BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leydsche Courant van Maandag 9 February) ó863IV0. ó7 Volger.s de Amsl. C. is de ingenieur van den waterstaat J. Dirks be- I noemd tot ingenieur-directeur der werken voor de doorgraving van Holland op zijn smalst. De op 31 Jan. II. te Amsterdam gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen werd bijge woond door de hh. Simons, van der Boon Meschvan Hasselt, van Rees, ijji van Breda, Buys Ballot, von Baumhauer, MatthesBleeker, Elias, Ver- j| loren, van der Kun, Harting Bierens de Haan, Lobatto, Vrolik, Stam- I kart en van Geuns. Door den secretaris werden o. a. voorgelezen brieven van den heer dr. P. Bleeker, ten geieide van een viertal ichthyologische bijdragen voor de verslagen en mededeelingen. Door den heer Vrolik werd, in naam der commissie, het vierde verslag over den paalworm voorgelezen. Daaromtrent werd besloten een afschrift van dit verslag den minister van binnenl. zaken aan te bieden de voort zetting van hel subsidie van ƒ100 voor den jare 1803 aan te vragen, en het voorstel tot den minister te rigtendat van rijkswege worde ontboden eene hoeveelheid yariyarihout uit West-Indië, ten einde de hoedanigheden daarvan, ook met het oog op de verdrijving van den paalworm, door de afdeeling mogen worden onderzocht. Van den heer van der Willigen was ingekomen voor de verslagen en mededeelingen eene verhandeling over electrische ontlading in het lucht ledige. De heer Bierens de Haan bood met hetzelfde doel aan eene Bij drage tot de theorie der bepaalde Integralen n°. IVVil. Beide stukken j werden tol de commissie van redactie verzonden. De heer van Rees sprak vervolgens over het verband van de wiskundige theorie der statische electricileil met die des galvanischen strooms en van de voortplanting der warmte, waarover hij eene verhandeling zal aanbieden voor de verslagen en mededeelingen. Daarna is de vergadering gesloten. Tc Purmcrend is eergisteren avond nabij het Schouw eene schuit om geslagen waarin vijf passagiers van de stoomboot waren. Een hunner is daarbij verdronken. Aan het Pannerdensche veer had in den avond van den 3den een treurig voorval plaats. De nog eenige ongehuwde dochter van den te liuissen wonen den hoogbejaarden G.diens voornaamste steun en troost, met haren zwa ger H. W. van Herwen in eene chais huiswaarts keerende, passeerde boven genoemd veer. Bij het uilrijden der pont geleidde de veerknecht het paard tot bijna boven aan den dijk, toen II. hem toeriep: «laat nu maar los!" het paard, tegelijk met de zweep aansporende, dat in plaats van vooruit te gaan, nu, hetzij door het opschuiven van het tuig of achteroverhangen van het rijtuig, hetzij door eenige andere oorzaak, achteruit liep, en daar er geene beschutting langs den afweg geplaatst is, door eene zijdelingsche wen ding op den steilen met steenen geplaveiden kant van den dijk geraakte, waardoor het rijtuig met paard en al naar heneden tuimelde, met het onge lukkig gevolg, dat de dochter van G.bewusteloos naar binnengedragenen ofschoonmnnoadomtergeneesEmKHjpjb^hón^^^^^^^^^^^^^^i Uit Kampen meldt men, dat het dorp Mastenbroek, behalve door het water, ook nog door eene onrustbarende, tol nog toe hier weinig bekende plaag onder het rundvee bezocht wordt, die veel angst onder de veehouders ver- ■wekt. In den stal van den landbouwer D. van Dalfsen werd eene koe plotseling door deze ziekte aangetast, die in een -j uur met den dood eindigde. Twee dagen daarna had dezelfde landman reeds vier koebeesten aan deze plaag verloren. Een veearts heeft verklaard, dat de ziekte hel bloedvuur is. Blijkens het jaarboekje: de kon. Nederl. marine op 1 Jan. 1863 wordt het opperbevelhebberschap over zee- en landmagt gevoerd door Z. M. den koning; Z. K. H. de prins van Oranje is vice-admiraalZ. K. H. prins Frederik der Nederlanden is admiraal van de vloot; Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden voert den titel van luit.