LEYDSCIIE COURANT. 1863. WOENSDAG 8 APRIL. i -i' i De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. Bij deze Courant icordt verzonden N°. 6 blad 6) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNËNLANOSCHK BËKlfiTEN LEYDEN 7 April, lieden werd, in een der lokalen van liet huis van arrest, door de commissie van administratie over de gevangenissen alhier, aanbesteed: het derde of laatste perceel, zijnde de voltooijing zoo in- als uilwending van hel nieuwe gebouw tot nachtelijke afzondering der gevangenen, alsmede cenige werkzaamheden aan hel hoofdgebouw, beide in de militaire sirafge- j vangenis nabij deze stad. De minste inschrijver voor dit werk was A. Ou- djjk, te Gouda, (die het 2dc perceel heeft afgewerkt), voor ƒ14249. Ove- rigens werden de volgende inschrijvingen gedaan: J. van der Reydenalhier, 1G500A. Verhoog, alhier, 16200; G. Rietbergen, alhier, ƒ16000; P. van der Kamp, alhier, 15900P. Vcrbrugge, te Broek15189; G. Luijendijk, te Noordwaddinxveen 14900J. van Rooyen, te Noordwad- dinxveen 14700J. P. Rietbergen, alhier ƒ14478. -Zalurdag aanst., des voormiddags ten 10 ure, zal, gelijk uit eene hierachter voorkomende aankondiging blijkthet examen en de prijsuildee- ling plaats hebben voor die kinderen van de bewaarschool in de Groenesteeg welke die school verlaten. Door het bijwonen van die plegligheidwaartoe de gelegenheid open staat, zal men zich kunnen overtuigen van de zorg welke men zich aldaar geeft tot het verstandelijk ontwikkelen van de kin deren der armen; eene zorg die aller sympathie verdient, omdat zij, hoe schijnbaar gering in de beginselen, een krachtig middel belooft te zijn om in liet vervolg hel pauperisme te doen afnemen. Door mgr. den bisschop van Haarlem is tot pastoor te Sassenheim be noemd de eerw. heer J. T. de Jongh, pastoor te Oud-Bejjerland (decanaat Rotterdam). - De veldgewassen lijden tegenwoordig veel ten gevolge van somtijds vrij strenge nachtvorsten en aanhoudend sc)iraa! weder. AlU'rwege wórdt door de tuiniers, zoowel als door de landbouwers, naar regen verlangd. Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars heeft het Nedeilaudsche zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen ^0530.90j. In de maand Maart zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 94406 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ72622.60. De opbrengst van het goederen vervoer was ƒ16751.98. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 86621het vervoer van goederen 47911 en hel vervoer van reizigers en goederen, door direkl verkeer met Dtiilschland, ƒ52907 op- gebragt. Zaturdag II. is te Rotterdam op pleglige doch eenvoudige wijze het gedenkteeken onthuld op het graf van den onderwijzer P. K. Görlilz. De hh. dr. A. de Jager en eenige andere vereerders van den ontslapene voerden bij die gelegenheid het woord. Hel gedenkteekendoor den heer van Traa naar eene teekening van den F. Dekker vervaardigdbestaat uit eene massief hardsteenen geknotte pyraniide op een voetstuk, ter hoogte van 1.98 Ned. ellen, geplaatst op een daartoe in het graf gemetseld gewelf. Op de voorzijde leest men, onder eene ster, in zwarte geglansde letters in relief: «Hulde aan P. K. Görlilz, overleden 16 November 1861"; en op het voetstuk het opschrift: «de Algemeene Onderwijzers-Verceniging te Rotterdam en andere vereerders." lil de laalstgehoudene zitting van den gemeenteraad te Amsterdam, heeft een der ledenbij een rapport van burg. en weth.op het adres van hel bestuur der burgerlijke school op den Singel, opgerigt door den kerke- raad der Waalsche gemeente, in zake eener ontploffing bij eene vuurwerk verkoopster, liet gevaarlijke van petroleum ter sprake gebragl, en deu vvensch geuit, dat, aangezien te Rotterdam van wege het rijk een gebouw tol opslaan daarvan wordt opgerigt, dat ook te Amsterdam mogt plaats hebben, waarop de voorzitter heeft geantwoord, dat de daarop betrekke lijke correspondenten en onderhandelingen nog niet waren afgeloopen. De Amh. C. deelt het volgende mede: Naar men verneemt zoude er waarschijnlijkheid beslaan, dat de heer baron v. 11. eene aanzienlijke gift zal geven ten behoeve van de stichting van den nieuwen schouwburg alhier. Aan deze gift zouden, zoo wij wel onderrigt zijn, de volgende voorwaarden zijn verbonden: Het voor altijd in gebruik afstaan van eene loge 2Jcn rang voor 12 a 16 militairen beneden den rang van officier van liet invalidenhuis Bronbeek, benevens eenige vaste plaatsen op den eersten rang voor officieren of ambtenaren van genoemd gesticht. Deze regten moeten behouden blijven wanneer de schouwburg geheel sladseigendom is. Te Almelo is dezer dagen gevankelijk binnengebragt de rijksontvanger van het grenskanloor te G.als verdacht van opligting. Dezer dagen is te Rensumageeslin Friesland, eene boerin van drie welgeschapen zoons bevallen, die gezamentlijk 