inlichtingen over Polen niet kon geven. Of de opstand ecne daad van ver twijfeling was, wilde hij in het midden laten. De gezanten van Pruissen en Rusland hadden hun medegedeeld, dal beide landen eene overeenkomst hadden gesloten, krachtens welke de Russen de op Pruissisch gebied ge- vlugte Polen mogten gevangen nemen en omgekeerd. Pruissen was ontwij felbaar eene bedenkelijke staatkunde gaan volgen, en hij had den Pruissi- schen gezant er op gewezendat hel door de conventie in zekere mate de verantwoordelijkheid voor de aanleiding tol den opstand aanvaard heeft. Graaf Russell merkte voorts aandat hij niet wist of er bepalingen be stonden betreffende de Polendie ongewapend de grenzen overtrekken. Rij den lord-mayor is weder 2000 uit Calcutta ontvangen ten behoeve van de noodlijdenden in de fabrickdistriclenmakende roet het vroeger van daar ingckomene de aanzienlijke som van 25000 In het geheel is thans 440,495 ontvangen. De nalatenschap van den in Dec. jl. in 54-jarigen ouderdom overleden heer H. T. Ilope is voor het successieregl op nagenoeg 300,000 gesteld; behalve dit bezat hij vele grondeigendommeuzoowel hier te lande als in Nederland. In een steenkolenmijn nabjj Wednesbury zijn 4 arbeiders, ten gevolge van het binnenstroomen van eene verbazende massa water en aarde, bedol ven gewordenen wel zoodanig dat er weinig vooruitzigt bestaat hen te redden. Rerigtcn uit New-York van 11 Februarij bevatten het volgende. In Georgië en Florida zijn eenige neger-regimenten binnengerukt; zij hebben tot nog toe in de gevechten tegen de zuidelijken steeds de overhand behou den. Ten gevolge der aankomst van een regiment negers is er oproer ont- '-slaan aan boord van het schip Rhode-Islandtoebehoorende aan de Unie. De expeditie naar Texas, onder bevel van generaal Butler, zal spoedig op marsch gaan. Generaal Sumner heeft bij den senaat een voorstel ingediend, strekkende tot aanwerving van 300,000 negers. Hel berigt bevestigt zich, dat generaal Rosenkranz den zuidelijken bjj het fort Donelson een neder laag heeft toegebragt. Frankrijks voorstel om in eene stad op onzijdig gebiedjeen conferentie te houden, met het doel om tot den vrede of tot een wapenstilstand te gerakenwordt door onderscheidene bladen krachtig ondersteund. FKiNKRIJH. PARIJS, 22 Februarij. De Constitutionnel bevat een artikelonderteekend door den heer Boniface, waarin o. a. het volgende voorkomt: Men moet zich verwon deren over de ontsteltenis ter beurze veroorzaakt door het berigtdat lus- sclten Pruissen en Rusland eene overeenkomst gesloten is. De wijze, waarop deze zaak door de dagbladen is behandeld, heeft overdreven vrees doen ont slaan. Tol dusverre heeft het Fransche kabinet niets anders verrigt dan zich met het Engelsche kabinet verstaan, om te weten wat er in deze om standigheid behoort gedaan te worden." Volgens het te Frankfort verschijnende blad VEurope is de lusschen Rusland en Pruissen gesloten militaire conventie in twee deelen gesplitst. Het eerste deel bevat de volgende drie bepalingen1°. de Russische troepen worden gem3gtigd, om de Pruissische grenzen te overschreden ter vervolging der Poolsche opstandelingen, totdat zjj Pruissische strijdkrachten aantreffen, sterk genoeg, om daaraan de zorg over te laten, de opstandelingen tot het nederleggen der wapens te dwingen; omgekeerd kunnen ook Pruissische legerafdeelingen des noods op dezelfde wijze op Russisch-Poolsch gebied han delen; 2". bepaling der voorwaarden betreffende den doormarsch van Russi sche troepen over Pruissisch gebied, wanneer de Russische generalen, om den opstand in Polen te onderdrukken, zulk een doormarsch voor hunne operatiën noodig achten; 3°. vaststelling der maatregelen tot bewaking der wederzijdsche grenzen, om de opstandelingen te beletten uit het buitenland wapens en ammunitie te ontvangen en den strijd voort te zetten. Hel tweede deel der conventie bevat geheime bepalingen, welke aan geen ander kabinet met juistheid bekend zijn, doch