Per Tel eg s-a af. jnatioivauTivjilitie. FKAlVKttMH. PARIJS, 19 Februarij. Men wil welen, dat de regering langs ofFicicusen weg aan het Pruisische kabinet heeft doen verklaren, dat zij zich tegen elke poging lol lusschen- komst in Polen zal verzetten. Gisteren namiddag is er een ministerraad gehoudenwaarin uitsluitend beraadslaagd moeLzijn over de houding onzer regering in die quaestie. Volgens berigten uit Vera-Cruz hebben de Mexicanen te Tampico al de ingezetenen, die de Franschen ondersteund hadden, opgehangen. Aan eenigen onzer beroemdste letterkundigen, die openbare voorle zingen wilden houden ten voordeele van de wcrkelooze arbeiders in de ka- toenfabriekettis daartoe door den prefect van politie de vergunning geweigerd. Lil Bayonne meldt men, dat een man van 112 jaren, die aldaar in het ziekenhuis verpleegd werdgeheel hersteld die iurigling beeft verlaten. Als candidaat voor den troon van Griekenland wordt thans genoemd prins Adalbert van Pruissen. PUV1S8EN, BERLIJN, 19 Februarij. Naar men verneemt zal ook de reserve van het 3de legercorps opge roepen wordenen zal eerstdaags aan de Silesiche grenzen een legercorps van 30000 man staan. Volgens de onderscheidene berigten uit Polen volgen de opstandelingen niet zonder geluk bun plan om de Russen overal te verontrusten, hun alle gemeenschap tusschen Warschau en andere streken af te snijden, en zich intusschen tot eene legermagt te vormen, teneinde alsdan den guerilla- krijg te doen overgaan in eencu grooien oorlog, die naar hun plan alle Russische gewesten van het oude Polen omvatten moet. Ofschoon hier en daar geslagen zijnde, naderen zij Warschau in eenen halven kring, zonder de meer verwijderde punten uit hel oog te verliezen. De dapperheid der opstandelingen wordt zelfs door de Russen erkend. Een officieel herigl uit Warschau zegt, dat de hoofdmagt der opstandelin gen zich in het gouvernement Radom, langs de grenzen van Galiciê, be vindt en dat in het noorden des lands geen opstandelingen meer zijn. Uit Krakau schrijft men, dat de Russen Slaszow hebben aangetast, maar met verlies zijn teruggeslagen. Hel centraal comité' heeft eene belasting voor den nalionalen oorlog uitgeschrevener zijn personendie tol 20000 roebels hebben bijgedragen. Te Warschau heeft zich reeds menig teeken van eenen naderenden storm voorgedaanen van regeringswege zag men eiken dag eene uitbarsting te gemoet. Intusschen zijn van wege het revolutionaire comité de ingezete nen der stad aangemaand om rustig te blijven en zich van alle manifesiatiën te onthouden, met bijvoeging, dal de bevolking plegtig zal worden opgeroe pen, wanneer het oogenblik om op te slaan voor Warschau zal gekomen zijn. Van denzelfden kant is bij den Pruissischen consul een beklag over de vijandige handelingen zijner regering tegen de opstandelingen ingediend en dc hoop uitgedrukt, dat men eene meest reglvaardige handelwijze zal volgen en daardoor aan de nationale regering van Polen het nemen van krachtda dige maatregelen hesparen zal. In de berigten van het loouecl des oorlogs, door de opstandelingen ver spreid, wordt gezegd, dat zjj overal, waar zij tegenover de Russen slaan eene groote male van moed en onverschrokkenheid aan den dag leggenwaartoe de vrouwen niet zelden het voorbeeld geven. Toen generaal Maminkin de stad Semialyecz, die in de magt der opstandelingen was, wilde opeischen zond hij een parlementair derwaarts uiet de verklaring, dat, daar er niets van de plaats zon overblijven, de vrouwen en kinderen hoe eerder hoe beter er uil moesten zien te komen. De vrouwen haastten zich hierop een ant woord te geven; het luidde als volgt: «Hier komen dc vrouwen met hare kinderen om en