Te Enschedé hecfi Dingsdag avond weder een zware brand plaats gé- had. Hontstond des avonds ten 9 ure in eene wijk van arbeiderswonin gen, genaamd de Krim, die bij den brand van 7 Mei 1862 gespaard zjjn gebleven. De brand had aanvankelijk een zeer dreigend aanzien, doch be paalde zich, door snel toegebragie hulp, tot 16 a 17 woningen, die alle aan elkander gebouwd waren. Ten half 11 ure was men het vuur meester. Ten gevolge van het ontslag, door den heer P. van den Dries als lid van de eerste kamer genomen, zullen de provinciale staten van Noordbrabant, overeenkomstig art. 89 der kieswet, binnen den tyd van 30 dagen buiten gewoon worden bijeengeroepen tot aanvulling der opengevallen betrekking. Bij vonnis van de arrond.-regtbank te Breda is mr. van Baerle, ter zake van beleediging met woorden den den heer C. Pels Rycken, ontvanger der registratie en domeinen aldaar, in de uiloefening zijner funcliën aange daan, veroordeeld lot eene geldboete van 25. Te Dungen, nabij 's Hertogenboschzijn bij gelegenheid van de kermis aldaar twee personen, door den drank verhit, in twist geraakt, waarbij de woede van den een zoo hoog steeg, dal hy den anderen met een mes eene zoodanige snede aan den hals toebragtdat hij als dood neerzeeg. De dader, onmiddellijk gevat, werd in verzekerde bewaring gebragt, doch is den daarop volgenden nacht uit die bewaarplaats ontvlugl. De verwonde verkeert in hoogst bcdenkelijken toestand. Men verneemt, dat de spinfabriek van de hh. L. ten Cale en Zoon te Gronau, op Pruissisch grondgebied, is afgebrand. Men is er in geslaagd de verwerij en het kantoor te behouden. 's GRAVENHAGE, 23 April. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Sommelsdjjk de heer B. M. Perk, en te Maasbrée de heer mr. J. M. L. H. Clercx. De minister van marine zal morgen geen gehoor verieenen. Ten gevolge van hel overlijden van baron van Brienen van de Groote Lindt, is de minister van staal Rochussen opgetreden als voorzitter der hoofdcommissie tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van wijlen Z. H. Bernhard van Saxen-W'eimar. Volgens geruchten zal er eerlang, waarschijnlijk tegen Junij aanst., eene reorganisatie plaats hebben bij het dep. van binr.enl. zaken op gelijke wijs als dit onlangs bij de depp. van fir.antiën, marine, justitie enz. het geval is geweest. De constituerende vergadering voor de beide Israëlitische kerkgenoot schappen in Nederland heeft hare taak volbragt en het ontwerp reglement, zoodanig als het gedurende de beraadslagingen is gewijzigd, met algemeene stemmen aangenomen. De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. 11. Wartjonw, eischer in cassatie, legen dr. G. W. A. Plaat en H. Zaalberg qq. verweerders, betreffende de uitzetting van den eischer uit het Sions-hofje te Leyden. De raad heeft de voorziening in cassatie verworpen met veroor deeling in de kosten. Met betrekking tot den bekenden brand in de teeken-akademie ver neemt men, dat de Haagsche brand-assurantie-maalschappij bezwaar blijft maken in het vergoeden der geleden schade, en dat zy geweigerd heeft de haar bij deurwaarders-exploit aangeboden premie te ontvangen. Uit de door de feest-commissie opgemaakte schaderekening blijktdat de waarde der in de zalen aanwezige goederen beliep eene som van ruim 53000 en de schade, aan die goederen toegebragtruim 23000 bedroeg, terwijl naar evenredig heid der verzekerde waarde van de assurantie-maatschappij wordt gevorderd eene som van ruim ƒ17000. Mogt de maatschappij bij hare weigering vol harden dan zou de beslissing der zaak aan scheidslieden worden opgedragen. Men verneemt thans, dat de tweede kamer zil worden bijeengeroepen tegen Dingsdag 5 Mei aanst. Oe eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Er zijn o. a. ingekomen eene