LEÏDSCIIE COURAMT. WOENSDAG 13 MEI. 4% iV. 1805- De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die rail Hlaandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Uit hoofde van den IIEJIELVAARTSDAC1 aal de Vrij- dagsclie Courant Woensdag avond worden uitgegeven. Fan het Register op de Handelingen van den gemeenteraad (3 vellen) zijn complete exemplaren verkrijgbaar a JO Cis per vel. tiiNNËNLAiVUNGHË KEKIfrT LEYDEN, 12 Mei. De kerkcraad der Waalsclie gemeente alhier heeft gisteren lot predi kant beroepen d8. J. A. van Hamel te Groningen. Daar d'. V. 11. Gnye le Amsterdam verzocht had bij het doen van het beroep niet in aanmerking te komen, was het drietal aangevuld met ds. J. A. Stoop te Nijmegen. Door Z. K. 11. prins Frcderik zijn o. a. nog de navolgende benoemin gen vastgesteld van leden voor de plaatselijke commissiën voor de oprigting II van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. Benthuizen. W. G. D. Murray, burg., voorl. voorz.P. den Boumeester, NV. van DrielW. Mijsberg J Prins. Èazerswoude. Mr. C. van der Vlies, burg., voorl. voorz., P. Braat, A. j van der Burg, K. N. llengeveld, 11. A. van Oorde, A. YV. van Zon. Ilillegom. JIr. A. M. Maas Geesteranus, burg., voorl. voorz., M. E. Booy, 1 P. Stijnman, P. van Waveren Jz. Katwijk. Mr. G. A. Salomon ilnygens, burg., voorl. voorz., M. J. Bur- gersdijk, J. W. Felix, J. Schadde' van Dooren. Koudekerk. G. Bruynis, burg., voorl. voorz., VV. P. J. v. d. Chijs, E. H. J. Cunaeus, G. W. Koning, A. van der Paauw. Noordwijkerhout. H. Pennings, burg., voorl. voorz., C. v. d. Bosch, J. van Elk, Th. J. Freericks, W. lloog, E. Oosldam C. van Saase, L. Slrick. Oegstgeest. 11. D. ter Wee, burg., voorl. voorz., J. YV. Geeve, D. M. v. d. Hoef, G. C. v. d. Hoef, C. Kapleyn, 11. Marlens, VY. Macalester Lonp,. H. Noordendorp, W. van Noort, J. PonsaJ. Proest, F. de Rooy. Rijnsburg. J. C. Meyboomburg.voorl. voorz.T. van Egmond H. Hardij. Valkenburg. J. Muller, burg., voorl. voorz., G. F. Alsche, II. A. Matlhes 11. Vlasveld. Voorscholen. J. P. Treubburg., voorl. voorz., W. C. Biben, J. van Heel, H. v. d. Horn van den Bosch, T. II. van Ilerson, J. M. v. Kempen, C. Merck, D Meijer, mr. J. Pompe v. Meerdervoorl, II. J. Reijers, T. M. Roest, W. SchenkeveldC. E. Schermer, J. J. Sluiter, jhr. mr. II. A. Steengracht, A. J. Straathof, J. Tromer. Warmond. Mr. A. Nederburgh, burg., voorl. voorz., M. de Bleyker, YV. Broes van Heekeren J. de Crane, Th. Meiman, W. Oudshoorn, A. van Velzcn. Wassenaar. J. E. Meyboom, burg., voorl. voorz., T. J van Bergen, G. van Dam, YV. Jochems, A. Konijnenburg, C. H. baron van Pallandt, P. J. baron van Pallandt, YV. Vogels Sr. Wonbrtigge. P. van Schravendijk, burg., voorl. voorz., C. van Dam, W. van Egmond, mr. P. J. J. I.inciters, P. de Ridder, G. Swart. De IVekker doel de volgende opgave van den uitslag van het voorjaars examen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de verschillende provin ciën. Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal cand. 155) toegel. 72, afgew. 83; hoofdonderwijzeressen (cand. 37) toegel. 25, afgew. 12; huisonderwijzers (cand. 4) toegel. 4; huisonderwijzeressen (cand. 8) toegel. 2, afgew. G; hulponderwijzers (cand. 325) loegel. 188, afgew. 