LEYDSCIIE COURANT. WOENSDAG 18 MAART. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ V OEGSEL. BlNNKNLANDSulIE BKKNiTRN. LEYDEN 17 Maart. Bij kon. besluit van den 14dcn dezer is de heer dr. P.: Van Geer jr. thans tweede onderwijzer aan het stedelijk gymnasium alhier, benoemd tot leeraar in de hoogere wiskunde bij het kon. instituut voor de marine te 11 Willemsoord. Tot leden der jury voor de in dit jaar le Rijssel te houden interna tionale landbonw-tentoonstelling zijn voor Nederland benoemd de hh. mr. J. I). Virttly, J. B. Snellen en S. de Clercq Wz. Namens eenige ingezetenen van Decima werd dezer dagen, door lus- schenkomst van Z. Exc. den ridder Huyssen van Kallendijke, minister van marine,.een prachtig geschenk in zilver aangeboden aan jhr. J. L. C. Pompe van Mecrdervoortals blijk van erkentelijkheid voor de gewigtige diensten, door dien heer bewezen gedurende zijn 5-jarig verblijf in Japan als ge neesheer, van wege het gouvernement van Nederland. Dit geschenk werd vervaardigd in de kon. Nederl. fabriek van den heer J. M. van Kempen, te Voorschoten. Volgéns kon. besluit wordt aan de ingelijfde miliciens van alle wa pens, die ui ogle n willeb treden in het 5de reg. dragonders, en zich daarbij voor den tijd van zes jaren verbinden, eene premie van 100 toegelegd. Ter algemeene kennis vim het leger is gébragt, dat gedurende den loop van dit jaar geene officieren meer van het léger hier te lande bij dat in Oost-Indië zullen overgeplaatst worden. De minister van binnenl. zaken Heeft led kennis van belanghebbenden gebragt, dal het examen ter verkrijging van den rang van attaché of seere- taris van legatie bij het Nederl. torps diplomatique zal gehouden Worden aan het dep van bnilenl. 'zaken op 10 en 11 April eerstk. Men moet zich daar toe vóór 3 April bij voornoemd dep. aanmelden. Te Botterdam ontstond eergisteren namiddag twist tbssclièn twee En- gelsche matrozen aan boord van bet schip Clyde, liggende aan de kade achter hei Zeemanshuis, die zoo hoog liep dat de een, zekere Thomas Wil liams, zijne tegenpartij eenige steken met een mes beeft toegebragl. De dader bevindt zich in hechtenis. Te Alkmaar en te Purmerende is dezer dagen eene wonderkaas ter be- zigtiging gesteld. Die kaas heeft gewogen, toen zij gemaakt is, 1100 halve Ned. ponden en weegt nog op dit oogenblik 1000 Eng. ponden of 904 halve Ned. ponden. Tot het maken van deze kaas zijn benoodigd geweest 5000 kannen melk. Zij is gemaakt dooreen Hollandschen boerin Noord-Amerika gevestigd, die aldaar 999 koebeesten melkt. Om deze massa bij elkan der te houden is eene sloompers gebezigd. Bovengenoemde kaas is van Noord-Amerika verzonden met 923 stuks kazen, wegende ieder 250 halve Ned. ponden, ter waarde van 72000. Deze kaas is in Amerika bekend onder den naam van Jack. Wat de qualiteit betreft is zij blijkens de horing, onverbeterlijk, liet is een Meikaas en in gewigt is zij gelijk aan 265 Edammer Meikaasjes, die in dezelfde maand gemaakt zijn. Te Blyliam (prov. Groningen) bevindt zich een grijsaard J. W. Tim mer genaamd, die den 6dea Maart 1750 inde hervormde kerkte Vlagtwedde is gedoopt. Door den minister van binnenl. zaken is lot conrector aan het gym nasium le Winschoten benoemd de heer P. J. Cosijn, lilt. hum. cand. De hoofdcommissie voor de noodlijdenden door den watersnood in Overijssel heeft dezer dagen in den hieronder volgenden gedruklen brief een nader berigt omtrent den omvang van de ramp cn de behoefte aan krach tige ondersleuning bekend gemaakt: Daar hel der commissie voor de noodlijdenden, door dc overstronmingen van 21 Dec. en 21 Jan. jl. in de omstreken van Kampen, van onderschei dene zijden gebleken is, dat de circulaire die wij voor eenigen lijd de eer hadden u le doen toekomen, niet zulke opgaven bevatte, als gewenscht schenen te zijn, om haar de krachtdadige medewerking van velen in andere oorden van ons land le verzekeren, voldoen wij bij dezen gaarne aan 'tons kenbaar geworden verlangen, om u dienaangaande eenigzins meer omstandig in te lichtenen langs dien weg een vernieuwd beroep op uwe hulp en door uwe geëerde tusschenkomst op de weldadigheid van de ingezetenen uwer woonplaats le doen. Aan de inundatie zijn beide malen blootgesteld geweest de gemeenten iJsselmuidenGrafhorst, Wilsum, Zalk en Veecaten, Kamperveen, de pol der van Mastenbroek en de aan Kampen grenzende buurtschap Brunnepe, welke laatste meestal door de onteigende opwoners van 't voormalig Schok land, daglooners en huurbocrcn bewoond wordt. In de eerste weken heeft de commissie voor 't dagelijksch onderhoud van zeer velen moeten zorgen, die bij algemeen gebrek