f*er Telegraaf. De heer van Lenuep leverde cenc bijdrage over de letters en hare zamen- stelling tot klanken. Hij bragt daarbij hulde aan het denkbeeld, dat P. J. Prinsen heeft geleid lot het ontwerpen van zjjne methode, maar gaf op de toepassing eene kritiek en betoogde dat daardoor de verkeerde uitspraak onzer taal aanmerkelijk is bevorderd. Hij vestigde de aandacht der akade- mie op het noodzakelijke eener verbetering van onze schoolboeken en liet aan haar het beramen van middelen daartoe geheel over. De heer Bakhuizen van den Brink vroeg aan de commissie voor de Oud- Nederlandsche monumenten, op welken grond zij meende, dat het stuk ge schut (serpenlijn), in de Haarlemmermeer gevonden, zou zijn een Spaansch stuk of althans van Spaansche herkomst. De heer Leemans zeide, dal de commissie tot die mcening was gekomen volgens haar gedane opgaven; de minister van oorlog had evenwel later doen kennen dat volgens kenteekenen op het stuk geschut gevondenhet bleek dat het te Enkhuizen of op last van dè regering der stad Enkhuizen was vervaardigd. De heer Bakhuizen riglte nog eene tweede interpellatie tol de commissie. Men had namelijk vernomen, dal de regering de loterijzaal te 's Hage wilde inrigten tot een museum van Nederlandsche oudheden; nu vroeg hij: 1°. of de commissie door de regering is gehoord over de inrigling van hel museum, en 2°. of het niet de roeping der commissie zou zijn om deswege hare meening aan de regering kenbaar te maken. Na uitvoerige beraadslagingen werd op voorstel van den voorzitter besloten de commissie uit te noodigen te onder zoeken wat er van de zaak is, en de akademie daarna te adviseren. De heer Harting vestigde de aandacht op de ramp, welke den heer P. Leendertz Wzn. dezer dagen heeft getroffen, en wenschte dat de akademie van hare sympathie deed blijken. De voorzitter meende de tolk te zijn van de akademie, door te verklaren, dat zij de ramp, welke den heer Leendertz en de wetenschap heeft getroffendiep betreurde. Daarna werd de vergadering gesloten. BOmmANDSCHKniKIUfiTEN. EKfiËLAN D. LONDEN. 10 Februarij. Langs den onderaardschen spoorweg hier ter slede zijn gedurende de drie laatste weken der vorige maand sedert de opening op 10 Jan. vervoerd 613,116 personen, waarvoor is ontvangen 7274 i6. Nabij Windermere is Donderdag II. eene buskruid-fabriek in de lucht gesprongen, waardoor 6 arbeiders het leven hebben verloren. De Times meldt, dat de concessie tot het aanleggen eener spoorweg linie langs den Euphraat in de-rigting van Indië de bekrachtiging van den Sultan heeft ontvangen. Er is met eenen groolen aannemer van spoorweg- werken hier te lande eene schikking tol het storten der waarborgsom en tot het aanleggen der linie gemaakt. Berigten uit Calcutta van 8 Januarij deelen het gerucht mede, dat te Miako onlusten waren uitgebarsten en dal de Mikado van daar was ver dwenen. Men beweerde ook, dat tusschen Rusland en China een verdrag tot stand was gekomen, waarbij Rusland zich verbindt om Nanking, bene vens andcro aan het grootc Kcitcrs-Kauaal gelegen steden, van de opsian lingen te bevrijden, waartegen China belooft aan Rusland de groep der eilanden van Tschnsan af te staan. FRAKKRUH. PARIJS, 10 Februarij. Bij de verdere behandeling van het adres in antwoord op de troon rede door het wetgevend ligchaam heeft de paragraaf betreffende Italië, ge lijk te verwachten was, tol discussie aanleiding gegeven. De heer Favre had op die paragraaf een amendement ingediend, dat de strekking had om te verklaren dat, daar Rome aan de Romeinen behoorde, onze bezetting al daar moest ophouden en hel beginsel van non-interventie daar moest toe gepast worden. Bij de beraadslagingen ontwikkelde hij deze stelling nader, waarbij hij deed uitkomen dal de bezetting van Rome geheel nutteloos was want dat men daardoor van 1849 tol 1863 niets anders bewerkt heeft dan eene vereenvoudiging in hel paspoorlenstelsel, eene zoogenaamde hervor