Per Telegraaf. mm Tol opzigler van den waterstaat 4de kl. is, na voorafgaand vergelij kend examen, benoemd de lieer J. E. Dieden te 's Hertogenboschterwijl de benoeming van den heer P. F. W. Engelie als zoodanig is ingetrokken. Eergisteren is door den koning in een bijzonder gehoor ontvangen monsignor Veechiotti, tol hel nemen van afscheid in zjjne betrekking van Pauselijken Internuntius bij het Nederl. hof. Het vertrek van II. M. de koningin naar Stutlgard blijft bepaald op Maandag morgen ten 6 ure. Heden is de verjaardag van H. K. II. mevrouw prinses Marianne der Nederlanden, door het uitsteken der vlaggen en het houden van eenegroote parade door het garnizoen, gevierd. Naar men verneemt, is den inspecteur J. P. Hofstede bij het dep. van flnantiëu de taak opgedragen, op het internationale post-congresdat dezer dagen te Parijs zal worden gehouden, de Nederlandsche administratie te vertegenwoordigen. Bij hel sluiten van de eergisteren gehouden vergadering der leden van de hier gevestigde afdeeling der vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft de voorzitter, mr. K. T. baron van Lynden medegedeeld dat hij, bene vens eenige andere heeren, de residentie ging verlaten om zich naar Madrid te begeven, ten einde over te brengen het bekende adres aan H. M. de ko- ningih van Spanje, onderteckend door 35000 Nederlandsche vrouwen, waarbij aan 11. M. gratie wordt verzocht voor Matamoros en eenige andere personen, die wegens bijbelverspreiding tol gevangenisstraf zijn veroordeeld. De Ned. commissie zal zich aansluiten aan gelijksoortige commission uit Frankrijk, BeijerenDenemarken, Wtirlemberg, enz. Den Gdcn dezer is de voorjaarsvergadering der synodale commissie der Ned. Iierv. kerk geopend iu hel nieuwe loeaal bij de Willemskerk. Door hel dep. van finantiën zijn bij de tweede kamer ingediend ont werpen van wet, betreffende de afschaffing van den accijns op de brand stoffen; eene verhooging van den accijns op hel gedistilleerd; eene wijziging van de verordening op de personele belasting en van die op den accQns van de zeep. De indiening van de verdere ontwerpen, deel uitmakende van de algemeene herziening van hel belastingstelsel, zullen volgen. Bij de reeds ingediende zijn uitvoerige memoriën van toelichting gevoegd. BUITKNLANDSCHTBKRIÜTKN. 1 ENGËLAN I». LONDEN, 7 Mei. Onze dagbladen doen om strijd de onbeduidendheid van Ruslands ant woord op de vertoogen der mogendheden ten opzigle van Polen uitkomen. De Morn. Post, het orgaan van lord Palmerslon, zegt daaromtrent o. a. nog het volgende: Ruslands antwoord aan Engeland en Frankrijk is van eene bij uitstek verzoenende strekking; doch lieden van praktischen geest zou den desniettemin geneigd zjjn om het als uiterst onvoldoende te beschou wen. Wal omtrent Polens toekomst door vorst GorlschakofT wordt ge zegd, komt hierop neder: Polen is reeds in het bezit van instellingen, waardoor met der tijd de politieke wedergeboorte van dal land zal worden verzekerd. Dat klinkt even alsof de Russische regering voornemens is niets meer dan dat aan Polen te bewilligen. Is hel zoo, dan vreezen wij, dat de nola's der drie mogendheden te vergeefs zjjn geschreven, en dat Po- lens onafhankelijkheid niet anders dan met den degen zal tot stand komen. De Russische regering zou volgaarne de Polen met wederinvoering der constitutie van 1815 bevredigen, zoo het hen door die bewilliging weder tot gehoorzaamheid kou brengen. Doch de eischen der Polen gaan verder dan eene constitutie. Niets anders dan volstrekte afscheiding en onafhan kelijkheid, herstelling van den staal der zaken van vóór 1772, zal de Polen tevreden stellen. De mogendheden dienen de moeijelijke gesteldheid van Rusland wel te begrijpen, opdat zij de strekking en mate harer tusschen- komst juist waarderen kunnen. Eene dading, die aan Polen niet de natio nale onafhankelijkheid hergeeft, kan den storm voor eenen tijd doen be- i dareudoch Europa's vrede zal niet verzekerd zijn, zoo lang in Polen, dal kruidmagazijneen vonkje van Russisch gezag overblijft. lil