JLEYDSCHK SCHOUWBURG. 33urgctrltjfee jStanö. zijn troepen naar den Bug gezonden, om den spoorweg le herstellen. Te Warschau is het rustig. In de aan Polen grenzende landstreken Kowno, Grodno en Volhynië is de krijgswet afgekondigd. Het landvolk neemt geen deel aan den opstand. De troepen trekken overal bijeen en sluiten de op standelingen in. KRAKAU, 28 January. Bij Plonak, Mogielnika en Lubarlon hebben gevechten plaats gehad. Bij Ostrovak waren 1000 opstandelingen en ook bij Brzeslitewsky en Bialapodolska talrijke benden vereenigd. De opstan delingen hebben Tomaszow overvallen en 500 kozakken verjaagd. Vele grensposten, door kozakken bezet, zijn door ben ontwapend. Ook studen ten uit Warschau bevonden zich bij de opstandelingen. Aan generaal Sze- velnikow is bij Biala veel geld afgenomen. De brug over den Bug van den spoorweg tusschen Petersburg en Warschau is vernield. LONDEN, 26 Januarij. De Mom. Post bevestigt dal de prins van Dei ningen tot candidaat voor den Griekschen troon is voorgesteld. De Times blijft beweren dal de hertog van Saksen Coburg de candidatuur naar den Griekschen troon heeeft aangenomen. NEW-YORK, 17 Januarij. De expeditie onder Mae Clemand heeft de stelling der zuidelijken in Arkansas bemagligd; 7000 hunner zouden zich hebben overgegeven. Generaal Bragg (van het zuiden) is door generaal Long- street vervangen. De Alabama heeft zich van twee schepen meester gemaakt. PARIJS, 29 Januarij. Uit Petersburg schrijft men van den 27s,"> dat de adel en de boeren zich bij de beweging in Polen niet hebben aangesloten maar dal de opstand gelukt zou zijn, indien de oproerlingen zich wapenen hadden kunnen verschaffen. INGEZONDEN. „Adrienne Lecouvreur" en „Op water en brood." De «Adrienne Lecouvreur" is even als »Les contes de la reine de Navarre" en de Bataille des dames" door Eugène Scribe, in gemeenschap met Le- gouvé vervaardigd. In de dertien of veertien jaren, dat hel stuk beslaat (het dagteekent van het jaar 1849) heeft het eene bekendheid gekregen waarop slechts weinige nieuwe drama's aanspraak kunnen maken. In de titelrol hebben de voornaamste tooneelkunslenaressen geschitterd zooals Rachel, Ristori en ook onze begaafde landgenoote mw. Kleine. Wie het karakter van Adrienne Lecouvreur naauwkeurig beschouwt, zal moeten toe stemmen, dat het bij de voorstelling daarvan een aantal moeijelijkheden op levert,maar juist die moeijelijkheden vermeerderen gewoonlijk de ambitie. De actrice, die zich aan deze rol waagt, moet de kracht en verhevenheid eener tragédienne met de levendigheid en naïviteit eener jeune première of amoureuse vereenigen. Die naïviteit is bijv. noodig iu het tweede bedrijf, als Adrienne zich in den foyer der Comédie-Francaise onder hare mede acteurs en actrices bevindt, en vooral in die bekoorlijke scène met Maurits van Saksen als zij een gedeelte der fabel les deux pigeons voorleest. Geen wonder dat de verhevene Ristori, hoe heerlijk zij die verzen voordroeg, voor dat bedrijf veel te verheven was! Het stuk speelt in Maart 1730, het begin der regering van LodevnjkXV, en bevat eene duidelijke schets van de liglzinnigheiddie in dien lijd heerschte. Die voorstelling is zelfs zóó sterk gekleurd, dat w(j eigenlijk in het geheel slechts twee personen ontmoetendie in waarheid deugdzaam verdienen te heelen, namelijk Adrienne en Michonnet den régisseur. Het eerste bedrijf mag wel de school der echtgenooten genoemd worden want man en vrouw geven daar elkander in hel bedriegen niets toe. Overigens zjjn de karakters uitmuntend geteekend, en verdienen daarom door de per sonen, die ze vertolken, ook ijverig bestudeerd te worden. Daar de intrige nog al ingewikkeld is, zal bet misschien aan sommige toeschouwers, die het stuk voor de eerste maal zagen, niet ongevallig zijn, dal wij hier den hoofdinhoud kortelijk laten volgen. De prinses de Bouillon is verliefd op Maurits, graaf van Saksen, die haar echter niet meer bemint, maar de liefde der looneelspeelster Adrienne Le couvreur heeft verworven, bij wie hij zich voor een eenvoudig olRcier uit geeft. De prins de Bouillon doet niet onder voor- zijne vrouw, maar houdt het op zijne beurt met de looneelspeelster