zoowel te Londen als te Parijs en Weenen meent men te welen, dat zij de houding van Rusland en Pruissen bepalen voor het geval eener diplomatieke lusschenkomst der westersche mogendheden ten gunste der Polen, ja zelfs voor het geval eener directe of indirecte niet- diplomatieke tusschenkomst van eenige mogendheid, b. v. door eenige hulp, aan de Polen verleend, om hun de voortzetting van den strijd gemakkelijk te maken. Naar men zegt zou prins Czartoryski binnen eenige dagen Parijs ver laten om zich naar Polen ie begeven en zich aan het hoofd des opslands ie stellen. De hier aanwezige Polen geven belangrijke sommen voor den aankoop van wapenen; er zijn inschrijvingen van 200,000, van 100,000 en van 10000 l'r. liet zal echter veel moeite kostenom die wapenen in Polen binnen te krijgen. Gisteren nacht had alhier een stoute poging lol diefstal plaats. Een lid van den senaat, de heer de Ladoucette, keerde des nachts ten 2 ure mei zijne vrouw van een bal huiswaarts. Mevrouw Ladoucette was getooid met een schat van diamanten. Toen het rijtuig, waarin de beide echtge- nooleu zich bevonden, voor hun hótel stil hield, viel onverhoeds eene bende dieven op de portiers aan, die zij trachtten te openen, kennelijk met het doel om mevrouw Ladoucette van hare edelgesteenten te berooven. De koet sier had echter de tegenwoordigheid van geest om onmiddellijk den zweep op de paarden te leggen en in weerwil van den tegenstand van een paar kerels, die de diereu in den tengel gegrepen hadden, aan het rijtuig zooveel beweging te gevendal de voorbijgangers den tijd hadden zich te vereeni gen en een geregelden aanval op de dieven te doendie op de vlugt werden gejaagdna drie hunner als gevangenen achtergelaten te hebben. Te Cherbourg is een nieuw transportschip op stapel gezet. Dit is reeds hel 37sle transportschip, dat Frankrijk bezit; het getal zal tot 50 worden vermeerderd, zoodat Frankrijk alsdan in staat zal zijn te gelijker lijd en binnen zeer korten tijd 50000 man naar de verste punten der aarde te zenden. Er zijn bcriglen ontvangen van Vcra-Cruz van 29 Jan. De veldartil lerie was den 17del1 te Cordova aangekomen en men veronderstelt, dat zij tegen het einde der maand naar Orizaba zal overgebragt zijn, zoodat de operatiën in het begin van Februarij een aanvang hebben kunnen nemen. Vice-admiraal Jurien de Lagravière had de Normandie verlaten, welk schip zoo zeer door de gele koorts is besmet, en was aan boord gegaan van de Bertholletdoch de averij, die het schip bad geleden, had hem weder ge noodzaakt zich aan boord van de Dryade te begeven. Daar zal hij den schoul-bjj-nacht Bosse afwachten, om na diens aankomst naar Frankrijk terug te keeren. PKUISSEN, BERLIJN, 22 Februarij. De regering is voornemens aan de kamer eene som van 400,000 thlr. aan te vragen ten behoeve van een gedenkleeken voor den overleden koning, dat in den Lustgarten alhier, tegenover hel slot, zou opgerigt worden. Door een aantal leden van het huis der afgevaardigden is het ontwerp van eene wet op de ministeriële verantwoordelijkheid vervaardigd. Het is in 3 afdeelingen gesplitst, waarvan het eerste bepaalt, dat elk der heidehuizen van den landdag bevoegd is, de ministers in staat van beschuldiging te stellen wegens schending der constitutie, omkooping of verraad, en eene omschrijving dezer misdaden bevat, terwijl de tweede en derde afdeelingen bepalingen inhouden aangaande de wijze van handelen in de huizen van den landdag en de procednre voor het hoog gereglshof bij aanklagten tegen de ministers. Onderscheidene dagbladen melden, dat de Russische grensplaats Dobrzijn, tegenover de Pruissische grensstad Gollnb, in den nacht van Woensdag op Donderdag acht uren lang door Pruissische troepen is bezet geweestomdat het gerucht verspreid was, dat de opstandelingen de stad wilden overrompelen. Naar men verzekert zal de prins von Hohenzollern-Sigmaringen be noemd worden tot opperbevelhebber van de 7de en 85te legercorpsen. Wij ders zal worden