137; hulponderwijzeressen (cand. 120) loegel. 92. afgew. 28. Meer uitgebreid onderwijs volgens art. 1. Fransch: onderwijzers (cand. 119) toe gel. 48, afgew. 71; onderwijzeressen (cand. 102) toegel. 71, afgew. 31. Engelschonderwijzers (cand. 48) toegel. 20, afgew. 28; onderwijzeressen (cand. 66) loegel. 48, afgew. 18. Hoogduitschonderwijzers (cand. 48) toegcl. 27, afgew. 18; onderwijzeressen (cand. 44) toegel. 32, afgew. 12. Wiskunde: onderwijzers (cand. 74) toegel. 39, afgew. 35. Teekenen: onder wijzers (cand. 33) toegel. 26, afgew. 7. Landbouwkunde: onderwijzer (eand. 1) toegel. 1. Gymnastiek: onderwijzers (cand. 22) toegel. 21, af gew. 1. Handwerken: onderwijzeressen (cand. 175) loegel. 158, afgew. 17. Voortgezel onderwijs volgens art. 72. Fransch: onderwijzers (cand. 2) toe gel. 2; onderwijzeressen (cand. 3) toegel. 2, afgew. 1. Engelsch: onder wijzers (cand. 3) loegel. 3; onderwijzeres (cand. 1) loegel. 1. Hoogduitsch: onderwijzer (cand. 1) loegel. 1. Wiskunde: onderwijzers (cand. 3) toegel. 3. Natuurkunde: onderwijzers (cand. 6) toegel 4, afgew. 2. In het geheel zijn dus geëxamineerd 1397 personen, waarvan 894 toegelaten en 503 afgewezen. Bij het steeds toenemend gebruik van petroleum, hebben wij het van genoegzaam belang geacht een eenvoudig middel op te geyenom gezuiverde aardolie van de ongezuiverde te onderkennenhierin bestaande: Men vult een proefglas voor een derde met olie en giet er dan eene gelijke hoeveelheid water op van 70 a 80 graden warmte. Is de olie niet gezuiverd dan zal zich, door de warmte van het water, gas ontwikkelen, dat, in de nabij heid van eene vlam gebragt, van zelf zal ontbranden. Bij gezuiverde olie daarentegen heeft dit niet plaats. Stoompost Gisteren had in het nabij Rotterdam gelegen Schoonderloo een treurig ongeluk plaats. J. Hartman, een man van 26 a 28 jaren, werkzaam aan eene aldaar in aanbouw zijnde suikerraffinaderijviel van een 50 voet hoog liggenden balk op de balken der lagere verdiepingen en vervolgens op den grondzoodat bij dadelijk dood was. De ongelukkige laat eene vrouw en drie jonge kinderen achter. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene voordragt van burgemeester en wethouders ten geleide van het plan cener geldleening groot ƒ16,000,000 a 3) pCt. Deze geldleening is bestemd tot deelneming in de Arnsterdamsche kanaal-maatschappij, tot aflossing der 4 pCts. obligaliën 1855, en ter voorziening in andere stedelijke behoeften. Woensdag II. had te Naaiden het volgende voorval plaats. Bij hel terugkecren van de namiddag-exercitie der manschappen van het algemeen depót van discipline, trad plotseling een der manschappen van de lstc cate gorie der gestraften uil het gelid en bragl met een scherp mes achtervolgens aan drie korporaals van hét kader vrij ernstige en aan een der manschap pen minder belangrijke wonden toe, terwijl den lstcn luit.-adjudant Dorre de wapenrok van den hals tot aan de sabelkoppel werd opengesneden. De tegenwoordigheid van geest van genoemden adjudant en de bedaarde orders die hij uitvaardigde, verdienen allen lof. Hij deed alle manschappen in de beste orde in de kazerne rukken, terwijl enkele personen van het kader zich met den delinquent bezig hielden en in verzekerde bewaring stelden. Zonder het bedaarde overleg van den luit.