LEYDSCHE COURAAT. 1863. MAANDAG 16 FEBRUARIJ. I en naar andere punten gezonden; van een aanval op Richmond is afgezien. i i. /- I fli i v) i: f De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINiNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 14 Februari], De Leydsche afdeeling van de lloll. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal Dingsdag avond aaust. eene vergadering met dames houden, waarin als sprekers zullen optreden de lib. P. Bruyn en mr. B. T. baron van Heemstra, alhier. Nabij de Witte poort werd heden voormiddag een jongetje, dat zich niet spoedig genoeg kon verwijderen, door eeu, rijtuig omvergeworpen, waarhij tevens de wielen over de hcenen van het kind liepen. De Staatscourant beval het verslag van den directeur van het museum van oudheden al|iier, dr. C. Leemans, over den staat van die verzameling gedurende het afgeloopen jaar. Hoewel er geene groote uitbreidingen kunnen vermeld wordenlijn enkele reeksen op eene zeer verblijdende wijze aan gevuld geworden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeneu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 323 tot 385 personen. Men verneemt, zegt de N. R. C., dat de gevraagde concessie verkregen is lol het instellen eener geregelde sloombootdicusi tussehen Alphen, Leyden en Bodegravenin verband met de spoortreinen van de Ilollandsche en Bijnspoorwegen. Nadat een deel van de bomschuiten te Katwijk in hel begin dezer weck uitgezeild en liiel eene niet onbevredigende vangst teruggekeerd is, heeft gis teren de geheele vloot zee gekozen. De visseliersliedenuiterst verlangend naar gunstiger wind-en weder, zijn thans met een blij vooruitzigt uitgezeild. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbende ouders of voogden gebragt, dal met den lslen Sept. dezes jaars zes jongelingen zul len worden bestemd, om onder hel oppertoezigt van den heer G.J.Mulder, hoogleeraar te Utrecht, Ie worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in de overzeesche bezittingen. Zy die daarvoor verlangen in aanmer king te komen, zullen op Maandag 1 Julij 18G3des voormiddags ten 10 ure, in het scheikundig laboratorium der genoemde hoogeschool worden toegelaten tol hel afleggen van een vergelijkend examen. Door het hoofdbestuur der vereeniging ket Metalen Kruis zijn aan de afdcelingen circulaires uitgevaardigd, met uiiuoodiging om deel te nemen aan de 50-jarige feestviering van Nederlands verlossing, welke evenwel om den leeftijd der feestvierenden niet in Nov.maar op 27, 28 en 29 Aug. is gesteld. Wij vernemen, zegt de IJ. en IV. Ct.dat de duinen langs de Noordzee, van hel Nieuwe Diep lot Scheveningendoor de laatst gewoed hebbende stormen gemiddeld 16 el zijn afgenomen. Uit de Alblasserwaard meldt men het volgende: Als een bewijs dat de landbouwers in deze streken aan de hooge prijzen die voor de boter be sleed zijn geworden, reeds gewoon zijn, dient dat verscheidene opkoopers letterlijk geene boter kunnen bekomen. Ofschoon nu voor de hooiboter lol 0 90 het Ned. pond geboden wordt, weigeren de producenten daarvoor te leveren en vragen tol ƒ1.10 hel Ned. pond. Onder dien prijs willen zij niet afzeilen, in de vaste overtuiging dal spoedig veel hoog ere prijzen zullen te bedingen zijn. In de omstreken van Kampen is de grond door de overstroomingen zoo week geworden, dat dezer dagen een met zand geladen wagen bijna geheel en de paarden tot den buik in den bodem zonken. Op de dezer dagen te Oss. in Noordbrabanl, gehouden paardenmarkt had een stoute diefstal plaats. Een der marklbezoekers maakte in de volle drukte der markt een paard van de lijn los, zonder naar den eigenaar er van om te zien, besteeg het en rende er mede de markt af en de gemeente uit. De eigenaar, kort daarop ter zijner staanplaats gekomen, gaf van hel verdwijnen kennis aan de justitie. Deze had den vreemdsoortige!) marktbe- zocker spoedig achterhaald en nam hem in hechtenis op hel oogenblik, dat hij hel goedkoope dier aan een ander duur verkocht. 