By beschikking tan den minister van binneni. zaken zijn bevorderd: lot opzigter van den waterstaat lsle kl.de opzigler der 2de kl. J. G. Rik- uienspoellot opziglers van den walerslat 2de kl.die der 3de kl. J. G. van Niflrik en J. Wind, en tot opziglers van den waterstaat 3de kl.die der 4de kl. F. Raadman en A. G. J. Heukelman. Bij gelijke beschikking is, na voorafgaand vergelijkend examen, benoemd tot opzigter var. den waterstaat 4dc kl. P. F. W. Engelse. Naar men verneemt zal er door Z. K. tl. den prins van Oranje in zijn paleis in het laalst dezer maand een groot bal gegeven worden, dal in luister en pracht nog verre zal overtreffen het bal, dat onlangs door de feestcommissie in het lokaal der teekenakademie werd aangeboden. De brand in de teeken-academie, bij gelegenheid van hel in dat ge bouw gegeven feest, is een onderwerp geweest van de beraadslagingen van den gemeenteraad. Deze heeft deswegens met algemeene stemmen, aange nomen het navolgend besluit: »De gemeenteraad, gehoord de inlichtingen van den burgemeester, omtrent het gebeurde met den brand in de teeken academie, eu overtuigd, dat door den burgemeester alles is verrigt wat wenschelijk was, bi tuigt aan burgemeester en wethouders z(jnen dank voor het verrigte en voor de genomen maatregelen. Men verneemt, dal de opening van den tuin van het kon. zoölogisch- botanisch genootschap van acclimatatie alhierin den loop der maand Mei aanstaande zal plaats hebben. Bij gi tegenheid van de uitreiking der eereblijken op de internationale tentoonstelling te Londen in 1862 aan Nederlanders toegekend (zie ons vorig nommer) heeft de minister van binneni. zaken de volgende rede uilgesproken De tweede Londenschc internationale tentoonstelling heeft, zegt het ver slag (door den voorzitter der hoofdcommissie uitgehragt), den vooruitgang der Nederlandsche nijverheid en kunst bewezen, en dat zoowel de nijverheid als de kunst van ons vaderland met die van andere landen kan wedijveren. Toen de eerste nationale tentoonstellingen van industrie hier en elders ge houden werden, zag men daarin niet veel anders dan pronkvertooningen. Ook de eerste algemeene tentoonstelling in de Britsche hoofdstad had in de oogefi van het groole publiek naauweltjks eene hoogere beteekenis. Maar voor de nijverheid zelve werden die instellingen, waarmede Engeland voor ging, méér. Men zoude ze internationale congressen kunnen noemen, waar de gewrochten spreken. Van congressen, op welke de hoofden der weten schap of der prakljjk beraadslagen, keert men wel eens met zijne bijzon dere stellingen, denkbeelden of vooroordeelen onveranderd naar huis; wis seling van reden en tegenreden dient niet zeldzaam enkel om ieder in zjjne opvatting te doen volharden. Doch het is onmogelijk, dal eene vergelij kende beschouwing van voortbrengselen van alle oorden en werkplaatsen den blik niet ruimer make, en het oordeel niet verheffe boven den maatstaf van hetgeen ieder by zich ziet en waardeert. Men leert, wanneer men zich met allen meet, zich zei ven kennen; men toetst zjjne gewoonten, in- zigtenbekwaamheden en middelen aan die van alle landen, men gevoelt waarin men ten achter is, maar ook zijne kracht, en wordt tot gestadig nieuwe inspanning gedreven. Van waar, MM. HIIdat in onzen tijd kennis, op de eischen van I het maatschappelijke leven toegepast, en voortbrengende arbeid zoo verwon derlijke vorderingen maken Zonder twjjfel moet men dat voor een groot deel dank weten aan die onderlinge aantrekking en gemeenschap, waarin, over alle politieke grenzen heenieder steeds met hetgeen door duizend an deren verrigt wordt zijn voordeel kan doen. De wedstrijd, voorleden jaar te Londen op nieuw gevierd, mag wel een beeld heetcn van hel kosmopolitisch karakter, dal de nijverheid meer en meer aanneemt. Waar de voortbrengselen aller lauden zich aldus, nevens elkander ge schaard, aan het openbaar oordeel der wereld onderwerpen, daar is hel be sef levendig, dat de