LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 6 APRIL. 1865. Ntl /f» De Courant icordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. I 4 JV. 41. IN 1 L i 1 De prijs der Courant is ƒ3. jaars. Afzonderlijke Cents verkrijgbaar. per vierendeel nommers zijn tegen 10 BINNENLANDSCDE BERIGTEN LEY DEN 4 April. Op aanstaanden Donderdag te elf ure zal er op de bewaarschool aan de Garentnarkl, gesticht door d». Laurillard enz., eene openbare les plaats hebben, ter gelegenheid dal een 40-tal kinderen van verschillende gezindhe den, die hun zesde jaar hereikt hebben, de school moeten verlaten om naar de gemeente- of andere scholen over te gaan. Voor ieder, die in deze school belang stelt, staat de gelegenheid open die openbare les bij te wonen. Wij vernemen, dat Mile Amely Uidö voornemens is, met medewerking van bekwame artisten, omstreeks de helft dezer maand, alhier een tweede concert te geven. Volgens berigt uit Batavia van half Februarij was toen weder een nieuw deel der Verhandelingen van het Balaviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen ter verzending aan de leden des gennotschaps in Europa ge reed, bevattende een Soendaneesch woordenboek. Dit deel zoude vergezeld worden van een exemplaar van het sedert eenige jaren door mr. J. A. van der Chijs'geredigeerde Tijdschrift voor kunsten en wetenschappen, dal ook verder geregeld aan de corresponderende leden des genoolschaps zal worden gezonden. In dat tijdschrift wordt geplaatst eene beredeneerde opgave van alle in en voor Indië geslagene en gegraveerde medailles, zamengesleld door den heer van Coeverdeneen ijverig numismaal in Nederlandsch Indië, ook in Nederland bekend. Er' wer'd' óp gefrielden lijd in Indië veel gesproken en geschreven over de oprigting van è'eiteMunt aldaar. Deskundigen waren het echter over hel nut van dusdanige Inrijgt iiig in Nederlandsch Indië nog niet eens geworden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 'vim 292 tof 314 persötieA! 11 Aan het ministerie van oorlog te 's llage zal op (fell 27sl<n dezer de. ahhheStediiig plüats' 'Hébben der levera'nïTe' "van de benoodigde brandstoffen en kaarsen ten behoeve der militaire wachten in het geheele rijk <oor rlcn tijd van een jaar. - «ftiuAul De minister van oorlog'heeft ter -kennis van gegadigden gebragt, dat bij den arlillerie-cónslruetiewinkel te Soerabaija de betrekkingen zijn open gevallen van opziener over de werktuigelijke inrigtingen en van onder- opziener over de instrumentmakers en mela ddraaijers. De adspiranten moeten zich aanmelden bij den lieer luit.-kolonel directeur der artillerie-stapel- en constructie magazijnen te Delft. De voorwaarden worden door de Staats- cOUrdnt medegedeeld. Naar men uil Rotterdam meldt zijn de eerste komkommers voor dit saizoen reeds van daar naar Engeland verzonden. De bekende prediker Spurgeon uil Londen is voornemens te Rotterdam te komen prediken, en wel den 28,le" dezer in de Engelsch Presbyieriaan- sche en den 29ste" dezer in de Schotsche kerk. Ook te Amsterdam zal hij als kanselredenaar optreden. De inschrijving voor de Amsterdamsche kanaal-maatschappij, dezer dagen te Amsterdam opengesteldheeft niet den gewcnschlen uitslag gehad. Naar men verneemt, beloopen die inschrijvingen slechts 7 millioen. Het heeft Z. M. den koning behaagd een nienw bewijs van belangstelling in de zaak der doorgraving van Holland op zijn smalst Ie geven, door de som, waarvoor Z. M. in die onderneming deel had genomen, te verdubbelen. liet Ilbl. deelt het volgende mede: «De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat, Volgens een door hem op lieden ontvangen telegram van den heer directeur van hel kabinet des konings, Z. M. de koning II Ds. be zoek te Amsterdam zal uitstellen, tot dat meerdere blijken van deelneming zullen gegeven zijn in de nationale onderneming tot doorgraving van Holland." Genoemd blad voegt hier nog bij: Wij beschouwen dit besluit als eene bijzondere handeling des konings en niet als eene regeringsdaad. Daarom flieeii'en'wij ons dan ook te moeten onthouden van een oordeel over hel be sluit zelf en over de wijze hoe het ter openbare kennis is gebragt. Intus- schen is liet onzes bedunkens niet legen te spreken, dat Z. SI. geene reden heeft om met de houding der Amsterdammers te vreden te zijn. Amster dam heeft. 