LEVBSdi; COURANT. WOENSDAG 29 APRIL. 18fio De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt Bij deze Courant behoort een BIJ EOEGSEL. BWMNLANDSCHE BER1GTEN LEYDEN 28 April. Gisteren morgen is een meisje van 14 of 15 jaren, hetwelk voor hare ouders een boodschap ging doen, waarschijnlijk door liet onvoorziglig loo- pen op den wal, op het Rapenburg nabij de Groene brug in het water ge raakt. Toen men het ongeval bemerkte was zij reeds naar hel midden ge scholen en zinkende. Op het hulpgeroep schoot de veldwachter der gemeente Leyderdorp J. Verstratendie ecnige oogenblikken Ie voren dien weg was langs gegaan, toe. Hij aarzelde niet, slcchis zijnen sabelkoppel afgedaan hebbende, zich geheel gekleed te water te begeven, en had hel geluk het zinkende meisje te vatten en van eennaar het scheen, wissen dood te red den. Het meisje en ook haar redder bevinden zich thans zeer wel. Heden is van hier naar 's Gravenhage vertrokken ecne compagnie veld artillerie, onder bevel van den kapitein A. J. A. Gerlach om aldaar in garnizoen te blijven. Ook is alhier doorgetrokken eene compagnie rijdende artillerie, onder bevel van den kapitein van Tuyll van Serooskerken welke compagnie te 's Gravenhage verblijf heeft gehouden en thans naar Arnhem gaat. Wij vestigen hier met met een enkel woord de aandacht op eene bro- churedoor den uitgever H. Nygh te Rotterdam in het licht gegeven hel is een woord tot het volk van den gepens. majoor W. P. d'Auzon de Boismi- nartbetreffende de viering van het 50jarig feest van Neêrlands herstelde onafhankelijkheid en strekt tot ontwikkeling van het denkbeeld door ge noemden heer vroeger in het Utr. Dagblad aangegevendat het oprigten van een invaliden-gesticht voor zee- en landmagt, op breede schaal, het meest waardige nationale gedenkteeken zou zijndat men bij die gelegenheid zou kunnen oprigten. Be prjjswaarvoor dit geschrift verkrijgbaar is ge steld, doet zien dat de uilgever alleen het belang der zaak voor oogen heeft. Uit de Veenen wordt ons gemeld, dat de veldgewassen aldaar, waar onder de in den herfst gelegde peulen en doperwten, allezinsgnnstig staan laatstgenoemde slaan in bloeiterwijl van eene zorgvuldig gekweekte partij de eerste vruchten den koning zijn aangeboden. Hoewel het vrij droog is, wordt aldaar echter, wegens het eigenaardige van den veengrond, minder dan elders naar regen verlangd. Naar men verneemt hebben zich een 5-lal werklieden van 'srijks marinewerf te Vlissingen verbonden om door tnsschenkomst der Nederland- sche handelmaatschappij naar Japan te vertrekken, ten einde aldaar in dienst van het gouvernement werkzaam te zijn. Te Groningen is door den gemeenteraad besloten den prijs van hel gas voor particulieren met 2 cents de kub. el te verminderen en alzoo te stellen op 14 cents. De nieuw benoemde hoogleeraar in de letterkundige faculteit aan de hoogc- school te Groningen, jhr. B. H. C. K. van der Wytk, zal op Donderdag 7 Mei aldaar zijne intrcêrede houden. Uit Breda meldt men dal het aan de nasporingen der justitie aldaar gelukt is weder een meisje, verdacht van kindermoord en onder Rozendaal woonachtig, in hechtenis te nemen. De ongehuwde moeder heeft haar kind geworgd en naderhand in een greppel begraven. Naar men verneemt bevin den zich nu reeds twee of drie jeugdige vrouwen voor dergelijk feit in hel huis van arrest aldaar. Uit 's Herlogenbosch meldt men aan de Arnh. C.: De landbouwer M. van Erp te Geilen moet gisteren (23 April) zijne vrouw, na een voorafgaan- den huisselijken twist, dermate mishandeld hebben, dat zij op dat oogenblik ontijdig beviel en kort daarna overleed. De regter-commissarisvergezeld van den subst.-officier en subst.-griffier, benevens de geneeskundigen Huyve- naar en Sweens, zijn onmiddellijk derwaarts vertrokken, ten einde het voorloopig reglerlijk onderzoek in loco in te stellen. Betreffende den heer Diardwiens overlijden vroeger reeds is vermeld, deelt de Javasche Cour. het volgende mede: Op den 16Jen Febr. jl. over leed in bijna 70-jarigen ouderdom de inspecteur-honorair der cultures P. Diard, ridder der orde van den Neder!. Leeuw en lid van vele wetenschap pelijke inrigtingen. Den 19dcn Maart 1795 te Chateau la Brosse (dep. d'Indre et Loire) geboren, kwam hij in de maand April 1820 in Ncd. Indië aan. In Februarij 1825 werd hij van gouvernementswege belast met eene com missie lot het opsporen der middelen, geschikt om aan de cultuur van han delsproducten de meest doelmatige uitbreiding te geven, terwijl hij in April van hetzelfde jaar werd toegevoegd aan den commissaris van Sevenhoven tot het doen van eene inspectie-reis naar de tinmijnen op het eiland Banka. In het laatst van 1825 werd de heer Diard benoemd lot inspecteur der cul tures, uit welke betrekking hij twee jaren daarna op verzoek eervol werd ontslagen. Na dien tijd bekleedde hij achtereenvolgens de betrekkingen van lid der natuurkundige