-admiraalopperbevelhebber der vloot. Nederland bezit voorts 2 vice-admiraals, 4 schouten-bij-nacht, 20 kapiteins ter zee, 40 kapitein-luitenants ter zee, 116 luits. ter zee lstc kl.186 lnits. j ter zee 2de kl., en 89 adelborsten lste kl. Op 1 Januarij 1863 was de staat der Nederlandsche zeemagt aldus: 5 fre gatten met stoomvermogen, 2 korvetten met stoomvermogen38 schroef- sloomschepen 12 rader-stoomschepen, 1 rader-stoomschip 3dc kl.5 drijvende batterijen, 2 linieschepen 2de kl.3 fregatten lstc kl., 4 fregatten 2de kl. 4 korvetten l5lB kl., 2 korvetten 2de kl.5 brikken, 3 schoonerbrikken3 schooners, 1 transportschip, 13 verdedigingsvaartuigen1 gepantserd ijzeren stoom-kanonneerboot (2 stukken120 paardenkrachtenop stapel gezet te Feijenoord in 1862)33 kanonneerbootengroot model (nieuwoud en mor tier) en 2 kanonneerbootenklein modelbenevens een schip lot verschil lende diensten gebezigd. 's GRAVENHAGE, 7 Februarij. Z. M. heeft ingetrokken de benoeming van jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, lot lid der commissie belast met het afnemen van liet exa men van hen. die voor de betrekking van commies van staat wenschen in aanmerking te komenen in zijne plaats tot lid dier commissie benoemd jhr. mr. D. A. Junius van Hemert, oud-resident van Batavia. Tot ontvanger der registratie te Oosterhout is benoemd de heer C. ter Kuile, thans te Horst. Z. M. heeft heden morgen in een bijzonder gehoor ontvangen eene commissie uit Rotterdam, om Z. M. den dank der gemeente over te brengen voor de bekrachtiging der wet betreffende de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Gisteren heeft er aan het ministerie van binnenl. zaken een minister raad plaats gehad. Bij de behandeling der zaak van den van moedwilligen manslag! be schuldigden Giovanni Roncagliolo, voor het prov. geregtshof van Luidbolf, land, is door den advocaat-generaal, mr. Terpslra, gerequireerd sckpldig-'^ verklaring van den beschuldigde en veroordceling tot eene tuchthuisstraNtarT- niet minder dan 5 en niet meer dan 20 jaren. Door den advocaat mr. Blusse' werd de beschuldigde in eene welsprekende rede, die bijkans drie uren duurde, verdedigd. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanst. Eergisteren avond kwamen drie jufvrouwen van den kant van den Rijswijkschen weg stadwaarls. Haar buitengewone omvang wekte de ach terdocht der aan het Zieken gestationeerde stedelijke beambten op. Bij visitatie bleek het, dat die omvang eenvoudig voortsproot uit 70 Neder!, ffi vleeschwelke de dames onder hare respective crinolines wenschten binnen te smokkelen. imÏTËNIUNDlRHHrBERI&TEN. ENGELAND. LONDEN, 5 Februarij. De zitting van het parlement is heden geopend. In de openingsrede wordt de huwelijksverbindtenis van den prins van Wallis aangekondigd, en gezegd dat bestaande verbindtenissen de koningin belet hebben de Grieksche kroon voor haren zoon Alfred aan te nemen, terwijl H. M. hoopt, dat het Grieksche volk zich eenen anderen souverein zal kiezen, door wien het welzijn van Griekenland zal worden verzekerd; en indien in zulk eenen staat van zaken de republiek der zeven eilanden den wensch te kennen gaf, om met hel koningrijk Griekenland vereenigd te wordendan zou il. M. bereid zijn de noodige stappen te doen tot eene herziening van het verdrag van November 1815, waarbij dat gemeenebesl onder de bescher ming van Engeland werd gesteld. H. M. zag met diepe smart den verwoes tenden oorlog, die steeds in Noord-Amerika woedt, en gevoelt innige deer nis met den grooten nood en het nijpende gebrekwaarmede ten gevolge van dien oorlog eene talrijke klasse van hare onderdanen is bezocht, die evenwel met verhevene standvastigheid en voorbeeldige lijdzaamheid haar lot heeft gedragen. Het strekt haar eenigermale tot