het lagerhuis is door kolonel Dunne gevraagd, welke schadevergoe ding de regering »ait de Peruaansche regering heeft gevraagd, wegens de slechte behandeling van kapitein Melville White, waarop de heer Layard antwoordde, dat de regtsgeleerden der kroon hadden geoordeeld dat men 4500 moest eischen. Kapitein White vordert echter 292.174 hij vraagt voor vier stooten met den kolf eens geweers 3200 vooreen stomp 1000 voor eenige bajonnetsteken 4000 voor eenige schoppen 2000; voor 5 da gen slecht voedsel 5000 voor schade aan zijne gezondheid 20000 enz. De regering heeft niet geoordeelddat zij dien overdreven eisch moest on dersteunen. De zaak zal aan hel oordeel van scheidsregters worden onder worpen De pokken nemen hier ter stede zoodanig de overhanddat alle bos- pi talon met zieken gevuld zijn en men genoodzaakt is alle verdere aanvraag om toelating van de hand te wijzen. Er zijn pogingen gedaan om ledig staande huizen lot tijdelijke ziekenzalen in te rigtendoch zoodra de eige naars vernamen waartoe de huizen zonden dienen, weigerden zij die tot dal einde te verhuren. Nu heeft men het plan opgeval, om een ijzeren hospitaal te bouwen. Berigten uit New-York van 25 April bevatten het volgende: De tij ding, dat de commodore Farragut versterking ontvangen heeft, bevestigt zich. Hij beeft de batterijen van Warrenton vernield, en maakte zich ge reed tot eenen aanval op Vicksbtirg in gemeenschap met den generaal Grant die tot Nieuw-Carthago voorigernkt was. De generaal Rosencrantz heeft, naar uien verneemt, versterking gekregen, en men verwacht in Tennessee eenen veldslag, liet leger van den generaal Foster is volgens geruchten ontzet geworden. ERANKRUH. PARIJS, 7 Mei De onafhankelijke bladen gaan voort een ongunstig oordeel uil te bren gen over hel antwoord van Rusland, betreffende de Poolsche zaak, en zien er slechts eene beleefdheidsbetuiging inwaarbij men zich ten doel stelt tjjd Ie winnen. De ministeriële bladen deelen natuurlijk de bekende ziens- wjjze van den Moniteur. De Constitutionnel wijst, in een door den heer Limayrac onderlee- kend artikel, op de volkomene overeenstemming lusschen de drie mogend heden in de Poolsche quaestie. Hel blad beweert, dal Ruslands antwoord geenszins als een niet-ontvankeljjk-verklaring te beschouwen is, want door dien Rusland zich lot onderhandelen bereid verklaarterkent hel dat de zaak een Europecsch belang heeft. Aan de gemeenschappelijke handeling van Europa is niet meer te twijfelen, en alles wettigt de hoop dal men, onder een misschien nog niet vaslgestelden diplomaticken vorm er toe ge raken zal de wettige belangen van Polen te waarborgen, die vereenzelvigd zijn met de belangen der beschaving en des vredes. Le Nord zegt, dat zich het gerucht verspreidt, dal de regering het voorne men heeft, om eene tweede nota naar Petersburg te zenden, nadat zij het met Engeland en Oostenrijk eens zal geworden zijn omtrent de meest ge schikte wijze, waarop de middelen zouden kunnen worden besproken, om een einde te maken aan het bloedvergieten in Polen. Wanneer Frankrijk, Engeland en Oostenrijk het over dit punt eens waren, dan zou men aan Rusland eene soort van diplomatieke conferentie voorstellen tot vaststelling van de meest zekere wijze, om met goed gevolg de hangende quaestiën te bespreken. De Pays bevat een artikel, geteekend door den secretaris der redactie, waarin de noodzakelijkheid van het spoedig houden eener conferentie tot regeling der Poolsche quaestie aangetoond wordt. De Moniteur bevat twee keiz. besluitenbij het eene wordt het wet gevend ligchaam ontbondenbij het andere wordt bepaald, dat de verkiezin gen zullen geschieden den 31"e" Meidie op Corsika den 7den Junij. De zittingen van het wetgevend ligchaam zijn door den voorzitter; den heer de Morny, gesloten. Hij heeft den leden dank betuigd voor hunne verleende medewerkingwaardoor zij hebben bijgedragen lot geruststelling der gemoederen. De keizer, zeide hij, ontwikkelt langzaam onze instellin gen. In het tijdvak, dat nu volgen zal, zal de nieuwe kamer, verstandig