LEÏDSCIfE COURANT. 1805. WOENSDAG 15 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN LEYDEN14 April. Het concert op tien 24sten Maart II. door het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo gegeven, len voordeele van de bewaarscholen in de Groe- nesleeg en op de Langcgracht alhier, heeft een batig saldo van ongeveer 200 opgeleverd. Zondag morgen heeft de heer jhr. H. van der Wyck, onlangs benoemd tot hoogleeraar bij de letterkundige faculteit aan de hoogeschool te Gronin gen, als hulpprediker bij de Waalsche gemeente alhier zijne afscheidsrede gehouden, naar aanleiding van Ilosea XII. 7 1. g. Op den llden dezer werd alhier in het gebouw van 't departement Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de 10de algemeene vergadering gehou den van het Contract tusschen Zuidhollandsche onderwijzers en onderwijze ressen. Deze vergadering was vooral ook daarom merkwaardig, omdat hel 25-jarig bestaan van hel Contract werd herdacht. Een 20-tal afgevaardigden en leden woonden haar bij. Tot de leiding der vergadering had de directie haar medelid, den heer J. 11. Eichmanuitgenoodigdwelke zich op eene loffelijke wijze van zijn taak kweet. In warme taal heette hij de afgevaar digden en It den welkom, en leverde hun in eene historische schels het ont staan en de wording van het Contract; herdacht daarbij dc groote verdien sten door den waardigen onderwijzer D. van der Veen zoowel in het ontwerpen van het Contract, als gedurende de 25 jaren van zijn bestaan, in de betrekkingen van president en penningmeester aan hetzelve bewezen; vergat tevens niet te gewagen hoe door de heeren P. G. Fortanier Sr. en A. van Leeuwen, vooral in den beginne, aan het Contract gewigiige diensten waren bewezen; deed vooral die des eersteu uitkomen en bragl hem daar voor openlijk hulde. Aan het einde van het jaarljjksch verslag, door den secretaris uitgebragt, werd door dezen een overzigl geleverd van de verloopen 25 jaren, waaruit hoofdzakelijk bleek, dat gedurende dien lijd aan de erven van 86 overleden deelhebbers was uitbetaald de som van ƒ25604 85; dat de verstrekte toelage het treurige lot van menige weduwe had verzacht en er zich slechts 2 had den verpligt gezien van de openbare liefdadigheid giflen te vragen; dat dus het hoofddoel van het Contract grootendeels was bereiktwant juist om dit te voorkomen, had het zijn aanzijn ontvangen. De overtuiging dat hel Con tract eene goede, weldadige strekking heeft, won dan ook niet alleen in Zuidholland meer en meer veld, maar had zich ook in andere provinciën gevestigd, en waren daar, in navolging van 't Zuidhollandsche Contract, gelijke vereenigingen lot stand gekomen. liet getal leden in Zuidholland bedroeg tegenwoordig 206 benevens 5 dona teurs, en de som der uiikeeringen voor een lid der lsle klasse ƒ440, voor een lid der 2de kl. ƒ395, voor een lid der 3de kl. ƒ349, voor een lid der 4de kl. ƒ279, vooreen lid der 5de kl. 198 en voor een lid dc 6de kl. 104.50. Dal het getal leden in Zuidliolland veel grooter zijn kon, behoefde geen betoog; maar dat niemand der onderwijzers zich door hooge contributie be hoefde te laten afschrikken, werd door den secretaris uit naauwkeurige be rekeningen bewezen. De deelnemers toch der lsle kl., die gedurende 25 jaren lid waren, geweest, hadden het eene jaar door het andere gerekend gecon tribueerd ƒ740, die der 2de kl. ƒ6.72, die der 3de kl. 6.02, die der4dckl. ƒ4.94, die der 5dc kl. ƒ3.70, en die der 6do kl. 2.22. En met zulke ge ringe bijdragen had men waarlijk gewigiige uitkomsten in hel belang van weduwen en wcezen verkregen. Wordt de wensch der directie vervuld, en zijn alle onderwijzers in Zuid holland elkander als broeders nabij ter hulpe van hunne weduwen en weezen, dan kan het niet anders, of het lot dier meestal diep le beklagenen gaal eene toekomst tegen, die, bij vergelijking wat het vroeger was, gunstig mag hee en. De Staatscourant bevat het verslag der hoofdcommissie voor de Lon- densche tentoonstelling van nijverheid en kunst van 1862 aan den minister van binnenl. zaken. Daaruit blijkt o. a. dat, op verzoek van het South Kensington Museumaan die inrigting is afgestaan (behalve eene verzame ling metselsleenen van de hh. Muller en C°. te Valkenburg en eene derge lijke van den heer W. F. K. A. TrulBno alhier, waarvan vroeger door ons melding is gemaakt) eeue verzameling boekweit-fabricalen van den heer P. L. Paters, alhier. Aan den hoogleeraar E. II. von Baiimhauer, Nederl. commissaris bij de internationale tentoonstelling, te Londen in 1862 gehouden, is door de Fransche keizerlijke commissie bij die tentoonstelling eene zilveren medaille toegekend, met dankbetuiging voor de vele diensten gedurende de tentoon stelling ook aan de Fransche commissie bewezen. Even als onder Heerenveen, geljjk wjj vroeger vermeldden, de