LEYDSUHE COURANT. 1805. N°. 24. WOENSDAG 25 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. RINNENLANDSCHE BRRIGTEN. LEYDEN, 24 Februarij. Het is ons verblijdend wederom melding te kunnen maken van een blijk van belangstelling in het buitenland getoond ten opzigte van een Ne- derlandsch fabricaat, op de te Londen gehouden internationale tentoonstel ling ingezonden, dat door deugdelijkheid en bewerking uitmunt. Ingevolge bet verzoek van het bestuur van het Kensington museum te Londen aan de Nederl. commissie voor die tentoonstelling zijn de monsters melselsleenen door den lieer W. F. K. A. Trufïino alhier ingezonden, aan dat museum ten geschenke aangeboden om daarin voorldureud ten loon gesteld te worden. Den 7dtn dezer zijn in bet Westland de eerste aardappelen gelegd en weinige dagen daarna hebben tuinders onder Veur reeds bloemkoolplaulen uitgepool. Daar beide vruchten op den kouden grond geplant en vooral de laatste aan het weder blootgesteld zijnis de teleurstelling niet groot als de vroege bloemkool wel eens wil mislukken. De Staatscourant deelt bet vjjfde verslag mede van de commissie voor de staatsspoorwegen, houdende een overzigl harer werkzaamheden gedurende de tweede helft van het jaar 1862. Naar men verneemt heeft het collegie Zeemanshoop te Amsterdam op 'skonings verjaardag bijzondere reden tol blijdschap gehadaangezien op dien dac bjj de penniiigmeesteren hel berigt ontvangen werddat door de erfgenamen van 'L. M. koning Willem II het bedhag van 5 uitgelote aan deden in de negolialie van ƒ50 m.met de premiën ƒ1710 bedragende; aan het zeemansfoiids ten geschenke zijn gegeven. De knaap II. B. L. Ilnider, die bij de ontploffing van het buskruid op den N. Z. Achterburgwal te Amsterdam ernstige brandwonden had be komen is in het gasthuis aldaar «verleden.- Omtrent de aanleiding tol het ongeval wordt thans het volgende medegedeeld. Het knaapje haalde voor ecne klein-winkelierster voor «en klein bedrag voetzoekers en Bengaalsch licht. De eerste hem gegeven hebbende ging de verkoopster naar eeneschuif- kast om bet andere te krijgenbjj ..hel openen daarvan ontstond plotseling rook en vlam met een zwaren slag, en stond in eens het lokaal in vlam. Het jongetje wilde ontvlugtcn, maar werd gestuit door de gesloten deur, en werd, toen deze ingeslagen was, met brandwonden overdekt gevonden. Men schrijft aan de /Imst. Cour., dat door den kapt.-luitenant ter zee Geerling, equipage-meester bij hel marine-etablissement te llellevoetsluis eene uitvinding is gedaan, die, wanneer zij na onderzoek voor de practijk bruikbaar zal zijn bevonden, in eene groote behoefte zal voorzien. De uit vinding beslaat in het uitwisschen en laden van hel geschut aan boord der oorlogsschepen, zonder dat de manschap zich daartoe builen boord behoeft te begeven, zoodat zij minder aan het vjjandelijke vuur is blootgesteld. De heer Geerling wil daartoe aan het geschut hebben aangebragt eene machine, waarin de wisscher wordt geplaatstdie door raderwerk wordt vooruitgebragt tot even voorbjj den mond van het stuk; daar gekomen, verspringt de wis scher voor den mond en wordt door de terugwerkende kracht van het raderwerk naar binnen gedreven en even zoo teruggevoerdwaarna de lading op dezelfde wjjze geschiedt. Het model er van moet reeds aan den minister van marine zijn ingezonden. Door den gemeenteraad van Utrecht is eene commissie benoemd voor hel onderzoek naar de oorzaak der plaats gehad hebbende ontploffing en omtrent de inrigliug en exploitatie der gasfabriek; aan die commissie is magliging verleend zich een of meer deskundigen voor het technisch ge deelte van dat onderzoek toe te voegen. De raad heeft tevens magliging verleend daartoe tot een bedrag van ƒ1000 over gelden uil stads-kas te beschikken. Te Arnhem is gevankelijk binnen gebragt de vrouw van L.papierma ker te Itozendaal, als verdacht van het Ijuis van den heer Broekhoven, secretaris dier gemeente, met wien zij sedert geruimen tijd in onmin leefde, in den avond van den 20"en dezer opzettelijk te hebben in brand gestoken welke brand evenwel, ontdekt zijnde, door spoedig aaugebragte hulp is gebluscht. Donderdag avond II. is te Ooslerwjjtwerd (Groningen) eene aanzienlijke boerenplaats afgebrand. Men heeft weinig of niets van den inboedel kun nen bergen, zoodat al het gedorschte en ongcdorschte koren, hooi, stroo en boerengereedschappenbenevens 23 koeijen9 paarden19 schapen en 3 varkens eene prooi van het vuur zijn geworden. Uil Leeuwarden meldt men, dat Donderdag II. op het paleis van justitie door de hh. doctoren L. Gescher en J. A. Rijkens het lijkje is ge schouwd van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, dat des Dingsdags te Wouterswoude in de bedstede van eene dienstmeid was gevon den. Het kind moet op de gruwelijkste wijze met een mes zijn vermoord. De dienstmeid is als vermoedelijke daderes in hechtenis genomen. Te Rozendaal (Noordbrabant) had Zondag morgen een treurig voorval plaats. Een os, die aan een touw door het dorp werd geleid, schrikte, en deed een zijsprong, waardoor hij legen een muur kwam, tegen welken juist een elfjarig meisje voor hét dier een schuilplaats zocht. Het kind werd door den os zoodanig tegen dien muur gedrongen, dal men het bijna leven loos heeft opgenomen; en hoewel het geen uitwendige kneuzingen bekomen heeft vreest men toch, dat het aan de gevolgen zal bezwijken. 