aan handenarbeid onmo gelijk in hunne behoeften zeiven voorzien konden doch weldra kan die regtstrecksche bedeeling ophouden, daar de landerijen, hoewel voor weinige weken de huizen hier en daar tot aan de daken in het water stonden, nu weder droog beginnen le worden uitgezonderd in de gemeente Kamper veen cn de kerkgemeente van Mastenbroek onder Zwollerkerspel, waar nog altijd veel water is achtergebleven. Hoewel daardoor de uitgaven der com missie aan dén'eênen kant verminderen begint er allengs meer behoefte aan hooi voor 't vee en eet- en pootaardappels te ontstaan, daar beide be- noodigdhedendoor zeewater doortrokken, onbruikbaar zijn geworden, en evenzoo de schade aan huizen, schuren, moes- en tuingronden hoe langer zoo meer aan 't licht begint te komen. In de daaruit voortvloeijende behoef ten kan geen armenfonds voorzien en van dag tol dag nemen dus de aan vragen om schadevergoeding bij de commissie toe. Naar matige schatting is in de bovengenoemde gemeenten, daaronder be grepen de Veenderij in het Zwijnsleger, nabij IJsselmuidenvoor eeue gelds waarde van meer dan tweemaal honderd-vijftig-duizend gulden verloren ge gaanen mag men 'ter veilig voor houden, dat er zoowel onder de ver- veeuers als onder de kleine boeren sommigen zijn, die, omdat hun geheele kapitaal in bun bedrijf slak, zonder krachtdadige hulp, te gronde zullen moeten gaan. Opdat dit laatste moge verhoed worden, verzuimt de commissie niet, alles aan le wenden wat in haar vermogen is, om aan de hulpbehoevenden eenige tegemoetkoming te verschaffen en durft zij met vrijmoedigheid en in 'l be wustzijn, dat zij eene goede zaak voorstaal, uwe medewerking inroepen. Zij kan zich toch geenszins voorstellendat een welgegrond beroep op dc algemeene weldadigheid in Nederland onverhoord blijven zou. 's GRAVENHAGE, 17 Maart. Door Z. M. zijn de volgende controleurs der directe belastingen enz. verplaatst, als: de lieer P. C. Kooy van Helmond naar Tilburg, de heer J. A. van den Dries van Coevorden naar Helmond de heer jhr. T. U. E. Nahnys van Breukelen naar Maassluis. Tot burgemeester zijn benoemd te Prinsenhage de heer A. Wcrmen- bolcn le Herwijnen de lieer B R. P. Ilasselman. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Hoorn is benoemd de heer mr. J. H. E. Meesters, advocaat te 's Gravenhageen tot kantonregter te Schiedam mr. A. .1. Hazenberg, thans kantonregter te Woerden. Z. M. beeft goedgevonden, ingevolge zijne aanvrage, den majoor J. F. Stoltenhoff, van het 7de reg. infanterie, op pensioen le stellen, en bij het wapen der infanterie te benoemen: bjj het l5le reg., tot kapitein 3dc k). den lstcn luit. jhp. H. L. P. Hovy, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 2lle reg., tot kapitein 3dc klden lst(,n luit. J. A. de Vassy, van den staf van het wapen; bij het 7de reg., tot majoor, den kapitein l5te kl. VV. J. H. Ooslerdiep, van het lsle reg. van het wapen voorts te bevorde ren tot officieren van gezondheid 2de kl., de officieren van gezgndheid 3de kl. bij de zeemagt, J. de Clerq Zubli, P. W. J. van den Broek, J. C. van Doorcmaal en M. S. T. Iloltzapffel. Heden, zijnde de 14ejaardag dat wijlen koning Willem II te Tilburg is overleden was er op bet voetstuk van hel standbeeld op het Buitenhof weder eene bloemenkrans nedergelegd. Heden morgen ten 9j ure heeft zich het regiment grenadiers en jagers in de Maliebaan vereenigden van daar, onder kommando van den generaal- majoor Wilbrenninck, eene militaire wandeling met manoeuvres gemaakt. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 16 Maart. In deze zitting werd in behandeling genomen het wels-onlwerp houdende voorzieningen omtrent het novaal tiendregt van hel kroondomein enz. Bij art. 1 heeft de heer Dullert gewezen op den ongelijken toestand van het kroondomein en het staatsdomein en een amendement voorgesteld, dat de strekking had om le bepalen dat het regt van de kroon op de opbrengst van tiend van ontgonnen, woeste of drooggemaakte gronden, zooals die zijn omschreven in de wetten van 1840 en 1859, beschouwd wordt als ten allen tijde bij het staatsdomein te zijn gebleven. Tusschen den voorsteller en den minister van finanliëndie zich met het amendement niet kon ver eenigen, ontstond daarop eene levendige woordenwisseling, die aanleiding gaf lot het voorstel, van de zijde van een 5tal leden, om het amendement vooraf in de afdeclingen te onderzoeken. In dien zin werd besloten; de leden vereenigden zich in afdeclingenen later werd besloten de beraadsla ging over het wetsontwerp op den volgenden dag voort te zetten.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1