LEYDSCIIE M CO II BA NT. 1863. MAANDAG 30 MAART. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIïSNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEVDEN 28 fllaart. Men verneemt uit Boskoop, dat de verzendingen van hoornen en hees ters, aldaar sedert het najaar tot lieden bijna onafgebroken voortgezet, bij zonder groot zijn geweest. Berekeningen zijn hieromtrent niet te geven. Als men echter aanneemt, dat, zoo er onder het aantal kweekers 200 zijn, die bestellingen kunnen ontvangen en met scheepsvrachten verzenden, de laatste minstens voor eiken kweeker op 10, en iedere vracht op p. m. ƒ30 kosten van vervoer, alleen voor plaatsen in Noord- en Zuidholland, te stel len zijn, dan zou men hieruit van Boskoop's uitgebreide en vermaalde kweekerijen eenig denkbeeld kunnen maken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 283 tot 322 personen. Te Rotterdam is thans geopend de tentoonstelling van planten enz. van wege de Kon. Nederl. maatschappij tol aanmoediging van den tuinbouw. Zij maakt op den bezoeker eenen hoogst gunstigen indruk. Men verneemt, dat aan het parket van den officier van justitie bij de arr.-reglbank te Rotterdam door de firma gebr. Binger, boekhandelaars te Amsterdam, een klagt is ingediend tegen den boekhandelaar II. A. M. Roe- lants te Schiedam, wegens nadruk der uitgave van de werken van J. van den Yondel. Een duiker, die te Rotterdam bezig was met het opruimen der sleenen uit een in de vluglhaven gezonken schuit, is aan een groot gevaar ontko men. liet schijnt, dat hij door een gebrek aan den toestel of aan de lucht pomp, van versche lucht verstoken was. Hij werd althans bewusteloos op gehaald en men had uauuwelijks den tijd ooi hel duikerpak los te snijden, ten einde hem voor geheele verstikking te behoeden. Te Alkmaar is eene 80 jarige vrouw, door het onvoorziglig omgaan met eene sloof, in brand geraakt. Dewijl zij haar wouingje gesloten had, was tjjdige hulp onmogelijk en vonden de binnentredende» slechts een lijk. Te Utrecht is eergisteren hel rectoraat der hoogeschool door den hoog leeraar Loucq aan den nieuw benoemden rector magnificus den hoogleeraar Buys Ballot piegtig overgedragen met hel houden eener redevoeringDe patria medicinacum sercandisturn etiam tuendisnee minus amplijl- candis universi tali buspub/ici commodi causa el vind i can da et veto per- ficiendadat is: Over het behoud, de bescherming en de uitbreiding onzer universiteiten als in liet algemeen belang noodzakelijk tol handhaving der vaderlandsche geneeskunde. Te Geldrop zijn dezer dagen het huis, stal en schuur van A. van Gastel, benevens vier arbeiderswoningen, afgebrand. Te Vlissingen is dezer dagen van liuenos-Ayrcs aangevoerd eene prach tige leeuwin, bestemd voor den dierentuin te Rotterdam. Uit 's llertogenbosch meldt men, dal de vorige secretaris der gemeente Boekei, die vroeger tot 5 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens manslag op den persoon van den burgemeester, uiaar door het prov. geregts- hof van Noordbrabant werd vrijgesproken, op nieuw is gevangen genomen wegens hel schrijven van brandbrieven. De grootc zuinigheid door hem aan den dag gelegd, heeft zijn persoon dadelijk bekend doen worden; hij had namelijk een papier gebruikt, waarop aan de eene zijde zijn adres stond geschreven. Zondag II. is de pastoor der gemeente Eygelshovenin Limburg, de heer Brand, op den predikstoel, midden in zijne rede door eene beroerte getroffen en overleden. 's GRAVENHAGE. 