-adjudant Dorre, hadden groole ongelukken kunnen plaats hebbendaar het voorloopig onderzoek moet heb ben bewezen, dal verscheidene personen aan een complot hadden deelgenomen. Naar men verneemt, zoude een boerenknecht het huis zijns meesters te Vaassen, onder Epe, opzettelijk in brand hebben gestoken, waardoor het met onderscheidene stuks rundvee geheel is in de asch gelegd. De dader moet zich reeds in handen der justitie bevinden. [Am. C.) Uit Zutphen meldt mendat in de Lijmerij eene menigte zoogenaamde Jacoba-kanneljes op eene aanmerkelijke diepte onder den grond zijn gevon den. Een vijftigtal van verschillende grootte en soort werd daarvan geheel onbeschadigd te voorschijn gehaald; zij zijn voor het meerendeel ongegla zuurd. Hoe die menigte kannen daar gekomen is valt niet ligt uit te maken. Op de plaats echter, waar zij werden ontdekt, stroomde lol in het laatst der 16Je eeuw de Berkeldie zich door de Lijmerij in den IJssel stort; het kan dus zeer goed zijn, dat eene eeuw of drie geleden op die plaats ecu schip met kannen gezonken is, waarvan nu de overblijfselen gevonden worden. Uit Enschedé meldt men, dal het na een scherp onderzoek gebleken is dat de brand, die op 21 April jl. aldaar gewoed heeft en waardoor 17 arbeiders-woningen zijn vernield niet aan kwaadwilligheid is loc le schrij ven en het onheil alleen is le wijlen aan liet in aanraking komen van eenige vonken uit de pijp ecner kagchelwaarin spaanders waren gestookt, met de stroodakken, die, zooals in die streken zeer veel wordt gedaan, tus- schen de pannen waren aangebragl. Dingsdag II. was dc vrouw van J. Lammers, in het Valtherveen (ge meente Odoorn), uitgegaan om eene boodschap le verrigten op de naburige Zandberg. Terug komende bevond zij, dal haar huisje eene prooi der vlam men was geworden. Daarbij waren ook hare drie kinderen verbrand, be nevens eene koe, kalf, drie Fricsche schapen en twee lammeren. Tc Leek bevindt zich een landbouwer, wiens geboortedag onbekend is, maar van wien bij den burgerlijken stand de bewijzen voorhanden zijn, dat hij gedoopt is den 12dc" Sept. 1762. 's GRAVENHAGE 12 Mei. Tot burgemeester der gemeente YVageningen is benoemd de heerj. Knel. Tol ontvangers der registratie enz. zijn benoemd: te Appingadani, dc heer mr. B. H. Upmeijer, thans te Vollenhove; en te Wageningen, de heer YV. YV. L. van Goudoever, thans le Enkhuizen. Aan den heer mr. J. B. Vos is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van regter in de arrond.-regtbank te Sneek. Door Z. M. is de op zijn verzoek eervol ontslagen officier van gezond heid 2de kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned. Indië VY'. A. .1. Bernard weder in zijnen vroegeren rang bij genoemd leger in dienst gesteld. Bij kon. besluit is aan A. M. J. Vos, weduwe van mr. H. Nienhuis, in leven emeritus hoogleeraar tc Groningen, een pensioen verleend van 1000 'sjaars. Aan den bode en concierge bij de administratie voor dc zaken der lierv. eeredienst J. van Groningen is, op zijn verzoek, tegen 1 Julij eervol ontslag verleend. Gisteren is in tegenwoordigheid van vele autoriteiteninzenders en be-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1