LEOSC1IE COURANT. VRIJDAG 20 MAART. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, IVoensdag en Die Van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.-— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 81NNENLANBSCHE BEIHGTEN. LEYDEN. 19 Maart. Bij. kot», besluit vau 15 Maart is tot regter in de arrond.-regtbank alhier benoemd de heer mr. J. J. Del Baere, advocaat te Amsterdam. In de heden gehouden zitting vah den gemeenteraad is na het onder zoeken en in orde bevinden der geloofsbrieven van het nieuW benoemd lid, deu heer mr. K. 3. F. C. Kneppclhoat van Sterkenburgbesloten dien heer ais zoodanig toe Ie Idlenó Tot lid der plaatselijke schoolcommissie is be- noemt! d« heer mr. F. li. Coninck Licfsting. Tot cdmmies-poriier bij dc; plaatselijke belastingen is benoemd W. de Koning, thans commies, en lot commies P. Schouten, thans assistent commies-porlier. Aan den heer dr. P. van Geer j*. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tweede onder wijzer in de wiskunde aan het sled, gymnasium. De aan de orde gestelde;, concept-verordening betreffende de meelbereiding, is met enkele wijzigingen 1 goedgekeurd eu hel bezwaarschrift daartegen van den heer P. van Geer, j betreffende de' nitsluithlg van liet malen van roglgfc, nan de hand gëwezen. De voordragl lot hol opzeggeni van binnen deze gemeente beslaande mest stalen is goedgekeurdalsmede die lot het benoemen van eencn tweeden hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs le kl. voor jongens., Door. den voorzitter werd mededeeljng gedaan van eene missive van gedep. staten dezer provincie; waarin deze den wensch uitdrukkendat hel ge meentebestuur in eene schikking mqgl treden met dat van Soelerwoude, omtrent de zaak der koningen en riemtalcn, alsmede van eene voordragl., waarbij bepaald wordt dat de Pangrassleeg, de MoonJapiksteeg en de. YVa- iersieeg slechts in o'ctte rigting znllgn mogen worden bereden. Door de kamer van koophandel- en fabrieken alhier is het volgende adres aan d«; tweede katndri dfeir stahen-geiieraal toegezonden: De. kamer tan kotvpboatjbl' en faBrieken le Leyden heeft dc eer zich tot uwe vergadering ie wenden, iVaaT aanleiding 'MR*'liét l»rj u'aanhangig gé- maakt Antwerp van wet tot subdidiö aaii delfoll. ïjzéreij spoorwegbiairschappi]. Dit ontwerpheelt bij eou gedfeelfe der ingeréióneh onzer gemeente ont steltenis gegeven. Zij meenen daarin te vinden eene uitsluitende bepaling tot 1898 toe, waardoor voor Haarlem, Leyden, Ullage, Delft en andere plaatsen langs den Bolt: spoorivëg elke naaukvefekortere eb goedkoopere verbinding met hel Europescbe spwerwegnei dan over Rotterdam''(of even tueel Amsterdam) voor goed afgesloten is, Zij gronden huiine meetrittg op de artikelen 10 en 11 der overeenkomst tusschen de lloll. en de Rijnspoor wegmaatschappij, en op de laatste alinea van art. 8 der onlwerp-eoncessie, waarin vooral zij de wettelijke homologatie dezer uitsluitende bepaling lezen. De kamer kan de meening, dat bier eene uitsluitende bepaling door de wet zou voorgesteld en ter homologatie aan de wetgevende niagl voorge dragen zijn, niet deelen. Wij nemen de bewuste artikelen in dezen zin op, dat de Holl. en de Rijnspoorwegmaatschappij voortaan niet elk voor zich nieuwe aansluitingen enz. zullen kunnen maken, maar dat zij, des- verkiezende, die gezamenlijk maken kunnen, terwijl verder aan den staat en aan den particulieren ondernemingsgeest bei leggen van verbindingslijnen geheel vrij blijft. Doch. aannemende dat de wettelijke vrijheid om aansluilings- en verbin dingslijnen te leggen onbelemmerd is gebonden, kunnen wij echter niet ontveinzen, dat, wanneer hel ontwerp, zoo als het daar ligt, wet mogt worden, Leyden en de gemeenten der Rijnstreek feiteljjk wel eens voor lang of voor altijd konden verstoken blijven van de verbindingslijn Leyden- Woerden, op wier belang wij een paar jaren geleden, in ons adres van 8 October 1861, de