Per Telegraaf. kend: Buitenzorg 30 Januarij jl.luidt: »In bijna den geheelen Archipel heerschen koortsen en dyssenterie. Vooral Patjitan heeft daarvan veel gele den. Overigens niets bijzonders." Tweede Kamer der Staten- tiener aal. In de zitting van Donderdag is in den loop der beraadslagingen over het wets-onlwerphoudende regeling van het middelbaar onderwijsdoor den heer Kappeyne van de Coppello op art. I het volgende amendement voorgesteld: Middelbaar onderwijs is het onderwijs in de levende talen en hare letter kunde, in de algemeene en vaderlandsche geschiedenis en aardrijkskunde en in de wis- en natuurkundige waarheden, dal buiten de grenzen van het lager onderwijs gegeven wordt." Nadat onderscheidene sprekers en de voorsteller daarover van gedachten gewisseld hadden, verzocht de minister uitstel der verdere behandeling, ten einde zijn oordeel over het amendement te vestigen en te onderzoeken of het ook iu strijd was met de onderdeelen van hel wets-ontwerp. Dienovereenkomstig werd besloten. Zitting van Vrijdag 6 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen over art. 1 en de daarop door de hh. van Heemstra, Wintgens en Kappeyne van de Coppello voorgestelde amendementen voortgezet. De minister van binnenl. zaken gaf de redenen op, die hem de verandering van het eerste art. der wet in den door den heer Kappeyne bedoelden zin niet wenschelgk deden voorkomen. De heer Kap peyne verdedigde z(jn amendement legen de van regeringswege ingebragle bedenkingenmaar verklaarde, aangezien hij gaarne de scholen wenschte tot stand gebragt te zien, die in het wets-ontwerp bedoeld werden, zijn amendement, eene omschrijving van wat middelbaar onderwijs volgens hem was bevattende, in te trekken. De heer Groen van Prinsterer bragt by her haling de grondwettige quaeslie ter sprake; met het oog op de grondwet stelde hg prijs op de opname der gymnasiën onder het middelbaar onderwjjs en vroeg ten slotte of hel bij den bestaanden strijd over de bedoeling der grondwet niet beter ware de grondwet te herzien. De minister van binnenl. zaken vroeg daarop aan dien heer of, omdat een of meer leden meenen iets anders in de grondwet te lezen dan het gouvernement en de meerderheid der kamer, daarom de grondwet moet worden herzien? Hjj meende dat de gymnasiën zijn een deel van het hooger onderwijs, men kon dus niet vor deren, dat hij die bragt onder het middelbaar onderwjjs. Ten slotte werden de amendementen verworpendat van den heer van Heemstra met 53 tegen 8ELCIG BRUSSEL, 6 Maart. Prinses Alexandra van Denemarken heeft zich gisteren te Antwerpen aan boord van een stoomjagt begeven om naar Engeland te vertrekken. Op den spoorweg van Geut naar Brussel is Zondag II. een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De heer d'flooghe-Coppens, handelaar te Wichelen, bragt den heer de Backere, griffier bij de rtglbank Ie Lede, en diens twee doch ters in een rijtuig naar huis terug. Op de hoogte gekomen, waar de straatweg van Wichelen naar Lede deu spoorweg kruist, vond de heer d'llooghe liet eene hek open en reed dus over de railsdoch merkte toen eerst dat bet tegenovergestelde hek gesloten was. lil denzelfden oogenblik kwam een sneltrein aanstoomenen voor dat de heer d'llooghe nog eene poging bad kunnen doen om achteruit te rijden, bereikte de locomotief het rijtuig en verbrijzelde het. De lieer d'llooghe en de oudste dochter van den heer de Backere werden een eind ver op den weg geworpen doch kwamen er met eenige onbeduidende wonden af; daarentegen ontving de jongste dochter zulke hevige wondendat zjj binnen weinige oogeublikken den geest gaf. De heer de Backere was kort voor het ongeluk uit het rijtuig geslapt, om den weg te voet voort te zetten. ËNdELAI O. LONDEN, 5 Maart De lord-mayor heeft van een