LElDNdlE COURANT. 1863- MAANDAG 4 MEI. De Courant wordt Vrijdag uitgegeten, uit Zaturdag atond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHK BËKIGTËN LEYDEN 2 Mei. Gisteren is van hier naar Delft vertrokken het l,u bataillon van het 4dc reg. infanterie, onder bevel van den majoor Ter Brugghen, terwijl het 2de bataillon van hetzelfde regiment, onder bevel van den majoor d'llarvanl Bigot de Villandry, herwaarts is gekomen. Het laatstgenoemde bataillon werd bij de aankomst door de officieren der schutterij en der verdere be zetting verwelkomd en, voorafgegaan door de muziek der schutterij, naar de kazerne geleid. Volgens de verklaring van landbouwers waren er gisteren buitengewoon veel koeijen ter markt aangevoerd. Onder andereu waren er 13 schepen met kalf-koeijen geladen, uit de provincie Groningen aangekomen. De prij zen waren vrij vast, maar ten gevolge van het gure, min groeizame weder j der laatste dagen was de kooplust niet opgewekt. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomeneu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 201 tot 222 personen. Wij vernemen, dat heden morgen aan Piel-Gijzenbrug een treurig voor val heeft plaats gehad. Een reiziger, die aan het station van den spoorweg aldaar een plaatsbriefje had genomen is, waarschjjnijjk door dal hij zich onvoorzigte- lijk te veel vooruil had begeven, door den van Amsterdam komenden trein j op den grond geworpen en overredenmet het noodlottig gevolg dat hem het eene been van het ligchaam gescheiden en het andere zwaar gekneusd werd. Te Soelermeer is bij de op Diugsdag II. plaats gehad hebbende stem ming, ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, met volstrekte meerderheid van stemmen als zoodanig benoemd de heer H. van Dorpen zulks in plaats van het onlangs overleden lid, den heer N. Boonekamp. Eergisteren avond circa 8j. ure is er onder Stompwijk brand ontstaan in eene houlloods, die ten gevolge daarvan in weinig lijds geheel afbrandde. Aan de dorpsbrandspuit mogt het gelukken verder onheil te voorkomen. D° oorzaak van den brand is niet bekend. Bloemkweekers onder Koelofarendsreen getuigen onsdat de verkoop van bloemen dit jaar zeer gering is, vermits zij met weinig minder dan de vracht, waarmede zij uitgaan, huiswaarts keeren. Voorname kweekers ge tuigen hetzelfde, ook wat den bloemen-handel aangaat, en schrijven deze kalmte aan den afgeloopen winter toe, waardoor er bijna niets is verloren gegaan De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis gebragt van hendie tot den in September aan te vangen cursus bjj de kon. akademie te Delft wenschen te worden toegelatendal het examen der candidate!) zal plaats hebben in de maand Junij. Men moet zich daartoe aanmelden bij den direc teur der akademie vóór het einde dezer maand. Te Schiedam heeft een der ingezetenen, bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest, aan de O. L. V. kerk der r. k. gemeente aldaar een kost baar en prachtig altaar in gothischeu sijjl, met marmeren tombe en ge schilderd raam, ten geschenke gegeven. Door wijlen de gravin van Rechleren Limpurg is aan de diaconie der lierv. gemeente te Dalfsen eene som van ƒ500 vermaakt. Door wijlen d». P. 11. Nalniys is aan de diaconie der herv. gemeente te Zeyst gelegateerd een certificaat N. W. S. 2^ pCl. groot ƒ1000, en aan de diaconie van Loenen aan de Vecht een gelijk certificaat. Te Groningen is in ruim 70-jarigeu ouderdom overleden prof. F. C. de Greuve, eineritus-hooglceraar in de letterkundige faculteit aldaar. In genoemde stad is dezer dagen een valsche gulden ontvangen, die vrjj goed was nagemaakt. Tijdens het Japansche gezantschap hier te lande vertoefde, hoorde men allerlei sombere voorspellingen over het lot dal die heeren hij hunne terug komst in hun vaderland te wachten stond. Ten deele zijn die voorspellin gen reeds bewaarheid. Wel hebben zij tol dusver de zoo beruchte buik operatie niet moeten ondergaan, maar volgens officiële berigten van het Zwitsersche gezantschap in Japan ontvangen, zijn zij reeds van al hunne waardigheden en ambten ontzet. Van de Kaap de Goede Hoop meldt men van 21 Maart het volgende: Van de streken waar vroeger het ergste door droogte geleden is, verneemt men nu niets dan van overvloedige regens, vreesclijke stormen, schrikwek kende hagelbuijenenz. Nooit zjjn zoo vele levens door weerlicht en watervloeden verloren gegaan dan het geval is geweest in de noord-oosle- Ijjke en oostelijke districten. Een hoogst treurig eeval hierbij was zeker het verdrinken van de drie jongejufvrouwen Liefeldt (18, 20 en 2£ jaren oud), dochters van den heer Liefeldt, een Dnitsch zendeling, in KafTerlaud geplaatst, wiens wagen bij het doortrekken van de gezwollen BulTelsrivier omver was geslagen. 