's GRAVEN II AGE 14 Februarij. Z. M. heeft den heer H. Handel, amanuensis bij de kon. bibliotheek alhier, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester zijn benoemd: te Muntendam en Meeden de heer K. Yenema; te Ossenisse de heer F. Neve; te Waarde de heer J. Vereeke, Ie Doesburg de heer mr. F. J. W. baron van Pallandt van Barlham, en te Bathmen de lieer B. Pakkert. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie Ie benoemen: bij den staf tol magazijnmeester van de 2de kl. te Goriiichem, den kapitein lslc kl. A W. Mossel mans, van bel 3dc reg. vesting-artillerie; bij liet reg. veldartillerie, tot lslcn luit. den 2llcn luit. VV. H. baron van Itlersum, van liet corps, bij het 3dc reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3dc kl. den ls'cn luit. J J Bergansiusvan het 2de reg. vesting-artillerie. Voorts is de ka pitein G. Zweers, magazijnmeester 2de kl. te Gorinchem, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Het prov. gereglshof in Zuidholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Giovanni Boncagliolaen hero schuldig verklaard aan moed- willigen manslag (gepleegd op 17 Aug. 1862 op den persoon van G. Klein te Schiedam), met veroordeeling tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van 8 jaren en in de kosten van liet geding. Bij de tweede kamer is een wets-ontwerp ingediend, strekkende om uitvoering te geven aan de overeenkomst tussehen de Hijnspoorweg- en de Ilollandsche spoorweg-maatschappijen, betrekkelijk de aansluiting te Botter dam, en waarbij aan den Ilollaiidschcn spoorweg verleend wordt ƒ1,400,000 subsidie van staatswege tot de spoorweg-versmalling. BUITEIVLANDSCHE BER1GTEN. ENCfELAA I». LONDEN, 12 Februarij. De prins van Wallis heeft last gegeven, dat er ter gelegenheid van zijn huwelijk eene medaille in goud, zilver en brons zal geslagen worden. Het stoomschip Griswald is met eene lading meel, graan, spek enz. ten behoeve der noodlijdenden in de fabriekdistricten uil de Vereenigde Staten te Li verpool aangekomen. De bemanning van dat vaartuig zal men feestelijk onthalen. In een kolenmijn van Aherdare hebben twee arbeiders, ten gevolge eener gasontploffing, het leven verloren. Te Belfast had Zaturdag II. in de zitting van den gemeenteraad een ergerlijk voorval plaats, waartoe een gering geschil tussehen twee leden, de lib. Bea en Brown, aanleiding gaf. Op den uitroep van eerstgenoemden of hij het woord niet mogt voeren omdat eene bende zaamgezworeneu de stemming eischic, stoof de héér Brown op, trok zijn rok uit en trad met gebalde vuist op Bea toe, die zich evenzeer van zijn bovenkleed had ont daan en o. a. uitriep: »Laat mij maar begaan, in vijf minuten heb ik hem op den groiid, want hij kan evenmin zijne liandèn als zijne tong roeren." De overige raadsleden wisten echter beiden in bedwang te houden tot dat hunne driften eenigzins bedaard waren. Volgens berigtcn uil New-York was er in de stelling van het leger aan den Potomac geene verandering gekomen, Een aanval op Vicksburg werd verwacht. In den senaat hadden hevige beraadslagingen plaats over de voorgenomen inlijving van negers hij het leger. Volgens beriglen uil Japan blijft het vertrekken der rijksgrooten uit Jeddo steeds aanhouden, zoodat de Europcsche gezanten weinig met hunne I vestiging aldaar zullen gewonnen