Duclos. De prinses weet daar wel iets van, maar houdt zich stil, om zelve de handen ruim te heb ben. Zij vermoedt, dat graaf Maurits op iemand anders verliefd is, en draagt nu zekeren abbé de Chazeuil de last op, om die persoon uit te vin den. In dezen man zien wij ons een dier losse modeabtcn voorgesteld, die in de 18' eeuw het geestelijke gewaad tot schande verstrekten, en van welke ook Sterne in zijne «Sentimental journey" melding maakt. Chazeuil wordt in die moetjelijke zaak door den prins zeiven geholpen. Een briefje, dooi de prinses aan Maurits geschreven, komt in handen van den prins, die, daar het slechts een voornaam draagt, meent dat het van mad. Duclos is. In dit briefje wordt een rendez-vous bepaald, en de prins besluit meteenige vrienden aan wie hij de grap vertelt, de minnenden te verrassen. Maurits ontvangt het briefjeen begeeft zich naar de prinses, die hij niet onduidelijk te kennen geeft, dat zijne liefde voor haar verkoeld is. Men hoort eens klaps eenige personen naderen, en de prinses verbergt zich daarop schielijk in een boudoir, maar niet zóó schielijk of haar man heeft een tip van haar kleed gezien. Hij houdt haar echter voor mad. Duclos. Onder de genoo- digdendie vervolgens verschijnen, behoort ook Adrienne, die niet weinig verschrikt, als zij bemerkt, dat haar minnaar de Graaf van Saksen is. De plagerijen der gasten omtrent zijne betrekking met mad. Duclos bedroeven haar zeer. Maurits zweert haar als de anderen vertrokken zijn op zijne eer dat hij met deze actrice niets te maken heeftmaar verklaart tevens, dat hij in eene zeer gevaarlijke politieke intrigue is gewikkeld en dat daarom de dame uit het boudoir gered moet worden. Adrienne laat daarop om zijnentwil de prinses onlvlugten, nadat zij het licht heeft uitgeblazen. Op het oogen- blik dat zij haar den sleutel der tuindeur geeftbemerkt de prinses dal zij de lang gezochte minnares van den graaf voor heeft en is woedend. Door hare intrigues wordt Maurits vervolgens om eene schuld van 70000 francs in de gevangenis gezet, maar Adrienne verkoopt harejuweelcn en redt hem. Het 4' bedrijf, in hetwelk eene soirée bij den prins gegeven wordt, is magnifiek. Adrienne is daar ook tegenwoordig en reciteert een stuk uit de «Phedra," van hetwelk zij, in tegenwoordigheid van Maurits, verschillende uitdrukkingen op de prinses toepast en waarbij zij duidelijk hare toorn en verachting le kennen geeft. In hel 5e bedrijf ontvangt Adrienne een kistje met een vergiftigden bouquet, die haar door hare mededingster gezonden is. Het vergift werkt spoedig. De graaf verschijnt, daar hij voor altijd met de prinses heeft gebroken, en vindt de ongelukkige stervende. Na eene vlaag van krankzinnigheid is alles afgeloopen. Wat de uitvoering betreft wanneer men de krachten van dit tooneel- gezelschap in aanmerking neemt, dan kan zij redelijk genoemd worden. Stukken van zulk eene fijne bewerking als de Adrienne Lecouvreur" «het glas water de «Gabrielle" en dergelijke kunnen echter dan Meen volkomen slagen, wanneer de artisten den schrijver in al zijne kracht begrijpen, al de nuances weten weder te geven, en met een enkel woord, of met een enkelen blik ons treffen en medeslepen. Is dit het geval niet dan moet het publiek bij de schoonste passages koel blijven. De hoofdpersonen: mw. Valois, als Adrienne, mw. Spoor als de prinses, enz. enz. hebben veelijver en goeden wil getoond. De scène der krankzinnigheid van eerstgenoemde was goed opgevat. De heer Faassen had als Michonnet zeer gelukkige oogenblikken. Hoe meer waardigheid en gemoedelijkheid hij zich in deze rol eigen maakt, hoe beter hij voldoen zal. Ons bestek gedoogt niet, verder over dit alles uit te wijden. Van het nastukje »Op water en brood," dat reeds eenmaal in dit saisoen werd opgevoerd, hebben wij vroeger melding gemaakt. Thans kunnen wij dus volstaan met te verklaren dat mej. Picéni, niet minder dan den vorigen keer, door haar voortreffelijk spel als de koslschool-èiève Elise Malfaisant heeft uitgemunt. 