UVI>S(IM CO IJ RA AT. VRIJDAG 10 APRIL. De Courant wordt Maandag, JFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN LEYDEN, 9 April. Heden namiddag te half drie ure had er in de stads gehoorzaalonder voorzitting van den heer burgemeester, als daartoe door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden uiigenoodigdeene bijeenkomst plaats der perso nen die benoemd waren tol leden der plaatselijke commissie te Leyden voor de oprigiing vaneen nationaal gedenkteeken voor November 1813. Van de 38 benoemden waren er 34 opgekomen, terwijl 3 kennis gaven de ver- gadering niet te kunnen bijwonen en een berigtte de benoeming niet te kunnen aannemen. Nadat de lijdelijke voorzitter had aangegeven, wat het doel der bijeenkomst was en had doen uitkomen van hoe hoog een belang het ontworpen plan moest geacht vorden te zijn, stelde hij aan de vergadering voor zich als commissie te constitueren en tol de verkiezing van een bestuur over te gaan. Na eenige woordenwisseling werd besloten zich onder voorbehoud, en in afwachting van hetgeen men nader besluiten zoutot commissie te constitueren en werden bij stemming verkozen tol voorzitter de heer burgemeester, tot ondervoorzitter de heer A. Hartevelt Jz., tot secretaris de heer D. L. Wolf- son en tot penningmeester de heer mr. P. du Rieu. Woensdag aanst. zal cr eene tweede bijeenkomst der commissie plaats hebben. Bij kon. besluit van 6 dezer is aan den heer W. Hoogvliet, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tweede commissaris van politie alhier. Wij vernemen dat op morgen aan de inteekenaren op de quartet-soirées door de hh. de Groot c. s. eene invitatie-soiree zal worden aangeboden, tol welke buitendien de toegang voor niet-inteekenaren op de gewone wijze zal openstaan. Eerlang zal door Gebr" van der Hoek, ten sterfhuize van-mevr. de wed. van Leyden Gael alhier, eene verknoping worden gehouden, waarop wjj meencn do aandacht te mogen vestigen. Behalve vele belangrijke stuk ken de stad Leyden betreffende, komen er in het wetenschappelijk ge deelte uitvoerige werken voor over genealogie, heraldiek en numismatiek. Voorts een groot gedeelte van Jan Luiken's werken, in het buitenland meer en meer gewild, gerangschikt ouder godgeleerdheid, maar om de fraaije en geestige gravuren eene eervolle plaats onder de prentwerken verdienende. Wat de afdeeling schilderkunst betreft, hieronder ontmoet men eene hoogst zeldzame reeks van kunst-catalogi van de meest beroemde Hollandsche kabinetten, be slaande uit 40 nommers, met den catalogus van Gerrit Braamcamp's ver maard Amsterdamsch kabinet aan het hoofd. Onder de prentwerken, die mede belangrijk zijn, behoort als voorbeeld van uitmuntende lilhographie genoemd te worden Königl. Gemalde-Galerie in Dresden van Franz llanf- staengl, en omtrent de schilderijen zal de naam van onzen Cornelis Troost genoegzaam zijn om aan twee pastelteekeningen [de Schijndeugd of de ge veinsde droefheid en Hopman Ulrich of de bedrogene gierigheiddoor de daarvan bestaande gravuren bekend) een aandachtig oog Ie schenken. De Staatscourant beval eene nadere openbare rekenschap omtrent in gekomen giften lol leniging der rampen, veroorzaakt door den watersnood van 1861. Daaruit blijkt, dal na den 10den Januarij 1862 nog voor de noodlijdenden beschikbaar is gesteld de som van 6065.77) waarvan toege wezen is aan Noordbrabant ƒ2439 50, aan Gelderland ƒ2956 27) en aan Limburg ƒ670. Alles te zamen genomen is aan de noodlijdenden uitgekeerd 1,515,973.41 behalve de verstrekkingen van brood, dekens enz., uit de militaire bakkerijen en magazijnen, en hooi door de veeartsenijschool, ten bedrage van ƒ11112.92en de giften met eene bepaalde bestemming, ten bedrage van ƒ2780.88). De thans vastgestelde 251s,e staatsloterij zal bestaan uil 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte zal geopend worden op Maandag 4 Mei en gesloten worden op Zalurdag 16 Mei aanst. De trekking der lc kl. zal plaats hebben op 1 Junij, en de laatste 100 nommers zullen ge trokken worden op Zalurdag 22 Augustus. Voor de plaatselijke geneeskundige dienst op elk der eilanden St. Mar tin (Nederl. gedeelte), Sl. Enstalius en Saba is benoodigd een geneeskun dige, bevoegd tot de uitoefening der genees-, heel- en verloskunst, aan welke betrekking is verbonden eene bezoldiging van ƒ2000 's jaars. Zij die daartoe in aanmerking willen komen moeten zich voor 15 Mei e. k. tot het dep. van koloniën wenden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Van wege het ministerie van binnen), zaken is bekend gemaakt, dat aan elke der rijkskweekscholen tot opleiding van onderwijzers te 's Herlo- genbosch, Haarlem en Groningen, met hel begin van den cursus 1863/1864, aanvang nemende den lslc" Sept. 1863, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kweekelingcn in het eerste of laagste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk hunne opleiding lol hulponderwijzers te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweekelingen