Per Telegraaf. stlic geschriften van het Oude Testament, dal hij een werk van «zeldzame verdienste" noemt. Volgens berigten uit Japan, door de Javasche Cour. medegedeeld, kwamen op 26 Sept. twee gouverneurs van buitenlandsche zaken den consul- generaal der Nederlanden uil naam der Japansche regering mededeelen, dat de hoofdaanvoerder van den trein van den secretaris des vorsten van Salzuma was teruggekomen te Jedo in het paleis van genoemden vorst, bewoond door diens agent of commissaris, en door dezen aan de regering was overgeleverd, zoodat de hoop bestond al de schuldigen aan den moord van den Engelschen koopman Richardson in handen te zullen krijgen en te straffen. Eene over den gepleegden moord gehouden zamenkomst van den consul-generaal der Nederlanden met de Japansche ministers had ten gevolge, dat aan de zijde der Japansche regering besloten werd om, ter voorkoming van zulke onge vallen, op den grooten weg wachthuizen te doen plaatsen met een genoeg zaam aantal manschappen, om bescherming te kunnen verleenen aan vreem delingen, die zich aldaar in den omtrek, bij het tractaat bepaald, moglen bevinden. 'sGRAVENHAGE, 29 Januarij. Z. M. heeft bij besluit van den 27stCD dezer goedgevonden den heer F. C. de Greuve, gewoon hoogleeraar in de letterkundige faculteit aan de hoogeschool Ie Groningen, door het bereiken van den 70-jarigen ouderdom emeritus geworden, op zijn verzoek, te rekenen van den lslcn dezer, eervol uit die betrekking te ontslaan; en ter vervulling der daardoor ontstane va cature tot gewoon hoogleeraar in voorschreven faculteit te benoemen den heer H. van der Wijck, te Leyden. Tot burgemeester zijn benoemd: te 's Hertogenbosch jhr. mr. E. J. C. M. de Kuyper; te Heerde de heer A. F. H. van Trooslenburg de Bruyn; te Bladel de heer J. Snieders; te Escharcn de heer M. Poos; en te Werken en Sleeu- wijk de heer A. Verschoor. Z. M. heeft gisteren morgen in een bijzonder gehoor ontvangen eene commissie uit Amsterdamom Z. M. de hulde en dank over te brengen van de ingezetenen der hoofdstad, voor de behartiging harer belangen, door de welwillende ondersteuning, door Z. M. verleend bij het uit den wegruimen der bezwaren tegen de doorgraving van Holland op zijn smalst en het spoe dig bekrachtigen van het daartoe betrekkelijk wets ontwerp. In de vergadering van de afdceling van den raad van state, voor de geschillen van bestuur, gisteren gehouden, is o. a. voorlezing gedaan van een kon. besluit van 16 Januarij, waarbij beschikt wordt op een adres van W. Bonten, winkelier en slijter in gedistilleerdwonende te Leyden, daarbij 's konings voorziening inroepende tegen de weigering van ged. staten van Zuidholland, om aan hem de verlangde vergunning te verleenen tot het op- rigten van twee distilleerketeltjes in zijn huis op de Haarlemmerstraat te Leyden, en tevens verzoekende dat door den koning een nieuw onderzoek der plaats zal worden bevolen, ter beslissing der vraag of, door het plaatsen der distilleerketeltjes, werkelijk gevaar van brand kan ontstaan. Op grond van het gevaar van branddat door de plaatsing der keteltjes aanwezig wordt geachtis bij dat besluit verklaarddat er geene termen aanwezig zijn om hel verzoek aan den adressant in te willigen. Door de commissie voor de staatsspoorwegen heeft heden de aanbeste ding plaats gehad van den aanleg van stationsgebouwen te Uarlingen en te Leeuwarden. Het bouwen van het station te Harlingen is aangenomen door W. Sonneveld te Schiedam voor 60380, en het bouwen van het sta tion te Leeuwarden, door J. H. Keyzer te Leeuwarden voor 53990. Eergisteren avond is alhier ten tooneele gevoerd de Ellendigendrama in drie afdeelingen, acht lafereelen en een voorspel, bewerkt naar den be roemden roman les Hlisérables van Victor Hugo, door een jeugdigen auteur, den heer F. Kiehl, naar men verneemt, student aan de akademie te Delft. Een talrijk publiek was opgekomen om deze eerste voorstelling bij te wonen. Hel stuk voldeed goed. De vertooners werden bij herhaling toegejuicht en ten slotte viel ook den schrijver, den heer Kiehl, de eer te beurt van per soonlijk de hulde van het publiek te ontvangen. BLITENLANDSCHE BERIGTEN. JENG HJL A.