen Julij geen be zwaar zal opleveren. Door de arrond.-reglbank te Arnhem is M. M. Baarsma, oud 15jaren geboren te Rotterdam, ter zake van hel door bedrog en geweld wegvoeren van een 8-jarig kind, waarmede zij ging bedelen, tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene maand veroordeeld en om daarna naar een bedelaars gesticht te worden overgebragt. In de veenderijen onder Steenwijk weigeren de arbeiders in massa te werken en maken zij zich aan ongeregeldheden schuldig. Z(j eischen ver hooging van loon en dwingen de mede-arbeiders het werk te slaken. Naar men verneemt, is door de veenbazen buitengewone hulp van de rijkspolicie verzocht. De burgemeester van Drnncn waarschuwt in het Politieblad eenieder, om geen vertrouwen te schenken of ondersleuning te verleenen aan den onder cnratele geslclden E. A. Schreuder Schepmangewezen ambtenaar uit Oost-Indië, gewoonlijk opgevende te zijn gepens. lste luit. uil Oost-Indië. Genoemde persoon heeft zijne wettige huisvrouw verlaten en zwerft thans rond zonder vaste woonplaats; bij weel op zeer geslepene wijze, telkens in eene andere gemeente, onder voorgeven van in de kost te willen komen, zich buisvesting te verschaffen en geld en kleederen te doen leenenwaarna hij zich gewoonlijk met het geleende uit de voeten maakt. Uit Heerlen (Limburg) meldt men het volgende: Nog rooken bijna de puiuhoopen van den laatsten brand, welke deze gemeente heeft getroffenof den 17dCD dezer brak in het gehucht Geer een nieuwe brand uit, waardoor 4 huizen werden vernield. De schade wordt op ƒ14000 begroot. Het is opmerkelijk dat in de straat, waarin dit nieuw ongeval voorviel, eens uit 18 buizen bestaande, bet vuur op twee na allen heeft vernield. Volgens bcrigtcn uit Japan gingen de Daimio's te Jedo steeds voort met gebruik te maken van de hun gegeven vrijheid, om ieder naai' zijn eigen landschap te vertrekken. Schier onafgebroken zag men hunne treinen op den groolen weg, die door Kanagawa en langs Jokohama loopt. Behalve de voorzorg, welke de Japansehe regering heeft genomen door bet plaatsen van wachthuizen langs dien weg, is door die regering nog een andere maat regel genomen, namelijk de aanleg van een nieuwen weg, welke, van Jedo uitgaande, bij Foedsi-Sawa, ongeveer 7 uren beneden Kanagawa, op den grooten weg uitkomt en aangewezen is voor de treinen van aanzienlijke personen, om ontmoetingen en botsingen met vreemdelingen te voorkomen; doch behalve dat deze maatregel groote ontevredenheid verwekte onder de bevolking, welke langs den ouden weg woont en een voornaam middel van beslaan vindt in de doortrekkende treinen, liep ook het gerucht, dat vele vorsten daarin eene soort van vernedering zagen en niet gezind waren die aanwijzing te volgen. De bezorgdheid der Japansehe regering voor de vei ligheid der vreemdelingen bleek nog verder omstreeks de helft der maand Januarij jl.toen de minister-resident van Amerika, die zich eenige dagen te Kanagawa bad opgehouden en het voornemen had om over land naar Jedo terug te keerendoor baar overreed werd om wegens het daaraan verbon den gevaar van dat plan af te zien en daarop met een van hare stoomsche pen derwaarts overgebragt werd. Te Nagasaki was alles rustig. Zoowel daar als te Jokohama kwamen steeds vele stoomschepen van Amerikaansche en Engelscbe firma's in China aan, welke meestal voor hoogen prijs voor rekening der Japansehe regering of wel van afzonderlijke vorsten werden gekocht. 's GRAVEN HAGE, 21 Mei. Z. M. heeft goedgevonden: ingevolge hun verzoek op pensioen te stellen den kapitein F. L. Imthurn, van het 4de reg. infanterie, en eervol ontslag te verleenen aan den intendant 2de kl. bij de militaire administratie in Ned. Indie C. Vemer, met toekenning van pensioen, bij hel wapen der infan terie te benoemen bij het 3de reg., tot Ist™ luit. de 2de luit8. jhr. A. W. van Reigersberg Verslnys ep. J. C. van Schermbeek, beiden van het corps; bij het 4de reg., tol kapitein 3de kl. den l8len luit.-adjudant A. Pompe, van hel instructie-bataillonbij het 5dc reg., tol kapitein 3dekl. den lslc|> luit. J. H. H. Dommers, van den staf der infanterie, werkzaam bij de kon. militaire akademie. Z. M. heeft aan den beer tnr. D. H. Levyssobn Norman vergunning verleend tot hel dragen der versierselen der Kon. orde van de Kroonhem door den koning van Pruissen geschonken. Z. M. de koning is heden morgen ten 5 ure met een extra-spoortrein uit de residentie naar bet Loo vertrokken, Gisteren is de verjaardag van H. K. 11. prinses Hendrik door het uit steken der vlaggen enz. in de residentie gevierd. Tegen den middag heeft er bij HH. KK. fill, prins en prinses Hendrik een dejeuner-dinaloir van de leden der kon. familie en des middags bij II. M. de koningin-moeder familie diner plaats gehad. Uithoofde van het ongunstige weder had er geene parade plaats. Een bij het dep. van koloniën ontvangen regeringslelegramgedagtee- kend Buitenzorg 13 April 1863, luidt: 25200 pikols Padangkoffijlstl! qualilcitzijn voor ƒ43.14 den pikol, en 1400 pikols, 2dc qualileit, voor ƒ31.80 den pikol verkocht. Voor het overige niets buitengewoons.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1