LEYDSCRE COERAYT. VRIJDAG 24 APRIL. 1805- De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N". 49. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BER1GTEN LEYDEN23 April. Het munt- en penningkabinet der hoogeschool is sedert onze laatste opgave, onder anderen, vermeerderd geworden: Door mr. A. J. Enschedé te Haarlem met een zilveren Gallische denarius, voerende het opschrift atevlaverder met Romeinsche munten in groot-, middel- en kleinbrons, enz. van Augustus, Caligula Claudius Nero, Galba Vespasianus, Titus, Domilianus, Nerva. Trojanus, diens gemalin Plolina, Hadrianus, Aelius Caesar, Antoninus Pius, M. Aurelius, L. Verus, Com- modus, Geta, Macrinus, Alexander Severus, diens moeder Julia Mamaea, Maximinus, Gordianus III, Aemilianus, Gallienus, diens gemalin Salonina, Quintillus, Aurelianus, Tacitus, Probus, Carinus, DiocletianusMaximianus, Alleclus (in Engeland), Constantius, Theodora, Licinius, Conslanlinus Mag nus, Constans, Julianus, Valentinianus I, Gralianus, Magnus Maximus, Arcadius, Theodosius Magnus, Honorius; d. i. ongeveer geslagen lusschen de jaren 10 vóór en 423 na Christus geboorte. Verder uit hel Byzanlijnsche rijk met munten van Justinianus, Justinus II en Sophia, Basilius 1 met Constantinus VUI en Leo VI, (Sabaiier, pl. XLV, n°. 13) Komanus 11, Johannes Zimisces Constantinus XIII met Eu- doxia, Alexius met Constantinus PorphyrogenitnsConstantinus XIII Du- cas, alsmede van Michael VII Ducas; dus geslagen tusschen de jaren 527 en 1078 na Christus. Eindelijk met eenige middeleeuwsche munten uit lateren tijd, als een sterling van Eduard I, te York vervaardigd, een Henegouwsche groot van gravin Margaretha en ettelijke latere Engelsche munten van Karei II, Willem III en Maria, George II, III en IV; laatstelijk met twee proef- munlen welke men te Parijs na de verheffing van Napoleon UI heeft ver vaardigd voor de veronderstelde regering van Napoleon II en wel met het jaartal 1816. whiw tt 1 Door den hoogleeraar in de geneeskunde aan de hoogeschool te Lenven L. van Biervliet, met een bronzen exemplaar der in 1850 geslagene medaille tol aandenken van het 50-jarig doctoraat in de medicijnen, van wijlen den Gendschen oud-hoogleeraar J. L. Kestclootindertijd kweekeling van de Leidsche hoogeschool en later med. doet. te 's Hage. Door dr. C. Ekama, te Haarlem, met den Frankforler thaler op het aldaar in Julij 1862 gehouden Duitsche schuttersfeest. Door den heer A. Durand, bezitter van eene zeer aanzienlijke numisma tische verzameling te Lancy, bij Genève, met een exemplaar der in 1846 door Lange te VVrenen gegraveerde medaille, met het borstbeeld op de voor- en het wapenschild op de keerzijde van den graaf Maurits vou Dieirichstein, voormalig gouverneur van den hertog van Reichstadt (Napoleon II) en be stuurder der keizerlijke musea te Weenen; alsmede met een exemplaar van de prijsmedaille voor den Zwitserschen wedstrijd in kunst en nijverheid, ten jare 1857 door de stad Bern uitgereikt, gegraveerd door A. Bovy, den bekwaamsten medaille-graveur van onzen lijd. Diens photographische afbeelding mogt het kabinet mede voor deszelfs album ontvangen, gelijk ook die var. de beeren li. Meier en A. Gtroddirecteuren van 'de munt- en penningkabinetten te Zurich en Genève; nog vele andere. Eindelijk werd hel kabinet nog verrijkt door den heer H Nijssen, Ned. consul-generaal te Tunis, met een Tunetaansch munt billet van 50 piasters, uit het jaar 1263 der Hedschra, alsmede met eene groote Romeinsche munt Tan Paus Pius IX; en. door den heer II. C. M. Sleur, te Maassluis, met eene zilveren en een groot aantal koperen en bronzen munten van ver schillende landen in Europa Azië en Amerika. De kerkeraad der Waalselie gemeente alhier heeft heden tot vader in bet weeshuis dier gemeente benoemd den heer W. Kapleyn, thans hoofd onderwijzer te Lopik. Omtrent den uitslag der examens, volgens de wel op het lager onder wijs van den 8sle" tot den 21sten April door de commissie in Zuidholland afgenomen, wordt door den schoolopziener in het eerste district o. a. hel volgende medegedeeld Wat de cijfers betreft, is dit de uitslag geweest: A. In de vakken van het gewoon lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal candidaten 28) toege laten 14, afgewezen 14; hoofdonderwijzeressen (cand. 4) toegel. 4; hulp onderwijzers (cand. 52) toegcl. 30, afgew. 22; hulponderwijzeressen (cand 22) loegel. 13, afgew. 9; huisonderwijzeresseu (cand. 1) toegel. 