28 Maart. Z. M. heeft aan den heer W. A. Viruly Verbrugge, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Gorinchem en in zijne plaats beuoemd de heer mr. W. Wynaendts. Tot griffier hij hel kantongcregl te Haarlem is benoemd de heer J. G. A. Clant Schatter, thans in die betrekking te Wijk bij Duurstede. Tol ontvangers der registratie zijn benoemd: te Schagen, de beer I). Raven, thans te Woerden; te Woerden, de heer C. Bergsma, thans te Ze venaar te Zevcnaar, de heer F. II. Utnbgrove, thans te Goor; te Druten, de heer mr. F. A. van Hall, thans te Terborg; te Terhorg, de heer C. W. Heufke, thans te Korlgene; te Horst, de heer J. Overman, thans te IJssel- monde; te IJsselmondede heer G. A. Loefif, thans te Enschedé; te Kort- gene, de heer J. A. Molliuysen; te Goor, de heer A. K. Daneels van Wjjk- liuysenen te Enschedé, de heer H. Schaafsma, thans surnumerairs, Z. M. heeft de verplaatsing van den heer jhr. T. II. E. Naluiys, als -controleur van 's rijks belastingen van Brenkelen naar Maassluis, ingetrok ken, en lot controleur te Maassluis benoemd den heer C. M. Visser, thans te Eist. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Sl. Maartensdijk is benoemd de heer II. II. van Boeckholl, thans te Brouwershaven. Door Z. ill. is aan den heer mr. U. M. van Andel, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als secretaris der Surinaamsche commissie lot voorbereiding der invoering eener nieuwe wetgeving iu W'est-Indië. met dankbetuiging voor de vele en goede diensten door Item, zoowel in die be trekkingais in die van secretaris van 's koning commissaris lot invoering dier wetgeving, nil wijlen mr. L. Metman, aan den lande bewezen. Aan den 2<ien luit. der cavalerie W. J. M. Greve, thans op non-activi teit, is op zijn verzoek een eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Tot predikant hij de evang. lulh. gemeente te Batavia is benoemd de héér J. Sander, pred. bij die gemeente aan de Rijp. Het vroeger aangekondigde bal in de groole zaal der leckcn-akademie heeft eergisteren avond plaals gehad. Het werd gegeven door eene commis sie van 30 aanzienlijken, met Z. K. U. den prins van Oranje aan het hoofd. Eene beschrijving te geven van de pracht en den luister in de feestzalen teil toon gespreid is onmogelijk. Er was iets in van een droom, van eene ver wezenlijkte tooververtelling uit de Duizend en eene nacht, waartoe de bui tengewoon prachtige toiletten der dames niet weinig bijdroegen. Z. M. de koning en verdere leden der kon. familie vereerden dit bal met hunne tegen woordigheid. Het bal was zeer geanimeerd, en ten half 12 ure zeilen de genoodigdeu zich aan het soupér om na den afloop daarvan het hal voort te zeilen. Ongelukkig werd thans het feest op eene hoogst treurige wijze ver stoord. Van onderscheidene zijden w as rei ds vroeger de meening te kennen gegevendat de inrigting van het geheel wei eenig gevaar voor brand ople verde; uil dien hoofde waren er ook in de gangen naast de zalen eenige brandspuiten aangebragt, welke voorzorg niet overbodig is geweest, want voor dat nog het souper was afgeloopen klonk de noodlottige kreet van brand!" Het gaas ter regterztjde van de balzaal boven de kroonlijst had vuur gevat. Terstond werden met lange stokken, waaraan sponzen beves tigd waren, pogingen tot blussching aangewend, doch ten laatste geraakte het geheele gazen plafond in vlam. De brandende stukken daarvan vlogen in hel rond en deelden het vunr in een oogenblik aan de wanden en licht- kroonen, als ook aan de draperiën in de andere zalen mede, zoodat het ge heel in eene vuurzee scheen herschapen. De verwarring was onbeschrijfelijk, het angstgeroep der verschrikte gasten vermengde zich met hel geluid van brekend porselein en glas, dat overal gehoord werd; daartnssclien weêrklon- ken de bevelen der brandmeesters. In een oogenblik waren de spuiten in de weer en voerden slroomen water in de zaal aan. Alles vlngtte; de dames hare toiletten niet sparende, snelden de straat op en werden spoedig door de lieeren gevolgd De spiegels knapten en de glazen lantarens in hel ge welf braken, zoodat de vallende stukken glas de verwarring niet weinig vermeerderden, il. M. de koningin, hij het uitbarsten van den béand zelve» zeer bedaard, poogde ook de haar omringende