Per Telegraaf. 's GRA VENHAGE28 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling voortgezet van het wets-ontwerp tot hel verleenen eener subsidie aan de Hol!, spoorwegmaatschappij. De minister van finan- tiën en vele leden hebben daarover nog het woord gevoerd. Ten slotte is het wets-ontwerp met 35 legen 20 stemmen verworpen. Vervolgens is nog het wets-ontwerp tot wijziging van den accijns op het buitenlandsch gedistilleerd en de daarmede verbonden wijziging van hel tractaat met Frank rijk van 1840, met algemeene stemmen aangenomen, zoo mede de overige aan de orde zijnde kleine ontwerpen. De kamer is toen op reces gescheiden. KRAKAU, 27 Maart. De opstandelingen bedreigen de stad Kielce. Rus sische troepen zijn in aantogt. WEEN EN, 27 Maart. Langiewicz zou naar Gr&tz gebragt worden, doch is te Brunn geinlerneerdwaar hij met zijne naaste omgeving, onder welke zijne adjudanten, op zijn woord van eer, zich vrij mag bewegen. Ook de overige hier en daar geinlerneerden genieten dezelfde vrijheid. LONDEN, 28 Maart. Lord Palmerston heeft aan hel Parlement mede gedeeld, dat de B.itsche regering zich in betrekking heeft gesteld met Frankrijk en andere regeringen, ten einde langs diplomatieken weg ten gnnste van Polen lusschen beide te komen. Hij uitte de hoop, dat dit voor Polen tot een gewenscht gevolg zou leiden. PARIJS, 28 Maart. De Moniteur meldt dat in het rjjk Anam (Cochin- china) de opstandelingen uit drie door hen bezette hoofdpunten verdreven zijn, met verlies van hunne forten en batterijen. Alle verzet is verdwenen. De veldtogt heeft weinig volk gekost, maar de strijders zijn zeer afgemat. POOLSCHE GRENZEN, 27 Maart. De opstandelingen in de gouverne menten Ploek en Augustowo hebben duizend minie'-karabijnen ontvangen. Te Warschau zijn twee spionnen op de straat met dolksteken vermoord. INGEBONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek in uw eerstvolgend nommer de volgende regelen te willen Ojv nemen, in antwoord aan mijn geacht oud-medelid prof. Stuffken, alleen be trekking hebbende op de noot door hem geplaatst in uwe courant van he den, omdat die mij persoonlijk aangaat. De heer Slnifken, ook thans lid van den kerkeraad zijnde, heeft inzage in de notulen en toegang lot het archief. Ik moet, na 9 jaren afgaan op mijn geheugen, daar ik in der tijd niet van alle bijzonderheden, deze questie betreffende, aanteekening hield. Kan de heer Stuffken mij nu ook in staat stellen inzage van die stukken te nemen, dan zal ik bewijzen dat de aangehaalde onjuistheden woordenstrijd en niet anders zijn. Doch ook zonder dat, zal ik trachten dit te doen, door middel zijner eigene opgave. nopens den aanleg van spoorwegen op Java te onderzoeken. Het gevolg van dat besluit zal echter waarschijnlijk zijn, dat dit reces korter zal dnren dan oorspronkelijk het voornemen was. Wijders zijn de beraadslagingen voort gezel over het wets ontwerp tot het verleenen eener subsidie aan de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij. De heeren van Asch van Wijck, van Nispen, Nolthenius, Godefroi, van Voorthuyzen en Hoffman hebben dat ontwerp bestreden, terwijl daarentegen de heeren Viruly Verbrugge en Blussé het hebben verdedigd. De minister van binnen!, zaken heeft breedvoerig hel wets-ontwerp verdedigd en uit het oogpunt van het algemeen helang op de aanneming daarvan aangedrongen. De overeenkomst gaf uitzigl op twee voordeelen, namelijk hel ophouden der lusschen de beide maatschappijen ten nadeele van het algemeen beslaande concurrentie en de aaneensluiting der twee spoorwegen te Rotterdam. Zij verbond den staat tot niets. De rege ring bleef volkomen vrij in het concederen van zijtakken. Doch daar het bleek dat er op dit punt misvatting ontstaan kanzoo kon dit bezwaar op geheven worden door art. 8 of het slol-gedeelte der concessie Ie doen ver vallen. Morgen ten 11 ure voortzetting der discussien. BUITKNLANDSCHK BERIGTEN. ENGELAN I». LONDEN, 26 Maart Volgens de Morn. Post hebben Rusland en Frankrijk geene bedenking tegen de candidatuur van prins Wilhelm van Denemarken voor den Griekr sclien troon. Nabij Brighton zal op tweeden Paaschdag over de corpsen vrijwilligers der hoofdstad eene wapenschouwing worden gehouden. De bemanning van het wegens slecht weder in Mountsbay binnenge vallen schip Floravan Londen naar Port Talbot