's GRAVENHAGE 2 Mei. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Alkmaar is benoemd de heer mr. J. P. Kraakman, advocaat aldaar, en tot procureur bij de arrond.- regtbank te Sneek de heer mr. II. H. lliddinga, advocaat aldaar. Aan den hoogleeraar C. van Heyusbergen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als president der commissie tol het examineren der zee officieren enz. Z. K. H. de prins van Oranje zal zich in het laatst der volgende week naar Engeland begeventen einde bjj de aldaar te houden wedrennen tegen woordig te zijnwaarna Z. K. H. zich vermoedelijk naar Frankrjjk zal begeven. De commissaris des konings in deze provincie heeft de dagen vastge steld, waarop in de onderscheidene kantons het in Junjj te houden onder zoek van de verlofgangers der militie te land zal geschieden. Voor de gemeente Leyden is daartoe aangewezen: ligting 1859 en 1860, Maandag 8 Junjj; ligting 1861 en 1861, Dingsdag 9 Junjj; voor de overige gemeen ten van het kanton Leyden mede Dingsdag 9 Junij. Bij arrest van den hoogen raad is verworpen de voorziening in cassatie van de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers tegen den burgemeester van Gouda. De tweede kamer der staten-gencraal is thans bepaaldelijk tot hervat ting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag den 12de° Mei aanst., des middags ten 2 ure. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren behandeld het wets ontwerp regelende het middelbaar onderwijswaarover de beraadslaging in de vorige zitting was aangevangen. Onderscheidene sprekers hebben daar over het woord gevoerdter ontwikkeling hunner bezwaren tegen de wet. Die bezwaren waren hoofdzakelijk de volgende: de te groote kostbaarheid, die uit de toepassing zou voortvloejjende uitsluiting der gymnasiën en La- lijnsche scholende verpligtingdie op de gemeenten boveu de 10000 zielen 1 wordt gelegd, om eene lagere burgerschool op te riglen; het gebrek aan de omschrjjving van hetgeen onder middelbaar onderwjjs is te begrijpen; de op- rigling van hoogere burgerscholen van rijkswege; de opname der polytechni sche school in de wet; dat de wet niet voorschrijft een onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid van de leeraars, bij laatstgenoemde scholen te benoemen, enz. De minister van binnenl. zaken heeft al deze bezwaren uit voerig wederlegd, en daarop is liet wetsontwerp met 26 tegen 7 stemmen aangenomen. De kamer is lol nadere bijeeuroeping gescheiden. AMSTERDAM, 1 Mei. Nadat nil. MM. de koning en koningin en Z. K. 11. de prins van Oranje gisteren omstreeks 3 ure aan het paleis waren afgestapt, had er ten 6 ure een diner van 28 couverts ten hove plaats. Heden heeft Z. M. audiëntie ver leendlerwjjl U. M. de Sophia-bewaarschool en hel museum Fodor bezocht. Z. K. H. de prins van Oranje bezocht de ambachtsschool der maatschappij voor den werkenden stand en de Fransehe manége. Des middags was er diner van 25 couverts. BUlTENLAlVDSCllK BERIGTEN. MGELAl O. LONDEN, 30 April. Graaf Russell heeft heden in het liooger- en de heer Layard in het lagerhuis verklaard, dat de aan boord der Peterhoff aanwezige mail is te ruggegeven zonder geopend te zijn geweestmaar dat de quaeslie van het opbrengen van hel schip voor een prjjzen-hof is gebragt, hetwelk over de teruggave uitspraak zal doen. Aan het ministerie van buitenl. zaken is berigt uil Egypte ontvangen, dat de kapitein Speke en de kapitein Grant, de bekende Engelsche reizi gers, hunnen bezwaarvollen logt door het oosten en hel midden van Afrika, van Zanzibar tot Chartum aan den Willen Njjl, volbragt en de laatstge noemde plaats in welstand bereikt hebben. Uit Manchester zijn 1000 personen, ruim 400 familiën uitmakende, naar Nieuw-Zeelar.d vertrokken. Betreffende het denkbeeld om de werkelooze fabriekarbeiders van 's rjjks wege de middelen te verschaffen om naar elders te verhuizenis door de regering in het lagerhuis verklaarddat zij meent geene vrijheid te hebben om van 's lands gelden op die wijze gebruik te maken en alzoo met dade- Ijjke opofferingen het land te berooven van arbeidende handen, wier gemis spoedig welligten zekerlijk in het geval van herleving der katoenbewer king smarleljjk zou worden gevoeld. Doch zjj zal trachten en hooptin afwachting van ruimeren toevoer van katoen, intusschen binnen 's lands voor de werkelooze arbeiders der kaloenfabrieken anderen en nuttigen ar beid te vindenbepaaldelijk heeft zij aardverwerkïng met liet doel van

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1