eer hadden de aandacht uwer vergadering te vestigen. Wij veroorloven ons niet een woord aan dat belang te herinneren. Leyden is de aanzienlijkste gemeente der sterk bevolkte en welvarende Rijnstreek. Leyden is aanzienlek niet enkel door het cijfer zijner bevolking, maar ook bovenal als een middenpunt der Nederlandsche nijverheid, als de hoofd markt van geheel Rijnland. Het nu reeds belangrijk verkeer tusschen Leyden en de gemeenten van Rijnland zou, lot wederkeerig voordeel, nog zeer in belangrijkheid toenemen kunnen, de afzet der Leydsche fabriekaten zou nog aanmerkelijk stijgen kunnen, wanneer Leyden, dat nu slechts binnenvaarten te zijner beschikking heeft, regtstreeks door eene lijn zich te Woerden aan den Rijnspoorweg aansluiten en met de omliggende ge meenten in aanraking stellen kon. liet is dus niet enkel het plaatselijk belang van Leyden, dat door deze nieuwe baan gebaat wordt, uiaar ook hel nationaal belang van meer en goedkooper handelsverkeer. Gaat liet ontwerp door, geheel zoo als liet u aangeboden is. wij vreezen zeer, dat de lijn Lcyden-Woerden ongemaakt zal blijven, dat wij feite lijk van kortere en goedkoopere verbindingen zullen verstoken zijn, even zeer als had er wettelijke uitsluiting plaats. Van deu staat is de aanleg dezer lijn, bij dc groote uitbreiding van liet staatsspoorvvegnetniet ie verwachten. De particuliere ondernemingsgeest heeft zich iu het leggen van spoorwegen hier te lande nog niet zóó krachtig getoond dal liet zon der bedenking ware op zijne hulp in dit geval met zekerheid Ie vertrouwen. De kosten, daarenboven, voor liet aanschaffen van een volledig materieel, uitsluitend bestemd voor de dienst tusschen Leyden en Woerden, zijn te aanzienlijkom de exploitatie door particulieren winstgevend te maken. Er blijven dus slechts de twee verhonden maatschappijen over. Deze kunnen de lijn voor gezamenlijke rekening in uitvoering brengen maar zullen zij willen? Dit is eene vraag die wij noch stellig ontkennend, noch bevestigend kun nen beantwoorden. Maar de onzekerheid, of wij inderdaad deze Ijjn, welke wij zoozeer behoeven, verkrijgen zullen, is voor ons liet overwegend motief om daarvoor cenen waarborg in de wet te verlangen. Wij verzoe ken u dus, de verpligling tot het leggen der Ijjn Leyden-Woerden uit drukkelijk, als eene der voorwaarden tot verkrijging der subsidie, in de wet op le nemen, pen verzoek, gelooven wij, dat niet meer dan redelijk is. Reeds voor een groot deel zijn de gronden het eigendom der Holl. maat-] schappij en de voorbereideude werkzaamheden verrigt. Voor gemeene kos ten voltooid en geëxploiteerd, gelegen in eene der bloeijendste en meest voortbrengende streken der provincie Zuidholland, kan deze onderneming niet veel finantiëel bezwaar opleveren. Moest echler de tol-stand-koming op deze klip stuiten, het ware dan te beproeven, wat de belanghebbende gemeenlen en belangstellende ingezetenen, bij wijze *an subsidie of renlc- ggrantie, zouden kunnen en willen doen, oui iu de bezwaren der maat schappijen te geuioei te komen. iu elk geval meenen wij met ernst te mogen aandringen dat thans, nu de gelegenheid zich aanbiedt, van het leggen der lijn Leyden-Woerden eene siellige zekerheid en eene wettelijke verpligling te maken, uwe ver gadering daartoe baren bijstand gelieve ie verleeuen. Als eene uitdrukke lijke voorwaarde aan hel geven der subsidie verbonden, zal de wet. daar door een publiek ,belang;, te gelijk met verscheidette plaatselijke belangen, bevorderd en verzekerd hebben. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te jBenlhuizen is benoemd de heer .1. 