bestemd, verhaalt, dat zij II. Woensdag gedurende een storm een schooner onder noodzeil met al de manschap in het kanaal heeft zien zinken. De onlusten in de katoendislriclen breiden zich meer en meer uit. Te Stockport, Uyde, Oldham en andere plaatsen hebben oproerige looneelen plaats gehad In laatstgenoemde plaats zijn 300 burgers als buitengewone politieagenten aangesteld. Te Hyde zijn 5 personen als aanvoerders in hech tenis genomen. In andere plaatsen heeft men huzaren laten komen. Men vreest, dal deze ongeregeldheden onder de werklieden niet zullen ophouden voor dal er eene merkbare verbetering in de fabriekszaken gekomen is. De Caledonian Mercury verhaalt, dat voor weinige dagen te Crief een ongehuwd schoenlapper is overleden, die, ofschoon zijn dagelijksch brood hebbende, zoo gierig of overdreven zuinig was, dal hij b. v. op mesthoopen weggeworpen schoenen opgaardeom daarmede andere te lappen. Bij zijn dood vond men bij hem goud- en zilvergeld en bankbillettenten bedrage van 1600 Volgens de met de Indische overlandposl ontvangen berigten was hel in Peking en Shanghai rustig. In Japan waren 110 personen, die zich meerendeels in betrekking met de buitenlanders hadden gesteld, van hun nen rang vervallen verklaard. Eenigen van hen hadden buitendien hun vermogen door verbeurdverklaring verloren. FBANHRMK. PARIJS, 26 Maart. II. M. de keizerin is tegenwoordig geweest bij de intrede van den heer Octave Feuillet, als lid der akademie. De heer Vitet heeft den heer Feuillct beantwoord. Voor de nog vacante plaatsen in de akademie worden onder scheidene personen, o. a. de heer Jules Janin, genoemd. De Siècle vestigt de aandacht op den heer A. Coquerel. De Köln. Zeit. deelt mede dat de Fransche regering Polens volkomene onafhankelijkheid wil, met den hertog van Leuchtenberg als souvereinen koning, en dal die regering dit nieuwe programma reeds aan de alhier ge vestigde gezanten der groote mogendheden heeft medegedeeld. Vit Saigon in Cochin-China is hel bcrigt ontvangen, dat de aldaar aan wezige Fransche troepen versterking uit Shanghae hebben ontvangen. Zij hebben zich van Going meester gemaakt zonder tegenstand te ontmoeten, aangezien de vijand op de nadering der troepen de vlugl nam. In berigten uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Sultan het voor nemen had om door Syrië naar Damascus te gaanzijne ministers hebben hem dit evenwel ontraden; hij zal nu Rhodtts en Candia op zijn weg be zoeken en, naar men verzekert, ook Suez, om de doorgraving in oogen- schouw te nemen. Te Smyrna heeft een hevig oproer plaats gehad legen de Israëliten, die men valscltelijk beschuldigde van een kind te hebben geroofd. Mannen en vrouwen mishandelden de Israëliten eindelijk is het openbaar gezag tnsschen beide gekomen en heeft 30 van de oproermakers in hechtenis genomen. P 14 FISSEN. BERLIJN, 24 Maart. Den 21s,e° dezer is de zitting der stenden van IIolslein gesloten, zon der dat hel gelukt is eenige toenadering lusschen de stenden en de Deensche regering te bewerken. De stenden hebben zich op nieuw met hunne grie ven lot de bondsvergadering gewend. Bij de posterijen heeft weder een belangrijke diefstal plaats gehad. Voor eenige dagen werd te gelijk met den brievenpost naar Spandau 10.000 tb. in specie derwaarts gezonden; deze som is onderweg, naar men onder stelt, ontvreemd, dewijl hel sch(jnt te blijken, dat de ambtenaren van het hoofdbureau het geld met de brieven hebben verzonden. De berigten in den laalslen tijd uit Polen ontvangen maken weder melding van eenige gevechten, die lusschen de opstandelingen en de troepen hebben plaats gehad. De bende van Cieszkowski is te Kuznika, ten wes ten van den spoorweg van Warschau naar Weenen, en in het woud van Czenstochau geslagen. Lewandowski is nabij Siedlce, in het gouvernement Lublingevangen genomenna een gevechtwaarbij zijne bende honderd man verloor. Ruim 3000 opstandelingen zijn reeds op Oostenrijksch gebied gevlugl. In hel officiële blad der Poolsche regering wordt gemelddat de keiz. regering, de nationaliteit van Polen erkend en aan dat land een zelfstandig bestuur gewaarborgd hebbende, ordelijk en geleidelijk wil voortgaan met de instellingen des koningrijks steeds verder te ontwikkelen en te verbeteren; maar dat hel niet gelukken zal door revolutionair geweld bewilligingen af te persen of de tusschenkomst van andere mogendheden in Polens zaken te bewerken. OOIT-INDIE. BATAVIA, 14 Febrtiarij. Aan den luit.