de kinderen sterven rnet hunne ouders." Men verneemt, dat drie jonge Polen, die uit Frankrijk gekomen wa ren en zich naar hun vaderland wilden begeven, te Thorn door onze po litie aangehouden en aan Rusland uitgeleverd zijn. De onlangs nabij Genève overleden lieer Eynard heeft aanzienlijke lega ten vermaakt, als aan Genève 367,000 fr.aan Waadland ruim 60000 fr. aan het zendelinggenootschap te Bazel 60000 fr. eu aan de protestanten in Frankrijk ruim 133.000 fr. PARIJS, 20 Februarij. Volgens de Opinion Nationale verwacht men, dat eerstdaags iu Albanië eene groote beweging zal losbarsten, ondersteund door een corps Garibaldiauen. Men voegt er bij dat de Turken daar 30000 man bijcentrekken. Hetzelfde blad verzekert, doch onder voorheboud, dal de Fransche regering voornemens is eerstdaags, langs dipiomaticken weg, ten behoeve van Polen tusschen beiden te komen. LONDEN, 20 Februarij. In het parlement hebben graaf Russell en lord Palinerston verklaard, dal wel volgens de Russisch-Pruissische conventie de Russische troepen het regt hebben om de opstandelingen op Pruissisch grond gebied te vervolgen en daartoe van de spoortreinen gebruik te maken maar dat de Engelsclie regering niet wist van eene iu die conventie opgenomen be paling, volgens welke de Pruissen daarbij de Russen behulpzaam zouden zijn. NEW-YORK, 8 Februarij. RO) De wetgevende vergadering in den staal Illinois heeft de handelwijze van president Lincoln als ongrondwettig afgekeurd, en vraagt eene overeenkomst tot het sluiten van een wapenstil stand of den vrede. De blokkade van Charleston is versterkt. BERLIJN, 21 Februarij. In de gisteren gehouden vergadering der dooi de kamer van afgevaardigden benoemde commissie lot onderzoek van bet voorstel der liberale fractiën bel reilen de Polenis dat voorstel met alge- meene stemmen op drie na aangenomen. Zelfs de heeren vou Boniu en Slinger verklaarden zich legen elke zauienwerking met Rusland. lie begrootiugs-cominissie uit de kamer beeft de som van 30000 tb., door den minister van justitie voor geheime politie-uitgavcji aangevraagd geschrapt, s P VRIJS, 21 Februarij. De Conslitulionnel en VOpinion nat. bevatten artikelen tegen eene lusscbeiikomsl van Pruissen in Polen. WARSCHAU, 20 Februarij. Bij Rudka aan den Rug zijn twee benden opstandelingen geheel verstrooid geworden; 400 hunner zijn gesneuveld; 63 paarden en al hunne papieren zijn bun onlnomen. INGEZONBEN! Het concertgisteren avond door bet Tyroler zanggezelscbap iu de ge hoorzaal gegeven, was niet druk bezocht. De reden zal wel daarin gezocht moeien worden, dal dit gezelschap n et genoeg bekend is, want het is eene betere ontvangst overwaardigen wij durven gerust verklaren, dat dit het beste van dien aard is wat wij in de laatste jaren moglen booren. Iedere slem is zuiver en welluidend; de bas se-taille is uitmuntend eu de tenor van een alleraangenaamst timbreterwijl de quartetten en quintetten met eene netheid en inachtneming van nuances werden voorgedragen, die bet klein auditorium in verrukking braaien. De meeste toejuichingen vielen ten deel aan de Erinnerimg an Hofcrs Tocl zu Mantua'' bas-solo met koor, II waarin de volle en diepe slem van den solist en diens sierlijke en gevoel volle voordragl zóó voordeelig uitkwamen. Ook het Jagerkoor (quintett) I en vooral het slotnommer Die Tanzlust," wals voor 4 mannen-stemmen, viel meer dan gewone goedkeuring ten deel. Wij houden ons overtuigd, dat zij die dit concert hebben bijgewoond zeer voldaan huiswaarts zijn gegaan en hunne aanbeveling niet zullen ont houden aan die lieden, die het aanstaande week (Woensdag of Donderdag) nog eens zullen wagen een tweede concert te geven. Moge de