oude slagboomen zijn gevallen; daar beschouwt men de nijverheid eener natie niet meer als een afzonderlijk, gesloten huishou den, tegen aanraking met de ontwikkeling van vreemde volksvlijt te bevei ligen; daar is in de plaats van uitsluiting vrije mededinging gelreden. En geene aanmoediging, geene gunst, geene bescherming vermag het leven te schenken dat uit vrije mededinging geboren wordt. Ik behoef hiervan, in hel gezigt der eereleekenendoor onze industriëlen behaald, niets meer te zeggen. Onze kunst heeft de plaats, welke Nederland ie Londen bekleedde, in hooge mate opgeluisterd. Zij heeft geene persoonlijke prijzen weggedragen, omdat ze niet waren uitgeloofd; maar de bijval, die aan hare verschijning in de Britsche hoofdstad van alle zijden wedervoer, was vernieuwing van een ouden roem. AMSTERDAM. 2 April. Zaturdag II. hield de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hli. Simons. Darting, van Rees, Vrolik, Buys Ballot. Verloren, van Hasselt, Oudemans, Matthes, Delpral. Conrad. Verdam, Lobatlo, van der Hoeven, Kaiser, Elias, von Baumhaiier, van der Hoon Mescli, van der Kun, Don ders, Slamkart, van Hreda, van Geuns en Voorhelm Schneevoogl. Van de letterkundige afdeeling was tegenwoordig de heer Bake. De heer Conrad gaf verslag van den stand der werken van de doorgraving der landengte van Suez. Dit hoogst belangrijk verslag werd door den spre ker opgehelderd met platen, leekcniugeu en kaarten. Uit het verslag bleek, dal nu het moejjeljjkstc was overwonnen, en niet kon worden getwijfeld aan het welslagen der onderneming. Men kon er nu op rekenen, dat de nieuwe waterweg naar O. I. in den loop van 1866 geopend zou zijn. De heer Vrolik sprak over de taiidvormiug der olifanten. Dc heer van Breda deelde eenige by hem ingekomen beriglcn mede om trent hel luchtverschijnsel van 4 Maart II.; een hem toegezonden steen werd in handen gesteld van den heer von Baiimhauer. Dc heer Kaiser gaf een kort verslag van de photographische onderzoe kingen aan de stcrrcwacht te Lcydcn. Vooraf trad hij in eene beoordeeling van de waarde, die aan de beste der thans bestaande photographische af beeldingen van hemellichten moet worden toegekend en de uilkomst was, dat de photographie aan de slerrekunde groote diensten bewijzen kan en bewezen heeft, maar nog niet beantwoordt aan de verwachtingen die z{j heeft opgewekt. Na de groole bezwaren in herinnering te hebben gebragt, die aan bet pholographisch afbeelden van hemellichten verbonden zjjnbragt de spreker eene reeks van photographische afbeeldingen van sterrekundige werktuigen, van de zon en van de maan ter tafel, vervaardigd aan de ster- rewacht te Leyden door den heer dr. P. J. Kaiser, en stelde hjj de aanwe zige leden in de gelegenheid om die afbeeldingen te vergelijken bij dc vol- komenste, die liet buitenland heeft opgeleverd. De heer van der Boon Mesch sprak over eene Javaansche kleurstof, zijnde een vervolg van eene vroegere mededeeling. De heer von Baumhauer bragt verslag uit over een in zijne handen ge stelde Kaapsche mateoor-ijzersteen massa en de heer Buys Ballot deelde ook eenige bijzonderheden mede omtrent hel laatstelijk waargenomen luchtver schijnsel. De heer Oudemans deed ten slotte verslag van het onderzoek door hem ingesteld omtrent het hout, waarvan de Javanen hunne vergiftige pijlen vervaardigen. Gisteren is alhier de jaarlijksche algemeene vergadering der Holland- sche ijzeren spoorweg-maatschappij gehouden. Er waren vertegenwoordigd 89 aandeelen, geregtigd tot het uitbrengen van 57 stemmen. Dc balans met een dividend van 6 pCt. werd met algemeene stemmen goedgekeurd, en de heer D. van der Vliet als commissaris herbenoemd. BUlTKNLAiMDSCIlK BCKKiTE.V. Ei\GKLA.