langslellenden de lenloonslelling van schilder- en andere werken door den burgemeester plegtig geopend. IIH. #1)1. de koning en koningin en de ver dere leden der kon. familie hebben de tentoonstelling reeds bezocht. II. M. de koningin is daarop naar Stuttgart vertrokken. De Fransche zeeschilder Godin heeft gedurende eenige dagen hier ver toefd. Dij heeft in het hótel de l'Ettrope aan vele aanzienlijken een diner aangeboden en deelgenomen aan een diner bij Z. K. H. prins Hendrik. Voor zijn vertrek heeft hij eene afschcids-audientie gehad bij II. M. de ko ningin en bij Z. K. II. prins Hendrik. Aan het ministerie van binnenl. zaken zijn de heeren inspecteurs voor het lager onderwijs vergaderd. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram, gedagleekend Bata via 31 Maart 1863, luidt: De koorts en de dyssenterie, die bijkans in den geheelen Archipel, maar vooral te Patjitan hebben geheerschl, zijn veel verminderd. De Heldin aangekomen." Te Scheveningen zag men gisteren avond drie visschersbooten afvaren, met hel voornemen oin voor Egmond en Zandpoort naar schelvisch te gaan visschen. Twee booten gelukte hel in zee te komen. De derde verloor haar roer, dat er door een kabel van eene pink af was gerukt. Terwijl men met veel inspanning het roer trachtte terug te krijgen, liep de boot zóó vol water, dat de bemanning geen oogenblik langer aan boord konde blijven. Met groot levensgevaar hadden de vier bootslieden en den jongen, lol verbazing van allen die op strand stonden, het geluk langs een kabel nog in lijds een in de nabijheid liggende pink te bereiken. BU1TENLANDSCHK BERIGTEN. EAGELA#i LONDEN 10 Mei. Na de verklaring van graaf Russell in het hoogerhuis, waarin hij te kennen gaf dal Engeland wel vertoogen bij Rusland ten behoeve van Polen zou indienen, maar niet gezind was voor dat land het zwaard te trekken, is niet alleen de Times, maar ook de Mom. Postvroeger zoo oorlogzuch tig, geheel van toon veranderd. Men kan niet beter doen, zeggen die bla den thans, dan de zorg voor Polen aan de bewindslieden overlaten. De overeenstemmende inziglcn der mogendheden zullen op Ruslands keizer meer der invloed uitoefenen dan ruw geweld. Eene deputatie van het bestuur der City heeft hare opwachting bij den prins en de prinses van Wallis gemaakt, om hen uit te noodigen tot een ter hunner eere op 8 Junij in Guildhall te geven feest, bij welke gelegen heid den prins hel burgerregt der City zal worden aangeboden. De prins van Oranje, reizende onder den naam vap. graaf van Buren, heeft zijn intrek genomen in het Palace Hotel. Bij een brand, die ten huize van den heer Edds in Drurylane is uitge barsten, zijn twee der bewoners omgekomen en is een ander gevaarlijk gekwetst. De handel in petroleum of aardolie bekomt meer en meer gewigt, en de toeneming is zoodanig, als nog zelden bij eenig handels-artikel is gezien. De invoer te Liverpool bedraagt dit jaar reeds meer dan 70000 vaten, tegen 8000 vaten in denzelfden lijd van hel vorige jaar. Berigten uit New-York van 29 en 30 April bevatten het volgende: De generaal Banks heeft de zuidelijken in drie gevechten aan de Teche-rivier geslagen en 1500 krijgsgevangenen gemaakt. Op nieuw zijn 12 transport schepen voorbij de batterijen der zuidelijken te Vicksburg gevaren. De zuide lijken zijn in West-Virginia en Maryland binnengerukt, en hebben Morgan- town vermeeslerd. Naar men verneemt heeft de generaal Stonewall Jackson zich meester gemaakt van den spoorweg tusschen Cumberland en Predmont en bedreigt hij Pittsburg en Wheeling. De generaal Hooker is, naar men zegt, in onmin met Lincoln en zal hel bevel over liet leger van den Poto mac aan Balleek overdragen. Hel verslag der commissie van hel congres, nopens het voeren van den oorlog, wekt algemeen misnoegen. De stoom boot Anglo Saxon is verongelukt; daarbij zijn 237 personen