Per Telegraaf. JBnvgcrlijfic £?tanb. r.oemd blad houdt het er voor, dat men hier denken moet aan een berigt, opgeworpen om te zien wat de openbare meening er van zegt. D e Köln. Zeit. zegt thans, dat de keizer zijn plan heeft laten varen, de wijl het bij Oostenrijk geene genoegzame ondcrsteuniug vond, evenmin als bjj Pruissen en Engeland; waarbij kwam dat de berigten van de krijgsbe drijven ongunstig voor den Poolschen opstand luidden en geenszins geschikt waren om Frankrijk tot doorzetting van dat plan aan te moedigen. De gezanten van Engeland en Oostenrijk honden drukke conferenliën met den heer Drouin de Llutys. Ook worden er druk depêches gewisseld met Londen, Weenen, Petersburg en Dcrltjn. De Moniteur deelt mede dat de twee jonge Polen, in Frankrijk gebo ren, die te Koningsbergen in hechtenis waren genomen, in vrijheid gesteld en onder bescherming van het vice-consulaat van Frankrijk geplaatst zijn. Zij hebben reispassen ontvangen, om zich over Parijs naar Nizza te begeven. Er bestaat plan tol oprigling alhier van een nieuw hoteldal hel Grand llolel de la Paix en hel hotel du Louvre in grootte zal overtreffen. Dit gebouw, hetwelk men nabij het slation van den spoorweg van Lyon wil plaatsen, zal 800 a 1000 kamers van verschillende grootte bevatten. De keiz. buskruid fabriek van Paul du Buis is met eene vreeselijke ontploffing in de lucht gevlogen; van de geheele inrigting zijn niets dan puinhoopen overgebleven. Er waren 600 vaten buskruid aanwezigdagelijks waren er 1000 arbeiders werkzaam. Zes personen zijn bij het ongeluk om gekomen; het getal gekwetsten en de oorzaak van de ramp, zijn onbekend. De ontploffing moet geweldig zijn geweest, want te Pori-Launay en te Chateaulin, op 20 mijlen afslands gelegen, zijn alle vensterruiten verbrijzeld. Te Oran, in Algerië, is eene vrouw overleden, Soultona Medioni ge naamd, in den ouderdom van 120 jaren; zij was moeder van vier geslachten en hare nakomelingen zijn 104 in getal. Dit Alexandrië meldt men, dat er een aanslag op het leven van den onderkoning Ismaïl-pacha is ontdekt, hetgeen de gevangenneming van ver scheidene personen ten gevolge heeft gehad. Onder de aangehoudenen be vindt zich de intendant van Mustapha pachabroeder van den onderkoning. PK CISSEN. In het groothertogdom Baden hebben de Israëlietenuil erkentelijk heid voor het erlangen der staatkundige regtenbesloten een fonds bijeen te brengen, waaruit de onderwijzers van alle gezindten, die geene voldoende bezoldiging genieten, ondersteund zullen worden. Eene daartoe gedane in schrijving heeft 30,000 fl. opgebragt. Blijkens de berigten uit Polen blijft de strijd tnsschen verspreide ben den opstandelingen en de troepen voortduren; de opstandelingen trachten zich nog zooveel mogelijk staande Ie houden, maar zullen toch ten slotte de zaak moeten opgeven. In het gebergte van Krzyz hebben zich, onder de oversten Dowgiello en Czahowski, nieuwe talrijke benden opstandelingen gevormd, en de benden van Lelewel hebben in een gevecht ten zuiden van Zamosc de bovenhand behouden. Berigten van een door iVlilenki behaalde overwinning hebben den moed der opstandelingen verhoogd. Volgens hunne opgave zijn de Bussischc berigten omtrent het uiteenjagen der bende van Cieszkowski van allen grond ontbloot en trekt hij naar den kant van Kalisch. In Litihauen neemt de opgewondenheid ter zake van de godsdienst toe. Naar men uit Krakan meldt, is de meening dat de nederlaag van Lan- giewicz hoofdzakelijk te wijten was aan de intrigues van Mieroslawski van allen grond ontbloot. In eene proclamatie van Langiewicz, aan zijne krijgsmakkers, door onderscheidene bladen medegedeeld, wordt echter niet onduidelijk