De bcriglen uit Cochinchina zijn zeer belangrijk. Den 17den Dec. is er een opstand uitgebroken, waarbij de Franschen te Saigon werden aan gevallen door eene vijandelijke magt, die twintigmaal sterker was dan de hunne. Dientengevolge slaagden de aanvallers in luin plan om tot binnen de forten door le dringen. Aldaar ontstond toen een woedend gevecht van man tegen man. De Anamiten vochten met eene onbegrijpelijke stoutmoe digheid, tot dat zij eindelijk met achterlating van een groot aantal dooden en 2000 meestendeels gewonde gevangenenwerden terug geslagen. Een ander berigt meldt ook nog, dat de Coehinchinezen het fort Mytlio hebben aan getast, maar met een verlies van 225 man aan dooden tot den terugtogl genoodzaakt zijn geworden. Er wordt een corps van 1000 Arabieren naar Mexico ingescheept. Deze personen hebben zich tegen hooge soldij ais vrijwilligers verbonden. In den loop dezer maand zullen aan boord van de gepantserde fregat ten Sol/erino en Magenta proeven worden genomen met een nieuw soort scheepsgeschut van gesmeed staaldoor den keizer uitgevonden. Uit Athene meldt men, dat de nationale vergadering beslist heeft, dat het voorloopig bewind in functie zal blijven, lot dat de zaken volledig zullen geregeld zijn. Na de maand November 1853, waarin 1 storm van 62 achtereenvol gende uren 127 schepen totaal deed vergaan, kent men, volgens den heer Auguste Morel, directeur van het bureau-inlégritasgeene uoodlottiger maanden dan November 1859, Januarij 1854 en Januarij 1863. In Novem ber 1859 vergingen 391 schepen, in Jan. 1854 350 en in Jan. 1863 327. Tot de laatstgenoemde behooren 5 Nederlandsche en 49 Fransche, terwijl men van 27iiiielSj*vernomen heeft. ITALIË. Volgens een half-ofificieël dagblad van Rome, heeft de inzameling van den St. Pieterspenning 27 millioen fr. opgebragtmaar bestaat evenwel in de pauselijke schatkist een tekort van 25 millioen fr.waarbij nog 20 millioen voor de rente der staatsschuld moet worden gerekenden zal hel tekort op het einde dezes jaars denkelijk 80 millioen bedragen. Inlusschen is bij een besluit van 28 Jan. jl. door den Pausovereenkomstig hel advies van de consulta of raad voor de finanliele aangelegenheden, magtiging ge geven lol de uitgifte van staatsschuldbrieven, ten bedrage van 21) millioen frs.rentende 5 pCt. F6SUISSEW. BERLIJN, 5 Februarij. liet heerenhuis heeft hel ontwerp-adres in antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aangenomen. Door den gemeenteraad zal eene prijsvraag uilgeschreven worden voor het beste werkten behoeve van de schooljeugd, over den vrijheidsoorlog van 1813-1815. Uil Coburg meldt men, dat eene duputatie van den landdag den hertog den dank des volks heeft overgebragl, wegens het afwijzen van de Griek sclie kroon. De beriglcr, omtrent den opstand in Polen blijven steeds tegenstrijdig. Volgens sommige berigten zal die opstand spoedig bedwongen zijn volgens andere neemt hij in omvang toe en verkrijgen de oproerige benden meer en meer eene goede organisatie. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 Februarij. In den landdag van Tyrol is door de bisschoppen voorgesteld, hij adres aan den keizer te verzoeken om eene verandering te bewilligen van het keiz. patent van 8 April 1861 (de wet tot politieke gelijkstelling der protestanten in de Oostenrijksche monarchie met de katholieken). Die verandering be staat daarin, dat in het vervolg in Tyrol zich geene kerkgemeente van de Evangelische kerk zal mogen vormen en dat onroomschen enkel bin nenshuis godsdienstoefening zullen mogen houden. Hoewel op dit voorstel de aanmerking is gemaakt, dat het van den keizer een ongrondwettig be sluit op ongrondwettigen weg, namelijk met voorbijgang der ministers, vergt, is het door den landdag in behandeling genomen en naar eene commissie verwezen. T A - S6 ËKILTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van 1°. E. van Düüben wonende alhier, waarbij hij ver zoekt het perceel op den Nieuwen Rijn, Wijk VII. N". 89 \a\. magazijn van brand stoffen te mogen inriglen2°. Bernardus Petrüs Verhoeven eri Pieter Jacobcs Dee, kamerbehangers, binnen deze gemeente woonachtig, om vergunning tot het uitkloppen van vloerkleeden en tapijtenop het Vrouwenklooster, voor Wijk VI. N°. 