Per Telegraaf. Onder de liberale partij in de kamer van afgevaardigden is omtrent bet punt der leger-organisaiie verdeeldheid ontstaan, die, welke pogingen ook aangewend zijn, nog niet opgeheven is. De regering ziet dit met veel genoegen. De berigten uit Polen maken van geene bijzondere voorvallen melding, alleen meldt men uit Krakau dat op den 5den dezer 280 opstandelingen bij Olkusz 500 Russen aangetast en na een gevecht van 2 uren tot den aftogt genoodzaakt hebben. Te Lemberg waren brieven uit Kiew ontvangen waarin gemeld wordt dat er in de eigenlijke Russische provinciën mede eene groote opgewondenheid hecrscht. Drie Russische officieren zouden gefusil leerd zijn. Men wilde weten, dat grootvorst Constanlijn eerstdaags Warschau verlaten en naar Pelersborg terugkeeren zoude geheele leiding van hel bestuur zou dan aan den generaal von Berg worden opgedragen. Onder de Russische troepen in Polen is een keizerlijk bevelschrift afgekondigdwaarin hun het moorden, het roovenhet brandstichten, het ombrengen van gewonden en het mishandelen van lijken wordt verboden onder bedreiging met de doodstraf. In de vergadering van den adelstand in hel gouvernement Petersburg is door graaf PialanofT voorgesteld om van den keizer eene representative staatsregeling voor Rusland te vragen, maar dit voorstel is met 200 legen 50 stemmen als ontijdig verworpen. Onderscheidene bladen deelen den inhoud mede van een brief door den zoon van graaf Wielopolski aan prins Napoleon gezonden, waarin hjj den prins tot een tweegevecht uitdaagt, wegens de voor zijnen vader beleedigende woorden door hem in den Franschen senaat gesproken. Daar de prins de uildaging niet heeft aangenomen, is de brief openbaar gemaakt. 's GR AVENHAGE9 April. Heden is alhier overleden W. D. A. M. baron van Brienen van de Groolelindt, lid der provinciale staten van Zuid holland, laatstelijk 's koniugs commissaris van schoone kunsten bij de Londensche tentoonstelling. PARIJS, 8 April. Men verzekert, dal de koning van Denemarken de drie volgende voorwaarden heeft gesteld voor de aanneming van de kroon van Griekenland door prir.s Willem van Denemarken: 1°. zon koning Otlo afstand .van den troon moeten doen; 2°. zou de prins niet naar Athene gaan, vóór hij meerderjarig is; 3". zou hein eene behoorlijke dotatie moeten worden toegekend. MUNCHEN, 8 April. De gewezen koningin var. Napels is vertrokken, gaande naar Marseille en Rome. LEMBERG, 8 April. Zestig kozakken hebben de Oostenrjjksche grenzen overschredenterwijl zij de opstandelingen vervolgdenzij doodden twee der vlugtelingep., verwondden er twee en namen er zes gevangen. NEW-YORK., 27 Maart. Volgens den New-York Herald heeft een Aoi- sterdamsch bankier aangeboden eene leening te sluiten van 100 millioen dol lars, te leveren in goud tegen den koers van den dag en tegen 6 pCl. Volgens de bladen der zuidelijken zijn de noordelijken uit Pemberton verjaagd en in de rigting van Yazzo teruggetrokken De magt der zuidelijken in Kentucky wordt lusschen de 3 en 10000 man geschat. Men verwacht een veldslag. President Lincoln zal New-York en de voornaamste sleden der Unie be zoeken. Hel volk heeft bij stemming de nieuwe constitutie van den slaat West-Virginia goedgekeurd. Volgens deze constitutie zullen de slaven kinderen, na Julij 1863 geboren, vrij zijn. ALEXANDR1E, 8 April. De Sultan heeft bij zijne aanktmsi alhier ver klaard dal hij als de gast van den onderkoning wenscht beschouwd te worden. Hij heeft de consuls ontvangendie hem door den onderkoning werden voorgesteld. Gisteren avond heeft hij eene wandeling door de stad gedaan om de illuminatie te zien. INGEZONDEN. Den Hooggel. Heer J. H. Stuffken alhier. Leiden, 9 April 1863. Hooggeleerde lieer! Ik bemerk uit uw nader schrijven van 1 April, dat gij gedacht had dat ik overtuigd zou zijn geworden uit de noot (L.C. n°. 