!®er Telegraaf. 1863. Die begrooiing beloopt 15,287,580.50^. Uet verschil met de voor- loopig vastgestelde begrooiing is ƒ6935. Aan de begrooting is een nieuw artikel toegevoegd, waarbij eene som van ƒ5000 is geraamd voor toelagen aan tijdelijk als ambtenaren bij het departement geplaatste koloniale lands dienaren. TtoeeAe Kamer der Staten-Generaal. Zitting van ff oensdag 18 Maart. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen voorlgezet over het wets ontwerp betreffende de af koopbaarstelling der tienden, waarna een begin is gemaakt met de overweging der artikelen. Op art. 1 is door den beer de Brauw een amendement voorgesteld, strekkende om aan den tiendheffer te allen tijde de bevoegdheid te verzekerendat de afkoopprijs van zijn lieud- regt zal worden vastgesteldalsmede door den heer Godefroi een amende ment, houdende de bepaling dat door den afkoop van hel tiendregt het regt op de schuldpligtigheid verioren gaat. Over beide amendementen hebben de voorstellers en enkele leden het woord gevoerd, waarna de beraadslaging werd verdaagd tot den volgenden dag. BUITENLANÜSCHE BERIGTEN. ËAGËLAA 1». LONDEN, 17 Haart De vroeger aangekondigde meeting op Guildhal, ten gunste der Polen, is heden gehouden. Een opgewonden publiek was tegenwoordigen de verschillende sprekers werden met daverende toejuichingen begroet. Aange nomen werden de voorstellen: dal Rusland het regt om Polen te bezitten door zijne handelingen had verbeurd; dat ieder Engelschman de regering moest noodzaken, de diplomatieke betrekkingen met Rusland af te breken; eene petitie aan de beide huizen in te dienen. Ten slotte werd ook een adres aan Langiewicz goedgekeurd. De Morning Post zegt, dat Pruissennaar het zich laat aanzien, de op 8 Febr. jl. met Rusland gesloten overeenkomst betreffende Polen heeft laten varen, en dat alzoo de Poolsche zaak ophoudt een Europeesch vraag stuk te zijn en wederom eene louter binnenlandsche aangelegenheid is ge worden. Een uitmuntend tafelservies van porselein van Sèvres zal in den loop der volgende week door keizer Napoleon aan den prins en de prinses van Wallis worden aangeboden. Eene kolossale vaas is met hetzelfde doel door de keizerin besteld. De vaas zal versierd zijn met verschillende medaillons, waarin de portretten van de leden der keizerlijke familie zullen prijken. Bij die geschenken zal ook nog gevoegd worden een tapijt uit de keizerlijke fabriek der Gobelins. FHANHRIJK. PARIJS, 17 Maart. Naar men zegt heeft Oostenrijk elke medewerking met Frankrijk in dc zaak van Polen van de hand gewezen. Het wil geene verbindtenis op zich nemen, waaruit gewigtige gebeurtenissen kunnen voortvloeijen. Bij de beraadslagingen in den senaat over de petitiën ten gunste der Polen hebben onderscheidene leden het lijden dezer natie met sterke kleu ren afgemaald en lot het herstel dezer nationaliteit aangespoord, waardoor de keizerlijke regering eenen onsterfelijken roem zou behalen. Ter gelegenheid van den verjaardag van den keiz. prins hebben de regiments-kinderen van de infanterie der garde, waaronder de prins, manoeuvres uitgevoerdonder toezigt van den keizer en den maarschalk Regnaud de Sl. Jean d'Aitgcly, en onder bevel van de generaals Mellinet en Gamoti. Na den afloop der manoeuvres zijn de kinderen in een der zalen van de Tuileriën op een dejeuner onthaald, en des avonds mogten z(j met den prins de voorstelling in den schouwburg bijwonen. Uit Konstaiitinopel meldt men, dat de aldaar geopende tentoonstelling van nijverheid en kunsten, de eerste die in hel Turksche rijk wordt gehou den goed is geslaagd. Dagelijks trekt zij eene menigte bezoekers. De Sultan vertrekt met Fuad-pacha naar Egypte; zijne afwezigheid zal 40 dagen duren. PKEI88EN. BERLIJN, 17 Maart. Heden is op eene plegtige wijze de eerste steen gelegd voor hel ruiter standbeeld van koning Frederik Wilhelm lil. Prins en prinses Frederik der Nederlanden en de kroonprins en zijne gemalin woonden deze plegtig- heid bij. De deelneming van het publiek was niet bijzonder groot, hetgeen met hel oog op de verwikkelingen tusschen de regering en de vertegenwoor diging niemand bevreemden kan. Er zullen bij deze gelegenheid vele be noemingen en bevorderingen bij het leger plaats hebben. De beriglen uit Polen maken van