aan voedsel. Om hierin le voorzien gelasten dc opperhoofden ecne jagt en is er in hun land geen genoegzaam wilddan wordt door hen aan ons gouvernement verlof gevraagd om binnen de grenzen van den staat te mogen jagen. De wjjze, waarop znlk eene jagt geschiedt, is vrij zonderling. Onder een vreesselijk en aanhoudend geschreeuw der drijvers, waarbij zij zich als bezetenen aanstellen, wordt het wild met allerlei middelen, vaak van vreemdsoortigen aard, naar e'éne plek gedreven en daar doodgeschoten of doodgeslagen. Uil het bovengenoemde kunt gij cenigzins opmaken, dat dit alles behalve malsch toegaat. De uitgestrektheid grondsdie alsdan afgeloopen is, kan veilig met de provincie Holland worden gelijk gesteld. Onder wildebeesten" hier genoemd verstaat men de Gnoe (A. Gnu), eene soort van buffel; wal wij in Holland wilde beesten noemen, zooals leeuwen, hyena's en anderen, heet men hier eenvoudig ongedierte. De quagga, naar zijn geluid ouau-ouau, waarvan de Hottenlotlen khoua-khouaeindelijk quagga gemaakt hebben, genoemd, behoort tot het geslacht der gestreepte ezels. Den dag volgende op die jagt hadden wij hier een heelen optogt; 36 reus- achiige wagens, elke met 10 ossen bespannen, trokken door Bloemfontein, beladen met den buit. Voeg hierbijdat ieder inwoner van Bloemfontein minder door misgewas geleden hebbende, dan belust op een goeden bout daarna, met een of twee springbokken achter op zijn paard gebonden, bin nen kwamterwijl er nog veel wild op de plaats zelve gebleven was. En ik reken nog niet eens mede de fijne pootjes van springbokken en blesbok ken (ons door de zoogenaamde boeren van de Kaapstad bekend geworden), die zich uit de rijtuigen lieten zien! Zelden werd hier zulk eene ontzag gelijke en »algemeeue" jagt gehouden. 's GRAVEN HAGE, 9 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leenw: den luit.-kolonel W. S. van der Hart-beek, van het corps ingenieurs, mineurs eu sapeurs; den kapitein L. P. van der Beek, van den generalen staf, werkzaam bij het dep. van oorlog, den kapitein-luit. ter zee J. 0. H. Arntzenius, gewezen kommandant van het schroefstoomschip Vesuvius, en den officier van gezondheid lsle kl. bij de zeemagt J. D. Saclise. Aan den heer VV. F. van Otlerloo, geheim hofraad, secretaris van Z. K. II. prins Fred rik, is door Z M. vergunning verleend tot het aanne men der onrierscheidingsteekenen van de 2de klasse der orde van de Kroon hem door den koning van Pruissen geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Scheemda de heer F. H. Buseman, en te Beugen de heer B. van der Voordt, en tol jjker van hel vaatwerk te Alkmaar de heer H. Famminga, rijkscommies-roejjer aldaar. Z. M. heeft aan den heer W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt eervol ontslag verleend als 'skonings commissaris voor de schoone kunsten bij de Londensche tentoonstelling van 1862onder bij zondere dankbetuiging voor de vele eu goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. Tot commies van staat bjj den raad van state zijn benoemd de hh. m'. J. P. R. Tak, advocaat te 's Gravenhage, en mr. W'. A. baron van Verschuer, advocaat te Arnhem. Met 1 Mei aanst. wordt de kapitein ter zee H. Camp eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Willemsoord en o/er hel kon. insti tuut voor de marine aldaar, en dal bevel opgedragen aan den kapitein ter zee C. P. de Brauw. Aan den gepens. majoor der artillerie van hel leger in Ned. Indie J. Th. van Kloemen Waanders is de titulaire rang van luit.-kolonel verleend. Z. M. heeft goedgevonden, den sergeant-majoor titulair M. de Leeuw, van hel 3de reg. infanterie, te benoemen tot 2del1 luit. administrateur van kleeding en wapening bij het 2de reg. vesting-artillerie; voorts eervol ont slag te verlecnen aan den ingenieur van den waterstaat lsle kl. A. Blaauw Jllz.en bij het corps ingenieurs van den waterstaat le bevorderen: tol ingenieur der l5le kl. dien der 2dc kl. L. H. .1. J. Mazel; lol ingenieur der 2dt kl. den adspirant-ingenieur P. Loke, en lot adspirant-ingenieurs de sur- mtmerairen H. E. de Brnyn en A. van Hooff. Door den minister van binnen!, zaken zijn tot snrnumerairen bij den waterstaat benoemd de hit. J. W. G. Slieneker eu C. F. M. II. Sclineb- belie, kweekelingen van de kon. akademic te Delft. Gisteren, den verjaardag van II. K. H. de groothertogin van Saxen- Weimar-Eisenach (zuster des konings), hield de bezetting eene parade in de Maliebaan. Des middags was er familie-diner bij H. M. de koningin moeder. Gisteren had alhier de tweede vergadering plaats van de 's Gravenhaag- sche snb-commissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor Novem ber 1813. