koffijhuis een paletot met porlemonnaie mede en vertrok per spoorweg naar Frankrijk, waar men hem zeer lang zal kunnen zoeken. Vroeger had hij reeds wegens diefstal voor den krijgsraad te regt gestaan, maar zich we ten te regtvaardigen. De reglbank te Zwolle heeft G. v. d. R., gewezen vader in het armen weeshuis te Kampen, verdacht van onzedelijke handelingen te hebben ge pleegd jegens eenige aan zijne zorg toevertrouwde weesmeisjes, buiten ver volging gesteld en uit de gevangenis ontslagen. Naar men verneemt heeft de heer Jongkindt Coninckdirecteur der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoordeen zeer vleijenden brief van dankbetuiging ontvangen van den heer Drouin de Lhuys, minister van buitenl. zaken in Frankrijk, namens den maarschalk Vaillant, minister van het keizerlijke huis, aan hem geschreven, voor zijn werk over »de stich ting, uitbreiding en werking der Nederlandsche Iandbouw-koloniën als middel tot ontginning van heidegronden en wering van armoede." De Franscbe regering had den heer Jongkindt Coninck tot het schrijven van dit werk uitgenoodigd. In gemelden brief wordt al het nul erkend der in lichtingen over de ontginningen in Drenthe en Overijssel, die door den heer Jongkindt Coninck zijn gegeven. In de bedelaars-kolonie Ommerschans hebben ongeregeldheden plaats gehad, wegens ontevredenheid over eenen door het bestuur genomen maat regel. Van Zwolle zijn militairen derwaarts gezonden. liet prov. geregtshof in Noordbrabant heeft mr. van Baerle, advocaat tc Breda, ontslagen van alle regtsvervolging wegens de aanklagt betreffende het mishandelen zijner krankzinnige moeder. Hel openbaar ministerie zal echter in cassatie komen. Te 's Hertogenbosch en omstreken wordt de opkoop van aardappelen op groote schaal gedreven. Het vierde groote Rijnschip is reeds in lading, bevattende telkens 1200 mudden. De aardappelen worden gemiddeld voor 1.50 per mud gekocht en naar Pruissen gezonden. 's GRAVENHAGE 5 Maart. Tot burgemeester der gemeente Appingadam is benoemd mr. R. T. Mees. Z. M. heeft aan de navolgende ambtenaren bij hel dep. van finanliën eervol ontslag verleend, als: op verzoek, aan den hoofdcommies, den heer VV. A. van der Jagt Pz.; en voorts aan de hh. hoofdcommiesen D. Ribbe en J. A. Engelbert van Bevervoorde; aan de hh, commiesen A. van Hasselt, A. P. Smit, L. A. van den Ende, M. Bowier Az., H. J. Furstner en aan den adjunct-commies J. Kipsvoorts bevorderd: tot hoofdcommies, den heer W. G. Denick Patijnthans commies; tot commiesen, de hh. M. Meijers, P. J. van der Kloot, A. J. W. van Diepen, J. H. MullemeisterJ. C. Belin- fante, C. van Vliet Cz., en L. Samuels, thans adjunct-commiesentot adjunct-commiesende hh. J. A. W. Hustinx, J. Boumeester, 11. VV. Everts, H. van den Uoonardt, C. J. Wesselingh, jhr. F. G. W. von SpeicherA. Tilenius Kruytholf, L. Vermeulen, T. A. van Zeggelen, L. C. Clant, J. W. H. M. Lies, jhr. A. C. Gevers, C. A. F. J. van der Noordaa en H. G. W. Briedé, thans eerste klerken, en de heer J. M. Gevers Leuven, thans surnumerair bij de posterijen. 1 Z. M. heeft goedgevonden den kapitein A. W. Mosselmans, magazijn meester der artillerie 2de kl.op pensioen tc stellen, onder toekenning van den rang van majoor, en bij het wapen der artillerie te benoemen: bij den staf, lot magazijnmeester 2de kl. te Gorinchem, den l8teD luit. C. Ouwendijk, magazijnmeester 3dc klasse te Wierickerschans; en tot 2dco luit. en maga zijnmeester der artillerie 3de kl. te Wierickerschans, den sergeant M. Ytsma, van het lste reg. vesting-artillerie. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aaiisl. geen gehoor verleenen. Bij den hoogen raad (burgerlijke kamer) is heden de zaak behandeld van J. A. Warljouw te Leyden tegen regenten van het Sions-hofje aldaar, betreffende de uitzetting van den eerstgenoemde uit dat hofje. Tegen het in deze zaak door hel prov. geregtshof in Zuidholland uilgesproken arrest was door Warljouw cassatie aangeteekendwelke voorziening door den heer A. P. Th. Eyssell voor den raad werd toegelicht. Tweede Kamer der Staten.'Generaal. Zitting van Woensdag 4 Maart. In deze zitting heeft de kamer lot de toelating van den heer van Kerk wijk besloten en heeft die heer, na het afleggen der gevorderde eeden, zit ting genomen. Daarna zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp betreffende het middelbaar onderwijs. De minister van binnenl. zaken heeft op de tegen dat wets-onlwerp ingebragte bedenkingen geant woord. Hij bepaalde zich tot hoofdpunten en behandelde ten eerste de vraag, wat onder middelbaar en hooger onderwijs moest worden verstaan, en dit wel in verband met hetgeen vroeger was voorgevallen ter vaststelling van die begrippen en van derzelver grenzen, en ter aanwjjzing der vakken, tot ieder van die twee takken van het onderwijs behoorende. Vooral kwam de minister terug op de quaeslie voorlvloeijende uit art. 194 der grondwet, en op de vraag of de latijnsclie scholen en gymnasiën tot het middelbaar of tot liet hooger onderwijs moesten gebragt worden. Voorts antwoordde hij op de tegen de voordragt ingebragte hoofdgrieven, bepaaldelijk op de bewering dat zij geene duidelijke omschrijving van het onderwerp gaf, dat zij eenzij dig was en enkel een deel van het geheel regelde. Voorts trad hij in eene ontwikkeling van denkbeelden om aan te toonen wat het karakter van middelbaar en hooger onderwijs moest zijn; uit welke beschouwingen, zijns inziens, duidelijk werd, waarom hel wets-ontwerp geene regeling der la- lijnsche scholen en gymnasien bevatte, dewijl liet anders uit ongelijksoortige deelen zou beslaan. Onderscheidene leden en ook de minister hebben ver volgens hunne gevoelens nader uiteengezet, waarbij tusschen den heer van Lyuden en den minister eene woordenwisseling plaats had over het gebeurde aangaande de koloniale politiek, en over de aan die voorvallen te hechten beleekenis. Daarmede liepen de algemeene beraadslagingen af en werden die over de artikelen aangevangen. Op art. 1 is door den lieer van Heem stra een amendement ingediendinhoudende dat bij de omschrijving van het middelbaar onderwijs zal worden aangenomen dat dit onderwijs zal zjjc eene voortzetting van het lager en eene voorbereiding lot het hooger onder- wjjs, en dat ook in de onderwerpelijke wet de regeling van hel onderwijs in de gymnasiën zal worden opgenomen. De heer Wintgens heeft als amen dement voorgesteld, dat er zal worden bepaald dat het klassikaal onderwijs in de gymnasiën bij eene afzonderlijke wet zal worden geregeld. Zitting van Donderdag 5 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen over art. 1 en de daarop voorge stelde amendementen voortgezet. De heer Dumbar deed de verre strekking van het amendement van den heer van Heemstra uitkomen. De hh. Storm van 's Gravesande en Kappeyne van de Coppello verklaarden zich tegen dat amen dement. De minister van binnenl. wederlegde nog eenige sprekers van gisteren. (De zitting duurt voort.) BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BEL6IE. BRUSSEL, 4 Maart. Maandag II. is prinses Alexandra van Denemarken met familie en gevolg hier aangekomen en op plegtige wijze ontvangen. De hooge gasten hebben des avonds den schouwburg bezocht en den volgenden dag een bezoek bjj den koning afgelegd. Te Vlissingen liggen eenige Engelsche schepen, die de prinses op haren togt naar Engeland zullen begeleiden. EKfiELAN». LONDEN3 Maart Prins Alfred is te Malta steeds lijdende aan de koorts. In zijne op gewekte vooruilzigten op den troon van Griekenland teleurgesteld, weigert hij hardnekkig zijne loopbaan bij de marine voort te zetten; de invloed der koningin is onvoldoende om hem tot andere inzigtcn