LEÏDSCIIE COURANT. MAANDAG 23 MAART. 18.63' De prijs der Courant is 3.per vierendt jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen Cents verkrijgbaar De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt i - 1 BINNENLANDSCHE BEKÏGTESi 1 LEYDEN 21 Maart. Wij vernemen, dal de heer W. Hoogvliet, cand.-notaris en thans 2de commissaris van politie alhier, door L. M. den koning benoemd is tot nota- ris ter standplaats Wageningen. Gisteren werd de slier, Balo genaamd, die in Sept.il. den eersten prijs voor inlandscli vee verwierf op de tentoonstelling te 's Gravenliage, op de veemarkt ter bezigtiging gesteld. De verwachting werd niet te leur gesteld, en men was algemeen van oordceldat deze slier alle aanbeveling verdient voor het aanfokken van ons echt llollandsch ras, daar h(j vele hoedanigheden bezit, die daarvoor vereischl worden. In onze Rijnstreek geboren uit eene melkrijke schoone Groningsche koe, gepaard met eenen echl Hollandschen slier, en door zijne uitmuntende uiterlijke vormen en ligchaamsbouwvoor zijnen jeugdigen leeftijd van 3 jaren, is hel dier bijzonder geschikt ter ver edeling van het llollandsch ras. Van het begin van die veredeling heeft men zich tevens kunnen overtuigen, daar er 5 afstammelingen, in dit jaar geboren, insgelijks ter bezigtiging waren aangeboden, die ook aan de goede verwachting van deskundigen beantwoordden. Men mag alzoo aan ieder, die fokt tncl zijn beste vee, geruslelijk aanraden van deze gelegenheid ge bruik te maken, ten einde ook bij hel rundvee dien gewenschten vooruitgang te weeg te brengen, als men in de laatste jaren in de veredeling der scha pen heeft bespeurd, waardoor zulke groote voordcelen voor den landbouw zijn te weeg gebragt. Deze stier is bet eigendom van den heer G. C. van der Hoef te Ocgstgeest. De ecrw. heer C. E. Schuiner, sedert 1834 pastoor Ie Voorschoten, heeft zijn ontslag genomen, en zal zich eerstdaags als rustend geestelijke te Beverwijk vestigen. Door mousgr. den bisschop van Haarlem is in zijne plaats benoemd de eerw. heer A. J. Bongacrts, jtastoor te Raamburg (deca naat Alphen). Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomcneii bedroeg gedurer-,'/ deze week dagelijks van 298 tol 339 personen. Nabij katwijk aan Zee is dezer dagen gestrand het kofschip lleinrich, kapt. Meijer, van Varel (Oldenburg) naar Engeland bestemd. De beman ning is gered. De Staatscourant bevat het rapport van den minister van binnenl. za ken aan den koning, betreffende de zaak der nalatige mililiepligligen Geer- ling uit Rotterdam en Brugman uit Leyden, die van de inlijving moesten vrijgesteld worden uithoofde van gemis der vcrcischte lengtemaat. Na het in werking treden van de nieuwe militie-wet, verkregen zij echter die maat en werden door de betrokken militieraden voor de dienst gedesigneerd doch door gedep. staten, op grond van de bepalingen der nieuwe wet, voor altijd vrijgesteld. De commissaris des konings kwam daarvan in beroep bij den raad van state (afdeeling geschillen van bestuur), die advi seerde de uitspraak van gedep. stalen te handhaven, o. a. op grond van het volbrengen van het twintigste levensjaar. De minister adviseerde eeliter den koning tot handhaving van de uitspraak der betrokken militie-raden en tol vernietiging van die der gedep. staten van Zuidhollandals in strijd met de wet. Genoemd blad bevat levens hel besluit, waarbij de beide na latige militie-pligiigen bij de militie worden ingelijfd. Door den minister van koloniën is bekend gemaaktdat er voor de dienst van het stoomwezen in Nederl. Indië benoodigd zijn twee ingenieurs der 2dc kl. Aan die betrekking is verbonden eene bezoldiging van 350 'smaandsmet eene periodieke tractcmenlsverhooging, na elke driejaren dienst van ƒ30 'smaands, tot dat een maximum van ƒ500 'smaands is bereikt, en wijders het uitzigt op bevordering. Zij, die wenschen voor deze betrek king in aanmerking Ie komen, kunnen zich tol ultimo April eerstk.bij behoorlijk gezegeld request, tot het dep. van koloniën wenden. Door de Staatscourant wordt opgave gedaan van de stukken die overgelegd moeten worden en van het programma van het examen door de adspiraulen af te leggen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de maand Mei aanst. bij de directie der marine Ie Amterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelieden die als machinist- leerling der 2dc kl. wenschen te worden aangenomen. Er zullen als zoo danig 6 jongelingen geplaatst worden. Men moet zich voor of op 15 April bij verzoekschrift tot den minister wenden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Volgens deMidd.C. is liet waarschijnlijk, dat