37) van onnaauwkeu- righeid in mjjn schrijven, voorkomende in de Leydsche Courant n°. 36, en wel hoofdzakelijk in de vermeldingdat tol de niet voorstelling van den heer Bodel Nijenhuis, in Dec. 1853, en lot de vaststelling en uitvoering van het reglement, in 1854 en 1855, steeds met geringe meerderheid werd besloten. Dal nu is de hoofdzaak van de door u tegen mij opgeworpen queslie. Ver wonder u niet, dat ik nog niet verklaar overtuigd te zijn. Het eerst wal ik in handen nam, omdat UEd. dat zelf boven de notulen van den algemeenen kerkeraad aangeeft, was het Adresboekje van 1854 niet alleen, maar ook die van 1853, 1855 en 1856; dan die bronnen kunnen, om ons verschil te vereffenenin het geheel niet dienen en zouden ons hoe langer hoe meer afleiden; ik ben bereid u daarvan persoonlijk te overtuigen. Ik begaf mij dus naar den archivaris van den kerkeraad en heb, zoo als ik dat wel verwachtte, de meest mogelijke welwillendheid ondervonden, en zelf de notulen doorzocht van 1852 af tot zoo ver hel lot mijn doel noodig was, namelijk lol in 1855. Daarin ontbreken twee hoofdvereischten, die de finale oplossing van ons verschil zeer moeijeljjk, ja onmogelijk maken. Ten l8t« by de jaarlijksche verandering des kerkeraads ontbreekt in de notulen der eerste vergadering van nieuwe leden in Januarij opgave der zamenstel- ling van het personeel, zoodal het getal leden niet blykl; ik heb gezocht en vergeleken en na veel naauwkeurige berekening niet anders kunnen vin den dan dat op hel tijdstip der questie omtrent de voorstelling var. den heer Bodel in Dec. 1853, het getal leden was 33, misschien 34, en niet 38. Daardoor vervalt uwe eerste tcregtwijzing. Ten 2<tc wist ik zeer goed, dat nimmer in de notulen de namen der voor- en tegenstemmende leden worden genoemd, doch wal ik niet wist, is, dat het getal stemmen voor en tegen ook niet wordt aangeteekendwas dal geschied, dan was ons verschil voor goed uil. Ik acht dit voor liet minst genomen eene groote onnaauwkcurigheidwaarvan het nadeel in onze questie blijkt, en hel u dus onmogelijk is mij op goede gronden van onnaauwkettrigheid te overtuigen. De notulen zelve pleiten voor mijn be weren van op mijn geheugen af en geringe aantcckeningen daarbjj a priori, te hebben gesproken van hetgeen UEd mij betwist. Een enkel voorbeeld: aan het hoofd der acte van iedere vergadering staan de namen der afwezige leden, waaronder steeds velen, die om redenen (nimmer door mij goedgevonden) de behandeling van questieuse onderwerpen niet wilden bijwonen, en die men later onder de vele proleslerendenmet name in de acte, dikwijls vermeld, van Dec. 1853 tol Januarij 1855 wedervindt, en in massa als onderteekenaars van den brief van 26 Januarij 1855. Laat ons nu hiermede, wat UEd. trouwens zelf kunt onderzoeken, te vreden zijn en, om niemand te kwetsen, geen namen noemen, hetgeen ik, mijns ondanks, doen zou, indien ik door u daartoe werd geïnsinueerd. Echter dewijl de naam van mijn achtenswaardigen vriend Rutgers van der Loeff door u is genoemd als niet medestemmende in de hem op nieuw grievende questie in 1853 en 54, vind ik my genoopt te verklaren, dat de edele man in der tijd meer deed dan dat; had men naar zijne ernstigechristelijke taal geluisterd, die hij op den 9den Dec. 1853 sprak, nimmer hadden de discus- siën van die vergadering tot zulk eene uitkomst geleid. Hij behoeft mjjn lof niet; zijne ijverige en getrouwe Evangeliedienst sedert 16 jaren in ons midden is voor ieder, die opreglheid en waarheid lief heeft, ten zegen ge weest, waaronder ook velen die hem in den aanvang niet regt waardeer den, omdat zrj hem niet regt kenden en zijn aldus de onverdiende grieven in der tijd tegen hem lang uilgewischt. Hel voorstel tot Reglemenlsherzie- ning ging uit 31 Maart 1854 van wege ouderlingen, hoewel niet eenparig; ik was er voor, eenmaal besluit zijnde, mede te werken aan