ij; VHs cm; courant. WOENSDAG 25 MAART. De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 5 blad 5) der Handelingen van den Gemeenteraad. De uitgever van de Leydsche Courant en van het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad heeft het niet ondienstig ge acht een beredeneerd Hlphabetisch Register van dat Verslag te doen bewerken, meenende, dat de bruikbaarheid van het Verslag daardoor in hooge mate zal worden bevorderd. liet Register zal drie vel beslaan. De prijs is gesteld op 10 cents per vel. Het eerste vel is thans verkrijgbaar en zal spoedig door de andere ge volgd worden. Uit Gorinchem meldt men aan het 11. D.dat de inwoners van Slie- drecht pogingen hebben aangewend om den dijk door te steken, naar men zegt, uit baldadigheid, en met liet doel om werk te verkrijgen. Gelukkig was die wandaad in tijds ontdekt, want anders zou een groot gedeelte van het lage land onder water geraakt zijn. De op den 9llc" dezer te Amsterdam gehouden vergadering var. de taai en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen werd bijge woond door de hh. Opzoomer, Koenen, Leemans, Roorda, G. de Vries Az., Rakhuizen van den Brink, van Lennep, Millies, Boot, te Winkel, Brill, Beets, Mees Az., DelpratJanssen, Dozy, Goudsmit, Scholten, Moll, Karsten, M. de Vries en Six. De heer Boot bragt verslag uit, namens de commissie belast met bet be- oordeelen der ingekomen Lalijnsche prijsverzen. De rapporteur nam het daarin voor deze soort van dichtoefening op, en wensehlc dat de beoefenaars der Lalijnsche letterkunde den moed niet mogten laten zakken, daar eenmaal in de onverdiende minachting, waarin dit vak vervallen is, verandering mag worden verwacht. Van de zes ingekomen gedichten werd der bekrooning waardig gekeurd dat «over de stof en de inrigting van den stoomketel en de veiligheidsklep van dat werktuig," waarvan bij de opening van het uaambriefje bleek schrijver te zijn de heer Joseph Giacoleili, van Urbino. De heer Leemans droeg, namens het corresponderend lid dr. R. II. Fricd- richeene door dien heer in het Duitsch geschreven en door spreker ver taalde bijdrage voor over de leckens van den dierenriem, naar aanleiding van oud-Javaansche monumenten. De heer te Winkel bood, namens de redactie van het nieuwe woorden boek, zijn ontwerp van spelling voor hel Nederlandsche woordenboek voor de bibliotheek der akademie aan, bij welke gelegenheid de heer Brill ver klaarde dal hij zich met de daarin aangenomen regelen gereedelijk vereeni gen kon, en in zijnen kring gaarne naar vermogen zou medewerken, om de aanneming der beginselen, er in voorkomende, en van de regelen daarop berustende, zooveel het zjjn kon te bevorderen. De heer Beets deelde nog betrekkelijk de door dep. heer Leendertz onder nomen uitgave der gedichten van Hooft mede, dal niet alles was verloren ge gaan en dal de onvermoeide uitgever hoopte eerlang in staat te zullen zijn, met behulp van afschriften bij den hoogleeraar de Uoop Scheffer berustende, eene eerste aflevering der nieuwe uitgave van Iloofts gedichten in hel licht le doen verschijnen. De heer M. de Vries bood voor de boekerij der akademie een exemplaar van de 14de en 15de aflevering der nieuwe uitgave van den Spieghel Ilis- toriael aan. Met nog twee afleveringen zou het werk voltooid zijn. Eenige ingezetenen van Alkmaar zijn voornemens den keizer van Rus land een adres ten gunste der Polen aan te bieden. De krijgsraad in de lste militaire afdeeling heeft een soldaat van het 5dc reg. infanterie, te 's Uosch in garnizoen, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, omdat hij in het begin dezer maand bij een winkelier daar ter stede een paar glasruiten met de vuist had ingeslagen, zich alstoen meester had gemaakt van een likeurflesch- en twee sigarenkistjes, die hij vol waande, doch die later bleken ledig te zijn. Hij geraakte onraiddeljjk in handen der justitie. Al dadelijk gaf hg vte kennen, dal hjj deze daad had gepleegd, ten einde ten criminele te worden veroordeeld, daar hij een tegenzin in de krijgsdienst had en dus liever eenige jaren gevangen en opgesloten was. Eerst kortelings was hij uit de gevangenis ontslagen; dewijl hij echter toen niet van den militairen stand vervallen was verklaard, moest hij na zijn ontslag de dienst hervallen. Daarvan heeft hij zich nu op deze wijze afgemaakt. 's GRAVEN HAGE 24 Maart. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel J. W. C. van Gorknm, plaat selij ken kommandant der 2de kl. te 's Gravenhage, op zijn verzoek, op pensioen te stellen; te benoemen: lot kolonel en plaatselijken kommandant 2de kl. te 's Gravenhageden luit.