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat het bestuur, de be zwaren in de eerste bijeenkomst, betreffende de zamenstclling der hoofd commissie, geopperd, ter kennis van Z. K. II. prins Frederik had gebragt. In eene daarop gevolgde missive had Z. K. II. aan de sub-commissie in hoofdtrekken medegedeeld hetgeen door hem aan den heer Loudon was geschreven, om een meer juist denkbeeld te geven van de wording der hoofd-commissie en de denkbeelden die haar hebben geleid bij de vaststelling der algemeene regelen. Ik schreef, zegt Z. K. H. o. a.dal mjjns bedun kens geene coiisideraliën van personelen aard bij eene zuiver nationale hulde tegen de oorspronkelijke ontwerpers kunnen gelden, en dal ik daarenboven aan de waarheid verschuldigd was te doen opmerken, dat de personen, die ouder mjjn voorzitterschap de hoofd-commissie uitmakenwel verre van zich ook het geringste le hebben aangematigd, alleen hel denkbeeld hebben aan bevolen en zich zelvcn daarbij zoo zeer op den achtergrond hebben geplaatst dat zij alle vrijheid hebben gelaten om met of zonder hen het plan te ver wezenlijken. Niels was dus wel natuurlijker dan deze bescheidenheid niet le kwetsen en het voorstel met de voorstellers aan te nemen Daarmede was evenwel geenszins dc medewerking van anderen buitengesloten. Inte gendeel, van den aanvang af was het voornemen, zich in dc ruimste mate de ondersteuning le verzekeren van die mannen inzonderheid, wier namen aan de groote gebeurtenissen van November 1813 verbonden zijn, en van zoovele anderen als, naar het oordeel van gewestelijke of plaatselijke auto riteiten, daarvoor zouden behooren te worden in aanmerking gebragt. Mijn voornemen is om te zijner lijd aan de hoofd-commissie voor le stellen, om die afgevaardigden uit de steden Amsterdam en Rotterdam en uit de provin ciale hoofdplaatsen aan de hoofd-commissie toe te voegen en ik durf mij vleijen dat de hoofdcommissie, die hel werk der benoemingen aan mij ge heel heeft overgelaten, hierin gereedelijk zal toestemmen. De oorspronkelijke hoofd-commissie zal dientengevolge op den achtergrond treden, of op deze wijze uitgebreid, mijns bedunkens, dat karakter van algemeenheid aanne men, hetwelk in billijkheid kan gewenscht worden om haar te vrijwaren voor het verwijt van uitsluiting, die niemand heeft gewild of bedoeld. Na uitvoerige beraadslagingen is besloten zich omtrent de aanvulling der hoofd commissie nog nader tot Z. K. IL prins Frederik te wenden. Heden morgen heeft op eenvoudige doch plcgtigc wijze de ter aarde bestelling plaats gehad van wijlen den minister van slaat mr. J. S. Lotsy, op de begraafplaats Eik-en-Duinen. Heden nacht is alhier in 68-jarigen ouderdom overleden de heer mr. M. Wiardi Beekman, vroeger raadsheer in het prov. geregtshof in Noord holland, gedurende rnim een jaar (van 19 Jan. 1857 tot 3 April 1858) mi nister voor de zaken der herv. eeredienst enz.en daarna lid van den raad van state. Dc leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag den 22slen dezer. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EXfi ELAN LONDEN 7 April. Prinses Alice, gemalin van prins Lodewijk van nessen, is van eene dochter bevallen. In Hydepark zou dezer dagen eene meeting ten gunste van Polen plarts hebben. Reeds hadden zich een paar uren te voren ongeveer 200D welgekleede personen aldaar verzameld en zag men de menigte gestadig aan- groeijentot dat men eindelijk zou overgaan lot de verkiezing van een pre sident. Op dat oogenblik verscheen een inspecteur van politie, die de aan wezigen herinnerde dat het houden van meetings in Hydepark verboden was, ten gevolge waarvan zijna langdurige vruchlelooze onderhandelingen met dien ambtenaar, eindelijk morrend niteen gingen. Bij dien afloop berekende men dat het aantal opgekomenen reeds tot meer dan 20,000 was aan gegroeid. Te Li>erpooI is een nieuw gebouwd vaartnig, hetwelk uitgernst werd om in zee te gaan, op bevel van de regering in beslag genomen, als vermoedelijk bestemd zijnde om door de regering der zuidelijke staten van Noord-Amerika voor krijgsbedrijven