1331; Gelet op het koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op art. 87 der Algemeene Policie-verordening, vastgesteld den 26slen September 1861; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 12den Februarij aanst.des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden znllen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Levden, 7 Febrnarij 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTEPv en WETHOUDERS van Leyden doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 15llc" Januarij 1863, is vastgesteld de volgende V E R. O SS D E M I IS O houdende Instructie voor den icetenschappelijken keurder van levensmiddelen te Leyden. Art. 1. De wetenschappelijke keurder van levensmiddelen wordt benoemd voor driejaren en is, op zijne aanvrage, herbenoembaar. Voor het aanvaarden zijner bediening legt hij in handen van Burgemeester en Wethouders den eed of de belofte af, dat hij zijne werkzaamheden eerlijk, naauw- keurig en naar zijn beste weten zal waarnemen. Art. 2. Hij is verpligt de levensmiddelen te onderzoeken hem door de keurmeesters aangeboden, of waarvan belanghebbenden, tegen wie door keurmeesters een proces verbaal is opgemaakt, een nader onderzoek mogten aanvragen. Art. 3. Hij is bevoegd aan keurmeesters van levensmiddelen opsporing en onder zoek op te dragen, of inlichting te vragen omtrent de werkzaamheden, hun bij hunne aanstelling of instructie opgelegd. Art. 4. Hij is mede bevoegd te onderzoeken of levensmiddelen vervalscht, be dorven of uit anderen hoofde ondeugdelijk zijn, en is, in geval dier bevinding, ver pligt daarvan op zijn ambtseed proces-verbaal op le maken en aan den Burgemeester in te zenden. Hem wordt, des noodig, de hulp der policie verstrekt. Dergelijk onderzoek kan hem door Burgemeester en Wethouders worden opgedragen. Art. 5. Voor eene afwezigheid van meer dan drie dagen behoeft hij verlof van Burgemeester en Wethouders. Art. 6. Maandelijks doet hij verslag van zijne verrigtingen aan Burgemeester en Wethouders; jaarlijks, in de maand December, aan den Gemeenteraad. Afschrift van dit laatste verslag wordt aan de Gezondheids-commissie medegedeeld. Art. 7. Bij het waarnemen zijner bediening, is hij verpligt, wanneer de belang hebbende dit vordert, het bewijs zijner aanstelling te vertoonen. Art. 8. Tot het verrigten der hem opgedragen werkzaamhedenwordt hem het regt toegekend, onder inachtneming van art. 3 der Wet van 31 Augustus 1853, (Staatsbl. n°. 83), de winkels en plaatsen, waar de neringdoenden in levensmidde len hunne waren bewerken en bergenten allen tijde binnen te treden. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leydenin zijne openbare vergadering van den 15dcn Januarij 1863. De Burgemeester, D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, V. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun berigt van den 27slen Januarij 1863, B. n°. 285 (lc afd.), G. S. n°. 45, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7den Februarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 31slen Januarij 1863. 1 wegens het verkoopen van vuurwerk tusschen zons-ondergang en opgang. 5 wegens het baggeren in den Rijn en in de Leydsche vaart, zonder de vereischte toestemming. 1 wegens het binnen de gemeente, met rij- of voertuig, harder rijden dan op een matigen draf. 1 wegens het niet op den bepaalden tijd aan het buretw van policie be zorgen eener behoorlijke lijst van de personen, aan welke tegen betaling nachtverblijf werd verschaft. 1 wegens het rijden op de kleine straatsteenen. 18 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 5 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. KEK1 ROTTERDAM, 6 February. Tot pred. bij de ned. herv. gemeente alhier is beroegen ds. F. C. A. Pantekoek pred. te Schiedam. AKABliMIE-WEUWi. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE UOOGESCHOOL. Den 6dcn Februarij de lieer W. Sneltjes, med. doet., van Abcoude, in de verloskunde. Den 7de° Februarij de heer J. T. Moutonvan 's Gravenhagein de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akadcmisch proefschrift: Over den invloed der massa bij scheikundige werking. Denzelfden dag de lieer J. A. van Dorsser, van Dordrecht, in de regten, met Stellingen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 6