iets, dat wcl- ligt wat goeds kon uitwerken. Den 4den Mei 1854 kwam van de commissie tol revisie ter tafel een con cept van revisie, vervat in 8 art.; de notulen vermelden eenparige aanne ming. Daarmede was in hoofdzaak nog niets hepaaldalleen het te volgen ontwerp door de commissie. Den 7dcn en lldcn Julij kwam het concept-reglement zelf, waarop ik en de heer Beima schriftelijk kleine aanmerkingen hadden ingezonden van weinig belang, andere leden mondeling, en toch het was en bleef een werk zonder gevolg, veel stemmen voor, veel tegen, dal uit de notulen niet is op te maken. Den 17dcn Nov. werd hel gearresteerd met pro testhoeveel stemmen legen staat niet genoteerd; 9 waren absent, 2 ver lieten de vergadering, 4, zegt UEd., slemden tegen. Ik herinner mij dal niet onfeilbaar, UEd. ook welligt niet zoo juist. 19 Jan. 1855 staat daar als meer voldingend bewijs dan onze herinneringtoen werd er (volgens verloogschrift van 26 Jan.) besloten met e'e'ne stem; ook dat staat niet ge notuleerd, maar als waarheid erkend. Wij willen immers niet langer woor denstrijd voeren, maar wenschen de vrede en zamenwerken in christelijke eensgezindheid waar wij kunnen. J. B. de MOEN. Het stuk van S. kanwegens de uitgebreidheideerst later geplaatst worden. STAIII. BEK1GTEN, Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augastus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Luitenant KolonelMilitie-Commissaris in het 3de dis- trikt der provincie Zuidholland Doen te welen: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singel op Maandag en Dingsdag den 13den en 14den April 1863, des morgens ten 9£ ure, tot het doen van uitspraak, zoo omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, als ten aanzien van hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden; voorts dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie ure, de Zon- en feest dagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der aangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaats\«rvanger kan worden vergund. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 2 April 1863. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien het door Gedeputeerde staten der provincie Zuidholland in hunne handen gesteld request van C. Th. van Westrheene, wonende te Meppel, om vergunning tot het opriglen en in werking brengen eener snel-azijnmakerijin het pand op de Haarlemmerstraat, geteekend Wijk VI. N°. 528; Gelet op het Konijiklijk besluit van den 31slen Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken; Doen te wetendat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 13den April aanst.des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 9 April 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. Burgerlijke jStiinb. Van den 3 tot en met den 8 April 1863. BEVALLEN: E. Verhoogt, geb. Ilorree, D. H. Schipaanboord geb. van SlaayZ. H. Lagerenherg geb. VersluysD. J. C Ederzeelgel). Mulder D. M. J. Peystergeb. Nielsen Z. E. S. de Zwyger geb. de la Rie, Z. N. Meletgeb. Wagemakcr, D. J. Corts, geb. GroenZ.A.Oudejans, geb. Heemskerk, Z. J. Amuierlaan, geb. Verwoerd, D. S. S. Voorzaal, geb. van Ees, D. M Weiselaar, D. 11. van Duureii, geb. Redel, D. G. Wijsman, geb. Kuiper, Z. W. J. Burgersdijkgeb. Zwanenburg Z.J.vau Dissel, geb. Boom, D. M. A. van Minnen, Z. M. C. Keltenisgeb. Kok, Z. H. Deldik, geb. Hoorn Z. S. J. van Egmond. Z. T. J. E. Wessels, D. G. Boudewyns, geb. van Egmond D. S. de Klerk geb DissevcldZ. J. Korenhof, geb. Singeling Z. A. G. de Grootgeb. van Dijk I). A. W ii- kerliu geb. van Rrederode, Z T. M. Smiis. geb. OsterloliD. J. W. Ben ders, geb. Eskens, Z E. C. de Bink, geb. Verbrugge, I). J. L Tiemeyer, geb Krieger, D. T. A. Malblener, geb. de JongliI). C. Tegelaar, Z. M. A Prootgeb. Sclirellen, Z. J. Bvielgeb. NoestD levcnl.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3