hebben. FKANKniJH. PABIJS, 12 Februarij. j Hel wetgevend ligchaam heeft de beraadslaging oVcr het adres in ant woord op de troonrede ten einde gebragt en gelijk te voorzien was het ontwerp onveranderd aangenomen. De heer Favie heeft bij de behandeling fder laatste paragrafen gesproken over den dwang die aan het algemecne stemregl werd aangedaan op de eigendunkelijke verdeeling der kiesdistric ten en op de banden der drukpers aangelegd. Door de oppositie werd nog een amendement ingediend, dat de strekking had om te verklaren dal de vrijheid der verkiezingen eene onmogelijkheid was zoolang de minister van binnenl. zaken voortging van de bestuurders en hoofdredacteurs ongeleekende aanvragen om ontslag te vorderen, waarvan hij gebruik kon maken wanneer hij hel goed vond. De regeringsbeginselen werden echter omtrent alle pun ten door de kamer goedgekeurd. De Moniteur zegt, dal de beriglen uit Mexico van 16 Jan. geenerlei be langrijke gebeurtenis vermelden. De gezondheidstoestand der troepen was goedde voorraad van levensmiddelen en de middelen van vervoer werden vermeerderd. Hel vertrouwen der bevolking nam toe. Men verzekert, dat bij hel laatste gecostnmeerde bal, door de keizerin gegeven, de toiletten eene som van 2 millioen frs. hadden gekost. Er hebben alhier eenige gevangennemingen plaats gehadnaar aanlei ding van demonstration door een aantal jonge lieden ten behoeve der Polen gedaan. Een getal van omstreeks 12 of 1500 kweekelingen der normale school en studenten in de regten en de medicijnen, hebben zich naar het hotel Czartoryski begevennaar men zegtonder het aanheffen van den kreet: Leve Polen! De orde is overigens niet gestoord. P K PIN8ËN. De jonge Polen, die hier te lande studeren, zijn meestal naar hun vaderland teruggekeerd, om aan den strijd deel te nemen. De beriglen uit Polen doen zien, dat er in den staat van zaken nog weinig verandering is gekomen. De opstand houdt zich slaande en schijnt zich zelfs eenigzins uit te breiden, daar thans ook Litthaucn en Volhynie onder de krijgswet gesteld zijn. Naar men thans meldt zijn de verlie- Izen, door de opstandelingen onder Laneicwicz geleden, minder zwaar ge weest. Die hoofdman heeft thans nog 5000 man onder zich. Zekere Mo- reaudie eene afdeeling zijner troepen verraderlijk onder een moorddadig vuur der Russen heeft gebragt, is door de opstandelingen opgehangen. Eene bende opstandelingen. 2000 uian sterk, heeft Dubienka, eene grensplaats in het gouvernement Lnblin bezet. Te Warschau zijn door hel revolutionaire comité' gedrukte billetten ver spreid, waarbij aan de ingezetenen bekend wordt gemaakt dal er een stede- I lijk hoofd der gemeente is benoemd. Voorts worden ztj uitgenoodigd zich jé bij den opstand aan Ie sluiten, onder de leus: de vijand slerve en liet I vaderland zij vrij." Het nieuwe doch onbekende hoofd der gemeente heeft I ook reeds proclamation uitgevaardigd. Per Telegraaf. T ZIEB1KZEE. 14 Februarij. Bij de verkiezing van een lid voor de 2de kamer der sialen-generaal in dit hoofdkiesdistncl zijn nitgebragl 1124 geldige 1 stemmen. De uitslag is dat er eene herstemming moet plaats hebben tussehen den lieer J. J van Kerkwijk die 341 stemmen en jhr. mr. J. F. Schuurbeque ja Boeije, die 303 stemmen verkreeg. LONDEN, s13 Februarij. Beriglen nit New-York van 27 Jan. melden, dat men aldaar geloofde dat hel leger van den Potomac zal worden ontbonden De generaal Hooker heeft zijn hoofdkwartier verlegd, en naar eene andere stelling dan die van Burnside overgebragt. De Washington Star verzekert, a dat de generaal Ilooker voornemens is de aanvallende operation te hervatten.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1