's GRAVENHAGÊ, 24 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer W. F. Barbiers, pred. bij de Evang.-Luth. gemeente te Gouda, vertaler van den bijbel uit het Hoogduiisch van O. von Gerlach, welke arbeid door hem aan H. M. de koningin is opgedragen. Men verneemt dat bij het regiment veld-arlillerie in hunnen rang zjjn overgeplaatst de 2de luitenants Schoek en de Vogel van het 3de reg. vesting artillerie. Door Z. M. is de inspecteur van administratie P. C. W. Anemaet, thans in O. I., op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Aan den heer J. J. Carabain is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van huismeester bij het koloniaal militair in validenhuis op Bronbeek. De minister van fiuantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Alhier is het treurig berigt ontvangen van het overlijden van tnr. A. J. D. graaf van Rechteren van Rosande, secretaris van legatie van het Ned. gezantschap bij hel bof van Oostenrijk. Woensdag II. is eene dienstmaagd ten huize van den heer N. alhier heimelijk bevallen, hetgeen zij zoo goed verborgen wist te houden, dal men baar Donderdag avond toestond naar de illuminatie te gaan zien. Als ge woonlijke ging zij Zondag uit, alsof er niets gebeurd was. De huisgenooten s.chtjnén evenwel argwaan te hebben opgevat, want men doorzocht toen haar kamertje; in de lade van eeue latafel, die slech.l gesloten was, vond men een kinderlijkje van hel vrouwelijk geslacht. Zij is naar het huis van arrest overgebragt. Gisteren avond is in de Lange Kranestraat alhier op een stoep een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht gevonden, hetgeen nog leefde. Bij de tweede kamer is ingediend een ontwerp van wel tot uitbreiding van de jiestaande wet op de nationale militie. Volgens hetzelve zal voor de militie niet worden ingeschreven de zich hier te lande bevindende zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 'srjjks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Heden heeft de tweede kamer hare werkzaamheden hervat. De voor zitter deed mededeeling van de ingekomen stukken en wets-ontwerpen waaronder eene missive van den minister van koloniën houdende mededee ling dal hel wets ontwerp nopens de cultuur-ondernemingen in Ned.-lndië wordt ingetrokken, daar het omwerking vereischt. Voorts deelde hij mede, dat de commissie van rapporteurs gereed was met haar eindverslag over het wets-ontwerp nopens de afkoopbaarslelling der tienden. Drukken en ronddeelen, zullende de dag der discussien nader worden bepaald. Vervol gens werd overgegaan tot de loting der afdeelingenna afloop waarvan de leden zich in de sectiën hebben begeven, tot het benoemen hunner voorzitters en ondervoorzitters en der leden van de commissie voor de verzoekschriften. BUITENLANDSCHE BElUGTEiV E X lï 6, A I». LONDEN 22 Februarij. Er heerscht alhier algemeene ontevredenheid, dat lord Palmerston niet iu het voorstel heeft willen treden, om den 10deo Maart (huweljjk van den prins van Wallis) als een feestdag te vieren. De groote handels-corpora- tiën hebben echter besloten hunne etablissementen voor dien dag te sluiten. Het huis der gemeenten heeft het voorstel goedgekeurd om den prins van Wallis een jaargeld toe te staan van 40000 en aan de prinses van Wallis een jaargeld van 10000 In Guildhall is eene vergadering gehouden, onder voorzitting van den lord-mayor, ten einde te beraadslagen over het aanbieden van een geschenk aan de kroonprinses, waarvan de kosten ten hoogste mogen beloopen 10000 Nadat dit plan algemeen was goedge keurd, besloot men om voor deze gelegenheid eene medaille te doen slaan; tevens werd besloten om op den 10den Maart het Mansion-house, Guildhall, Temple-bar en meerdere openbare gebouwen prachtig te doen verlichten. De directeuren van het armengeslichl van St. Pancras hebben besloten om al de bewoners van het werkhuis, ten getale van 1700, op den 10den Maart te onthalen op roastbeef en plumpudding, terwjjl hun des avonds een bal zal worden aangeboden, In het hoogerhuis heeft graaf Russell verklaard, dat hij de verlangde

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1