troost, de hoop te mo gen koesterendat die nood en kommer eer af- dan toenemenen dat in de fabriekdislricten allengs weder eenig leven in de volksbedrjjvjgheid komt. Verder wordt vermindering der staatsuitgaven toegezegd alsmede overlegging van diplomatieke bescheiden betreffende Italië, Griekenland en Denemarken. De prins van Wallis heeft in het hoogerhuis zitting genomen. In het lagerhuis heeft de heer Disraelide leider der oppositie, bij de na de opening gevolgde behandeling van het adres van antwoordde gedrags lijn der regering omtrent Amerika goedgekeurd, maar tevens verklaard, dat hij geene voldoende overeenstemming bij de leden van het kabinet op merkte. Eene vermindering op het budget achtte hij onmogelijk. Hij laakte de handelwijze der regering ten aanzien van de Deensche quaestie. Lord Palmerston heeft verklaarddat de onderhandelingen met den hertog van Coburg over de Grieksche kroon nog voortduren, en dat het niet mogelijk was te voorzeggen welk resultaat zij zonden hebben. Voorts verklaarde hij, dat de heer Odo Russell geenszins aan den Paus bad aanbevolen om zich naar Malta te begeven, maar eenvoudig bevestigend had geantwoord op de vraag van den Paus, of Z. H. op de gastvrijheid van Engeland kon reke nen in geval hij genoodzaakt mogt worden Rome te verlaren. De heer Bowyer meende te kunnen ontkennen, dal die vraag van den Paus ernstig gemeend was geweest. Onder de laatstelijk bij den lord mayor ontvangen bijdragen ter leni ging van den nood in de fabriekdislricten was 1000 van ingezetenen van Lima en Callao, 500 van de Kaapstad, enz. Volgens het wekelijksche verslag der centrale commissie was in de vorige week eene som van 19366 ontvangenterwijl in datzelfde tijdsverloop aan geheel werkeloozen 15807.12 d was uitbetaald. De Cotton Supply Association te Manchester heeft van den heer Quin- tana, in Peru, ontvangen twee monsters aldaar te lande gewonnen katoen. In de daarbij gaande missive maakt de inzender de opmerking, dal Peru 3 millioen quint, katoen kan opleveren, die in qualiteil met die van New- Orleans zou gelijk staan. Peru heeft hierbij het voordeel van een vrucht baren bodem, die tweemaal 'sjaars een oogst kan opbrengen. Gisteren is de zolder van een pakhuis in Bishopsroad, waar nagenoeg 50 ton steekolen waren opgeslagen, onder dezen geweldigen last bezweken, terwijl het werkvolk er bezig was; drie personen daarvan werden oogen- blikkelijk gedood en een vierde werd zwaar gewond naar het hospitaal vervoerd. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Februarij. Voor zoo verre de beraadslagingen over het adres in antwoord op de troonrede bij het wetgevend ligchaam zijn gevorderd, is het ontwerp on veranderd goedgekeurd, en vinden de amendementen der oppositie, gelijk te verwachten was, geen bijval. De heer Favre heeft bij de beraadslagin gen de zaak van Polen op het tapijt gebragt. De minister Biliault zeide dat het thans geen geschikt oogenblik was, om de quaestie te behandelen. Frankrijk had zijne oude sympathie voor Polen geenszins verloren, maar oordeelde, dat de Polen voor hunne zelfstandigheid meer goeds te verwach ten hadden van de grootmoedige denkwijs des Russischcn keizers, dan van oproerige bewegingen, die aan hun ongelukkig land slechts nieuwe rampen kunnen berokkenen. De regering des keizers was te verstandig om door ijdele woorden aan de hartstogten van eene oproerige menigte een bedrie- gelijk voedsel te geven, en te naijverig op de waardigheid van Frankrijk om toe te laten dat vruchtelooze protestatiën gedurende vijftien jaren tel kens in het adres der kamer herhaald wierden. De Senaat is omtrent een bij dat ligchaam ingekomen adres van den heer Mas de Sl. Maurice te Nantes, om den keizer den titel te verkenen van «vader des volks," overgegaan tot de orde van den dag.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 5