Fer Telegraaf. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Burger Itjfcc &tanb. is. He vijand had zich in eene zeer goed versterkte plaats genesteld en bij de bestorming van de plaats werden de onzendie niet zeer sterk in getal waren, niet een zoo hevig vuur ontvangen, dat zij genoodzaakt wer den terug te trekken. Ons verlies heeft bedragen aan dooden 2 Europea nen en aan gewonden 2 officieren en 13 manschappenterwijl volgens ingewonnen berigten de vijand 2G dooden of zwaar gekwetsten telde, waar onder zich evenwel 15 slaven, die almede tot de verdediging der verster king opgeroepen waren, bevonden. Volgens berigten uit Banjermassing worden onderscheidene streken nog steeds door muitelingen in onrust gehouden. Hel slechte weder en de hooge waterstand belemmeren de bewegingen der troepen. Aan den lstco luitenant P. J. Blok is het gelukt, met zijne patrouille uil Kantawan den vijand te Tebing Tingi op te sporen. Hij ging onmiddellijk lol den aanval over en het mogt hem gelukken twee personen, waaronder het opperhoofd Noro, neer te schieten en eenige wapenen buit te maken. Den 12den Maart jl. overleed te Malang (Passoeroean) in den ouderdom van ruim 49 jaren ds. J. F. G. Brumund laatst predikant bjj de prot. gemeente te Batavia en dirigerend lid van het Bat. genootschap van kunsten en welen- schappen. In 1862 werd hem door de regering voor den lijd van een jaar de last opgedragen om binnen dat tijdvak in te dienen eene beschrijving van de Hindoe-oudheden op Java. 's GRAVENHAGE12 Mei. De tweede kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. De heer Groen van Prinsterer zal eerlang de regering interpelleren over de nota der mogendheden nopens Polen. BERLIJN, 11 Mei. De Kreuzzeit. zegt uit eene geloofwaardige bron te vernemendat lusschen de Fransche en Russische regeringen onderhandeld wordt over het houden van een congres ter zake der Poolsche quaeslie. Het blad gelooft, dat beide hoven hiertoe geneigd zijn. LEMBERG, 11 Mei. Jezioranski is gisteren met omstreeks 600 opstan delingen langs de noordzijde der Gallicische grenzen gemarcheerd. Zij werden door eene afdeeling Russen vervolgd. In het district Ulanow had gisteren een gevecht plaats lusschen de opstandelingen en de Russische troepen, ten gevolge waarvan eerslgenoem- den de Gallicische grenzen hebben overschreden. BÈRLIJN, 12 Mei. In de heden gehouden zitting van het huis der af gevaardigden heeft de voorzitter een brief van het ministerie voorgelezen, waarin berigt wordt dat, zoo lang de voorzitter blijft beweren het regt te hebben een minister in de vrijheid van spreken te beperken, de ministers de werkzaamheden van hel huis niet zullen bijwonen. De regering verlangt eene verklaring, houdende: »dat het huis niet bevoegd is eenig disciplinair gezag over de ministers uit te oefenen." De brief van het ministerie is in handen van de eommissie voor het reglement van orde gesteld. De Ostdeutsche Post meldt dat de Russen met 18 compagniên infan terie, 8 stukken geschut en 5 escadrons cavalerie Ignaceiro en Konin stor menderhand hebben overvallen. Na een hardnekkigeu wederstand moesten de Polen onder ïaczanowskiwijken en naar Slesin een goed heenkomen zoeken. IACËZQ1VDEN. Bij het lezen van dit opschrift zal menigeen welligl veronderstellen eene beoordeeling te zullen vinden van de, in het afgeloopen looneeljaar, alhier gegevene voorstellingen. Dit echter is ons doel niet. In deze regelen wen- sclien wij aan te toonen met welke moeijclijkheden de commissie voor den schouwburg, uit het Leidsche studentencorps verkozen, te kampen heeft, om aan de dikwijls uitgedrukte wenschen van hel publiek te voldoen, te meer daar er van verschillende zijden op het geringe succès