LEYDSCIIE COURANT. 1805- VRIJDAG 1 MEI. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant toordt .Vaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BINNENLANDSCHK BE1UGTOj LEYDEN 30 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd mededeeling gedaan eener missive van gedep. stalen dezer provincie, waarbij zij goedkeuren het raadsbesluit tot het voeren van een regtsgeding tegen de gemeente Zoeter- woude, in zake de bottingen en riemtalen. Omtrent hel aan de orde gestelde concept-reglement voor de waag werkers is, na eenige beraadslaging, beslo ten dat concept nog eerst te stellen in handen van de commissie voor de huishoudelijke verordeningen, ten einde daarover, ook met het oog op de thans gemaakte bedenkingen, te adviseren. De voordrag! tot opheffing van den onverpliglen ijk op de botervaten is met 16 tegen 2 stemmen aangeno men. Van den heer J. J. Brandhof! Isselman was een adres ingekomen, i waarbij aangedrongen werd op het doen van een onderzoek naar de boter vaten die ter markt worden gebragl, waaruit zou blijken dat de verpligte ijk vooralsnog niet kan gemist wordendaaromtrent werd besloten dit te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ten fine van berigt en raad i terwijl vooraf een voorstel, om daaromtrent over te gaan tot de orde van den dag, werd verworpen. Hel adres van P. Fontein, tot het onderhandsch koopen van een huis op de Haven, Wijk VIII. N°. 867, werd van de hand gewezen. Ingevolge een daartoe gedaan verzoek is het vrije gebruik van de stads- j gehoorzaal toegestaan lot het houden der 15de algemeene vergadering van de maatschappij ter bevordering der geneeskunde, op 24 en 25 Junij eerstk. Wij vernemen, dat gisteren eene commissie uit de luitenants der schut terij alhier zich vervoegd heeft bij den l('n Luit. adj Smits van het le bat. 4e reg. inf., om ZLG. namens hen, die aan de praktische oefeningen op de Ruïne in vereeniging met het garnizoen hadden deelgenomen, dank le zeg gen voor zijne leiding en van ZEG., bij zijn aanstaand vertrek naar Delft, afscheid te nemen. De le luit. de Sain bragt als tolk van de twaalf deel nemers, ZEG. dien dank in gepaste en regt hartelijke woorden over, wenschle den verdienstelijken adjudant veel voorspoed in zijne militaire loopbaan, be treurde het zeer dat ZEG., door de garnizoens-veranderingdeze stad, ook zijne geboortestad, moest verlaten en verzocht Item uit naam zijner com mittenten een klein aandenken in zilver aan te nemen. De heer Smits, ge troffen door die vriendschappelijke taal en door het hem vereerde aandenken, bedankte de commissie en verzochL dien dank aan de deelhebbers over te brengen), en verklaarde dal het bent steeds eene aangename herinnering zijn zou die oefeningen te hebben geleid en alhier in garnizoen te zijn geweest. Men meldt ons dal gisteren de eerste vracht aspergies uil het West- land langs den Vliet naar Amsterdam vervoerd en heden middag door eene tweede vracht gevolgd is. Het vervoer van deze vrucht, o. a. naar Amsterdam, wordt van lieden af, mits hel weder gunstig zij iederen dag geregeld voortgezet. Dr. A. Capadose van 'sGravenhage heeft inel zijne echtgenoot in de gevangenis le Malaga bezocht de familie Matamoros en in een openbaar ge- maakten brief de ontmoetingen medegedeeld, die hij had iu die Spaansche stad met allen, die zich aan den Evangelischen zendeling, Antonio Marian, hebben aangesloten en omtrent wier lot weldra de Spaansche regtbank uit spraak za! doentenzij de koningin de straf vernietigt of verzacht op aan drang der Christenendie zich daarvoor tot haar hebben gewend. De kin deren van Matamoros zijn reeds te Londen aangekomen en worden Zaturdag te Alkmaar verwacht. Ilbl Nabij Vlieland is op den 22slen dezer een schokker, waarschijnlijk van Urk, omgeslagen. Na onderzoek heeft men van de bemanning niets kunnen ontdekken. Te Amersfoort is door de plaatselijke commissie voor het nationale ge- denkteeken voor November 1813 hel verlangen kenbaar gemaakt, om, even als zulks door de commissie te Haarlem is verzocht, niet de afgevaardigden van de hoofdsteden der provinciën, maar die van elk arrondissement als leden der hoofd-commissie toe te laten. Te 's Hertogenbosch is in eene vergadering van gasverbruikers besloten op nieuw eene poging te doen ter verkrijging eener redelijke verlaging van den prijs van hel gas (eene eerste poging had een niet zeer gunstig gevolg gehad); wanneer dat antwoord weder niet mogt strooken met den geest der vergadering, zoude men onmiddellijk overgaan tol het zoo algemeen mogelijk doen afsnijden der gaspijpenen het aanwenden der petroleum-verlich- ting, waartoe velen ntt reeds verklaarden alsdan te zullen overgaan; ook zoude dan een eerbiedig adres worden gerigt tot het gemeentebestuur om aan te dringen, dal de stad al de reeds bestaande en nog bijkomende lan taarns of andere verlichting, welke niet onder het contract met de gasfabriek zijn begrepen, door petroleum-vcrlichling doe vervangen. 