LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 13 FEBRUARIJ. De Courant wordt IHaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 12 Februarij, Bij kon. besluit van 9 dezer zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de ligting der nationale militie van 1863. In hel 3d" militie-district zijn be noemd tot voorzitter de heer mr. 11. C.. J. Hoog, en lol zijn plaatsvervan ger de heer mr. C. W. Hubrecht, leden der prov. staten; tot lid de heer 51. A. Kluit, en tol zijn plaatsvervanger, de heer P. L. Tichler, leden van den gemeenteraad alhier. In de zitting van den gemeenteraad van heden is tot onderwijzer in het teekenen bij de openbare lagere scholen benoemd de heer J. 1. de Vink, met 11 van de 21 stemmen; op den lieer II. Ringeling werden 10 stemmen uit- gebragt. Voorts is aan J. van der Reyden kwijtschelding verleend eener hem opgelegde boete wegens te late oplevering van fabricage-werkenen besloten voort te gaan met de uitgave van eeu verslag der handelingen van den raad, terwjjl de levering daarvan aan den tegenwoordigen uitgever op den bestaanden voet is toegestaan, voor den lijd van drie jaren. Woensdag jl. had in de Slads-Gehoorzaal het examen plaats van de kweekelingen der openbare scholen alhier ten overslaan van hh. burgemeester en wethouders en den districts-schoolopzienerterwjjl de leden van den ge meenteraad en de plaatselijke school-cemmissie lot de bijwoning waren uit- genoodigd. Het examen werd afgenomen door de hh. dr. A- van Oven, J. P. Lancel, J. A. van Djjk en A. van der Harst. Na den afloop betuigde de burgemeester de tevredenheid van het gemeentebestuur over de gemaakte vorderingen der kweckglipgen eu spoorde hen aan om op den ingeslagen weg voort.te gaan en van- het jlegeJGly peerwijsdat hint gegeven wordt, een goed gebruik te Ojajum..,.'oca (20 u.wasqo sbsm a Wij vestigen de aandacht van ouders en voogden op deze nuttige inrig- ting, waar jongelieden van goeden aanleg kosteloos lot bekwame onderwij zers worden opgeleid. Wekelijks worden lessen gegeven in hel rekenen, de vormleer, de Nederlandsclie taalkunde, de stijlleer, liet lezen, de paeda- gogie, de algemeene en vaderlandsche geschiedenis, de aardrijkskunde, de theorie van bet zingen, de dierkunde, de plantenkunde, de scheikunde en de natuurkunde. Eerstdaags zullen de lessen in het teekenen en de gym nastiek eenen aanvang nemen. De directie van dit onderwijs is opgedragen aan den heer J. A. van Dijk, die aan belanghebbenden de noodige inlich tingen verschaft. Behalve dit onderwijs en de daarvoor beuoodigde leer middelen, verkrijgen de kweekelingen der openbare scholen nog eene kleine jaarwedde, berekend naar hunnen leeftijd en hunne bekwaamheid. Neemt men in aanmerking hoezeer de betrekking van onderwijzer in den laaislen tijd verbeterd is, dan vleijen wij ons dal vele ouders, die dikwijls niet we ten, welk beroep voor hunne zonen of dochters te kiezen, gaarne van deze gelegenheid gebruik zullen maken om hen, zonder geldelijke opofferingen, een goed voornitzigt te openen. Als een bewijs van belangstelling in de vorming van onderwijzers dat niet genoeg gewaardeerd kan worden mag worden vermeld dat prof. J. van der Hoeven wekelijks in hel museum van natuurlijke historie geheel belangeloos de les in de dierkunde geeft. Op eenen door de Staatscourant medegedeelden staat var. nalatenschap penafkomstig van manschappen behoord hebbende tot de landmagt in Ned. Indie, waarvan de saldo's door de reglhebbenden bij het dep. van kolo niën kunnen ingevorderd worden, komen voor die van A. Wijntjes, ten bedrage van ƒ13.91, die van 11. L. Langeveld, ten bedrage van ƒ57.03, en die van 51. van Riet, ten bedrage van ƒ89.41; de genoemde personen waren alhier geboren. 51en schrijft ons uit Soeterwoude van den 11denDe gemeente heeft een zwaar verlies geleden door den dood van onzen braven wethouder, den heer P. J. Vreeburg, die gisteren namiddag aan eene hopelooze ziekte bezweek. Aan zijnen houtzaagmolen eene uitgebreide houtkooperij verbonden hebbende, veel beteekenend veefokker en handelaar, hield hij steeds een zeer groot personeel aan den arbeid, waarvoor het vooruitzigl ongetwijfeld nu minder gunstig is. Bovendien was de overledene voor zjjn maagschap en de armen der gemeente een onbekrompen weldoener. Daar zijn er wie zijn 25-jarig huwelijksfeest ten vorigen jare gevierd nog versch in het geheugen ligt. Van vvege het ministerie van koloniën is medegedeeld, dal de gouver neur-generaal van Ned. Indie is gemagligd om. in den loop van hel jaar 18C3, van de op Java aan het gouvernement geleverd wordende producten aldaar iu het openbaar te doen verkoopen 200.000 pikols suiker en 50000 pikols koflfij. De tijdstippen, waarop de veilingen zullen plaats vinden, en de hoeveelheden, telkens te verkoopen, zullen