missive van den heer van den Dries, lid der kamer, mededeelende dal hij zijn ontslag als zoodanig neemt, en de laatstelijk bij de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen. De kamer heeft hare af- deelingen vernieuwdwaarna de leden zich naar hunne sectiekamers bege ven hebben om zich met de benoeming van voorziters en ondervoorzitters bezig te houden. BU1TENLANDSCHE HERUITEN. ENIG ELAN U. LONDEN, 21 April. Men verneemt, dat lord Grey, tot hiertoe onder-secretaris van hel dep. van oorlog, tot minister van oorlog is benoemd, in de plaats van wijlen sir Lewis. In het lagerhuis heeft lord Palmerslon, in antwoord op eene interpel latie van den heer Denman de hoop te kennen gegeven, dat de amnestie van Rusland ook van toepassing za! zijn op de Poolsche gevangenen, Hij betreurde, zeide hij, de wreedheden, door de Russische soldaten in Polen gepleegd. Er heerscht hier eene groote beweging aangaande de willekeurige han delwijze van den Amerikaanschen admiraal Wilkes, die voortgaat de Engel- sche koopvaardijschepen te onderzoeken en op te brengen. De Engelsche reeders protesteeren tegen die onwettige handelwijze en de eigenaar van de Sea Queendie zich heeft verbonden de mail naar Matamoras over Ie bren gen onder bepaling van eene hooge boeteis weigerachtig bel schip te laten vertrekken, indien er zich geen officiële Engelsche agent aan boord bevindt, die het schip tegen het gevaar van opbrenging waarborgt. Graaf Russell heeft echter dit voorstel verworpenmaar de hoven bedoelde eigenaars voor- loopig van hunne ve p igting ontheven. Op eene dezer dagen alhier gehouden verkooping van vee werd eene kudde van 82 stuks runderen verkocht voor de som van 4571.14 Van eene andere kudde braglen enkele stuks van edel ras zelfs 102.18 fop. Een groot gedeelte van dit fokvec is bestemd em naar Duitschland, Australië en andere oorden gezonden te worden. In eene steenkolenmijn nabij Plymouth heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Terwijl een wagen met 10 arbeiders door de stoommachine tegen den schuinen uitgang werd opgehaaldbrak onverhoeds de ketting en liep de wagen met schrikbarende snelheid 200 vademen in de diepte. De werklieden werden daarbij allen verpletterd. Dezer dagen werd op de Iersche kust een Engelsche schooner door niet minder dan 13 booten omringd, wier bemanning, uil 64 koppen be staande, hel schip enterde. Toen zij aan boord warenverklaarden zij aan den kapitein, dat hunne huisgezinnen op het punt waren van honger te sterven. De kapitein bood hun geld aan, 'tgeen zij echter weigerden, met de bijvoeging dat zij alleen levensmiddelen wenschten te verkrijgen. Zij braken daarop de voorraadkamer open en toen zij ontdekten dat de lading u;t mats bestond, begonnnen zij het raauwe meel te nuttigen. Zoodra hun honger eenigzins gestild was, bragten zij ongeveer 15 ton mats in hunne booten en verlieten het schip. In de New-Yorksche dagbladen leest men een verhaal van een oproer te Richmond, veroorzaakt door de schaarschheid der levensmiddelen. Het verhaal is afkomstig van eenen officier van het leger der Unie, die, als krijgsgevangene naar Richmond gebragt zijnde, aldaar ontslagen was onder verpligting om in dezen oorlog niet weder de wapenen te voeren. Hij zag, zoo verhaalde hij, eene schare van wel 3000 vrouwen, gewapend met knup pels en steenen, het magazijn der regering aanvallen en openbreken eu brood, kleéren en andere benoodigdheden wegnemen. De gewapende magt was niet in staat om tegen zulk eene tegenpartij de wapenen met kracht te bezigen. De president Davis zelf en andere hooge staatsdienaren moesten persoonlijk tusschen beide komen. Uil San Francisco meldt men, dat aldaar in de maand Maart jl. 200 vennootschappen voor goud-, zilver- en koperdelving opgerigt