commissie, directeur van het etablissement van land bouw in de adsislentie-residenlie Krawang, inspecteur der zijde-cultuur en inspecteur-honorair der cultures. In de helft van het jaar 1862 werd den heer Diard opgedragenaanvankelijk voor den tijd van e'e'n jaar, hel doen van natuurkundige onderzoekingen op Java en het verzamelen van voorwer pen ten behoeve van 's rijks museum van natuurlijke historie te Leyden. Die opdragt is evenwel tol geen begin van uitvoering gekomen, daar de heer Diardvoor dat hij lot hel doen van die reis gereed wasdoor den dood werd overvallen. De heer Diard telde ongeveer 37 dienstjaren en mogt hel genoegen smaken, dat zijne veelzijdige kennis, zjjne liefde voor de weten schap, waarvoor hij als het ware leefde, en zijn onafgebroken wetenschappe lijke arbeid door allendie hem gekend hebbenop den waren prijs wer den gesteld. 's GRAVENHAGE, 28 April. Door L. M. zijn benoemd: tot commiesen bij het dep. van justitie de hh. C. P. van Maanen, M. C. Feith en mr. H. Nagtglas, thans adjunct- commiesen, en lot adjunct-commiesen bij dat dep. de hh. J. G. Tinbergen en L. E. T. Anderegg, beiden thans eerste klerken; tot substituut-griffier by het prov. geregtshof in Zeeland de heer mr. A. W. Hartman, thans griffier bij het kantongeregt ie Alphentot griffier bij liet kantongeregt te Wijk by Duurstede de heer mr. A. M. Pareau, advocaat te Groningen; lol griffier bij het kantongeregt te Maarssen de heer mr. J. G. Patynlliaus griffier bij het kantongeregt te Doetinchem; tot commissaris van politie te Maassluis de heer T. Nieuwenhuisengepens. adsistent voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guineaen tot hoofd-commissaris van politie te Amsterdam de heer mr. F. de Klopper, thans commissaris van politie aan het hoofdbureau aldaar. Z. M. heeft goedgevonden, bij het personeel en militaire administratie van hel leger in Oost-lndië te benoemen, tot 2dcl> luit.-kwartiermeester den sergeant A. J. Brandenburg van der Gronden, van het 6de reg. infanterie, en den sergeant titulair 11. J. Hennige, van het inslruclie-bataillon. De opper kamerheer en de chef van het militaire huis des konings heb ben bekend gemaakt, dat Z. M. op Vrijdag den ls,en Mei aanst.des morgens ten 9£ ure, in het paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan com- uiissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Za turdag den 2den daaraanvolgende, ten 9} ure, aan particulieren. Men verneemt, dat U. M. de koningin-weduwe eene belangrijke bijdrage geschonken heeft tot het op te rigten gedenkteeken voor wijlen Z. H. her tog Bernard van Saxen-Weimar. Voor het dejeuner dinatoir en de soiree dansante, morgen avond door I Z. K. H. den prins van Oranje te geven, zijn ongeveer 300 uilnoodigingcn J geschied. De zalen zijn allerprachtigst ingerigt, maar de versiering van de I groote feestzaal moet voeral uitmunten en aan liet phantastisclie grenzen. Behalve de reeds vroeger vermelde namen der nog in leven zijnde le den van de Haagsche Oranje garde, die in 1813 naar Woerden zijn uitge trokken, zijn nog aanwezig de volgende personen: J. J. Enthoven 82, I. A. Mondt 82, A. Mondt 80, G. A. Haring 80, A. L. Pabsl' 79H. Rotte veel 77, R. Born 76, M. I. Enthoven 76, P. E. L. Jonxis 76, 11. de Rid der 76, J. S. Ebersinie 75, J. Danner 74, B. Nuyen 74, C. J. Hubscher 73, J. A. Luberti 73, P. Voermans 72, J. A. Strieker 71, A. van der Ros- sel 70, W. Hahn 66 jaren oud, J. C. Weerheim en H. Hocber. Morgen zal het liefdadig geslicht der Waalsch-hervormde gemeente al hier hel eeuwfeest vieren van zijn bestaan. Des voormiddags ten 10 ure, zal in de Waalsche kerk eene godsdienstoefening worden gebonden, bepaald bestemd om de zegeningenaan liet geslicht gedurende ée'ne eeuw ten deel gevallen, te herdenken. Ten behoeve der instelling zal dan ook eene col lecte geschieden. Na hel gebruik van het middagmaal zullen de verpleegden zich gezamenlijk naar Rotterdam begeven om aldaar de diergaarde te be zoeken. Des avonds zullen de verpleegden worden onthaald en gelegenheid vinden tot gepaste uitspanning. Vrijdag jl. heeft in het consistorie van de Groote kerk alhier door den wel-eerw. heer ds. Zaalberg de tocdieniug van den H. Doop plaats ge had aan drie oosterlingen eener aanzienlijke familie. Dezer dagen is door de leden der constituerende vergadering voor de beide Israëlitische kerkgenootschappen in Nederland, die laatstelijk alhier was bijeengekomen, aan den voorzitter dier vergadering, den heer mr. A. de Pinlo, een prachtig geschenk aangeboden, uil erkentelijkheid voor de goede wijze waarop zij door haren voorzitter geleid werd. Het geschenk bestaat uit een sierlijken zilveren bokaal met toepasselijk opschrift. In de zitting der eerste kamer van gisteren zijn met algemeene stem men aangenomen de wels-onlwerpen lot naturalisatie van C. F. de la Chaux

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1