de polytechnische school le Delft zal worden gevestigd. Men meende aldaar echter dat, indien hel eene gedeelte der Delflsche akademie in eene polytechnische school werd veranderd, bet andere gedeelte, bestemd voor de opleiding van 0.1. ambte naren, naar Leyden zou worden overgebragt. Uit Dordrecht meldt mendat bij kerkmeesleren der Nederd. herv. meente aldaar is ingekomen eene missive van den heer A. Vos van Hag stein, lid van hun collegie, waarbij hij kennis geeft, als geschenk besct baar le stellen de sotn van 6000, tot vervaardiging van de nooc toestellen tot verlichting door gas in de Groote Kerk. Uil Hoorn meldt men, dat een der lotelingen op een der dorpen in nabijheid dier stad zoo zwaarlijvig is, dat het hem onmogeljjk was d voor den militieraad te verschijnen, dewijl hij zich wegens zijne dikte t te voel derwaarts kon begeven. De officier van gezondheid zal derht naar hem worden afgevaardigd om hem te keuren. Uij weegt, zegt nu ruim 2G0 pond. De steendie den 4dcn dezer te Veendam tijdens het bekende luc verschijnsel gevallen en gevonden is, en voor een meteoorsteen gehotn werd, is, na een naauwgezet onderzoek door de professoren C. L. Muh en E. 11. von Baumhatter, bevonden geen zoodanige te zijn. Naar men uit 's llerlogenbosch meldt blijven de geruchten aanhoudt dat de heer Zvvjjscn afstand zal doen van het aartsbisdom van Utrecht met behoud van den titel van aartsbisschop zal worden benoemd lot bisscl van 's llerlogenbosch. De heer Schaepman zou alsdan tot aartsbisschop Uirecht worden verheven. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Maastricht is door wjj den heer J. Coninx eene som van 400 vermaakt, en aan het weesh van die gemeente eene gelijke som. Een bij, het dep. van koloniën ontvangen telegram uit Bataviav 14 Febr.luidt als volgt: liet Zwitsersche gezantschap vet trekt tmprge na zoowel hier als binnen 's lands eene maand te hebben dóorgebragi. Al gaat voor het overige goed." Uil Suriname zijn bij genoemd dep. de volgende lijdingen ontvangen gezondheidstoestand is voldoende. Luidens berigt van den landdrost v Coronië, dd. 6 dezer maand, nemen de koortsen aldaar af. 's Konings v jaardag is gisteren altlier mei de gebruiketijkc cerfaewijeiiigcn gc*icrd. weder bij die gelegenheid gegeven volksfeest is zonder de minste ongerege heid afgeloopen. Rust en orde hecrschen allerwege." 's GRAVENHAGE, 21 Maart. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Alphen de heer L. W. Varossiea te Uillegersberg en Bergschcnhoek de heer J. E. G. de Vries, thans burg. meester te Krimpen aan de Lek, te Krimpen aan de Lek de heer J. van Mierop, thans burgemeester te Soetenneer, en le Soetermeer jhr. G. Clifford. Tot notaris te Breda is benoemd de lieer J. F. A. van Asperen, can not. le Prinsenhage. Bij het personeel der geneeskundige dienst der landmagl is benoet tol apotheker 3de kl. de heer A. J. C. Geerls. Gisteren morgen hebben zich in de Maliebaan hel reg. grenadiers jagers, hel reg. dragonders eti de batterij rijdende artillerie vereenigd, v waar zij onder kommando van den generaal-majoor YVilbrenninck zijn marcheerd naar Delft, ten einde aldaar als manoeuvre eene verkenning I maken, van waar zij over Wateringen naar de residentie zijn ternggekeei De alhier in Augustus a. s. le houden tentoonstelling van metalen er, daaruit vervaardigde voorwerpen zal zeker, le oordeclen naar de algemec medewerking die de commissie blijft ondervinden hoogst helangrjjk zr j Wij vernemen, dat reeds door verscheidene geachte fabriekanten toezeggi lot inzending is gedaan en ook voor vele voorwerpen van meerderen of mi I deren omvang plaatsruimte is aangevraagd. Tot heden zijn reeds ter I j krooning beschikbaar gesteld 4 gouden medailles, 2 verguld zilveren, [j zilveren en '2 bronzen. !j Men zal zich herinneren dal voor eenigen tijd op het Kleine Loo, a I den Bezuidenhoutschen weg gelegen, een diefstal werd gejileegd. Al dar I lijk werd daarvan verdacht gehouden de dragonder Jacob Pein, van I reg. alhier in garnizoen, die steeds alle schuld ontkende. Dc krijgsra ij heeft hem echter schuldig verklaard aan vier diefstallen in een bewoo Ij huis door overklimming en aan diefstal in de wachtkamer ten nadcele v zijnen kamerand, en hem diensvolgens veroordeeld lot vijfjaren tuchthu straf, welke uitspraak door het hoog militair geregtshof is bevestigd. BUÏTENLANDSCHE BKRItiTEX. ElVCi ELAS I». LONDEN, 19 Maart Het Court-Circular bevat een lijst van de geschenken welke de prr scs van Wallis, bijgelegenheid van haar huwelijk, zijn aangeboden. E lijst beslaat 2 kolommen van dal blad.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1