zijn, alle de exploitatie van den delfslofTelyken rijkdom van California, Nevada en noord westelijk Mexico ten doel hebbende. Hel nominaal kapitaal dier vereenigin- gen bedroeg, te zamen genomen, meer dan 80 millioen dollars. FKANKHMH. PARIJS, 21 April. De keizer viert heden zijnen 55,len verjaardag. Bij die gelegenheid heeft hij eene schitterende wapenschouwing gehoudenwaarbij de militaire gevol- magtigden van Engeland, Pruissen en Oostenrijk tegenwoordig waren. Het dorp Arenthon, in Opper-Savoye, is in den nacht van den 8sl« op 9den dezer eene prooi der vlammen geworden. In drie uren tijds ble ven er slechts nog eenige stukken muren over van de 16 huizen, waarin 25 huisgezinnen woonden. Twee grijsaards van 70 a 75 jaren, een jonge ling van 26 jaren en een kind van 6 maanden zy n in de vlammen omgekomen. De onderkoning van Egypte heeft de landengte van Suez voor eene afzonderlijke provincie verklaard en eenen gouverneur daarvoor benoemd. Tusschen deu onderkoning en de kanaal-maatschappij is overeengekomen', dat eene storting van 35 millioen fr. op de aan het Egyptische regering loebehoorende actiën zal plaats hebben. De regering heeft den aanleg van het zoetwater-kanaal van Cairo tot Tomilat op zich genomenwelke tegen Maart 1864 zal voltooid zijn. ITALIË. Het dagblad van Rome deelt mede, dat de opbrengst van den Sl. Pie terspenning sedert zjjne instelling 30,645,000 fr. bedraagt behalve de opbrengst van twee pauselijke loterijen en de waarde der ingezonden voorwerpen. Eene bezending uit Turyn, bevattende voorwerpen van waarde, wordt o. a. op niet minder dan ruim 109,000 fr. geschal. Koning Frans II heeft zijne gemalin te Civita-Vecchia komen afha len. Een geheelen dag was er feest aan boord van het stoomschip, dat haar had overgebragt. Vervolgens zijn beiden naar Rome vertrokken. F It UISSENI. Uit Stuttgart wordt het volgende voorval gemeld. De heer Kölle, directeur van hel meisjes instituut aldaar, had voor eenige dagen zijne leerlingenmeisjes van 10 a 14 jaren naar het station te Feucrbaeh gebragt en haar den trein helpen bestijgendie naar Stuttgart terug reed. De trein was reeds in beweging, toen de heer Kölle, die te Feuer- bach wilde vertoeven, er uit slapte, waarbij hij echter een misstap deed, viel en door den trein zoodanig werd overredendat hij op de plaats dood bleef. Zijne eigen dochter, een meisje van ongeveer 16 jaren, bevond zich mede in den trein. Uit Petersburg meldt men, dat de depêches der drie mogendheden den 17den dezer door hunne gezanten gelijktijdig zijn ingediend, hetgeen nog al indruk had gemaakt. Op den eersten dag van het Russische Paaschfeest werd de parade door den keizer bijgewoond. Toen Z. M. zich weder in het paleis had begevenstroomde een tallooze volksmenigte voor hetzelve zamengaf met luid gejuich en aanhoudende hoera's zijne geestdrift voor den souverein te kennen en hield daarmede aan, tol dat de keizer en de keizerin zich op het balkon vertoonden. Toen werd het gejuich oorverdoo- vend, en duizenden mutsen vlogen in de lucht, om de groete van li 11. MM. te beantwoorden. De Köln. Zeit zegt in een artikel, getiteld: ZwedenRusland en Pruissen, het volgende: «Toen voor eenige weken, aan Karei XV, koning van Zweden, namens den keizer der Franschen gevraagd werd, op welke hulp Frankrijk van den kant van Zweden zou kunnen rekenen in geval van een oorlog met Rusland, en nadat een Fransche vloot in de Oostzee zal verschenen zijn, antwoordde de jeugdige, zoo gaarne krachtig handelende vorst: «Wanneer twee Fransche oorlogsschepen de Oostzee binnenloopen dan zal ik met honderdduizend man te hulp komen."" Hel is onnoodig hierbij te voegendat aan deze mededeeling moeijelijk vertrouwen kan ge schonken worden.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2