11. Houbolt, hulponderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs voor minvermogenden alhier.. j». r Blijkens de hierachter voorkomende aankondiging wordt San> de Ne derlandsche Vrouwen de gelegenheid aangeboden om deel' le nemen ahn een werk der liefde,. l« welen om door eene geldelijke bijdrage mede le werken tot de opvoeding der kinderen van bendie wegens het verspreiden van Evangelische keuuis in Spanje lot veeljarige kerkerstraf zijn veroordeeld. Er beeft zich, naar men ons mededeeltook alhier eene commissie gevormd die zich voorstelt oni door jaarlijksche bijdragen of door giftëii in eens, lot bedoeld-einde werkzaam le zijn en in bet treurig lot dezer kinderen dB voorzien. J i Aait den gewezen bewaarder le kl. l31*" rang, in het huis van mili taire detentie nabij deze stad, A. Wassenaar, iri een pensioen ten laste'van den staat verleend van 234 's jaars. Wegens dringende herstellingen aan de brug óver den Rijn in den groolen weg der Is kl. n"1. 4 van 'sGravenliage naar Amsterdam, genaamd het Haagsche Schouw, zal dc overtogt voor rijtuigen, vee en voetgangers gestremd zijn vat: Dingsdag 24 lot en met Donderdag 26 Maart aansl. Men leest in de Staats courant: Als een vervolg op de aankondiging, geplaatst in de JVcd. Staats-courant van Donderdag 19 Febr. 1863, wordt ter kennis van bel algemeen gebragt, dal de daarbij aangekondigde uitbe steding voor het onderhouden eener geregelde stoompakketvaart in den Iu - disclien Archipel gedurende de jaren 1866/75, zal worden gehouden op den derden dag na aankomst le Batavia van de Europesche mail, die den 12Je" Jiinij 1863 vail Marseille vertrekt, met dien verstande evenwel, dat wan neer deze derde dag op een Zondag valt, de uitbesleding alsdan op den daarop volgenden dag (Maandag) zal plaats hebben. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twee eerste maanden van 1803, waaruil blijkt, dat die bedragen heelt 19.185,794 40£, zijnde 316,576.62j meerder dan in 1862. Maandag avond II. had er op de Kromme Gouwe, even boven Boskoop, een treurig voorval plaats. De schroefstoomboot Stad Brusselkapitein Beukelaar, heeft tegen een baggerpraam aangevaren, welke daardoor is gezonken, terwijl de zich daarop bevindende schipper, genaamd G. van Leeuwen, weduwnaar met 4 kinderen, is verdronken. Te Wageningen is dezer dagen, bij hel omhalen van den grond rond een stuk bouwlandgevonden een gouden rijdergnlden van hertog Karei tusschen de jaren 1492 en 1538 geslagen, zijnde naar het oordeel van den archivaris mr. Nyhoff een exemplaar als is afgebeeld bij van der Chysmunten der graven en hertogen van Gelderland plaat XV en beschreven op bladz. 153. Te Maastricht is dezer dagen uit het Luikerkanaal het lijk van een persoon opgehaaldwelke sedert den vastenavond werd vermisth(j was nog in zijne karnavalskleeding en is bijna zeker in een ergen staal van be schonkenheid aan zijn einde gekomen. Volgens dc Inde'pendatice Beige heefl de Belgische regering vóór eene maand haar laatste woord omtrent den Sehelde-tol aan de Nederland sche regering doen kennen. Zij wil dien tol voor 36 millioen fr. afkoopen, vatt welke som België 12 miilioen zou betalen. Bet antwoord der Neder!, regering werd dagelijks te genioet gezien. 's GRAVENIIAGE 19 Maart. Door Z M. is benoemd tot raadsheer iu het prov. geregisbof in Utrecht de heer tnr. II Verloren van Themaat, thans president der arrond.-regtbank te Amersfoort. Tol mede-directeur van de Nederl. bank is benoemd de beer J. H. Insinger. De kapitein II. E. G. Smitshuysenvan het 2C reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat nader over hem zal worden beschikt. Z. K. II. de prins van Oranje heeft de sotn van ƒ200 toegezonden aan de commissie voor de noodlijdenden in de gemeenten lJsselinttidenenz. Men verneemtdat er grond bestaat om te hopen op het levensbehoud van den werkman, die Zalurdag jl. bij liet ongeluk aan de Bezuidenhontsche brug zwaar verwond naar het bnrger-gasihuis werd vervoerd, iu welk geval slechts ée'n persoon daarvan hel slagtoffer zou geweest zijn. Aan de tweede kamer is rondgedeeld hel ontwerp lot definitive vast stelling van hoofdstuk IX (depart, van koloniën) der siaalsbegrooling voor

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1