\ LONDEN, 27 Januarij. De Observer berigl dal de kanselier der schatkistwanneer hij de staatsbegrooting in het lagerhuis zal voordragen, eene aangroeijing der staats inkomsten over het afloopende dienstjaar van ruim 3 millioen en eene vermindering van ruim 2 millioen op de uilgaven van hel volgende dienst jaar zal aankondigen. De regering zal, volgens dat blad, eenen aanval van de tory-partij, over den afstand der Ionische eilanden, gemakkelijk kunnen afslaan, want die partij heeft, toen zij aan bel bestuur was, zelve geloond J het gezag over die eilanden voor eenen last te houden. Bij Lloyds is berigt ontvangen dat bij de jongste stormen o. a. drie grootc schepen met bijna al de opvarenden zijn vergaanhet waren de William van Singapore naar Engelandde F. W. Bailey van S'. Francisco naar Liverpool en de Mary Jenkins van Boston naar Cardiff bestemd; van het eerste zijn slechts 2 jongens gered, van hel tweede verloren 15 man het leven en van het derde is niemapd behouden gebleven. Berigten uit New-York van 15 Januarij bevatten het volgende: Vol- j gens geruchten zouden de generaal Banks en de commodore Farragut den Mississippi hebben moeten verlaten. De hondstroepen hebben hel plan van eenen aanval op Vicksbtirg laten varen. De zuidelijken trekken van Spring field terug, liet congres heeft de wet tot uitgifte van honderd millioen in schalkistbons goedgekeurd. De heer Vallandigham heeft in het congres eene rede gehouden tot aanprijzing van eene bemiddeling en van eenen wapen stilstand. Het agio op goud is tot 18 pCt. geklommen, en de wisselkoers op Europa tol 163. Berigten van de Kaap de Goede Hoop van 21 Dec. II. melden, dat het binnenland van de oostelijke provinciën der kolonie alsmede de llollandsche gemeenebesten van Zuid-Afrika bij voortduring door droogte geteisterd wer den. Het vee stierf er dientengevolge bjj duizendlallen, en de levensmidde len waren zoo hoog in prysals in tijden van hongersnood. Hierdoor waren echter de Kaffers van den Zolo-stam genoodzaakt hunne oorlogzuch tige plannen te laten varen. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Januarij. Het ontwerp van antwoord op de troonrede, waarover de senaat zal beraadslagen, is in behoudenden zin vervat; het wil volmaking der bestaande staatsinstellingen niet uilsluitenmaar laat den keizer over daarbij voor te gaan. De Indép. Beige deelt een schrijven uit Uavanah mede, waarin ge zegd wordt, dat de Mormandie, welk vaartuig met eene bemanning van 650 man te Vera-Cruz was aangekomen thans reeds 350 dooden of zieken waaronder 8 officieren, telde, en slechts met hulp van 80 uit Martinique gezonden negers de reede weder had kunnen verlaten. Men wil weten, dat onze regering van den nieuwen onderkoning de officiële verzekering heeft ontvangendat de werkzaamheden aan de land engte van Suez ongestoord kunnen voortgezet worden en dat hij er zelf prijs op stelt dat werk lot een goed einde gebragt te zien. Den 25slcn Jan. heeft in al de kerken van het aartsbisdom van Parjjs, ingevolge het daartoe strekkende amendement der vicarissen, eene collecte voor de werklieden van het dep. der Beneden-Seine plaats gehad, die eene aanzienlijke som heeft ogebragt. Te Marseille zal een nieuw gebouw voor de stadsbibliotheek worden opgerigt. De kosten zijn geraamd op 800,000 fr. Te Passel, depart. Oise, heeft een meisje van 4f jaar eene poging tot moord gepleegd op haar broertje, 2 jaar en 2 maanden oud, dat zij niet mogt lijden. Om het knaapje Ie doen sterven had zij, volgens hare eigene bekentenis, met een bezemslok een doosje met lucifers doen neèrvallen van eene plankdie voor haar te hoog was om er bij te komendaarna