omgekomen. Volgens berigten uit Mexico, over Californië ontvangen, waren op 9 April al de buitenwerken van Puelila genomen, en verwachtte men binnen kort het gevangennemen van de geheele Mexicaansche bezetting. De Franschen had den evenwel aanzienlijke verliezen geleden. ERANkRIJH. PARIJS, 10 Mei. De minister van binnen!, zaken heeft eene circulaire aan de prefecten uitgevaardigd, waarin de beginselen worden ontwikkeld, door welke zij zich bij de verkiezingen moeien laten leiden. De prefecten, wordt daarin gezegd, moeten niet vergelen, dal liet keizerrijk de uitdrukking is van de behoeften, gevoelens en belangen van de massa's, en dal het, alvorens al de krachten der natie te vereenigen, in de hutten des volks geboren is. De minister herinnert de groote male van rijkdom en voorspoed, waarin Frankrijk zich sedert de vestiging des keizerrijks verheugen mag, en zegt dat de keizer dan ook met vertrouwen van het land eene wetgevende vergadering vraagt, even zoo gezind als de vorige eu die geen ander doel heeft dan liet heil des keizerrijks. Tijdingen uil Cochinchina ontvangen houden in, dat de orde in de Fransche kolonie zich allengs herstelde; dat de bewoners van een groot aantal dorpen in onderwerping kwamen; dat de admiraal Rounard en de Spaansche gevolmagiigde zich den 3den April naar Hue zouden begeven om de ratificatiën van het verdrag van 1862 uit te wisselen, en dal al de Spaan sche troepen zich den 2Jrn April zouden inschepen om naar Manilla terug te keeren. Volgens een berigl uit Vera-Cruz van 16 April zijne onze troepen, na cenen hardnekkigen tegenstand, reeds meester van een groot deel van Puebla. '/.ij hebben hel fort S'. Xaverius, het gevangenhttisde hoofdkerk en de meeste andere versterkte punten vermeeslerd. Ook de opgeworpen barricades zijn in hunne magt. Met behulp der sapeurs zijn zij van huis tot huis ver der in de stad doorgedrongen. De Mexicanen houden alleen nog de poort van Guadeloupe bezet. Aan liet ministerie van buiten!, zaken wordt eene internationale con ferentie gehouden tot onderzoek van een plan eener telegraaf-gemeenschap 1 tusschen Europa en Amerika. De daarvoor bestemde telegraaf kabel zou van de Kaap-Yerdische eilanden naar Brazilië en verder over de Antilles naar Noord-Amerika worden gelegd. De Moniieur deelt het volgende mede: Aan den heer de Bellegarde, gewezen ontvanger-generaal bij het Fransche departement van flnanliën is door den koning van Portugal beschikking gegeven over 170,000 bunders thans nutteloozen grond, behoorende aan den staat, in Angola, eene Por- lugcsche kolonie op Afrika's westkust. Die Franschinan is voornemens de zen grond meerendeels voor liet telen van katoen te bezigen. Wegens de invallende verkiezingen zal de opening van de landbouw tentoonstelling te Rijssel, in plaats van op23 Mei, op 6 Junij plaats hebben. Uil Alexandrië meldt men de aankomst aldaar van prins Napoleon en zijne gemalin. Brieven uil Charthum aldaar ontvangen melden de aankomst van Engelschc reizigers, die, uit Zanzibar vertrokken zijnde, de bronnen van den Nijl hebben opgespoord. I* 54 UI S E NI BERLIJN, 10 Mei. De beraadslagingen in de kamer van afgevaardigden over de militaire aangelegenheden zijn zeer levendig. Zoowel de regering als de vertegen- woordiging blijven op hun standpunt staan. Eene der zittingen werd dooi den voorzitter gedurende een uur geschorstten gevolge eener hevige woor denwisseling tusschen hem en den minister van oorlog ontstaan. De Staats-Anzeiger deelt de benoeming van dr. August liirsch te Dantzig tot gewoon hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit der Berlijnsche akade- mie mede. Dit is bij deze universiteit het eerste geval, dat een arts, zonder alvorens privaat docent en buitengewoon hoogleeraar geweest te zijn, regt- strecks tot gewoon hoogleeraar benoemd wordt. Dr. Hirsch