opgeroepen de reserve van een gedeelte der garde en van de cavalerie, terwijl tevens al de regimenten van de 3de en 5de legercorpsen op den voet van oorlog zullen gebragt worden. Aan het herinneringsfeest van den Httbertsburger vrede op 15 Febr. nam te Potsdam mede deel eene vrouw, met name Rieber, die het IJzeren Kruis en de medaille van 1813—1815 droeg. Zjj had de veldtogten gedurende die jaren als lansier medegemaakt. Uit Stolberg meldt men het volgende: Voor een paar dagen keerde een jeugdig meisje van hier naar een nabij gelegen dorp terug, waar hare ouders gevestigd zijn. Des avonds in de ouderlijke woning niet aangekomen zijnde, werd onderzoek deswege gedaan. Het eenige dat men vernam, was dal zij Stolberg alleen had verlaten. Den volgenden dag doorzocht men den ganschen omtrek en toen ontdekte men haar Ijjkhetwelk de sporen droeg eener afschuwelijke beleediging, die zij waarschijnlijk voor hare verworging had ondergaan. Te Hanover is voor eenige dagen de oudste burgeres dier stad overle den namelijk mejufvrouw Henriëtte Marckstadtzij had den ouderdom van 103 jaren bereikt. De berigten uit Polen maken steeds gewag van bloedige ontmoetingen tusschen Russische troepen en benden gewapende opstandelingen, doch dui den geene wezenlijke verandering in den slaat der zaken aan. De stad Miechow is door de opstandelingen herhaaldelijk aangetast en, na eenen verwoeden strijd, in den brand geraakt, en door de beide partijen ont ruimd. Hel berigt van het innemen der stad Konin door de opstandelingen heeft zich niet bevestigd. De gemeenschap langs den spoorweg tusschen Krakatt en Warschau is verbroken, waaruit men opmaakt dat hel gerucht omtrent gevechten, die bij Petrikan en Radomsk plaats zouden hebben gegrond is. Te Katlowitz zijn 22 Poolsche familiën aangekomen, die voor de aanrukkende Russen gevlugt waren. He bewoners der straten nabjj het kon. paleis aldaar en rondom het slot plein hebben aanzegging van de overheid ontvangen om hunne woningen binnen een etmaal te ontruimen en voor het huisvesten van troepen beschik baar te laten, doch die termijn is op verzoek van den stedelijken raad tot veertien dagen verlengd geworden. Omtrent de stelling der Russische troepen in Polen zegt de Russische Invalide, het dagblad van het ministerie van oorlog: «Overal in het koning rijk zijn onze troepen thans in groole afdeelingen geconcentreerd; in massa's van genoegzame sterkte om zich zelve te kunnen staande houden, hebben zjj de steden en wegen van militair gewigt bezet. Waar zich vereenigingen van gewapende opstandelingen voordoen, worden vliegende colonnes uitgezonden om die te vernietigen, lntusschen ziet men uit het binnenste van Rus land aanhoudend troepen naar Polen oprukken; en naar Warschau worden door de aannemers groote hoeveelheden leeftogt van allerlei aard gezonden." Men verwacht, dat hel te Warschau vooreerst nog wel rustig zal blij ven; naar het schijnt wacht het revolutionnair comité' tot dat de vrijwil lige corpsen de stad van alle kanten tegen de Russen beveiligd hebben; zoodra het oogenblik door het comité' gunstig wordt geacht, geeft dit het sein en Warschau wordt het tooneel van den strijd. Dan zullen de Russen of een gedeelte van hunne militaire magt naar buiten zendenen in dit geval zal de vermeestering van de citadel minder bezwaar opleverenof wel zullen zij zich in die sterkte terugtrekken, maar doen zij dit, dan zullen zij het er niet lang kunnen honden. Alleen bestaat dan voor War schau het gevaar, dat de Russische bezetting van de citadel de stad in de asch legt. De bevolking verkeert er in de grootste ongerustheid. Het pa leis van grootvorst Konsiantrjn wordt aan alle kanten bewaakt door een geheel regiment, dat om de twaalf uren afgelost wordt, daar het verpligt is al dien tijd onder de wapenen te blijven. Andere regimenten infanterie, cavalerie en artillerie bivottakeren in de nabijheid van 's vorsten woning.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2