geene belangrijke gevechten melding, maar doen echter zien dat de opstand zich weet slaande te honden. Van regeringswege wordt gemeld, dat twee benden opstandelingen bij Wladona zijn geslagen en zware vei liezen hebben geleden. Van eenen anderen kant nieldt men, dat nabij Landek, niet verre van Konin, een gevecht heeft plaats gehad, waarbij de Russen moesten wijken. Landek was daarbij in de asch gelegd, liet hoofdkwartier van Langiewicz was laatstelijk te Dzialoszyce. In het zuiden van het gouvernement Lublin was eene bende opstandelingen verschenen van 1000 mandie op verscheidene plaatsen de Poolsche regering had geproclameerd. De Russen hadden Michalowia en Gorska geplunderd, cn bij die gelegenheid een Engelsch onderdaan mishandeld en gewond. Op den spoorweg tusschen Warschau en Weenen hebben de sneltreinen opgehouden. Te Warschau is door de leiders der beweging bekend gemaakt, dal door den dictator eene algemeene heffing zal uitgeschreven worden, onder den naam van nationale schatting." De gelden, daaraan betaald, zullen later van de aanslagen in de belasting afgetrokken kunnen worden. Van de in genoemde stad aanwezige studenten hebben zich ongeveer 200 bij de opstan delingen gevoegd; aan de overblijvende!) is door de studenten van Krakau een spinrokken met vlas toegezonden, om hun te kennen te geven dat zij zich niet als mannen gedragen. 's GR A VEN1IAGE19 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden is hel omwerp betreffende de afkoopbaarslelling der tienden, na ver werping van het amendement van den heer de Brauw, bijna onveranderd aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. PARIJS, 18 Maart. In den senaat zijn de beraadslagingen over de peti tiën ten gunste van Polen voortgezet. Prins Napoleon verzette zich tegen de conclusie van hel rapport, hel overgaan lot de orde van den dag, en verlangde verzending naar de regering. Van de traktaten van 1815 moet menzeide hijslechts spreken om ze te verweuschen. De opstand in Polen is geregtvaardigd door de ligling, die eene ware verbanning in massa is, afhangende van de willekeur der policie. Verder ging de prins de houding na van de verschillende mogendheden: hij geloofde dat Rusland getracht had Frankrjjk met Engeland in onmin te brengen, ten einde in het Oosten de vrfje hand te hebbenen dat het eene conventie met Pruissen wilde sluiten, om zijne troepen ter beschikking te hebben tegen de vrij verklaarde lijfeigenen. De houding van Oostenrijk kou verwondering baren, maar'be vredigde den redenaar. De prins deed verder de algemeenheid van de Poolsche beweging uitkomen. Tegenover zulk een toestand zou hel te betreuren zijnwanneer men aan de Polen geen anderen raad dan dien van onderwerping kon geven. De omstandigheden zijn gunstiger dan ooit, zeide hij; de keizer is in de kracht van zijn leven; ons prestige naar buiten is groot; de binnenlandsche toe stand rnsl op een hechten grondslag; het oogenblik is gekomen om te han delen. De heer Billault verzocht de zitting lot den volgenden dag te verdagen, ten einde te antwoorden op vele onvoorzigtige woorden die gesproken waren. BERLIJN, 18 Maart. De Breslauer Ztg. meldt, dat Raczynski na tal rijke gevechten zijn steeds aangroeijend corps van Augustowo naar Pinsk heeft gevoerd; dat hij die stad bezet en er een voorloopig bewind h'-eft ingesteld. Volgens brieven uit Warschau heeft de grootvorst Conslantijn, nadat een krijgsraad gehouden was, afgezien van het voornemen, om persoonlijk aan de operaliën legen de opstandelingen deel te nemen. LONDEN 18 Maart. Volgens gerucht zouden eenige leden van den Ja- panscheu adel, die betrekkingen met de vreemdelingen hadden aangeknoopt van al hunne titels en waardigheden vervallen zijn verklaard, welke maat regel wordt aangemerkt als de voorlooper van het verbreken van alle trak taten door Japan met de vreemde mogendheden gesloten. NEW-YORK, 7 Maart. Bij Springsville in den staal Tennessee is een slag geleverd tusschen de zuidelijken en de Dnie-troepen. Gedurende den ge- heelen dag werden de laatstgenoemden geslagen en hunne infanterie is bijna geheel gevangen geraakt. KRAKAU, 18 Maart Men meldt uit Litlhauen: Al de maarschalken in Litlhauen, al de scheidsregters, al de onafhankelijke ambtenaren, hebben gezamenlijk