te brengen. De vereeniging der schoenpoetsersjongens heeft Vrijdag II. haar jaar- lijksch feest gevierd. Er waren 373 jongens tegenwoordig. De graaf van Shaftesbury reikte aan eenige der verdienstelijkste knapen boekgeschenken uit. In het afgeloopen jaar hebben zij met hun schoenpoetsen 6222 gewonnen. Volgens berigten uit New-York bestond aldaar bij velen de vrees, dat de weigering van den president om de bemiddelings-voorstellen van Frank rijk aan te nemen, tot moeijelijkheden en tot de erkenning van het zuiden aanleiding zou geven. De senaat heeft de wet, welke alle burgers tusschen 20 en 45 tot eene driejarige krijgsdienst verpligtaangenomen en den pre sident gemagtigd om gedurende drie jaren kaperbrieven uit te geven. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Maart. Men houdt zich hier overtuigd, dat de conventie tusschen Rusland en Pruissen gesloten verder tot niets anders aanleiding zal geven dan tot diplo matieke onderhandelingen, om van Rusland gunstige concessiën voor de Polen te verwerven. Zaturdag aanst. zal het adres van den heer St. Marc-Girardin c. s. ten gunste van Polen in den senaat in behandeling komen. Men verzekert, dat prins Napoleon te dier gelegenheid het woord zal voeren. Het bevestigt zich meer en meer, dat de keizerin in den loop der maand April eene reis naar de Middellandsche zee ondernemen en Rome bezoeken zal. Volgens berigten uit Vera-Cruz hoopte de generaal Forey in Maart een begin te maken met het beleg van Puebla. Onze troepen hadden Tam- pico en Jalapa geheel moeten ontruimen, hetgeen eenen ongunstigen indruk op de bevolking maakt; want dat gedeelte, dat zich aan de Franschen had aangesloten, is nu weder aan de wraakoefening van Juarez blootgesteld. De gezondheidstoestand onzer troepen is over het algemeen zeer goed. ITALIË. Uit Rome meldt men, dat de gevangenneming van den heer Fausti, naar aanleiding waarvan de kardinaal Antonelli zijn ontslag heeft ingediend, heeft plaats gehad omdat hij in verstandhouding en briefwisseling met de leiders der revolutionaire partij te Turyn stonden hun geheimen mede deelde, waartoe hij door zijne betrekking tot het Romeinschc hof in staat gesteld werd. Reeds vroeger had men hem verdacht, maar tbans had men afdoende bewijzen van zjjn verraad in handen gekregen. De gevangenne ming had plaats op bevel van de hooge vierschaar der consulta. PRUISSEN. BERLIJN, 3 Maart. De Staats-Anz.sprekende over de beraadslagingen omtrent de Pool- sche zaak in de kamer van afgevaardigden, zegt, dat daarbij ten duidelijkste is gebleken, dat men de vrijheid der kroon wil vernietigen, en vraagt of men van de regering verwachten kan, dat zij eene herhaling van dergelijke beraadslagingen kan toelaten, en of zij niet gebruik zou moeten maken van de bevoegdheid haar door de constitutie tegenover de kamer verleend. Wan neer de regering thans van dergelijke maalregeleq afziet, is het alleen om de mogeljjkheidheid open te honden tol het vaststellen der begrooting voor 1863 op constitutionele wijze. Te Brtick aan de Mur is dezer dagen overleden Karei Baier, in den ouderdom van 104 jaren. In het jaar 1789 had hjj aan de belegering van Belgradoonder den maarschalk Laudon deel genomen. De berigten uit Polen luiden over het algemeen ongunstig voor de op standelingen men kan daaruit opmaken dal de opstand zijne kracht heeft verloren en dat hij zijn einde meer en meer nadert. Uit Petersburg meldt men dat de grootvorst Constantijn tot opperbevel hebber der troepen in Polen is benoemd. Waarschijnlijk zou generaal Suma- rakow hem toegevoegd worden. Op den 3den Maart nam het tijdperk van overgang, hetwelk voor de afschaffing van het lijfeigenschap was vastge steld, een einde. In weerwil van de verontrustende geruchten heerschte er overal ritst.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2