27 Januarij 1863. hekhni a<: ir u s. ROTTERDAM, 28 Januarij. Ter vervulling der bestaande vacature bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is het navolgende zestal van hh. predikanten gevormd: Pantekoek, te Schiedam; Rauwenhoff, le Zalt-Bommel; Hagen, te Leyden; Hoog, te Haarlem; Hofstede de Groot, te Dwingelo en Stein- fort, te Bloemendaal. AKADEIHIE-N1EITW8. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 299l'n Januarij de heer II. A. van Mens, van Terheyden, in de reg- lenmet Stellingen. STA»» - ItEKIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Jnnij 1851 Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag dooi den heer P. H. Baron TA ETS van AMERONGENzal geschieden op Dingsdag den 3dcn Maart aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 29 Januarij 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der AA'et van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), allen die volgens art. 15 dier AA'et voor de nationale militie behooren le worden ingeschreven (zij die op den ls"n Januarij hun IS"1' jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 3 S S I verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en AVelhouders aan te geven 4ii-sclicsa aleti i sten e«i «leta Sisten ,9aiiiiari.jdat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepliglige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete vaa fSa tol flUU. Voor hen, die alzoo verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van 's voormiddags 10 tot '.-namiddags 3 ure, op iederen werk dag, tot en met den 31S,'R Januarij aanstaande, op welken dag het register van in- fclyrijving, des namiddags ten 4 ure, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydscbe Courant afgekondigd. Burgemeester en AA'et houders voornoemd, Leyden, 20 Januarij 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van Jacod Peereboom en Johannes de Vries, kooplieden in brandstoffen, beiden alhier woonachtig, waarbij zij vergunning vragen tot de inrig- ling van een magazijn van brandstoffen, de eerste op een open eif in de Groene- poorl op de Haarlemmerstraat, AVijk VI. N°. 507, de tweede in zijn pakhuis op de A'lict, geteekend AVijk II. N°. 33bis-, Gelet op het Koninklijk besluit van den 31st™ Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken; Doen te wetendat lot het boot en der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en AVetliouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 2l)en Februarij aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in le brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AA'etbouders voornoemd., Leyden, 29 Januarij 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. y. PUTTKAMMERSecretaris. Van den 22 tot en met den 28 Januarij 1863. BEVALLEN: C. II. van Weizen, geb. den HoedP II. Luigeb. van A'elzen, D. J. Beerenfenger, gel), van der Assen, M. Piketgeb. van der Heyden, D. J. van Eijk, D. M. Korenhof, geb. van der LindenZ. leven!. E. H. Neuteboom, geb van der Horst, D. II. M Arnoldus, geb. Gans, D. J. P. J. Laterveer, geb. du Chattel, D. tweel. \V. C. Oostveen, geb. Dullemond, Z. J. AV. van der Drift, geb. van der Linden D. U. van AVelzen, geb. Heimeer, D. AV. Duivcrman, geb. Bolstier, Z. A. J. Kranc- veld geb. BollandL. Frankengeb. AnibaD. J. Buisgeb van Luyn Z. M. Bewijk, geb. Borst, Z. C. Philippo, D. 11. Doornik geb. van Lcersem, Z. J. Cornelisse, geb. Brillyn, D. G. van Leeuwen, geb van Elk D. S. van Zijpgeb. van Dam D. II. van den HeuvelZ. J. Smit geb. Arkeveld Z. E. Lipsen geb. DeneysD. M. Robbers, geb. van VA'elze, 1). J. C. Blausjaar, geb. Luksenburg, Z. H. de Buystgeb. van den Wijn gaard Z. GEHUWD B. Hou weling, jm. en M. C. Chandron, jd. A. de Kaper, wed', en A. Roomberg, welt. gesel). F. D. Meier, jm. en J. Zwart, jd. A. J. van Leeuwen jm. en C. E. Capteynjd. OVERLEDEN M. J. F. Taverne, D 1 j en 4 m. B. van Leeuwen 65j. N. J. Wyland, Z.ruim 3 m. J. Heimans, Z.3 j. en 2 m. J. van Gulik 52 j. P. P. JansenZ.10 d. J. Warners, Z.7 w. H C. Slok D.1 j. en 3 m. 11. Regeer, D.1 j. C. van der ZwartZ.3 j en bijna 8 m. W 1). Leemans, Z.1 j. en 4 in. M. van Hooyen D.4 j. en 4 m. J. M. S. Schmidt, Z., 1 j. en 3 ut. M. A.Sperna Weiland geb. Winteistyn 55 j. J. Cinjee, D.9 m. M. van Eldijk80 j. J. QaljaardL.bijna Gj.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3