aantal aanzienlijke personen het verzoek ontvangen om ten spoedigste op het stadhuis eene volksvergadering te beleg gen ter betuiging van Engelands deelneming in den reglvaardigen en lield- haftigen" strijd der Polen, en daarbij zelf voor te zitten. Er worden steeds groole toebereidselen gemaakt voor de plegtige ont vangst van prinses Alexandra van Denemarkenzoodat de stad een regt feestelijk aanzien verkrijgt. Aan de London-bridge zijn honderden werk lieden bezig met liet oprigten van eerepoorten. Er zijn in de huizenlangs welke de stoet gaan zal, geene plaatsen meer te krijgen dan tegen onge- I loofeljjke prijzen. Zoo verneemt men, dat een theehandelaar zijne woning in de City heeft afgestaan voor 800 guinjes. Volgens de Daily News beginnen de handwerkslieden van het graaf schap Lancester plannen van landverhuizing in overweging te nemen. Zatur- dag jl. zijn te Asthon under Lyne een groot aantal arbeidslieden zamen- gekomenen hebben zij afgesproken bij liet ministerie van koloniën aan zoek te doen om bijstand tot het overbrengen van fabriekarbeiders naar de koloniën. Tc Yeovil en te Dover hebben dezer dagen zware branden plaats ge had, waarbij niet minder dan 6 personen het leven hebben verloren. Volgens berigten uii Ncw-York zou Mac-Clellan weder met het opper bevel bekleed worden. De New-York Times beweert dat op eene erken ning van hel zuiden met eene oorlogsverklaring zou geantwoord worden. Berigten uit Vera-Cruz, aldaar ontvangen, melden dat de Franschen in ge vechten bjj Tampico, Tlacotalpan en Elorgano het onderspit gedolven heb ben. De ziekten bjj het Fransche leger duurden steeds voort. IHANHA1JH. PARIJS, 5 Maart. Het dagblad La France verzekert, dat in eenen te Londen gehouden kabinetsraad besloten is, om te Petersburg vertoogen ten gunste van Polen te doen. Ook meldt genoemd blad. dat de heer Billault in den senaat een gewigtig stuk zal bekend maken, door de Fransche regering dezer dagen naar Petersburg gezonden en inhoudende, wat keizer Napoleon van de regt- vaardigheid en edelmoedigheid van den Czaar voor Polen verwacht, door middel van uitgebreide en ernstige waarborgen overeenkomstig de bestaande tractaten en de beginselen der beschaving. Men verwacht daarop een gun stig antwoord. Volgens de Ind. Beige heeft Engeland zijne toetreding tot de voorstellen van Frankrijk omtrent Polen geweigerd, eu zou Frankrijk nu alleen moeten handelen, of van de voorgenomene diplomatieke tusschenkomst afzien. De som waarvoor dienstpligtigen zich van de krijgsdienst kunnen vrjj- koopen, is bij keiz. besluit op 2300 fr. bepaald. In Algerië heerscht onder de Europesche bevolking misnoegdheid en zelfs eenige gisting wegens de besluiten des keizers betrekkelijk den grond eigendom aldaar, die voor de inlandsche bevolking gunstig zijn. Uit Alexandrië is het berigt ontvangen, dal het stoomschip leJourdain van de messagerics impériales, op de reede van Beyreuth schipbreuk heeft geleden. De passagiers zjjn gered. Naar men uit Rome meldt heeft de Paus het ontslag van kardinaal Anlonelli niet aangenomen. De berigten uit Athene getuigen steeds van de aldaar heerschende spanning. Er is een opstand beproefd legen de nationale vergadering, maar deze is mislukt. De vergadering heeft afgekondigd, dat zij de uitvoerende magt weder op zich nam en tot de zamenstelling van een nieuw kabinet zou overgaan. Den volgenden dag is het ministerie benoemd, en zijn de troepen en de burgerwacht onder de bevelen van de nationale vergadering gesteld. De consul van Beijeren moet het land verlaten, omdat hij werkzaam is ge weest ten gunste der Beijersche dynastie. De jongste berigten uit Madrid deelcn de aftreding mede van het minis terie O'Donnell, dat over het algemeen met weinig leedwezen is gezien, omdat het zich slechts