eiken en berkenbosschen van lieverlede worden geveld, om den grond tol bouwland in le rigten, heeft dit op gelijke wijze plaats in de omstreken van Zwolle. Volgens schippers, uit die streken afkomstig, stijgt de prijs van het steeds schaarscher wordende hakhout met ieder jaar, terwijl de menigvuldige vrach ten turf, waarvan aldaar een goede voorraad is, gedurende dezen winter verzonden, geen rekening hebben gegeven. De commissie uil het prov. geregtshof in Zuidholland lot het afnemen der examina van degenen die verlangen naar het ambt van notaris te din gen, zal tot dat einde vaceren op Donderdag 28 Mei aanst. Van de 25 jongelingentot het aangaan eener dienstverbindtenis b(j het inslructie-bataillou te Kampen, tegen 9 dezer opgeroepen, hebben zich 19 ter bestemder tijd aangemeld. Van deze zijn 2, na geneeskundig onder zoek, ongeschikt bevonden voor de dienst, terwijl de 17 overigen bij het bataillon zijn ingelijfd. Men verwacht de eerstvolgende oproeping tegen de tweede helft der maand Mei. Wij vernemen, zegt het D. v. s Grdat de heer von Siebold eene plant uit Japan heeft medegebragl, die geschikt is om zandverstnivingen voor te komenen die tevens voor veevoeder kan dienen. Men is voorne mens hiermede in de streek van Waalsdorp proefnemingen te doen. Donderdag morgen jl. kwam een landbouwer van Nieuwerkerk a/d IJssel met een chais bedaard aanrijden over de markt le Gouda, toen voor de Groenendaal twee nog zeer kleine kinderen, die zonder opzigt waren, onder het paard vielen. Gelukkig stapte het paard over hen heen, terwijl zij tusschen de wielen door geraakten en een van hen slechts eene zeer ge ringe wond aan het hoofd ontving. Uit Utrecht meldt men het volgende: De provoost der munlgezellen de 76 jarige N. J. Godron, vierde Zaturdag 11. den 60sten verjaardag zijner komst aan de munt. Den lld"> April 1803 bij de destijds provinciale Utrecht- sche munt als leerling aangenomen, in 1807, insgelijks op den lldc» April, ^-t muntgezel bij de kon. Holt. munt aangesteld, werd hij in 1855 tot zjjne tegenwoordige ambtsbetrekking geroepen. Aan den heer Godron mogt op dien dag eene regtmatige hulde te beurt vallen. Ten overstaan van het daar toe vereenigde personeel zoo der beambten als werklieden, werd hem door den voorzitter van hel munt-collegiemet eene gepaste toespraak, een ge denkpenning aangeboden, te dezer gelegenheid geslagen, terwjjl de gezamen lijke munlgezellen hun geacht hoofd, ouder de hartelijke toespraak van een' hunner, eene gedachtenis aanboden, bestaande in een albasten met zilver gemonleerden tabakspotvan een toepasselijk inschrift voorzien. De indruk van een en ander werd nog verhoogd, toen, na de gclukwenschenhem allerwege toegebragt, dc voorzitter den feestvierende uit naam van Z. M. den koning zijne benoeming mededeelde lot ridder der orde van de Eiken kroon, en hem het ridderkruis op dc borst hechtte. In korte en eenvoudige woorden betuigde de grijsaard aan allen zijne erkentelijkheid. Hel N. en Adv. blad voor Zeeuiosch Vlaanderen schrijft, dat le Nissc. ten gevolge der weinige schoolgaande kinderen, het schoolgebouw tjjdelijk gesloten is; door het aldaar heerschende roodvonk aangetast, blijven de meeste terug. Ook in andere gemeenten van het eiland schijnen ziekten der kinderen hel schoolgaan in den weg le slaan. Men noemt onder aude- ren Wolfaartsdijk en Kloelinge. j Uil Batavia meldt men het overlijden van den heer Diard, vroeger I president der natuurkundige commissie. 's GRAVENHAGE, 14 April. 0 Tot ontvanger der directe belastingen te) Scherpenzeel is benoemd de S heer W. M. S. Junius, thans surnumerair, en tot ontvanger der in-en uit- gaande reglen le Knalhutte de heer W. Hillebrandt, thans commies lste kl. van 's rijks belastingen te Meppel. Tot griffier bij het kantongeregt te Hulst is benoemd de heer mr. C. M. W. Schnell, advocaat te Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden tc benoemen: bij het 5de reg. dragonders; lot lslen luit. den 2d™ luit. jhr. W. G. L. de Vaynes van Brakellvan het corps. Z. M. heeft den heer J. E. Meyboom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wassenaar, en in zijne plaats als zoodanig benoemd den heer 11. C. van Calcar, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Sommelsdijk. Door Z. M. is vergunning verleend aan den hoofdingenieur-directeur van scheepsbouw L. K. Turk, tot het dragen van het Uommandeurskruis 2de kl. van de militaire en burgerlijke orde van Adolf van Nassau, hem door den hertog van Nassau geschonken. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleencn. Z. Exc. is gisteren naar Kleef vertrokken. j Naar men verneemt zullen eerlang van regeringswege aan de tweede kamer der stalen-gencraal worden aangeboden sommige der vroegere aange-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1