te kennen gegeven dal dit wel degelijk het geval is geweest. De generaal Berg is door den keizer van Rusland aan den grootvorst Conslanlijn in het hevel over de troepen ter zijde gesteld. De generaal Lewtschine is lol opperhoofd der politie te Warschau benoemd. De vrouwelijke adjudant van Langiewicz, mejufvrouw Henrietle Pnsto- wojtoff, ontvangt Ie Krakau eene menigte bezoeken. Zij wordt met korte woorden aldus geschetst. Zij schijnt ongeveer den ouderdom van 20 jaren bereikt te hebben, heeft ter naauwernood eene middelmatige vrouwen lengte, zeer donker haar dal kort is afgesneden, is zeer vermagerd, maar bezit een vriendelijk innemend gelaat en de meest beschaafde manieren want hare opvoeding heeft niets te wenschen overgelaien. Gedurende ver scheidene dagen na hare aankomst te Krakau heeft zij hel nationale costmim gedragen; thans echter draagt zij weder het aan hare kunne passende ge waad. Zij houdt veel van sigaren rooken. Te Zeil in hel Zwitsersche kanton Lucern is het weeshuis afgebrand, waarbij 11 personen zijn omgekomen. Dit onheil wordt aan kwaadwillig heid loegesidireven. NAPELS, 30 Maart. De bende van Ghiavone is ter hoogte van Bene- vente door de troepen uiteengejaagd. WEENEN, 30 Maart. Graaf Apponyi is uit het ministerie getreden. Nopens de heeren Eslerhazy en Forgach is niets bepaalds bekend; waar schijnlijk znllcn zij hunnen portefeuilles behouden. PARIJS, 30 Maart. De Nation behelst heden een artikel, dat de onder- leekening draagt van den secretaris der redactie, en waarin wordt gezegd, dat de opstand in Polen zich slaande houdt en Ie moeijelijker te onder drukken is naarmate de opstandelingen hunne strijdkrachten verspreiden. Frankrijk en Engeland trachten de Poolsehe quaestie middelerwijl lot eene oplossing voor te bereiden, waarmede Oostenrijk zich zon kunnen vereenigen. De zaak bevindt zich thans derhalve op diplomatiek terrein en men moet den einduitslag zonder ongeduld afwachten. Wij meenen te weten, zegt ge noemd blad, dat Frankrijk en Engeland het eens zijn omtrent het doel waarnaar gestreefd moet worden. Het is waarschijnlijk dat Oostenrijk niet langer aarzelen zal zich daarbij aan te sluiten. ALEXANDR1E, 30 Maart. Te Damascus zijn twee Christenen vermoord. Er heerscht aldaar dientengevolge een groote schrikvele Christenen ver laten die stad uit vrees van ophanden zijnde moordtooneelen. WEENEN, 31 Maart. Volgens de morgenbladen is in een onderhoud tussclien graaf Rechberg (Oostenrijksch minister van buitenl. zaken), graaf Gramont (den Franschen gezant), en lord Bloomfield (den Engelschen ge zant) besloten op een gelijk tijdstip eensluidende nota's aan de Russische re gering te zenden, houdende aanbeveling tot invoering zoo spoedig mogelijk in Polen van de hervormingen die de tegenwoordige tijd eischt. KONSTANTINOPKL30 Maart. Een door Christenen bewoond dorp in de nabijheid van Lalakie is geplunderd De Druscn van Hauran hebben de geregelde troepen aangevallen. De Sultan heeft eene commissie van vijf leden benoemd, om in de provinciën een onderzoek naar den toestand al daar in te stellen. STAI!». BBKIBTEN VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 2den April 1863, "s namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Beëediging en installatie van hel nieuw benoemde lid van den ge meenteraad, mp. K. J. F. C Kneppelhout van Sterkenbiirg. 2°. Benoeming van een bouwkundig lid in de gezondheids commissie. 3°. Benoeming van een adsistenl commies portier hij de plaatselijke belastingen. 4°. Adres van J. 11. Houbolt, waarbij deze het ontslag verzoekt als hulp onderwijzer der 2e klasse aan de openbare school voor minvermogenden. 