-kol. G. 51. Verspyck is eervol ontslag verleend als resident der zuid- en oostcrafdeeling van Borneo en als kommandant der troepen al daar, en lot die betrekkingen benoemd de kolonel E. C. F. Rappe'. Aan den adsistent-resident van lliandkeling en Ankola (Sumatra's westkust) A. l'ruys van der Hoeven is wegens ziekte een twee-jarig verlof naar Nederland verleend. Hij schrijft 1®. dal in de vergadering van December 1853 5 leden afwezig waren, 8 leden die door aanteekening in de notulen verklaarden tegen de weigering tot het voorstellen van den heer Bodel Nyenhuis te zijn, maar meldt niet hoeveel leden (eene kleine uitzondering, zegt hij) er overigens tegen stemden, en dit had hij nu ook kunnen opgeven uit de notulen. Als nu die 13 en nog eenigen van hel volle getal, zoo ik meen 33, worden af getrokken, zal dan die meerderheid niet gering zqn geweest? 2». Heb ik slechts gewezen op het eindbesluit van vaststelling door uitvoering van het Reglement van 19 Januarij 1855; dat zou, indien men mij verzocht den bedoelden brief dd. 26 Jan. 1855 openbaar te maken, duidelijk blijken. Uit des schrijvers aanhaling betreffende de vergadering van 17 Nov." 1854 be merkt men buitendiendat vele leden tegen het reglement gestemd waren men wist wat in behandeling kwam en toch 9 leden onthielden zich, door weg te blijven van medewerking en 4 stemden tegen. Omdat men nu wist hoeveel leden er tegen waren en met het oog op de houding tegenover de gemeente-commissie," noemde ik het tijd verspillenterwijl ik steeds met allen de volharding en den ver van den heer Stuffken, lid der commissie van revisie en rapporteur, moest bewonderen. Ten slotte doet liet mij genoegen, dat de heer Stuffken (wel een der wei nigen van de tegenwoordige kerkeraadsleden) rondenopen er voor uitkomt, dal de oorzaak der queslie is de verwerping van den lieer B. N. en dal de herziening van het reglement daarvan een gevolg was. Zoo komen wij tot de ware oorsprong en toedragt der zaken, en wij zullen elkander wel niet meer tegenspreken over den aanvang en voortgang der zaak gedurende de eerste twee jarenvooral als hij ook mij zijne bronnen ten dienste stelt. Leiden, 27 Maart 1863. J. B. de MOEN. Open biljet aan K. Leydsche Courant 27 Maart 1863.) Als lezer van Onderzoek en phantasie," en als man, die naar pragma tische behandeling verlangt, zijt gij te knap, dan dat ik voor u het verband lusschen «walging" en «maag" zou behoeven aan te toonen. Toen ik uw schrijven las, was mijn tweede openbare brief reeds gereed voor en naar de pers; of hij bq eerste gelegenheid zal kunnen geplaatst worden, weet ik niet. Als gij dien leest, hoop ik dat u de oogen "helderder zullen zijn, dan bij hel lezen van den eersten, dan leest gij niet twee Xs voor eene en dezelfde. Ik maak nog een schrijven aan S gereed, en zal trachten daarbjj "helder en duidelijk op het doel af te gaan." Gij wilt raden wie ik ben. Als gij dit verlangt te wetenkunt gij even als X en S mij in persoon ontmoeten. Waarom zou ik hem en u niet uitnoodigenals wq het daardoor eens konden worden? De vrede is zoo zoet! Ik vrees echter dal gij u van mij hebt afgetrokken, en dit zou mij spijlen. ,'T is bij mij alles behalve muf en duf." Bekommer u overigens voor mij niet wegens benaauwd droomen. O! ik slaap des nachts zoo gerust en ontwaak zoo blijmoedig. Dit wensch ik ook u. De toekomst lacht vriendelijk toe, vooral als we maar geene oude koeijen uit de sloot halen. Vivat justitia! De npamlcekening volgt later. Open Brief (II), Eenvoudige gedachte en Exclusive rigting zullen zoo spoedig mogelijk geplaatst worden. EEKKN1EUIVS. LEEUWARDEN, 26 Maart. Door den kerkeraad der Ned. herv. ge meente is, ter vervulling der bestaande vacature, thans het volgende drietal van hli. predikanten gevormd: Uofsiede de Groot, te Dwingeloo; ter Haar, te Nijmegen, en Panlekoek, te Schiedam. AHAiPEniE-viErn». PROMOTIE AAN OE LEYOSCI1E UOOGESCHOOL. Den 27strn Maart de heer B. P. van Harinxma Tlioe Slootenvan Beetster- zwaag, in de regtenna openbare verdediging van zijn akademisch proef schrift: over het straf beding bij verbindtenissennaar het Nederlandsch burgerlijk regt.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2