LKllSCfli: conti.vi\ YRIJDAG 30 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BKHIGTEN. LEYDEN 29 Januarij. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd door den voorzitter medegedeeld, dat de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in de plaats van den heer P. H. baron Taets van Amerongen, die zijn ontslag heeft genomen zal plaats hebben op 3 Maart aanst. Door den raad zijn als leden der gezondheids-commissie herbenoemd de hh. mr. S. Tak, P. L. Tich- ler en dr. E. van der Ven. Tot praelector in de verloskunde werd benoemd prof. A. E. Simon Thomas, terwijl dr. J.Baert als slads-doclor werd gecon tinueerd. Tot stads-omroeper werd benoemd S. Platteel. Bij de behande ling der verder aan de orde gestelde onderwerpen werd omtrent de voor- dragt betreffende den Oegstgeester straatweg, op voorstel van den heer Goud smit, besloten aan concessionarissen te kennen te geven, dat de raad niet gezind is de overeenkomst van 1846 voort te zetten. De behandeling der concept-verordening houdende wijziging in de verordening op het gemaal is, mede op voorstel van den heer Goudsmil, uitgesteld, om Burg. en Wctli. in de gelegenheid te stellen daarbij eene memorie van toelichting te voegen. Door de arrond.-regtbank alhier is voor de openstaande betrekking van regter bij die regtbank de volgende voordragt opgemaakt: mr. J. J. Del Baereadvocaat te Amsterdam; mr. B. II. M. Driessen, advocaat en reglcr- plaatsvervanger te Amsterdam mr. D. J. Mom Vischadvocaat en regler-plaats- vervanger te Haarlem. Naar men verneemt heeft Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden den heer dr. G. I). J. Schotel alhier met eene gouden medaille, met I1D. portret en toepasselijk opschrift, vereerd, voor de opdragl van hel door dien geleerde geschreven werk: Geschiedenis van den ohrsprongde invoering an de lotgevallen van den lleidelbergschen Catechismus. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Bij den Jongslen storm is eene der bomschuiten alhier, met een verlies van ongeveer 300 aan touwwerk, binnengcloopen. De eenige bomschuit, die nog afwezig is, ligt behouden te. Egmond aan zee en maakt zich gereed bij gtinstigen wind weder ter visch- vangst uil Ie gaan. Met hetzelfde doel ligt de gcbeele vloot van Katwijk alhier zeilreê op de kust. liet is opmerkelijk hoe de duinen op sommige plaatsen tijdens den geweldigen storm door den golfslag der zee geleden hebben. De bemanning van de Engclsche brik Jane Clarck, met steen kolen geladen en voor de sluis te Katwijk gezonken, heeft na een dag ver- toevens Katwijk verlaten, zich naar hare woonplaats begevende. Van de brik is niets meer te bespeuren; van hel want en de lading is het meeste gisteren nacht te Noordwijk aangespoeld. De zesde tentoonstelling van de Flora van Noordwijk zal aldaar op 12 Februarij en drie volgende dagen plaats hebben. Het ongewoon zachte winterweder, bevorderlijk voor de ontwikkeling van hyacinthen, tulpen en crocussen, is oorzaak dat deze tentoonstelling, het vorige jaar tegen hel laatst van Februarij gehoudenthans bijzonder vroeg zal geschieden. Men verwacht er daarom dit jaar niet minder uitmuntende exemplaren. Door den gemeenteraad van Benthuizen is aan den heer P. den Bouw meester, gedurende meer dan 50 jaren hoofdonderwijzer aldaar, een eervol ontslag verleend. De minister van hinnenl. zaken heeft bekend gemaakt, datdeexamens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopenile jaar zullen worden gehouden op Woensdag 8 April aanst. en volgende dagendat zij die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 25slen Maart ek. belmoren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van builen 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne gehoorte-aete terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zul len worden hekend gemaakt. Volgens eene opgave in de Staatscourant zijn in het jaar 1862 inge klaard 3474 zeeschepen onder Ned. vlag en 4887 onder andere