barer pogin gen gewezen werd. Wij spreken van eene commissie voor den schouwburg gekozen uit en door de leden van hel Leidsche studentencorps. Laat ons trachten in korte trekken het ontslaan en hel doel dezer commissie te schetsen. Zooals zich nog vele ingezetenen van Leiden kunnen herinneren, vielen er in hel begin van hel jaar 1837 hevige onaangenaamheden voor, in zaken, den schouwburg betreffende. De van oudsher geldende regten voor studenten werden verkort, en Leidens schouwtooneel werd door hen als niet meer bestaande beschouwd, tot dal, door de zorg van eene daartoe be noemde commissie, de bezwaren uit den weg geruimd werden, en men den 29e" Januari] 1839 tot eene minnelijke schikking kwam. Deze toestand duurde voort tot in het begin van het jaar 1857, toen, na vernieuwde on aangenaamheden, het studentencorps in zijne vergadering van Woensdag 27 Mei 1857 een reglement vaststelde, waarin de regten der studenten werden omschrevenwier ongestoord genot de burgemeester van Leiden hun verzekerde. In dit reglement werd door hel studentencorps de handhaving hunner regten aan eene commissie van vijf leden toevertrouwd. Dit was niet uit sluitend het doel der commissiezij werd ook ingesteld om zoowel aan Leidens burgerij, als aan de aldaar studerende jongelingschap, door het doen opvoeren van goede tooneelstukkeneenige afwisseling te verschaffen aan het alhier, wat publieke vermakelijkheden betreft, zoo eentoonige le ven. De tegenwoordige commissie heeft moeiten noch kosten ontzien om aan dat doel te beantwoorden. Doch hare pogingen werden niet altijd met een goeden uitslag bekroond. Behalve de voorstellingen, gegeven door het Zuidhollandsch tooneelgezelschap, onder directie van den heer Valois, die in den regel niet meer dan middelmatig werden bezocht, voerde het Fran sche opera-gezelschap uit 's II age in het begin van het looneeljaar n le Trouvèreop. De opkomsi was zóó gering, dal de heer Jalin geheel en al werd afgeschrikt, om alhier meerdere voorstellingen te geven. Gaarne brengen wij hulde aan de talrijke opkomst van Leidens ingezetenen bij de voorstelling van Orpheus in der Unterwelt" door het gezelschap onder directie van den heer van Lier uit Amsterdam. Naar wij van alle zijden vernamen ondervond deze voorstelling een algemecnen bijval. Wal was nu de reden, dal de volgende voorstelling zóó slecht bezocht werd, dat zrj den heer van Lier een te kort van circa 300 opleverde? Is het dan te Leiden een rereischte om iedere publieke vermakelijkheid door intee- keningsljjste'n le doen voorafgaan? Of zon deze gemeente voor dergelijke genoegens te klein zijnWij betwijfelen dit, zoo wij slechts het oog werpen op de steeds zoo druk bezochte voorstellingen le Delft, waar ook vooral de schoone kunne immer, wij willen niet zeggen beter, maar voor zeker talrijker vertegenwoordigd wordt. Behalve deze in den regel slechte opkomst is er nog een groot bezwaar voor hh. tooneel-directeurs in de al lerongunstige voorwaarden vervat, waarop hun door de eigenaars van den schouwburg het locaal ten gebruike wordt afgestaan. Immers de heer van Staveren eischl 20% van de bruto-opbrengslwaarbij gevoegd moeten wor den de onkosten van licht, patent, enz., die circa 60 per voorstelling bedragen. Aan de aangekondigde opvoering van de Martha" door het Duilsche opera gezelschap uit Rotterdamkon geen gevolg gegeven wordendaar er naauwelijks voor e'én derde gedeelte der benoodigde som was ingeschreven. Den heer Naza, directeur van het thédtre Molière le Brussel, hadden wij voor eene serie van drie voorstellingen geëngageerdlegen eene garantie van ƒ900, hoewel er voor niet meer dan ƒ500 was ingeleekend; later ver langde hij eene garantie van ƒ1200, en het mogt zelfs aan drie leden der ONDERTROUWD: J. de Boer, jm. 24j. en M. Fleur,jd. 33j. J. H.Thiel, jm. 32 j. en van Leeuwenjd. 