nader worden bekend gemaakt. De commissie, den 215lcn Oct. II. benoemd out een ontwerp-reglement zanten te stellen voor de beide in Nederland bestaande Israëlitische kerk genootschappen heeft binnen den haar door de constituerende vergadering gestelden termijn hare taak volbragt en thans aan de leden dier vergadering twee ontwerpen aangeboden, waarover in eene zitting, in de helft van de maand April te houden, zal worden beraadslaagd. Die ontwerpen zijnr 1°. een ontwerp-algemeen reglement voor de beide Israëlitische kerkgenoot schappen in Nederland; 2°. een onlwerp-kies-reglement ter benoeming der leden van het hoofdbestuur der beide Israëlitische kerkgenootschappen in Nederland. Te Rotterdam is door de kicsvereeniging Orde tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen de heer W. A. Viruly Verbrngge, burgemeester van Goriuchem. Verder kwamen in aanmerking de hh. D. L. Wolfson, te Leyden; L. Pincoflfs en mr. P. F. Hubrecht, te Rotterdam. De heer Pincoflfs verzocht echter niet in aanmerking te komen. In de bij eenkomst der Algemeene kiezers-vergaderingtot hetzelfde doelverkregen de hh. F. 'sJacob 110 stemmen, mr. 51. Bichon van lJsselmonde 31 stem men, W. A. Viruly Verbrugge 8 stemmen, en L. Pincoflfs 1 stem. Uit Rotterdam meldt men, dal gisteren aldaar eene dame, door het vlam vallen harer kleederen, zulke ernstige brandwonden heeft verkregen, dal zij reeds des avonds is overleden. Naar men verneemt, zegt de H. C.,' heeft jhr. L. J. Quarles van Uflford eene schilderij van den vermaarden Cornelis van Haarlem der stad Haarlem voor het stedelijk museum ten geschenke aangeboden. Hel schil derstuk stelt voor Adam en Eva, met de slang, hebbende een menscheljjk bovenlijf, hetwelk den appel 'in de hand houdt. Door hh. curatoren der Utreehische hoogeschool is tot gladiator aca demicus benoemd de heer A. .1. Abspoel. Te Oldenzaal hdd Zondag avond in eene tapperij een treurig voorval plaats. Terwijl de herbergier weigerde drank te geven aan eenen beschon- kene en dientengevolge met dézen twistte, kwam een jongeling den kastelein ter kulpe snellen. De bescfior.kenehierover verontwaardigd, haalde eens klaps een mes uit zijn zak, en sneed daarmede den jongeling bijna de keel af. liet slagtoffer verkeert in levensgevaar. De dader is naar Almelo overgebragt. 's GRAVEN HAGE 12 Februarij. Tot burgemeester der gemeente Ulestraten is benoemd de heer L. P. F. N. J. Ilouben. Z. 51. heeft in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers: de lsle luit5. W. C. de Vree, van het 2de, H. F. Borelvan het 7de, .1. NV. L. Kamps, van het lsle, A. .1. den Exter van den Brink, van het 2de, J. W. E. Schadee van der Does, van hel 8ste, P. F. T. La Fors, van het 7de, K. II. J. J. Hirschmann, van het 4de, J. C. van de Polder, van het Gde, G. L. Sterk, van het lsle, en S. Visser, van het 4dc reg. infanterie. Aan den majoor der genie en sapeurs van het leger in Nederl. Indië E. A. Haitink, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van luit.-kolonel en van pensioen. Z 51. heeft aan A. J. C. baron Schimmelpenninck van der Oye, laats telijk 'skouings gevolmagtigd minister bij het Pruissische bof, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder-grootkruis der Orde van den Rooden Adelaar, hem door den koning van Pruissen geschonken. Bij de hoofdcommissie lot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 is eene som van 100 ingekomen, van neen echt ge trouwen dienaar van het linis van Oranje en opregien beminnaar van zijn vaderland." Door de commissie voor de slaats-spoorwegen is heden herbesteed bet maken van de aardebaan, het bouwen der bruggen enz. voor den spoorweg tusschen Utrecht en Kuilenburg. Dit werk is aangenomen door den heer J. Blankenvoort te Amsterdam, voor 224,000. Op 2 April zal de aanbe steding plaats hebben van het leveren van 5 percelen ijzeren spoorstaven elk perceel van 1000 ton a 1000 N.p. en een perceel haakbouten van 400 ton. Op een twintigtal schuiten na heeft de visschersvlool van Schevcningeu zee gekozen, liet weder laat zich uitmuntend aanzien voor eene gezegende vangst. AMSTERDA5I, IJ Februarij. 5Iaandag II. hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Opzoomer, Koenen, IIartingDelprat, Bakhuizen van den Brink, Leemans, van Lennep, G. de Vries Az.Kappeyne van dé Coppello, Beets, G. Slees Az., Boot, Janssen, Mollvan den Bergh, Karsten en Six. De heer Leemans deed eene mededeeling omtrent Egyptische papyrussen met teksten in hiëralisch schrift, en de pogingen tot hunne verklaring. Hij nam daartoe thans in behandeling de papyrussen van de verzamelingen te Parijs. Later zou spr. zijne mededeeling voortzetten en dan de papyrussen behandelen, welke te Berlijn en Londen zijn bewaard.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1