LEY11SCHE COURANT. 1805. N 50. MAANDAG 27 APRIL. De Courant wordt MaandagfF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BINNENLANDSCHE BER1GTEN LEV DEN 25 April. Wij achten hel niet ondienstig den belanghebbenden te herinneren de raadsbesluiten van 20 November 1862, goedgekeurd bij kon. besluit van 11 Januarij dezes jaars, houdende afschaffingte beginnen met 1° Mei-e. k., der plaatselijke belasting op den turf, de steenkolen en cokes en bel brand hout, en hen levens te wijzen op de voorschriften betreffende de teruggave dier belasting, voor de boeveelheid welke op den dag, waarop zij is af geschaft, opgeslagen zal zijn te Leydenmedegedeeld in het Bijblad dezer Courant van 26 iauuarij II. Gisteren is de ook hier te lande niet onbekende lieer C. ff. Spurgeon van Londenvoor eene vrij talrijke schaar van hoorders in de Pieterskerk opgetreden. Vóór hem betrad de wel-eerw. heer II. Fangman den kansel, om de gemeente met den redenaar, die zoo aanstonds voor haar zou optre den, eenigzins bekend te maken. De heer Spurgeon deed, nadat hjj den genoemden spreker had vervangen, een kort gebed, waarna hij eene korte toepasselijke omschrijving van de eerste 15 verzen van hoofdstuk XV van het Evangeliè van Joannes gaf. Hierop deed hij wederom een treffend ge bed en gaf vervolgens als tekst zijner te houden Feden op Joann. XIV 6a. I am the way (Ik ben de weg). De spreker deed zich door zijne voor- dragt ook hier kennen als een uitstekend redenaar die den waren voor een gemengd gehoor passenden toon weel aan Ie slaanen maakte het velen eenigzins begrijpelijk dat in Engeland duizenden aan zijne lippen hangen. Wij vernemen, dat de leden van het siudenleiitmiiziekgezelschap Sem- pre Crescendo voornemens zijn op Dingsdag 28 April e. k. een invitatie- concert op Zomerzorg te geven. Zonder twijfel zullen de leden van dat gezelschap daarmede aan velen een hoogst welkom genot verschaffen. Hel onlangs door het gezelschap ter bevordering van een weldadig doel gegeven concert heeft eenen te gunsligen indruk achtergelaten om niet dat bewijs van welwillendheid op hoogen prijs te stellen. De leden der typographischc vereeniging Lourens Jz. Coster moesten zich heden morgen op nieuw van eenen sedert lang te gemoet gezienen pligt kwijlen; zij werden geroepen om hel stoffelijk overschot van een hunner, M. 11. van den Berg, na eene langdurige ziekte op middelbaren leeftijd over leden grafwaarts te brengen. De voorzillrr der vereeniging sprak ook thans bij liet graf eenige toepasselijke woorden. Bij de slepende ziekte, waaraan de overledene heeft geledenis de nuttigheid van het ziekenfonds ten dui delijkste gebleken. De commissaris des konings in deze provincie beeft de plaats en den t[jd vastgesteld voor de aflevering van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen uil de gemeenten, bchoorende tol de verschillende militiekantons dezer provincie. Te Leyden moet die afle vering plaats hebben in de Lakenhal (Oude Singel) op Donderdag 7 Mei aanst. Bij kon. besluit van den 22s,cn dezer is benoemd lot hoogheemraad van Rijnland jhr. N. J. Stcengracht van Duivenvoorde. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 213 tol 265 personen. De zwem- en badinrigling Rhijuzigt wordl, gelijk uil eene hierachter voorkomende aankondiging blijkt, mei den lstcn Mei aanst. weder tot hel gebruik van baden en bet erlangen van onderrigt in het zwemmen openge steld. Wij achten het bijna overbodig thans nog de opmerkzaamheid op die inrigiing te vestigen, daar hare nuttige werking zoo algemeen erkend wordl. In het afgeloopen jaar is het gebleken dat de ondernemer, de heer J. Rutgers, niets onbeproefd wil laten om zijne inrigiing aan het doel te doen beantwoorden, en hij mogt zich daarbij in veler goedkeuring verheu gen; het nieuwe bad-saizoen zal zeer zeker aan de bezoekers het bewijs le veren dat zijn ijver daarin niet verflaauwt. Volgens de berigten uit Katwijk en Noordvvijk gaat het met de zee- visscherij niet bijzonder gunstig. De meeste bomschuiten blijven verschei dene dagen in zee, voornamelijk omdat de vangst te klein is om koers naar wal te zetten. Naarmate die afwezigheid duurt, verliest de visch zijne waarde en is alleen geschikt om gedroogd te worden, wat voor den visscher weinig voordeel oplevert. De minister van koloniën heeft ter kenuis gebragt van degenen die geneigd zijn om, casu quo bij een vergelijkend praktikaal examen, te din gen naar de vacerende betrekking van fabriek- en magazijnmeester voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, dal