ming, die wel wat duur betaald is, daar de bezetting van Rome aan Frank rijk. gezwegen van opofferingen van anderen-aard en moeijelijkheden zonder naam, ieder jaar 25 millioen gekost heeft, hetgeen bijeengenomen de niet onaardige som vormt van p. m. 400 millioen fr. Na den heer Favre heeft ook nog de heer Keiler het woord gevoerd. Hij keurde de handelwijze van Sardinië in de zuidelijke provinciën af en hield vol, dat de Romeinsche be volking de vereeniging met Sardinië niet wil. Hij betreurde heldat hel ontwerp-adres het evenwigt behouden heeft tusschen de eischen van Sardinië en den tegenstand van Rome. De onafhankelijkheid van den II. Stoel en de onafhankelijkheid der bevolking zjjn vereeuigd te Rome, maar daaren tegen worden beide door Sardinië bedreigd. De heer Billault bestreed de beweringen van den heer Favre. Het was gemakkelijkzeide hijhet be wijs te leveren dat Frankrijks politiek ten opzigte van Italië niet magte- loos, niet dubbelzinnig was. Ten onregte had men beweerd, dat het Frar.- sche belang altoos op den voorgrond slaat en het llaliaansche en het katholieke belang worden voorbijgezien. Hij verklaarde dat Frankrijk deze twee laatste belangen moet beschermen. Indien Frankrijk alleen met zjjne eigene belangen te rade ging, zou hel aan een Italiaanschen statenbond de voorkeur gevenmaar toch verzet Frankrijk zich niet tegen de Italiaansche eenheid. Frankrijk had nooit Rome aan de Italianen beloofd; tot staving hiervan haalde hij verscheidene stukken aan en beriep zich op de Fransche politiek, die altoos dezelfde gebleven was. Hij herinnerde alles wal Frank rijk voor Italië gedaan had, en voegde er bij dat het in Frankrijks politiek en godsdienstig belang is, zijne troepen niet uit Rome te laten trekken voor dat men tot eene goede regeling in liberalen geest was geraakt. De Fransche politiek kon niet aan een eenzijdigen eiscli opgeofferd worden. De keizer zou voortgaan met zijne pogingen om Italië met den Paus te verzoenen. Daarop werd het amendement der oppositie verworpen. I— Uit Toulon zijn 600 man naar Alexandrië vertrokkenom zich van daar naar Cochin-China te begeven. Berigten uit Vera Cruz van den 9den deelen onderscheidene geruchten mede. Zoo zou de generaal Legrate, met 10000 man Mexicaansche troepen van Puebla uitgerukt zijnde, eene Fransche divisie bij Acajete overrompeld en met een verlies van 2000 dooden verslagen hebben. Volgens een ander gerucht zou de Fransche divisie Berthier bij Rio Seco door een corps Mexi caansche kavalerie geslagen zijn en 1600 man verloren hebben. Ook was het gerucht in omloop, dat Puebla zich overgegeven zou hebben, en dat Tampico en Jatapa door de Franschen verlaten waren. Het is thans gebleken, dat de heer de Calzado, directeur der Italiaan sche opera, betrokken in hel zoo veel gerucht makende voorval, dat bij de gravin Barocchi heeft plaats gehad, aan hel gepleegde bedrog geheel onschul dig is. Op dien avond had hij 40000 fr. verloren en toen het valsche spel van Garcia ontdekt werd, had hij nog slechts 1500 fr. in zijn bezit. P K DISSEN. BERLIJN, 10 Februarij. Naar men zegt is de koning voornemens eerdaags onderscheidene pro vinciën te bezoeken. Die reis zou in verband slaan met eene voorgenomene ontbinding van de kamer van afgevaardigden. Bij de kamer van afgevaardigden heeft de minister van oorlog een ontwerp tot wijziging der wet op de militaire dienst ingediend. De inhoud van het wets-ontwerp komt op het volgende neder: vierjarige dienslpligt voor den eersten ban der landweer, en vijfjarige voor den tweeden ban; de oefeningen der landweer kavalerie vervallen; de infanterie der landweer houdt om de twee jaren gedurende acht of veertien dagen oefeningen. Aan alle Pruissendie niet onder het vaandel staanwordt de vrijheid tot het verlaten des lands gewaarborgd. De diensttijd is zeven jaren, waarvan vier bij de reserve. Deze voordragt is in handen gesteld eener speciale commissie. Te