1. B. In dc vakken van hel meer uitgebreid lager onderwijs: a. Voor het on derwijs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taal: onderwijzers (cand. 40) toegel. 10, afgew. 30; onderwijzeressen (cand. 20) toegel. 14, afgew. 6. In de Engelsche taal: onderwijzers (cand. 16) loegel. 7, afgew. 9; onderwijzeressen (cand. 22) toegel, 13, afgew. 9. In de Hoogduitsche taal: onderwijzers (cand. 17) toegel. 10, afgew. 7; onderwijzeressen (cand. 7) loegel. 2, afgew. 5. b. Voor het onderwijs in de beginselen der wiskunde: onderwijzers (cand 20) toegel. 8, afgew. 12. c. Voor hel onderwijs in het teekenen: onderwijzers (cand. 1) afgew. 1. d. Voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes: onder wijzeressen (cand. 16) toegel. 16. C Voor hel verder voortgezet onderwijs, volgens art. 72 der Wel: a. In de Hoogduitsche taal: onderwijzers (cand. 1) toegel. 1. b. In de natuurkunde: onderwijzers (cand. 2) afgew. 2. Tot eene vergelijking van de verhouding tusschen het getal der candidaten en dat der toegelalenen bij het laatste examen met de uilkomsten van de vorige, kunnen ook hu alleen de opgaven omtrent de hoofd- en hulponder wijzers dienen. Voor de hoofdonderwijzers zijn dit de gegevens: Candidaten. Toegelaten. 1860 April 20 12 October 27 16 1861 April 34 14 October 29 11 1862 April 50 22 October 42 16 1863 April 28 14 examen voor de aclc van hulponderwijzer leverde ditmaal geene zeer gunstige uitkomst op als men de verhouding lusschen toegelateneu en afge wezenen in cijfers uitdrukt, zoo als blijkt uit de volgende opgaaf: 1858 1859 1860 1861 1862 1863 - De Candidaten 75 50 61 43 40 53 48 49 48 50 52 Toegelaten. 40 28 35 27 17 30 31 24 32 34 30 dus 53.4 ten honderd. 56.0 57.4 62.8 42.5 56.6 64 6 48.7 66.6 68.0 57.7 n l> a Junjj October Mei October April October April October April October April wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Men verneemt, dat de 13de algemeene vergadering der broederschap van candidaat-notarissen in Nederland den 22sten Junij 1863 gehouden zal wor den te 's Gravenhage, onder het voorzitterschap van den heer H. van Reyn Cz. aldaar. De commissie tot voorbereiding der stichting van het musenm Koning Willem de Eerste", te Amsterdam, heeft haar programma publiek gemaakt. Dit museum, waarvan men zich voorneemt den eersten steen te leggen bin nen de hoofdstad des rijks, is bestemd op te nemen: 1°. De schilderijen en de prentwerken, welke onder den naam van «Rijks-Museum" bewaard wor den op het Trippenhuis. 2'. Die, welke uitmaken het museum van der Hoop. 3°. De overige schilderijen, die het eigendom zijn der stad Amster dam. 4°. De kunstwerken, waarmede later het museum mogt worden uit gebreid. Voorts zal een hooge voorzaal of galerjj gelegenheid bieden tot plaatsing van een groep of kolossaal standbeeld en van de borstbeelden, medaillons of naamtafelen der moedige en begaafde Nederlanders, die aan het hoofd der omwenteling van 1813 hebben gestaan en Neêrlands herstel grondwettig hebben helpen bevestigen. De algemeene stichlingskosten van den bouw mogen eene som van ƒ500,000 niet te boven gaan. Te Amsterdam is thans opgerigl eene algemeene maatschappij voor handel en nijverheid." De werkzaamheden der maatschappij zullen zich volgens hel prospectus niet beperken lot ondernemingen in Nederland en zijne volkplantingen, maar de maatschappij zal ook buitenslands tusschen beide komen daar, waar hare finantiële krachten dit gedoogen en hare be langen dit vereischen. Haar werkkring is echter niet om met den particu lieren handel en de nijverheid te concurreren; hare tusschenkomst zal alleen kunnen worden ingeroepen ter bevordering en ter ondersteuning van het een en ander daar, waar individuele krachten niet toereikende zijn. Hét maat schappelijk kapitaal is op 40 millioen gulden vastgesteld, waarvan de helft in aandeelen van 250 voorloopig wordt uitgegeven. Dit bedrag van 20 millioen is reeds volleekend. President van den raad van commissarissen is de heer F. van Heukelomte Amsterdamen vjee-presidenten dé bh. I. Pe- reire, te Parijs, en L. Lipmann, Ie Amsterdam. Direcleuren zijn dc hh. A. Mendel, mr. J. Pinner, A. Gildemeester eh J. M. D. Motiu. Dingsdag II. is nabij Wageningen aan den Bennekomschen weg hel huis en de schuur van den landbouwer L. Jansen een prooi der vlammen geworden. 17 stuks hoornvee, een koopman uit Arnhem toébèhoorendc, zijn daarbij omgekomen. Tot conrector van het stedelijk gymnasium te Assen is benoemd de heer G. A. II. Bakhoven, doctorandus in dc letteren te Utrecht.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1