te worden gebezigd. FRANKRIJK. PARIJS, 7 April. De Nation zegt, dat Frankrijk. Engeland en Oostenrijk, in gemeen overleg, ieder afzonderlijk eene gelijkluidende nota betreffende Polen naar Petersburg hebben gezonden, dat de mogendheden hierbij zorgvuldig alles vermeden hebben wat eenigzins naar dwang zon kunnen gelijken en dat zij aan den Czaar de keuze hebben overgelaten van de maatregelen, die ge schikt worden geacht om een einde te maken aan de herhaalde opstanden, die zoo verontrustend voor Europa, als noodlottig voor Rusland zijn. De heer Wagner, voormalig Pruissisch gezant in Mexico, is naar Ber lijn vertrokken, na hij herhaling èn door den keizer èn door den heer Drouin de Lliuys ten gehoore le zijn ontvangen. Hij heeft bij die gelegen heid aan de regering een stuk over de Mexicaansche expeditie aangeboden. De baron Wagner hangt daarin o. a. een tafereel op van den onlzagwek- kenden staat van verdediging waarin Puebla is gebragt, tijdens de Franschen door den slechten toestand der wegen in hunne bewegingen werden belem merd. De consul twijfelt niet aan de inneming van Puebla door de Fran schen, maar gelooft dat de expeditie welligt nog tot den winter van 1864 zal duren, indien zij ten minste eerst in de hoofdstad een vredesverdrag willen onderteekenen. Aan het Zwitsersche gezantschap alhier wordt verzekerd dat, bljjkens een brief van den heer A. Humbert, hoofd van het door den bondsraad naar Japan gezonden gezantschap, deze heer grooten twjjfel koestert nopens de vraag of het hem in den tegenwoordigen toestand van Japan gelukken zal een handelsverdrag met de Japannezen te sluiten. Een door den Moniteur medegedeeld schrjjven uit Shanghai' van 20 Fêbruarjj meldt, dat Frankrijks vertegenwoordiger bij de Chinesche rege ring eene haven, die voor de sloombootvaarl eene zeer nuttige stapelplaats van steenkolen wezen zal, verworven heeft, alsmede de wederopbouwing der aan Christenen behoorendc kapellen en woonhuizen, die bij de onlusten van het vorige jaar waren in den brand gestoken. Nog verscheiden andere bewilligingen zijn door het Chinesche kabinet aan 's keizers gezant te Pe king toegestaan. Eene oude bedelaarster, die alhier als zeer behoeftig bekend stond, was waanzinnig geworden en werd naar het krankzinnigenhuis overgebragl. Toen de bevoegde magt daarna in het kamertje, dat zij bewoonde, een onder zoek instelde, vond men in de laden van een oud menbelstuk eene som van 98,000 fr. aan spoorweg-actiën, effecten, vervallen coupons en inschrijvin gen bij onderscheidene spaarbanken. Een dagblad meldt den plotselingen dood van zekeren Céleslin Prévost, een jongman van 22 jarendie gewed had een flesch rum in ééns te ledigen. De ongelukkige had dit naauweljjks volbragt of lijj stortte bewusteloos neder. Men bragt hem te bed, doch hij kwam niet weder bij zjjne kennis en stierf den volgenden dag. In Normandië zijn de schouwburgen gesloten, uithoofde van de in die streek heerschende ellende. Uit Alcxandrië meldt men de aankomst van den Sultan aldaar. Er zullen aldaar groote feesten plaats hebben. De onderkoning gaf meer en meer bewijzen, dat hij de doorgraving der landengte van Suez krachtig bevorderen wil. ITALIË. Aan den heer Farini, het afgetreden hoofd van het Itali3ausclie kabi net, wiens geestvermogens door overmatige inspanning zjjn gekrenktis door de kamer eene jaarlijksche toelage, als nationale belooning, verleend. Men verzekertdat de Paus ten gunste van de herstelling van Polen aan den keizer van Oostenrijk een brief heeft geschreven. Volgens een te Napels verschijnend dagblad heeft de voormalige koning van Napels zich reeds verpligt gezien in het belang zijner zaak al zjjne kleinodiën en edelgesteenten te gelde te maken. De verkoop zou ongeveer 400,000 fr. opgebragt hebben. PKUISIEN. BERLIJN, 7 April Het volgende voorval baart hier veel opzien. Er beslaat een fonds van twee millioen thaler, bestemd om behoeftige arme invaliden te ondersteunen. Het beheer over dit fonds wordt uitgeoefend door personen, die, ingevolge de bepalingen, geen loon daarvoor genieten. Dezer dagen is bij het nazien der rekeningen gebleken, dal er een tekort was van 13000 th.welke som besteed is aan bezoldigingen van verscheidene personen. De generaal M.een hoofd der feodale partij, heeft uit dit fonds 2000 th. ontvangen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2