-kolonel J. A. G. baron van Illersuin, van het ls,e reg. dragonders; bij het wapen der cavalerie, bij den staf, tot majoor, belast met het toezigt over den rijcursus en de smidsschool te Venlo den ritmeester lste kl. F. W. von Daehne, van het 5de reg. dragonders; bij het lste reg. dragonders, tot luit.-kolonelden majoor G. K. C. Wilde man, van het 2dc reg.; tot ritmeester 3de kl. den l«,en luit. M. G. Malthes, van het 5de reg.; bij het 2d0 reg. dragonders, tot majoor, den ritmeester lste kl. jhr. J. P. Junius van Hemert; tot ritmeester 3dc kl., den lstc0 luit.- adjudant jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, beiden van het corps; bij hel 5de reg. dragonders, tot ritmeester 3de kl.den lslcn luit. jhr. L. ridder van Rappard en den lsten luit. A. J. M. C. baron de Posson, beiden van hel corps; lot lsten luit. de 2dc luit5. J. J. Sprenger en K. Zegers Veec- kens, beiden van hel 2de reg. dragonders; en den ritmeester J. ill. Blanken, van het l5te reg. dragonders, ingevolge zijn verzoek op non-activiteit le stellen. Aan den Oost-1 ndisclicn ambtenaar L. A. Gallc', laatstelijk adsislent- residenl van Soerakarta, is op zijn verzoek een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Gelijk ontslag is, op zijn verzoek, verleend aan den heer S M. P. Deketh, als surnumerair der posterijen. Het heeft Z. K. H. den prins van Oranje behaagd met een vleijend schrijven den Irompelter-majoor Slein, van het 3de reg. dragonders, te doen geworden een gouden cylinder-horologieals blijk van tevredenheid wegens een aan Z. K. II. door hem opgedragen Oranje-marschuitgevoerd bjj gele genheid van de militaire feesten, den 20stcl1 Febrnarjj jl.in de manege dier kazerne gehouden. Heden valt den heet' mr. D. I. Bijleveld, voorzitter van de arrond.- regtbank alhier, hel zeldzaam voorregt ten deel zjjne 50jarigc ambtsbedie ning als regterlijk ambtenaar te mogen herdenken. BLiTKNLANDSGHE BKH1GTEA. ENGELAlt E». LONDEN. 22 Maart Eene alhier uitgeschreven geldleening voor de zuidelijke staten van Noord-Amerika is zeer goed geslaagd. Toen de inschrijving gesloten werd I was er voor 1G millioer. deelgenomenruim 5 malen zooveel als verlangd I werd. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. KINNKNLANUSUHK HKHIGTKN LEYDEN 24 Maart. Naar wij vernemen zal dezer dagen aan Z. M. den koning een request, onderteekend uitsluitend door fabriekanten uit deze gemeente, worden aan geboden, inhoudende eerbiedig verzoek om hel onderwijs, deuren van arbeids- rust.der kinderendie in fabrieken arbeiden, door allen verpliglende bepalin gen te regelen. Op dit requestwaarvan afschrift aan Z. E. den minister van binnenl. zaken aan de lste en 2dc kamer der slalen-gcneraalinsgelijks met bijgaande requestenzal aangeboden wordenkomen de namen voor van een dertigtal fabriekanten waaronder van de aanzienlijkste firma's. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat door hem, op Dingsdag den 3Is,e" Maart, des namiddags ten e'én ure, in de zaal van de eerste kamer der staten-generaalaan het Binnenhof te 's Gravenhage, zullen worden uitgereikt de medailles eu certificaten van eervolle vermelding, die op de Londensche tentoonstelling van 1862 zijn toe gekend aan de Nederlandsche inzenders van voorwerpen van nijverheid. Te Ocgstgeest heeft zich eene commissie zamengesteldten einde aan den lloogen Morsch eene bewaarschool op te riglen. Met dat doel heeft de commissie voor eenige dagen circulaires aan de meeste ingezetenen van Oegstgeesl verzonden, levens oin door jaarlijksche bijdragen lot instand houding van die inrigting uit te noodigen, waartoe, volgens berekening, ieder jaar 700 zal gevorderd worden. Naar men verneemt ontbreekt het niet aan belangstelling en bestaat er alle kans dat die school zal worden opgerigt, in welk geval het gemeentebestuur van Ocgstgeest op verbetering van den weg langs den lloogen Morsch zou bedacht zijn. De vrouwenverceiiiginglot uitoefening van weldadigheid te Valken burg (prov. Znidholland)heeft dezer dagen met dankbaarheid, van Z. K. II. prinses Hendrik der Nederlanden ontvangen twee fraaije voorwerpen, als prijs voor de, door deze vereeniging, aldaar le houden loterij. De stuurlieden van haringschepen hebben aan het kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht journalen ingeleverd, bevattende de waarnemingen, welke door hen in 1862 ten behoeve der zamenstelling van eene haringkaart werden gedaan. Wegens het leveren der beste waarnemingen is toegekend eene premie van vijftig gulden aan J. Schouten, te Vlaardingen; en eene van twintig gulden aan ieder der volgende schippersP. BoonH. van Luik, J. van der Windt, M. Don, C. Schouten, C. Schouten Jz., C. Brou wer, W. Schouten Lz.. allen te Vlaardingen; K. Visser, le Enkhuizen, en K. Dorlandt, te Maassluis.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1