kunst dien avond door eene betere opkomst beloond worden. A l> W - UKKHiTEN BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door den beer P. H. Baron TAETS van AMERONGEN, zal geschieden op Dingsdag den 3den Maart aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL S1EGENBEEKBurgemeester. Letden, 29 Januarij 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: dat al degenen die genegen mogten zijn als vrijwilligers bij de nationale militie in dienst te treden, zich ten dien einde vóór den lsten Maart aanstaande ter ge meente-secretarie behooren aan te melden. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers bij de militie de volgende: Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligcbamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 cl lang, op den ls,cn Januarij van het jaar der oplreding als vrijwilli ger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der oplreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen warenvoldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischtenmet uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplig tingen ten aanzien van de mililie ineer te vervullen hebbe. Art. 13. tlij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van de dienst, behalve een be wijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hehbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En wordt wijders ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld hij opgenoemd art. 11 der wet, dagelijks, uit gezonderd de Zondagvan des morgens tien tot des namiddags drie ureter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 14 Februarij 1863. D. T1EBOEL SIEGEN8EEK, Burgemeester. V, PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kautongercgl te Leydenop den 16den Februarij 1863. 7 wegens het zich' op de openbare straal in kennelijken staat van dronkenschap verloonen. 1 wegens het aanleggen van vuur, op andere dan in daartoe gemaakte slook-plaatsen. 1 wegens het niet hebben van het wijk- en het huisnummer aan den hoofd-ingang eener woning. 1 wegens het niet in den winkel geplaatst houden van een zwart bord, waarop de prijzen der aan de zelling onderworpen broodsoorten, benevens het gewigt van hel brood, duidelijk en van de straal leesbaar, zijn opgeteekend. 1 wegens overtreding der Zondagswet. 1 wegens het innemen van gemeentegrondzonder de vercischte toestemming. 3 wegens hel rondventen vau zeevisch, niet voorzien van hel bewijs van keuring. 1 wegens het werpen van vuilnis in hel water. 3 wegens het op straal werpen van vuilnis. 2 wegens hel baggeren, slaande op den wal. 1 wegens hel zonder consent baggeren in den Roonibnrger polder. 1 wegens hel rijden door de Donkersleeg, in verboden rigtiug. 3 wegens bet rijden op de kleine slraatsieenen. 3 wegens overtreding van art. 315 der Algemcenc PolicieveroiMcning. AUVERTEATIEN. OndertrouwdM. P. MEERBURG H.Cz. en Letden 19 Februarij 1863. C. van BEEK. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: I. J. IPPIUS FOCKENS, beroepen Predikant te Ileemse, Leyden 18 Februarij 1863. en M. G. de MARE. Op den 20slcn Februarij 1863 is van eene Dochter bevallen: GERAR- DINA ANTON IA van 't HOOFT, geliefde Echigenoote van VV. T. WERST. lieden overleed ons hartelijk geliefd Kind FILTER CORNEL1S ABRAHAM, even zes jaar oud. P. F. HUBRECHT. Rotterdam 20 Februarij 1863. M. HUBRECHT, Pruts van der Hoeven. Eenige kennisgeving. Voor de vele bljjken van deelneming bij hel overlijden mijner geliefde Echtgenoot, Vrouwe E. REYNVAAN, ontvangen, betuig ik bij deze, ook namens mijn' Zoon, opregien dank. Amsterdam, 21 Februarij 1863. J. LEEMBRUGGEN.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2