'skonings namen, Willem, Alexander en Lodewijk, zullen dragen. Vrijdag nacht II. werd bij een landbouwer in de gemeente den Dnngen hevig en langdurig op de deur geklopt; toen de man, na zich de slaap uit de oogen gewreven te hebben, de deur opende, vond hij op zijne stoep lig gen een in doeken gewonden pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Van den brenger, de brengster of brengers zag hij echter geen spoor meer. Terstond is aan den burgemeester kennis van hel voorgevallene gegeven. Men leest in den StoomposlJonkvrouw A. Tinne, wier reis langs den Nijl door den Londenschen Times wordt vermeld, is-nielgelijk daar gezegd wordt, eene Engelsche. Zij is de dochter van den heer Ph. F. Tinne, van 's Gravenhage(in 1844 overleden) en zelfs niet enkel hier geboren, maar ook altijd met der woon gevestigd geweest. Wel mogen ons land en onze stad eenigen roem dragen op de jeugdige reizigster; haar geest van onderneming heeft toch aan Nederland eene plaats verzekerd in de rij der volken, van welke in de laatste jaren zoo vele stoute onderzoekers zijn uit gegaan naar die afgelegene en nog zoo onbekende gewesten van Midden- Afrika. Belangrijke reizen in vorige jaren naar Spanje, naar Noorwegen en Zweden, naar de meeste andere landen van Europa ondernomen, schij nen in haar den lust naar verdere togten te hebben opgewekt. Zoo heeft zij bereids, steeds van hare achtenswaardige moeder vergezeld, tweemalen den Nijl, tweemalen het Heilige Land, zelfs Damaskus en Palmyra bezocht zoowel als Konstantinopel en Athene. Met een opgeruimd gemoed en met eene schier ongeloofelijke geringschatting van vermoeijenissen en gevaren, hebben beide in 1861. en nu nog vergezeld van jonkvrouw A. van Capellen eene nieuwe reis naar Egypte ondernomen. Na eenig verblijf te Kairo is in den aanvang van 1862 de Nijl opgevaren tot Korosko; van daar heeft e«n togt van vijftien dagen door de woestijn gebragt tot Berber en wijders langs den stroom tot Khartoum, waar de Blaanwe en Witte Nijl te zamen vtoeijen. Hier heeft mevrouw Tinne het geluk gehad eene stoomboot, aan den Egyptischen onderkoning toebelioorende, te kunnen afhuren. Van dat vaartuig heeft voor het eerst de Nederlaiidsche vlag op den Witten Nijl gewaaid en is als eene vlag van vrijheid en menschelijkheid vertoond aan volkeren, die de blanken nog slechts als gouddorstigen en slavenhandelaars kendentegen wier verwoestenden invloed de loffelijke zelfopoffering vau eenige weinige Roomscli-Calholijke zendelingen slechts luttel kon opwegen. Volgens de laatste tijdingen, van de maand Januarij dezes jaars, bestond liet voornemen om nog een togt te doen naar de Ghazal, eene fraaije rivier die, op 9 graden noorderbreedte uil hel westen komende, in den Witten Nijl valt. 's GRAVENHAGE. 7 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. Fr. Ritschl, doctor in de Ietteren en in de regten, hoogleeraar aan de uni versiteit te Bonn, P. F. Uhlenbeck, gepens. kapitein-luit. ter zee van het sedentaire zeewezen in Ned. Indie, U. A. Sleyn Parvé, vroeger adsistenl- resident van Ledok, residentie Bagelen, thans resident van Tapanolie, M. II. J. Hollmann, adsistenl-resident van Ledok, P. F. Woesthoff, controleur lste kl. bij de landelijke inkomsten en cultures op Java en A. J. W. van Delden, oud hoofdambtenaar ter alg. secretarie, thans koopman te Batavia. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhp. mr. J. B. A. J. M. Ver- heyenprov. inspecteur van het lager onderwijs in Noordbrabanttol het aannemen der onderscheidiiigsteekeiieii van ridder der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft, op hun verlangen, eervol ontslag verleend aan jhr. C. II. Meijer, als majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Breda, en aan W. C. llouck, als majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Deventer. Door Z. M is aan den heer K. S. Heep, notaris te Anjum, vergund zijne standplaats over te brengen naar Marrum eu voorts benoemd lot no taris te Anjum, de heer II. Foekema, cand.-notaris te Leeuwarden, en tot ontvanger der directe belastingen te Arnhem de heer P. Verdam, thans I ontvanger te Zaandam. 11H. Mil. dc koning en koningin en HH.KK.HII.de prins van Oranje, prins en prinses Hendrik, prinses Frederik en prinses Marie, hebben Zon dag morgen, onder het gehoor van d». Hoevers, in de Kloosterkerk, aan de bediening van hel II. Avondmaal deel genomen. Gisteren is alhier overleden de heer mr. J. S. Lotsy, ond-bnrgemeestcr van Dordrecht, oud lid van de tweede- en van de eerste kamer der slalen- generaal, oud-minister van marine en sedert Maart 1861 minister van slaat. Donderdag e. k. zal in den kon. Franschen schouwburg de eerste voor stelling gegeven worden door het comcdic- en vaudeville gezelschap, door den i I heer Jalin geSngageerd. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1