verstrekt. Aan ieder hunner, met uitzondering van hen, wier ouders in de gemeente wo nen, waar de kweekschool gevestigd is, wordt te Haarlem eene lijksloelage van ƒ280, en te 's Hertogenbosch of Groningen eene rijkstoelagc van 250 toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring van den directeur der kweek school, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaf fen. Voorts zal aan de rijkskweekschool te 's Hertogenboschmet den aanvang van den cursus 1863/64, geopend worden een cursus lot opleiding van hen, die, reeds in het bezit zijnde van eene acte van bekwaamheid als hulponderwijzer, de noodige kundigheden wenscheu te verzamelen om hel examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hoofdonderwij zer te kunnen afleggen. Tot dien cursus kunnen worden toegelaten tien jongeliedenonder genot eener rijksloelage van ƒ250. Verdere bijzonderhe den omtrent deze zaak worden door de Staatscourant an heden medegedeeld. Maandag II. is buiten de Wittevrouwen-poort te Utrecht, bij hel zoo genaamd pinken door eenige jongens, het stukje hout tegen de slapen van een paard gevlogendat in tweespan voorbij reedhel paard viel in bezwij ming neder, en was dadelijk dood; het andere viel er op neer, maar kreeg geen letsel. Hel paard was een kostbaar dier. In het dorp Loo, gemeente Duiven (Gelderland) heeft Zondag morgen een felle brand gewoed. Een achterhuis, schuur en stalling zijn afgebrand, waarbij 5 paarden, 5 varkens en 9 stuks hoornvee omkwamen. Vroeger isgemeld.dat de rijks-ontvanger van G. te Almelo gevangelijk was binnengebragt. Omtrent die zaak wordt thans hel volgende medegedeeld: Die ontvanger associeerde zich in het vorige jaar met den heer de V., van Gorkum, tol oprigting eener ijzergieterij, waartoe voor voorbereidende werk zaamheden eene som van ƒ4000 noodig was. D. V. stortte 2000 in handen van den ontvanger. Van de werkzaamheden schijnt niet veel Ie zijn gekomen en de ƒ2000 zijn, naar men wil, door den ontvanger ten eigen bate gebruikt. Aan den heer F. C. de Greuve, emeritus hoogleeraar te Groningen, is verleend een pensioen ten laste van den staal van ƒ2750, en aan den lieer P. den Boumeester, gewezen hoofdonderwijzer te Benthuizen, een pensioen van 363. Te 's llertogenbosch had Maandag avond het volgende plaats. De zoon van een goudsmid had vroeger aan de dochter van een schipper zijne liefde verklaard; hij werd echter afgewezen. Het meisje knoopte middelerwijl be trekkingen met een ander aan. De afgewezene, nog altijd met hoop bezield van eens te zullen slagenzag zich steeds teleurgesteld. Door wraak en jaloezij gedreven, besloot hij nolens volens hun beider dood. Te dien einde verborg hij zich onder de loopplank van hel schip, waarop zij te huis be hoorde. Toen het meisje deze, niets kwaads vermoedende, in den laten avond betrad, greep hij haar aan, en wierp zich met haar in de diepte. Door het hulproepen van het meisje werden beiden echter nog in tijds gered en verkeeren zij buiten gevaar. De wanhopige minnaar heeft zijne inwoning reeds in hel burgerlijk en militair huis van verzekering overgebragt. ArnhC.) Aaneen brief, uit BloemfonteinOranje Vrijstaat, Zuid-Afrikageschre ven, wordt hel volgende ontleend en door ons medegedeeld Ik zend u hierbij een berigt uit de llloemfonieinschc courant over eene in het afgeloopen jaar alhier gehouden groote jagt. Dit in de Engelschc taal geschreven berigt komt hierop neder: Groote jagt. Ontzaggelijke slagting van wild. De landgoederen «Bain's Vley", behoorende aan A. II. Bain Esq., zijn weder getuigen geweest van eene dier gedenkwaardige jagtpartijenvan welke men in de geschiedenis te vergeefs een tweede voorbeeld zal zoeken. De heer Bain had welwillend gehoor gegeven aan het verzoek van een der zoons van het Barolong-oppcr- hoofd, om zich met 500 Kaffers Ie vereenigen lot het houden eener jagt, op zijne landgoederen, die zich van »Bain's Kley" tol de Modder-rivier zijnde een afstand van ongeveer 20 mijlen, schier onafgebroken uitstrekken. Deze jagt werd verscheidene dagen achtereen gehouden en de slagting was bij die gelegenheid verbazend. Uit eei.e goede bron vernemen wijdat er niet minder dan 4800 stuks wild werd gedood, bestaande uit xwilde- beesten," quagsa's, blesbokken, spring bokken en struisvogels, terwjjl er bovendien nog 30 wolven en 11 wilde honden werden afgemaakt. De Kaf- Ifers trokken in de vorige week door deze stad, huiswaarts keerende met cenen langen trein van wagens, beladen met den buit van de jagt. Menig ongeval had er ten gevolge van de onstuimige beweging der verschrikte anti lopen plaats gehad. Een man was door qitagga's doodgetrapt, een ander was door de horens van een »wildebccst" doorboord, en een derde was door een geweerschot gewond. Tot opheldering (zegt de schrijver van den brief) dient het volgende: De omringende Kafferstammen lijden somtijds, wegens misgewas, gebrek

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1