2oo lang de wet op de waterwegen in behandeling was en zelfs vroeger, demonstratie op demonstratie gestapeld. Het heeft gevlagd, gc- wimpeld en geïllumineerd en gepetitioneerd. Het heeft door dringende ver- toogen den koning overtuigd, dat de doorgraving eene levensquaestie voor de hoofdstad was en daardoor HDs. medewerking verworven. En nu eindelijk de wet op de waterwegen door de wetgeving is goedgekenrdtrekken vele vermogende Amsterdammers zich terug in plaats van, gelijk een ieder had gehoopt, hun pligt te doen en den concessionaris de noodige fondsen ter uitvoering van de zoo vurig gewenschfe onderneming te verschaffen. Geluk kig is het nog niet te laat. De inschrijving is andermaal opengesteld. Naar men uit Amsterdam meldt heeft de maatschappij Arli el Amicitiae aldaar het plan gevormd, bij gelegenheid der feestviering van het 50-jarig bestaan onzer onafhankelijkheid, eene tentoonstelling van voorwerpen te hondenbetrekking hebbende op den politieken en maatschappelijken toe stand op dat tijdslij)'. Te Arnhem is dezer dagen de plaatselijke commissie voor hel nationaal gedenktecken voor November 1813 geconstitueerd. De vergadering heeft echter het bestuur gemagtigd om aan Z. K. H. prins Frederik kennis te ge ven, dat de commissie zich bereid verklaart, verder, op uitnoodiging van den vorstelijken voorzitter, lot het voorgestelde doel mede te werken, onder voorbehoud van doelmatige aanvulling der hoofdcommissie en wijziging der verhouding tusschen deze en de plaatselijke commissiën. Te Benschop zijn eergisteren eene aanzienlijke boerenwoningschuur en twee hooibergen, toebelioorende en bewoond door A. G. Verburgt, afge brand. Het huisraad en vee is meercndeels gered; de schade wordt op ruim ƒ4000 begroot. Niets was verzekerd. Volgens een met de jongste mail bij het dep. van koloniën uil Suri name ontvangen berigt, gedagteekend 7 Maart jl.was de gezondheidstoe stand onder de bevolking over bel algemeen gunstig; doch waren er onder de militairen en de schepelingen van dé marine vele zieken, die echter meest allen slechts aan cdtarrhale aandoeningen leden. Rust en orde waren in de kolonie ongestoord gebleven. Alleen op de plantaadje Kroonenburg hadden eenige ongeregeldheden plaats gehad, bestaande in liet uiten van be- lecdigendc uitdrukkingen legen één der administrateuren van die plantaadje. De rust was daardoor echter niet gestoord geworden. Er hadden geene weglooperjjeu meer plaats gevonden, maar wel waren eenige wegloopers van vroeger terug gekomen, waaronder vier uit het kamp aan de Surnauskreeknamelijk één van Rac a Rac, twee van Alliance en een van Vreeland. 'i 's GRAVENHAGE. 4 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan de hh. mr L. A. 11 baron van Iitersmn, miniSer-resident bij de boven van Spanje en Portugal, en mr. F. baron van Pallandl van VVestervoortsecretaris van legatie te Madrid tot het dragen, aan den eersten, der versierselen van kommandeur der Christus-orde en aan den tweeden der orde van Isabella la Catolica hun door Z. M. den koning van Portugal en 11. M. de koningin van Spanje geschonken; en aan den heer N. M. Klein, oud tabaks-contractant op Java, lot liet aannemen der versier selen van ridder der ordè van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot controleurs der directe belastingen enz. te Scbagende heer J. VV. van der Noorda, ontvanger der directe belas tingen te Pijnacker, thans waarnemend controleur te Schagen; te Gulpen de heer N. Kanselaar, surnumerair der belastingen, thans waarnemend con troleur aldaar, en lot ontvanger der directe belastingen en, accjjnsen te Pijnacker c. a.de heer B. C. G. van Eclde, tijdelijk met de waarneming van het kantoor belast. Z. M. heeft goedgevonden aan den 1!,CB luit. der infanterie F. M. tb Vries van Heyst, thans op non-activiteit, en aan den heer K. F. C. Por lengen, laatstelijk ingenieur lsle kl. voor hel vak van scheepsbouw in Ncd Indië, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag Ie verleenen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen bij het lsle reg. tot kapitein 3de kl., den l9lcn luit. VV. A. baron Mulerl to de Leemkule, van het reg. grenadiers en jagers; en op non-activiteit te stel len den kapitein E. F. M. van Gorkum, van het 5de reg. infanterie, in al wachiing dal omtrent hem nader zal worden beschikt. In plaats van den heer dr. A. G. van Slipriaan Luiscius is benoem lot lid der commissie over het vervoer van landverhuizers te Rotterdam d heer J. van der Hoeven Jzn.pracliserend geneesheer aldaar. II. M. de koningin, Z. K. II. prins Hendrik en 11. K. 11. prinses Fre derik hebben eergisteren avond de godsdienstoefening in. de Hoogduitscha kerk onder het gehoor van ds. Kogel bijgewoond. Gisteren middag liebbe II. M. de koningin en IIII. KK. 1111. prins en prinses Hendrik en prj.ii Frederik en prinses Maria de godsdienstoefening in de Kloosterkerk ondi hel gehoor van d«. Roevers bijgewoond. Z M. de koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen de heer mr. Messcherl van Vollenhoven, burgemeester van Amsterdam. Bij het dep. van koloniën is onder het postmerk: Maastricht, on vangen eene som van ƒ500, «in voldoening der te veel genoten 500 u de Ned. Oost-Indische geldmiddelen." Het kon. kabinet van zeldzaamheden enz. alhier werd dezer dagen weder verrijkt met een geschenk, bestaande in een prachtig etuiinhouden* vier exemplaren der groote medaille lot herinnering aan de overstroomir in Nederland 1861en de daarop gevolgde liefdadigheid en hulpbetoon.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1