met een vernis van vrijzinnigheid bedekte. Na eene vruchtelooze poging, door maarschalk Concha beproefd, is het aan den mar kies de Miraflores gelukt een kabinet zamen te stellen, dat als reaction- nair kan beschouwd worden. PISCISSEN. - - BERLIJN, 5 Maart. De Staats-Anz. zegt, dat bij het schrikbewind, dat de Poolsche party uitoefent, bij de onzekerheid,.waarin men verkeert om te regter lijd naar elk punt troepen le zenden en het overschrijden der grenzen door talrjjke opstandelingen le verhinderen, der regering niets anders overblijft dan meer troepen naar de grenzen te zenden en aldaar met nadruk op te treden. Men mag hieruit afleiden, dat de zienswijze der regering omtrent de Poolsche quaeslie nog niet veranderd is. De berigten uit Polen bljjven, naar de bron waaruit zij voortkomen, steeds tegenstrijdig. Voorstanders van de zaak der Polen verzekeren, dat de opstand zich iu het westen van Polen staande houdt en zich in Rusland aan de grenzen van Polen uitbreidt; bepaalde feilen tot slaving dier verze kering worden van die zijde niet aangevoerd. Van regeringswege meldt men uit Warschau het volgende: De bende van Oksinsky is omstreeks Pe- trikow door de troepen verslagen. Alleen lusschen Olkusz en Oycow is nog eene bende opstandelingen van eenige sterkte. Overal elders in het koningrijk zijn slechts kleine benden van 50 tot 100 personen. De groote grondeigenaren, de burgerij en de boerenstand onthouden zich steeds van deelneming aan den opstand. Volgens het Poolsche dagblad Czas zouden de Russen door Langiewicz, die nog altijd eene aanzienlijke magt onder zijn bevel heeft, bij TarnoWa en Skala op de vlugt zijn gedreven. In Rusland zelf blijft steeds rust heerschen; de overgang van de lijfeigenen uil de dienstbaarheid tot hel genot der vrijheid geeft nergens tot botsingen aanleiding. 's GRA VENH AGE7 Maart. Iu de zitting van de tweede kamer van heden is het resultaat eener langdurige discussie over art. 14 (ontwerp hou dende regeling van het middelbaar onderwijs) geweest, dat verworpen is een amendement van den heer van Heemstra, waarbij de oprigting van burger scholen voor rijksrekening werd voorgesteld; ook werd verworpen een amendement van de hh. Heemskerk Az. en Cool, om de oprigting van der gelijke scholen afhankelijk te stellen van de behoefte, te beoordeelcn door de gemeenteraden. Het artikel werd aangenomen, zooals het door de rege ring was voorgesteld, nameljjk: dat in elke gemeente boven de 10,000 zielen eene zoodanige burgerschool door het gemeentebestuur wordt opgerigt. Maandag voortzetting. PARIJS, 6 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft de supplementaire credieten over 1862 goedgekeurd. CORFU3 Maart. Het plan was hier gevormd om onder het voorzitter schap van den aartsbisschop eene meeting le houden in het belang der aan sluiting bij Griekenland. De bevoegde magt is echter lusschen beiden ge treden en heeft het houden dier bijeenkomst belet. Het comité der meeting is toornemens bij de Engelsche regering protest daarentegen aan te teekenen. 13 stemmen, dat van den heer Wintgens met 37 legen 29 stemmen, en werd het art. van het ontwerp met 43 tegen 23 stemmen onveranderd aan genomen. Dat art. luidt als volgt: »Tot het middelbaar onderwijs worden gerekend te behooren alle vakkenwelke volgens deze wet onderwezen wor den aan de scholen, waarover zij zich uitstrekt." Vervolgens werd art. 2 met eene wijziging, door den heer Groen van Prinsterer voorgesteld, aan genomen, en de artt. 3—10 en 12 zonder verandering. Art. 11 zal later worden behandeld, omdat de heer van Eek daarop eene wijziging heeft voorgesteld, om aan den minister van oorlog de gelegenheid te geven zijne ZiClianiJ<.b «UW.VU...VSII. U1VUV vv BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2