h3d zij een lucifer aangestoken en dien onder een handvol stroo vlak bij het hoof deneind der wieg nedergclegd. Gelukkig kwam de moeder nog in tijds, om het reeds bijna gestikte kind te redden. Naar men uit Rome meldt zal de Paus, ten einde zijne beweerde regten op Umbrië en de Marken ongeschonden te bewaren, in verzet komen tegen de toepassing van het Italiaansch-Fransche handelsverdrag op die provincie. rumsiEN. BERLIJN, 27 Januarij. Eij de beraadslagingen over bet ontwerp-adres in de kamer van afge vaardigden heeft de minister-president verklaard, dat het ontwerp-adres de verhouding tusschen de kamer en de regering tot klaarheid brengt. De kroon en het ministerie kunnen niet van elkander gescheiden worden. De ministers handhaven hun standpunt, dat het budget de goedkeuring van de drie factoren der wetgevende magt vereischt. Er is een vergelijk noodig; anders ontslaan er conflicten over de bevoegdheid der regering. De kamer heeftdoor de gelden vo.or de leger-organisalie te weigerenmisbruik ge maakt van haar regt. Het heerenhuis heeft te regt het budget verworpen, zoo als de tweede kamer dit goedgekeurd had. Het ministerie heeft besloten om aan het streven der kamer tot uitbreiding harer bevoegdheid tegenstand te bieden en de regten der Hohenzollern onverkort te bandhaven. Naar men uit Gotha meldt beeft de hertog de candidaluur voor den Griekschen troon definitief van de hand gewezen. Volgens berigten uit Polen is de opstand aldaar genoegzaam onder drukt. Overal worden de opstandelingen door de troepen achtervolgd en uiteengejaagd. De telegrafische gemeenschap, die op vele plaatsen was af gebroken, wordt gaande weg hersteld. Omtrent den loop der gebeurtenissen aldaar wordt gemeld, dat het revolu tionaire comité' al sedert lang de ligtiug van recrulen beschouwd had als eene goede gelegenheid om bel land in opstand te brengen. Die ligting was niet van onbillijkheid vrij te pleiten, daar de regering, zonder loting, de recrulen aanwees en de boeren werden vrijgesteld. Hel comité hatL al de leden der plaatselijke besturen, die lot de ligting zouden medewerken, met den dood bedreigd en aan de recrulen, die zich door de vlugt aan de ligting konden ontrekken, verzamelplaatsen aangewezen, alwaar hun wapenen zou den verstrekt worden. Aan bet laatste werd, bij de aankomst der jonge lieden slechts gebrekkig voldaan, terwijl voor hun onderhoud geen zorg werd gedragen. Eenige keerden dientengevolge terugmaar de meeste gaven aan de opruijingen gehoor en wikkelden zich in gevechten met de troepen, waarvan de uitslag bekend is. Het doel van bet revolutionaire comité is in zoo verre bereikt, dat het den haal legen Rusland weder dieper wortel heeft doen vatten. Het dorp Crodo dat aan den weg over den Simplon (Italië) ligt, is door eene lawine geheel bedolven80 menschen moeteir daarbij omgekomen zijn. De bevolking van het dorp bedraagL ruim 600 zielen. TURYN, 28 Januarij. De zittingen van de kamers zijn heden hervat. De minister van finantiën heeft bij de opening gezegd: de tegenwoordige zit- j ting wordt voortgezet, om geen vertraging te brengen in de stemming over het budget van 1863. Hij verzocht de kamer dadelijk tot die discussie over te gaan en alle politieke interpellatiën te vermijden. De minister zal later een plan overleggen tot regeling der finantiën. Voor het oogenblik zijn nieuwe belastingen onvermijdelijk en zal men de uitgaven moeten verminderen. PETERSBURG, 28 Januarij. In de bosschen zijn nog steeds benden oproerlingen. Op verschillende plaatsen worden zij door de boeren gevat. Te Lublin zijn er 20, waaronder een katholiek priester, aan de overheid overgeleverd en naar den krijgsraad gevonnisd. Te Warschau is het rustig. Het Journal de St. Petersbourg meldt het volgende omtrent den op stand in Polen: De telegrafische gemeenschap met Warschau is hersteld. Er

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2