huil gemotiveerd ontslag ingezonden. Voorts is besloten geen in de Russische taal gestelde mededeeling van de Russische regering te ont vangen en te verklaren dat alle diekrachlens eene benoeming door die regering, de aftredenden zouden vervangenzich lafhartig en schandelijk ge dragen Te Rtidniki, in het gouvernement Mohilew, hebben de opstandelingen eene overwinning behaald. PROGRAMMA CERTAMIN1S LITERARII, A RECTORE ET SENATU ACADEMIAE LUG DUNO-BATAVAE DIE IX MENSIS FEBRCAKII ANSI MDCCCLXIII INDICTI. Ex Regis Augustissimi Guilielmi III liberalitate et munifleentiaRector et Senalus Academiae Lugduno-Batavae omnes Academiarum hums Regni cives et Athenaeorum alumnos in proximum annum ad certamen lilerarium invilant, et quaestiones a singulis Ordinibus Academicis positas promul- ganl hasce I. Recenseantur et diiudicentur disquisitiones recentiores de stellarum flxarum parallaxi annua. II. Disquisitio de phaenomenis motus in regno vegetabili. Ab ordine disciplinarum Malhematicarum et Physicarum. III. Quoniam utile est atlendere in ipso laudatissimo genere eloquentiae Tullianae, si quid in iis mouumentis quae supersunt deprehendatur, quod deflectat ab eo quod decel, aul inanis et quaesilae venustalis nomine sit notandum, colligantur et demonstrentur hums generis peccata in Ciceronis Oralionibus, omissis Caliliuariiset Quatuor post Reditum, et Archiana, et Marcelliana. IV. Quibus institutis Pfincipes e gente turn Burgundica lum Austriaca hoe oblinere conali sunt, ut una eaderoque et poteslatis exercendae el iuris defmiendi disciplina omnes provincias Neerlandicas complecteretur. (Geschiedenis der maatregelen door de Bourgondische en Ooslenrijksche landsheeren genomen, om meer eenheid in hel bestuur en in de regtspraak der Nederlanden te brengen.) Ab ordine Philosophiae theoreticae et Literarum hutnaniorum. V. Instrument sphygmographia doctissimo Marey in ustim vocatiauxilio nova inslituaniur experimenta, eo consilio ut turn ex bis, turn ex observatis aliorum efffciatur, quem usiim haec explorandi ratio in solvendis quaes)ioni- bus physiologicis, ad sanguinis et vasorum histonam pertineutibus, adhuc habuerit aul in posterum polliceatur. Ab ordine Medicorum. VI. Instiluatur disquisitio de aere Malacitano el Salpeusanoita ut simul apparent, quid ccnferant ad illustranda quaedam luris Romani inslitula. VII. Civitali-iie est praeslare eaquae poteslatis publici ministri in suo qnisque nrnnere contra qnam decet gessernnt? (Onderzoek betreffende de aansprakelijkheid van den Staat voor onregt- matige daden, door zijne ambtenaren in de uiloefening hunner betrekking gepleegd.) Ab ordine luridico. VIII. Inquiralurin authentiam utriusque Pauli ad Thessalonicenses epistolae. Ab ordine Theologorum. Ad tertiam et sextam quaestionem non nisi latino, ad quartam, quintam el septimam non nisi vernaculo sermone respondendum erit, quo el in cete ris tractandis uli licebit. Commentaiionesaliena manu describendaeante diem 1 m. Decembris hnius anni mittuntor ad Virum Clarissimum Petrum Leonardum Rijke, Aca demiae Aclqarium. Singulae lemmale inscribuntor adiunguntorque schedulae obsignatae, scriptorum nomina el praenoinina integra continentes, eodemque lemmale extrinseeus dislinclae. Ordinum de Commentalionibus indicia pronuntiabuutur optimarumque commentationum scriptoribusdisquisilione ante iuslitutapraemia tribueulur ipso die Academiae natali a MDCCCLX1V. INGEZONDEN. In de Leijdsche Courant van 6 Maart jl. hebben wij hel oude kerkeraads- lid, den schrijver van hel stuk I, voorkomende in de Leydsche Courant van 4 Maart, opmerkzaam gemaakt dal hij verkeerd was ingelicht. Wij dachten dat de schrijver te goeder trouw dwaalde, de stukken echter van dezelfde hand, II, 111 en IV, geplaatst in de Leydsche Couranten van 6, 11 en 13 Maart, hebben ons tot eene andere overtuiging gebragl. Doet het oude kerkeraadslid zijne eerwaardige betrekking geen oneer aan, wanneer bij heigeen in besloten vergaderingen van kerkeraad en nieuwe gemeente-commissie had behooren te blijven, verdraaid openbaar maakt; wanneer hij onder het schild der geloofwaardigheid, die hij, als lid des kerkeraads, wclligt in veler oogen bezit, onwaarheden verkondigt en onedele

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2