zij zich daartoe, vóór ultimo Mei e. k.bij gezegeld request kunnen wenden lot het dep. van koloniën. Aan de genoemde betrekking is verbonden eene jaarljjkschc bezoldiging van ƒ1500, en vrije woning. De 86s,e algemeene vergadering van de Nederl. maatschappij 101 Bevor dering van nijverheid zal gehouden worden le Rotterdam op 14 Julrj aanst. net nijverheids-congres zal den volgenden dag plaats hebben. In eene eergisteren te Haarlem gehonden vergadering van de leden der Ilaarlcmsche subcommissie voor het gedenkteeken voor November 1813 enz. is besloten aan 7,. K. II. prins Frederik kenbaar te maken, dat met de uitbreiding, welke aan de hoofdcommissie zou worden gegeven (medegedeeld in den brief van 14 April), niet is voldaan aan de verwachting, die de commissie te Haarlem had vooropgezet en die aan Z. K. H. is medegedeeld, nameljjk, dal de wjjziging of aanvulling van de hoofdcom missie zoodanig zou geschiedendat daardoor al de provinciën des rjjks gelijkmatig worden vertegenwoordigdopdat het nationaal belang moge worden bevorderd, weshalve de commissie eerbiedig aan Z. K. H. in over weging geeft de aanvulling der hoofdcommissie op de door de commissie te Haarlem voorgestelde wijze le bewerkstelligen, terwijl zij gaarne, lol ver duidelijking van haren weuscli, daarbij wil voegen, dat zij het woord gelijkmatigin haren brief gebezigd, in dien zin wel verstaan hebben, dat uit elk der 45 arrondissementen des rijks een afgevaardigde in de hoofd commissie benoemd worde. Uit Enschedé meldt men, dat de talrijke bevolking der in den loop dezer week aldaar afgebrande pcrccelen zich van tenten begint te voorzien, daar het niet mogelijk is woningen te krijgen, in welk opzigt het gebeurde als een groote ramp moet worden beschouwd. De afbranding eener stoom- katoenspinnei'ü le Gronau is zeer ten nadeele van verscheidene arbeiders le Enschedé, die aldaar werkzaam waren. De schade, door den stilstand der fabrieken veroorzaakt, wordt er mede zeer gevoeld; bijna alle neringdoen den ljjden daardoor. Te Helmond is Woensdag nacht het logement van de wed. de Compter met het daarnaast gelegen huis van den broodbakker Olten afgebrand. Men heeft niets van den inboedel knnnen redden. Ook het archief van den controleur der belastingendie in dat logement zjjn intrek genomen had en de goederen der reizigers die er vernachtten, zijn geheel verloren gegaan. Wij zijn thans, zegt het Hbl., in het zekere onderrigt, dat deonder- handelingen lusschcn Nederland en België zoover gevorderd zijn, dat de overeenkomst nopens het vraagstuk over de Maas-aftappingen op het pont slaat van te worden geparapheerdzoodat men mag hopen, dat deze quaestic, die zoo lang tusschen beide landen aanhangig is geweest, spoedig tot een einde zal zijn gebragt. 'sGRAVENHAGE, 25 April. Tot notaris te Oude Tonge is benoemd de heer J. Schellus, cand.- notaris te Delft. Z. M. heeft goedgevonden de lsle luit'. W. Badon Ghyhen van het 3de reg. infanterie, en A. J. C. de Roo, van het 2de rcg. vesting-artillerie, op non-activiteit te stellen. Tol opzigter van den waterstaat 4de kl. is benoemd de heer W. J. Bouwmeester, te Haarlem. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Men houdt hel niet voor onmogelijk, dat de hervatting van de werk zaamheden der tweede kamer eerst zal plaats hebben op Dingsdag 12 Mei aanst., daar de regering eerst tegen dien tijd met hare]ontwerpen en ant woorden gereed zou zijn. De afdeelingen der eerste kamer hebben zich eergisteren en gisteren bezig gehouden met het onderzoek van verschillende wels-ontwerpen. Heden namiddag zal zij eene zitting houden. In de zitting van Woensdag is o. a. ingekomen een verzoekschrift van P. J. Zuurdeeg Jz. en andere fabriekan ten le Leydenten geleide van een afschrift van een door hen aan de tweede kamer gcrigt adres, uitdrukkende de wenschelijkheid eener voorzie ning in het onderwijs enz. van de in fabrieken arbeidende kinderen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAN D. LONDEN 23 April. Lord Palmerslon heeft in hel lagerhuis verklaard dat de onderhandelin gen over hel aannemen der Grieksche kroon door prins Wilhelm van Dene marken nog niet zijn afgeloopen. Intusschen zegt de Mom. Post, dat de prins, wanneer hij 18 jaren oud is, de regering zal aanvaarden en dat er intusschen maatregelen worden genomen tol het goed besturen des lands tot op dien tijd toe. De vrees voor eenen oorlog tusschen Engeland en de Vcrcenigde Sla-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1