\ D. LONDEN, 31 Maart Graaf Russell heeft aan het kabinet van Washington eene nota gezon den betreffende liet in beslag nemen van het schip Peterhof door den admi raal Wilkes. In dit stuk dringt de graaf er op aan, dal de regering der Unie aan de bevelhebbers ter zee de noodige instruction zal geven, om te voorkomendat zjj door eene willekeurige schending van regten aanleiding geven tot klagten en ongelegenhedenwaardoor de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten gestoord zouden kunnen worden. Graaf Russell geeft voorts als zijne overtuiging te kennen, dat de autoriteit, die in deze zaak uitspraak moet doen, de handelingen van Wilkes niet kan goedkeuren, terwijl hjj wenscht, dat zij zoo spoedig moge lijk tot de toekenning eener schadevergoeding moge besluiten. Berigten uit New-York van 21 Maart bevatten het volgende: Het is der vloot van de Unie niet gelukt Galveston te beschieten. De zuidelijken hebben, naar men zegt, de Unietroepen, die Vicksburg belegerden, gedwon gen het beleg op te breken en weder scheep te gaan. Hel gerucht, dat uit Europa den heer Chaseminister van finantiénen den president Lincoln eene leening zou zijn aaugebodenis ongegrond. Eene militaire expeditie is naar Ohio afgezonden, om aan het deserteren een einde te maken. Hen gelooft, dat de inwoners zich tegen de krijgsdienst zullen verzetten. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Maart. De Moniteur berigtdat de heer Magne, minister zonder portefeuille, ontslag gevraagd en de keizer hem dit verleend heeft, met benoeming levens tol lid van den raad van state. De keizer heeft hem den volgenden brief geschreven: «Waarde heer Magne! Een voorval, waarvan de verantwoor delijkheid niet op tl rust, doet op nieuw hel verschil van gevoelen uitkomen dat tusschen den heer Fould en u over finantiële quaesliën bestaat. In deze omstandigheid hebt gij gemeend uw ontslag te moeten indienen. Voor het oogenblik zie ik af van uwe diensten, doch ik hecht er aan, dat men weet, dal ik nooit anders dan reden gehad heb om mij te verhengen over uwen ijver en uwe gehechtheid, en derhalve heb ik besloten u een schitterend be wijs van mijn vertrouwen te geven door u tol lid van den raad van state te benoemen. Ik hoop, dat gij nooit aan de gevoelens mijner opregte vriendschap twijfelen zult De aanleiding lot dit ontslag moet daarin gezocht worden, ,dat de minis ter van binneni. zaken aan het Journ. des Déb. een communiqué had toe gezonden ter bestrijding der meening dal de buitengewone credielen, welke aangevraagd zijn, hel gevolg waren van de handelingen der vroegere minis ters, en waarbij eene vergeljjking werd gemaakt tusschen het stelsel van den heer Magne en dat van den lieer Fould, die ongunstig was voor den laatst genoemde. Hiervan moest liet gevolg zijn de aftreding van den heer Fould of die van den heer Magne. Uit Mexico zijn berigten ontvangen, loopende tot het laatst van Fe bruary. Daaruit blijktdat het meerendcel der Fransche troepen den 19den den weg naar Puebla heeft ingeslagen, en den 21s,e" gevolgd is door de artillerie, terwijl de generaal Forey Orizaba den 23sten heeft verlaten. Men schrijft aan de Mexicaansche regering het voornemen tde, om, ingeval Puebla in de magl der Franschen vallen en de verovering van Mexico daarvan het gevolg zijn mogl, de wijk te nemen naar Morelia, de hoofdstad van den staat Michoacan. Tevens meldt men, dal de natie voortdurend eene vijan dige gezindheid jegens de Franschen aan den dag legt. Te Vera-Cruz zijn op een Fransch oorlogsschip 400 man zwart krijgs volk uit Egypte aangekomen zij zjjn bestemd om het garnizoen dier stad uit te maken. Op dc zeereis had hunne gezondheid veel geleden. Toen zij ontscheept waren moesten dadelijk 100 van hen naar het hospitaal worden gebragt. Naar verzekerd wordt, bevalt het verblijf in Mexico overigens aan die Mooren zeer goed, zoo goed dat menig een van hen deserteert, en naar binnen 's lands wijkt, alwaar zij natuurlijk niet te achterhalen zijn. Eergisteren, Palmzondag, werd aan dc deuren der verschillende kerken alhier voor eene waarde van ruim 100,000 fr. aari palmtakken verkocht.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2