Wletmarscn in Hanover is dezer dagen eene boerenvrouw van 4 welgeschapen kinderen bevallen. De berigten uit Polen maken steeds gewag van bloedige gevechten tusschen de troepen en de opstandelingen. Het blijkt daaruit, dat de troe pen hier en daar talrijke en goed uitgeruste scharen opstandelingen ont moeten en niet altijd de bovenhand behoudenterwijl men aan de zijde der opstandelingen hier en daar ervaren krijgsbevelhebbers en blijken van krijgs kunst ziet. In hel noorden van het koningrijk moet de oproerige bewe ging zich staande houden, terwijl zij in hel zuiden toeneemt, en zich over Litthauen in de omstreek van Bialystock en Brzese verbreidtde rivier de Niemen tot aan Troki overschreden heeft en zelfs districten van Volhynië aantast. Uit Warschau vlugten vele jongelieden naar de opstandelingen, zelfs heeft een aantal meisjes zich bij hen gevoegd, om de gewonden te helpen verplegen. Het geruchtdat de ligting geschorst zou zjjnis geheel ongegrond. Wel zijn een aantal recruten vrijgelaten, maar dit was aan bijzondere omstandigheden toe te schrijven, en door de regering niet be volen noch goedgekeurd. De inwoners van Krakau en omstreken zijn dezer dagen mede opgewekt om aan den opstand deel te nemen. Zekere Langiewicz, door de revolutionaire hoofdcommissie lot militairen bevelhebber in het gouvernement Sandomir benoemd heeft eene proclamatie uitgevaar digdwaarin hij de Krakauers dringend aanmaant om in opstand tegen hunne overheid te komen. Hebt maar geloof, hoop en moed; dan zullen schijnbare onmogelijkheden u gelukken, zegt hij. Indien zij echter door onoverkomelijke zwarigheden belet wierden eene revolutionaire beweging aan te vangen, noodigt hij hen uil, om ten spoedigste in het koningrijk Polen te komen, en zich aldaar bij de opstandelingen te voegen. Naar men uit Krakau meldt zou Langiewicz reeds eene afdeeling troepen hebber, verslagen. O I1STESR I.I K. WEENEN9 Februarij De keizer heeft het besluit genomen, dal een gedenkteeken ter eere I van Maria Theresia zal worden opgerigt, dat eene waardige plaats zal be- klceden onder de openbare gedenkteekenen dezer hoofdstad. Dit gedenklcc- ken zal worden opgerigt op het plein voor het binnenhof van het keizerlijk paleis alhier. Het revolutionaire comité' te Venetië ontwikkelt thans cenc buitenge wone bedrijvigheid. Sedert 1 Jan. zijn door dit comité' reeds 273 procla- maliën uitgegeven. Koning Lodewijk var. üeijcren heeft wederom eene som van ruim 11000 fl. voor instellingen van weldadigheid in Beijeren geschonken. PARIJS, 11 Februarij. De Patrie deelt berigten mede uit Vera-Cruz van 17 Jan. Daarin wordt gemeld, dat de gezondheids-toestand der Fransche troepen uitmuntend is. Het laatste convooi artillerie is den 10de" Jan. naar Orizaba vertrokken. De generaal Forey zou den 28sten dier maand die stad verlaten om zich te vereenigen met de troepen, die reeds op weg waren naar Puebla. Men geloofde, dat de militaire operaliëp voor die stad op hel einde van Januarij zouden beginnen. Met de ontruiming van Tampico is een begin gemaakt. In de zitting van het wetgevend ligchaam zijn de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede voortgezet. Dc heer Darimon lichtte hel amendement der oppositie toe, waarbij de intrekking der wet ten tegen de coaliliën van werklieden enz. verlangd wordt. De heer Ba- roche, woordvoerder voor hel bewind, betreurde het dat zulk een teder punt besproken werd en naar aanleiding dezer opmerking weigerde de ver gadering de rede van den heer Morin aan te hooren. LEMBERG, 11 Februarij. Een corps Russische infanterie, sterk 2000 man, en een corps van 200 kozakken, zijn gisteren zonder slag of stoot Sandomir binnen gerukt. Een gedeelte der opstandelingen nam dc vlugt door zich stroomopwaarts te begeven, terwijl anderen elders eene veili- wjjkplaats zochten. Naar men verneemt, hebben de boeren eenige opst;

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2