5®" Voordragt tot den verkoop van eenige kleine huisjes en verhooging van jaarwedden van de commiesen-portiers. 6°. Voordragt tot onderhandschc verhuring van de woning boven hel tele graafkantoor. 7". Staat van af- en overschrijving op de gemeentehegrooiingdienst 1862. 8°. Voordragt tol hel verleenen van een verhoogd subsidie aan het gere formeerd minnehuis, over 1862. 9°. Voordragt omtrent het verleenen van pensioen aan degemecnle-ambteiiaren. 10°. Concept-adres omtrent de plaatsing van den tolboom op den Rijnsburger weg. 11°. Voordragt betreffende de beschikking van gedeputeerde staten, in zake de boltingen eri riem talen van Zoeterwoude. 12®. Voordragt tot het regelen van gemeenschappelijke zaken met de ge meente Delft. 13°. Staten van af- en overschrijving of suppletoire begrootingdienst 1862van a. het gereformeerde minne- of armen oude mannen- en vrouwenhuis; b. het evangelisch luthersch wees- en oudeliedenhiiis c. vrouwen kraammoeders. 14°. Rekeningen 1862van a. de kamer van koophandel en fabrieken; b. de gezondheids-commissie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n®. 85); Gelet op art. 5 der Verordening van den 29sten October 1859 Gemeente blad n». 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe belas ting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 3den Fcbruarij 1860, n\ 49; Doen te weten, dat hel Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1863 op heden voorloopig is vastgesteld en van den ls,cn tot en met den 14den j\prj| aanst. ter Secretarie dezer gemeente, van 12 lot 3 ure, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 30 Maart 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden, Gezien art. 31 der Wet van 4 Juli) 1850 Staatsblad n°. 37); Doet te weten, dal de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Ka nier der Staten Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad op lieden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Voorzitter voornoemd Leyden, 31 Maart 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. ON DERTROUW D C. B. Haazejm. 24 j. en M. Dingjan jd. 22 j. VV. F. Carliejm. 36 j. en M. A. van Bellen jd. 34 j. J. .1 asperse, wedr. 42 j. en C. J. P. Robertjd. 35j E. Prinsjm. 39 j. en E. C. Nieberg wed®. 39 j. VVJ Buyiendorp, jm. 38 j. en A. C. Faes, jd. 24 j. J P. Thomasse, jm. 25 j en C. C. Wijnkool. jd. 24 j. W. F. van der Spree, jm. 24 j. en M. Temine jd. 28 j L. F. van Hoek jm. 29 j. en W. J. IIuibersjd. 21 j .1. P. Marks, jm. 27 j. en E. C. Emeisjd. 28 j. A. Plaizier, wed®. 37 j. en J. van der Hogen jd. 34 j. U. Slok, jm. 27 j. en E. Bedctjd. 21 j. 3505te Staats-ljOterij. Trekking der Fijfde Klasse. jste Trekking. N°s. 430, 3172, 14364, 15507 en 17252 ieder een prijs van ƒ1000. 2dc N08. 4824, 5342 en 1772 ieder een prijs van ƒ1000. Wij meenen reden te hebben om de waarheid van hetgeen door W. ver nomen is in twijfel te trekken en maken alzoo bezwaar de vermelding van het feit en de daarop gegronde beschouwing op te nemen. ADVEKTKIVTIEI. Mevrouw JUYNBOLL betuigt hare erkentelijkheid voor de deelneming, ondervonden bij gelegenheid van het overlijden harer Schoonzuster Mevrouw HASSELMAN, te 's Granenhage. Leiden, 31 Maart 1863. De Commissie belast met de inzameling der liefdegaven voor de Arbeiders van de afgebrande Fabriek van de HI1. de HEYDER C°. alhier, berigt langs dezen weg dat de Rekening en Verantwoording voor alle be langstellenden ter inzage ligt in een der Localen van hel Stadhuis op Zaïnr- dag den 4d®'1 April e. k., van 's morgens 9 lot 's namiddags 4 ure. De Commissie voornoemd li. C. II A RTF, VELT. D®. VC. van K V ATHOVEN. D. NOOTHOVEN van GOOR.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3