37 j. J. D. Robbers, jm. 23j. en M. A. Lagct jd. 21 j. A. van den Bergjm. 22 j. en M. Bootjd. 25 j. N. Slivajm. 32 j. en J. van der Zeeuw jd. 42 j. W. A. Elshofjm. 21 j. en T. E. Wanna jd. 24 j. T. II. Maasjm. 23 j. en T. Coomansjd. 27 j. N. van Klaveren jm. 36 j. en W. M. Peyslcr, jd. 41 j. A. van Hemerl, jm. 26 j. en W. G. Hogen- doorn jd. 23 j. H. van Zanten jm. 24 j. en E. Vrij jd. 26 j. M. J. Verst ra ten, jm. 27 j. en J. H. Welling jd. 22 j. N. Trouwee, jm. 23 j. en J. Wage- maker jd. 25 j. L. Berkeljm. 26 j en B. Delen jd. 25 j. P. Loeherjm. 24 j. en J. G. Verhoog jd. 26 j. P. J. Mulderjm. 26 j. en J. M. Verlintjd. 20j. J. A. Biesjotjm. 35 j. en A. Meurs, jd. 28 j. AKADEIIIE-NIEITWS. PROMOTIE AAN DE LETDSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 12d<"n Mei de heer A. C. van Ewjjk. van Utrecht, in de genees kunde, na openbare verdediging van zijn akadcmisch proefschrift: Jets over leukaemiemet een ziektegeval door den schrijver waargenomen. AD VERTENT1E1S. Getrouwd: J. van STRALEN met Leyden 7 Mei 1863. A DELE de FR EMERY. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon Vrouwe G. J. DE VRIES GOCK1NGA. Leiden, 10 Mei 1863. Na een langdurig lijden overleed heden na voorzien le zijn geweest van de II. Sacramenten der Stervenden, mijne dierbare Echtgenoole HELENA KOOT, in den ouderdom van ruim 28 jaren, waarvan ik er ongeveer drie door een gelukkig huwelijk met haar vereenigd was; mij nalatende een Zoontje van twee maanden, nog te jong om het zoo smartelijke verlies zijner dierbare Moeder te beseffen. Groenendijk, gemeente Soeterwoude, 30 April 1863. N. KAPTEIN Cnz. Heden overleed mijne dierbare Echtgenoole ANNA MARIA van der PUTTEN, in den ouderdom van 55 jaren, na voorzien te zijn geweest van de genademiddelen onzer Moeder de H. Kerk. Leyden, 9 Mei 1863. J. J. BILJOUW. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij gelegenheid van hun Huwe lijk, betuigen de Ondergeleekendenmede namens wederzijdsche Betr. kkin- gen, hunnen harlelijkeu dank. J. J. KONING, Leyoerdorp, 10 Mei 1863. A. KONING, van der Lee. commissie, die uitsluitend hiertoe naar Brussel waren gereisd, niet geluk ken hem te overreden aan het gemaakte contract gestand te blijven. Hoe gaarne de commissie ook zou gewenscht hebben den slechten indruk van het afzeggen dezer aangekondigde voorstellingen te voorkomenstreed het tegen hare kieschheid persoonlijk voor de ontbrekende ƒ700 in le slaan, en alzoo hel Leidsche publiek eene half-gratis-representalie aan le bieden. Van harte hopen wij dat in hel vervolg zoowel burgers als studenten onze taak door welwillende medewerking zullen verligten, terwijl wij van onzen kant verzekeren nimmer moeiten noch kosten te zullen sparen, om door goede voorstellingen eene aangename en dikwerf nuttige afwisseling te bezorgen gedurende de lange winteravonden. Ten slotte voegen wij hierbij, dal wij reikhalzend uilzien naar het oogen- blik, waarop de stad Leiden haren eigenen schouwburg zal hebben. Dan voorwaar twijfelen wij geenszins, èn wegens verfraaijing en vergrooling der zaal èn wegens inschikkelijkheid voor hh. toonceldirectcursof Ris tori s en Talma's zullen om strijd verlangen, zoowel de nitgelezene schaar van Leiden's burgerij als de spes patriae in onze academiestad in de mo gelijkheid te stellen, hun talent te bewonderen. De Commissie voor den Schouwburg, J. C. HERNY REEPMAKER, Praeses. TIIEODOR. W. van der SCHALK, Ab-Actis. Leiden, J. D. C. C. W. de CONSTANT REBECQUE, Quaestor. Mei 1863. R. van der BORCH. J. P. BR EDI US.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3