was oorspron kelijk Israëliet, maar ging cenigen tijd geleden tol het Christendom over. Bij het graven van eene bron te Lemberg, stortte op eene diepte van 60 voet een gedeelte van de wanden met de houten schoringen inten ge volge waarvan twee personen werden bedolven. Zes dagen lang hadden zij zonder voedsel op den bodem van den put doorgebragt, toen het gelukte hen te bereiken. Een der beide geredde personen was geheel uitgeput, maar men hoopt hem toch in het leven te behouden. Volgens berigten uil Polen is Mieroslowski op nieuw met eene bende gewapende opstandelingen Polen binnengedrongen doch wederom geslagen en over de grenzen gejaagd. In Volhynië moet de opstand, indien men ge loof mag slaan aan een berigt uil Krakau, eene groote uitbreiding verkrij gen; zelfs zou, volgens dat berigt, het Russische leger geheel ontmoedigd zijn. In de omstreken van Sandomir hebben de opstandelingen onder Czachowski een volledige overwinning op de Russen behaald, die 90 dooden verlorenwaaronder dé majoor Klewcow. Berigten uit Petersburg geven nog steeds hoog op van de manifestatiën die aldaar bij gelegenheid van 's keizers verjaardag hebben plaats gehad. De adressen van gehechtheid, zoo van corporatiën als van particulieren, werden in menigte den keizer aangeboden. Men sprak daarin ronduit van de moge lijkheid van een oorlog, en dit gaf aanleiding tot verschillende aanbiedingen, die van de vurigste vaderlandsliefde getuigden. De Raskolniki, godsdienstige afgescheidenen, hebben, ten bewijze dat hun verschil in godsdienst hunne vaderlandsliefden getrouwheid niet vermindert, eene som van zeven millioeu roebels aangeboden, jaarlijks, zoo lang de oorlog duurt, te leveren. Prins Youssoukofl' heeft den keizer aangebodengedurende den oorlog van de jaar- lijksche inkomsten zijner eigendommen in elf gouvernementen afstand te doen. Een groot aantal gewezen boeren, die sints lang liet platte land hadden verlaten om in de stad als ambachtsliedenkunstenaars, kleine in dustriëlen, dienstboden, enz. werkzaam te zijn, zijn op het denkbeeld ge komen ieder eene bijdrage te leverenom den keizer het brood en het zout op een grooten, rijk gewerklen, verguld zilveren schotel aan te bieden en bij dit geschenk te voegen een prachtig beeld van S'. Alexander, met kost bare steenen versierd. Een ieder heeft daaraan naar zijne middelen bijge dragen hel geheel beliep 9000 roebels. OOST-INDIK. BATAVIA 28 Maart. Er hebben in de laatste tijden op Java weder onderscheidene natuur verschijnselen plaats gehad. Zoo is in den Oosthoek van Java het water als eene alles vernielende kracht opgetreden, terwijl in het westen aardbe vingen zich hebben doen gevoelen. Zoo zijn de rivieren Solo, Madioen, Brantas en Kediri allen buiten hare oevers getreden en hebben hier en daar nadeel aan rijst- en suikervelden aangerigt, huizen medegesleept of doen instorten, doch weinig mensclieu hebben er ditmaal het leven bij ingescho ten. Ook Soerabaija heeft een poos genot gehad van hoog water, zoodat de gansche stad als bet ware door water ingesloten is geweest en de laagst gelegene deelen geïnundeerd waren. In liet westelijk gedeelte des eilands echter is men er drooger afgekomen Daar hebben aardgolvingen en ligle schokken plaats gehad, die in de Preanger regentschappen ontstonden en zich zoo naar de zeeoevers rigtten. - Den 16den Maart tusschen 8 en 9 ure werd ook alhier een schok van aardbeving waargenomen. Volgens een schrijven van Mecster-Cornelis wenl daar hetzelfde ondervonden des avonds ten 8 ure 55 min. Voor zoover uit de bewegingen van lampen kon worden opgemaaktliep de golving van het westen naar het oosten. Het bevestigt zich, dat de expeditie met de lieinier Claeszcn naar het eiland Nias, ter beteugeling van den slavenhandel en kinderroof, mislukt

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2