en getrouw als gijde eendragl lusschen de groote openbare magten welen te bewarenen in de toekomst door het regerend vorstenhuis het geluk van Frankrijk verzekeren. Allen leden wenschte hij herkiezing toe, en deze wensch werd luide toegejuicht. r K UISIEN. BERLIJN, 7 Mei. Men beweert, dat de regering geneigd zou z(jn om de provincie Posen, geheel of ten deele, in staal van beleg te stellen. De Rhein. Zeit. wil welen, dat het te Parijs en te Frankfort geves tigde bankiershuis Erlanger aan de revolutionaire regering van Polen een crediet van 12 millioen fr. zou geopend hebben, en wel onder den waar borg van prins Napoleon, van graaf Walewski en van een aantal Poolsche grondeigenaars. De berigten uil Warschau en ook uit Krakau luiden niet gunstig voor de opstandelingen in Polen. Eene bende, uit Gallicië gekomen en 600 mail sterk, is bij Slarokow geslagen. Zij verloor een 30tal gevangenenwaaron der Franschen en Italianen. Een ander corps, 800 man sterk, is te Mid- zyrscez met de Russische infanterie slaags geweest en werd met verlies te ruggeslagen. Nabij Scyre en Wieckomine zijn zij geslagen en uiteengejaagd. Een gedeelte van hen baande zich door de Russische troepen heen een weg naar liet binnenland; 141 anderen werden naar Krakau gebragt. ATHENE, 3 Mei. De minister president en de minister van binnenl. zaken hebben hun ontslag ingediend. Men noemt den heer Clirislides als opvolger van eerstgenoemdeu titularis. De gewezen koning Ollo eischt eene som van 6 millioen drachmen, wegens het verlies van bijzonder eigendom. Men hoort voortdurend van plakkaten tegen den nieuwen koning van Griekenland. BERLIJN, 8 Mei. De Nordd. Zeit. zegt, dat de Kreuzz. wel gewag heeft gemaakt van eene evenluële ontbinding der tweede kamer, maar dat de regering dit denkbeeld, zoo het ooit werkelijk bij haar heeft bestaan, heeft laten varen. PARIJS, 8 Mei. La France meldt, dat de heer Mocquard directeur van 's keizers kabinet zal blijven. De heer Vuitry zou lot gouverneur van de Fransche bank worden benoemd. Volgens genoemd blad zou het Russisch eskader, dat bestemd is, om in de Oostzee en de golf van Finland te kruisentegen 25 dezer zee kiezen. LONDEN, 9 Mei. In hel hoogerhuis verklaarde graaf Russell gisteren dat hjj geen illusiën wil opwekken dat Engeland niet verder zal gaan dan het rigten van vertoogen tot Rusland, dal Polens afscheiding van Rusland de raoeijelijkheden niet zon wegnemenen dat de vereeniging van Posen en Gallicië bij Polen nieuwe gevaren voor Europa zon opleveren. BERLIJN, 9 Mei. In het huis der afgevaardigden beeft heden de minister van justitie vergunning gevraagd om het openbaar ministerie in Posen te magligen eene geregtelijke vervolging in te stelleu legen de afgevaardigden Dzialyuski en Guttry, ter zake van hoogverraad. «TA»»- KEKIUTBN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dal het Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1863 is goed gekeurd door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 5dc" dezer maand, n°. 25, en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder vcrpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 9 Mei 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leydenop den 4dcn Mei 1863. 16 wegens het zich op de openbare straat in kennclijken staal van dronkenschap vertoonen. 5 wegens het rjjden op de kleine straatsteenen. 1 wegens het verontreinigen der straal. 3 wegens het werpen van vuilnis in hel water. 1 wegens hel rijden door de Vrouwesleeg, in verboden rigting. 1 wegens hel rijden met eene kar, waaraan niet gemuilbande bonden ge spannen waren. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordcning. KEKliAHilWS. Te Leeuwarden is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen d®. B. ter Haar, pred. te Nijmegen; te Sneek d®. J. M. KolfT, pred. te Dalfsen. AD VERTE Ni TIEN. VIJFENTWINTIGJARIGE ECHT VEREENIGING van J. BLOTE en A. G R I M. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Leyden, 10 Mei 1863.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2