'sGRAVENIIAGE, 30 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan mr. B. 0. T. H. Westenberg, secretaris bij het Ned. gezantschap te Frankfort, tol het dragen der versier selen van ridder der Adolfsorde 3de kl.aan jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel, attaché bij het genoemde gezantschap, tot het dragen der versierselen van hel ridderkruis 4de kl. der Adolfsorde, hun door den hertog van Nassau geschonken; en aan den Oosl-lndischen hoofdambtenaar E. F. graaf van Benlheim Tecklenburg Rlteda laatstelijk resident der Zuid-en Ooster-afdeeling van Borneo, thans met verlof in Europa, lot het aannemen van het ridder kruis der Guelphen-ordehem door den koning van Hanover geschonken. Tot burgemeester der gemeente Sommelsdijk is benoemd de heer mr. J. Nollhenius van Elsbroeken tot burgemeester der gemeente Rozenburg de heer C. D. Vrcede. Tol adjunct-commies hij hel dep. van oorlog is benoemd de heer A.P. Glaser, thans schrijver der l5lc klasse. Het feest, eergisteren avond bij Z. K. H. den prins van Oranje gege ven, is, gelijk zich liet verwachtenzeer luisterrijk geweest. Het werd vereerd met de tegenwoordigheid van Z. M. den koning, van II. M. de ko ningin (slechts gedurende een gedeelte van den avond), van 1111. KK. I1II. prins Hendrik, prins en prinses Frederik en prinses Maria. De leden van het corps diplomatique met hunne dames, de ministers en een groot aantal aanzienlijke genoodigden waren daarbij tegenwoordig. Het diner was vorste lijk. De dansen, onder begeleiding van expresselijk voor deze gelegenheid door den heer Dunkier gecomponeerde muziek, waren zeer geanimeerd en duurden tot laat in den nacht. Z. M. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje, zijn heden ten half 2 ure met een extra-spoortrein uit de residentie naar Am sterdam vertrokken. Z. M. wordl tegen de helft der volgende week van daar terug verwacht. Naar men verneemt zal Z. K. U. de prins van Oranje in den voor zomer eene groote buitenlandsche reis doen. Naar men verneemt is lusschen de Spaansche en Nederlandsche rege ringen een tractaat gesloten tot wering van den nadruk van letterkundige werken, en is het daartoe betrekkelijk wets-onlwerp reeds aan de tweede kamer aangeboden. Gisteren is alhier weder eene vergadering gehouden van de plaatselijke commissie tot oprigting van een nationaal gedenkleeken voor Nov. 1813 enz. De voorzitter deelde mede dat het bestuur, na het ontvangen van de be kende circulaire van Z. K. II. prins Frederik, van 14 April, gemeend had zich op nieuw lot Z. K. II. te moeten wenden, met het bescheiden verzoek om met eenige meer bepaalde zekerheid te worden onderrigt, in hoeverre bij de hoofdcommissie ook deze gemaakte bedenking der plaatselijke com missie heeft ingang gevonden: »dal zij ernstige bezwaren aanwezig vond om zich in allen deele met het programma der hoofdcommissie te vereeni- genvooral om de uitsluitende rigting met betrekking tot de nijverheid daarin aangegeven" Hierop heeft Z K. 11. prins Frederik in een nader schrijven van 23 April geantwoord, strekkende om mede te deelen dat ver keerdelijk het bewuste couranten-bcrigt in den Ned. Industrieel als «het programma" der hoofdcommissie is beschouwd. Z. K. tl. geeft te kennen dat ieder, die de onverholen, de zuiver en geheel nationale "bedoelingen der hoofdcommissie waarlijk verlangt le kennendie heeft kunnen vernemen uit het opstel, onder het opschrift: »M(jn Vaderland wederom geplaatst in den rang der volken van Europa," in n». 49 van genoemd dagblad. De 1ste, 2<ie en 3de en vooral de laatste alinea, 3de kolom, komen hem voor geene onzekerheid, geene ondubbelzinnigheid hoegenaamd bij den welwillende» lezer over te laten. Ten einde echter ook nog den laatsten twijfel weg le nemen, aarzelt de prins niet, nogmaals en ten stelligste zelf te herhalen, dat de hoofdcommissie met de stichting van een nationaal gedenkleeken voor de onvergetelijke dagen van November en December 1813 niet anders be doelt, »dan eene zooveel mogelijk algemeene volkshulde aan Nederland's her stelling en herstellers, de krachtigste uiting alzoo van hel gevoel van natio- nalen dank, ter gelegenheid van het aanstaande halve eeuwgetijde dier heugelijke gebeurtenis." Vervolgens deed de voorzitter nog mededeeling van een brief van den beer mr. Groen van Prinsterer, waarbij deze voor het lidmaatschap der plaatse lijke commissie bedankt, welk bedanken door den schrijver aldus wordt gemotiveerd: Het vrijwillig ontslag der hoofdcommissie was, naar mijn in zien, de voorwaarde waarop alleen, welligt nog, hel edele doel van Z. K. H. prins Frederik had kunnen worden bereikt. Volgens de hoofdcommissie zelve daarentegen ondersteunt en bemoedigt de natie haar door algemeenen bijval. Daar de tegenstrijdigheid van beschouwing zoo ver gaat, ben ik nu althans, lot mijn leedwezen, genoodzaakt het lidmaatschap der plaatselijke commissie neder te leggen. Door de vergadering is ten slotte met 54 van de 62 stemmen, de voor zitter jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, tol afgevaardigde bij de hoofd commissie gekozen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1