personen gerust Ie stellen en heeft eerst toen hel gevaar toenam, vergezeld van eenige heeren en dames, il.C zaal verlaten. Door eene achterdeur niet zonder moeite op straal geko- men, is tl. M. iu een voorbijkomend rijtuig naar het paleis teruggekeerd. Ten ruim 12 ure was de zaal door de genoodigdeu ontruimd en ten 2 ure waren hel werkvolk en de bedienden de vlammen meester. Z. M. de koning is tot het laatst gebleven en moedigde niet woord en daad iedereen aan. Z. K. II. de prins van Oranje en de commissarissen van hel feest hebben insgelijks ai gedaan wat in hun vermogen was om hij deze ramp hulp Ie verleenen. De muziekanten konden zich nog in lijds langs ladders redden, welke spoedig werden aangebragt, terwijl die op lie orgeliribune, welke de koraalmtiziek moesten blazen, langs een achtertrap ontkwamen. De schade aan het gebouw, dat hij de hoeren de Jong en Coinp. Ie Amsterdam is ver zekerd, bedraagt ƒ3000. liet mobilair was door de feestcommissie hij de tlaagselic brandwaarborg-maatschappij de Phoenix verzekerd voor ƒ40000. De schade daaraan bedraagt 28000. Thans is verschenen hel voorloopig verslag der tweede kamer omtrent de regeling van liet geneeskundig staatstoezigi enz. Bij de overweging de zer vvets-onlwerpen was de meerderheid, even als vroeger, voor het begin sel van eenheid van den geneeskundigen sland. Het doel dus der wet was goed, maar hij de uitwerking had men, naar veler gevoelen, te veel aan bijzondere overwegingen, aan de zucht om Ie plooijen en te schipperen, toegegeven. Wilde men een enkelen sland van geneeskundigen, dan moes ten ook aan allen dezelfde eischen van bekwaamheid gesteld worden. Er waren leden, die meenden dat hervorming van hel liooger onderwijs het tot stand brengen dezer wetten moest vooraf gaan. Ttoeede I£ainei' der Staten-Generaml In de zitting van Donderdag hebben over het wets-ontwerp tot het ver leenen van een subsidie aan de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij de lilt. van LoghemGevers üeynootvan Bosse en VVinigens het woord gevoerd. De heer van Loghem, erkennende dat in het wets-ontwerp veel was waar mede hij zich vereenigen kon, zag echter bezwaar in art. 8 der concessie; hij hoopte dal dit bezwaar op eene of andere wijze weggeruimd zou kunnen worden. De heer Gevers Deynool keurde hel ontwerp af, omdat zijns inziens de overeenkomst lussche» de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij en de Holl. ijzeren spoorweg-maaischappijwaarop de wel gegrond was, met het alge meen belanc streed, en dewijl hel voor de laatst genoemde gevraagde sub sidie van 1,420.000 te hoog was De lieer van Bosse stemde in met het gevoelen, dat liet verlangde subsidie te bezwarend moest geacht worden in verhouding tol de kosten zelve der spnor>ersmallingen iu verhand met de veranderde omstandigheden ten aanzien van den aanleg van spoorwegen iu het algemeen. De heer Winlgens trad in eene beschouwing om aan te tonnen dal, hij aanneming der wet. de beslaande reglsloesland van den slaat tegenover de Bijnspoorweg-maalschappij opgeheven, en van het onvoor waardelijk regt, dal de eerste tegenover de laatste had, afstand gedaan zon worden, hetgeen hij als nadeclig voor den staal beschouwde; terwijl hij hel onraadzaam achtte, na de opgedane ondervinding, eene verhindlenis goed te keuren, steunende op bezwarende en onbestemde bedingen. Zitting van Vrijdag 27 Maart. In deze zitting heeft de voorzitter benoemd de nieuwe commissie tot onder zoek van liet adres va» mr. Schillemaus betrekkelijk de zaak van den zoo genaamde» graaf d'Hombres. Die commissie bestaat uit de heeren Groen van Prinsterer, van Lidtli de Jende, Duller! va» Nispen en van Loghem. Voorts is de kamer teruggekomen, met 40 legen 15 stemmen, op liet vroe ger door haar genomen besluit om nog vóór het reces het «ets ontwerp

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1