vlaggen totaal 8361 schepen. Uitgeklaard waren 2425 zeeschepen onder Ned. >lag, en 2447 onder andere vlaggen; totaal 4872 schepen. In het jaar 1831 was hel getal der ingeklaarde schepen 4540 en dal der uitgeklaarde 2860 De Nederl. koopvaardijvloot telde op 31 Dec. 1862 2289 schepen, groot 227,122 lasten. Bij eene aanschrijving van den minister van binnenl. zaken zijn de burgemeesters der gemeenten, waar dienstdoende schutterijen aanwezig zijn, uitgenoodigd om voortaan de exercitiën te doen plaats hebben onder de leiding van officieren en onderofficieren uit liet staande leger, en worden zij tevens uitgenoodigd om bij die exercitiën de goede verstandhouding tus- schen de officieren cn onderofficieren der schutterijen en van het leger te doen bewaren. flbl Zoo als men weel, zullen in dezen zomer geene groote oefeningen in een kamp door de troepen worden gehouden. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, om in alle belangrijke garnizoensplaatsen door de troepen groote oefeningen te doen houden. Door eene geachte hand wordt ons mede gedeeld, dat tnsschen de departementen van binnenl. zaken en oorlog over leg zou plaats vinden, om het personeel der dienstdoende schutterij aan die oefeningen te doen deel nemen. [D. v.'s Gr.) Uit Delft meldt men het volgende: De mr. timmerman J.J., Dingsdag avond van Delfgaauw komende, ontmoette in de nabijheid der stad tweeper sonen, die hemeen goeden avond wcnschende, daarop een slag op het hoofd toebragten, welke hem eenigzins bedwelmde. Zich oogenblikkelijk herstel lende, gelukte het J. J. een der daders in handen te krijgen, dien hij dan ook zoodanig heeft geslagen, dat de booswicht, die zich niet meer kon staande houden, door hem aan den weg is ncdergelegd. Te Delft komende, heeft J. J. hiervan aan de politie kennis gegeven, die evenwel na gedaan onderzoek niets verder van de daders vernomen heeft. Van het Nieuwe Diep meldt men, dat aldaar was aangekomen de Pernisser vischschuit F rouw Neeltje, stuurman P. 't Hart, waarvoor men ernstig beducht was. Bedoeld vaartuig, voor 14 dagen naar zee gegaan, was, na een paar dagen in zee geweest te zijn, door den storm overvallen en benoorden Texel gevlugl. Daar hadden de visschers 9 dagen met zeer hooge zeeën te kampenen ieder oogenblik den dood voor oogen zoodat zij hunne behouden binnenkomst als eene bijna wonderdadige' redding moe ten aanmerken. Ook meldt tnen van daardat voor acht dagen eerie -schuit van Texel is vertrokken naar liarlingen en daar ook aangekomen en weder vertrokken is. Sedert dal laatste vertrek echter had tnen niets Tan het schip verno men, zoodat men niet ten onregte vreest, dal hel eene prooi is geworden der woedende golven. De schuil was bemand met drie personen, van welke er twee, mogt de vrees gegrond zijn, twee onverzorgde weduwen zouden nalaten met elf kinderen, die in de diepste armoede zouden zijn gedompeld. De heer dr. J. J. van Oosterzee, benoemd tot höógleeraar in de god geleerdheid aan de hoogcschoo! te Utrecht, zal morgen aldaar die betrekking met het houden eener redevoering aanvaarden. Uit Doornspijk schrijft men het volgende: Allertreurigi is de toestand dezer gemeente. Nu winden en stroomen eenigzins bedaard zijn cn men in de verschillende lagere buurtschappen de woningen in oogenschouw kan nemen, bloedt het hart bij het aanschouwen der rampen, door de laatste stormen veroorzaakt. In de kerk zijn 115 menschenbeuevens eene groote menigte vee, en in de school een tal van huisgezinnen, welke geene wonin gen meer hebben, opgenomen, terwijl niet minder dan 147 menschen op kosten van het burgerlijk bestuur bij dezen en genen, op eenigzins meer verhevene punten der gemeentezijn besteed. Reeds nu, terwijl hel water nog geheel den polder overdekt, ontwaart men 58 huizen en huisjes, die óf ge heel ingestort, óf waarvan de muren geheel omgeworpen zijn, cn een wan kel dak slechts de plaats aanwijst. Uit Middelburg meldt men omtrent de schade, door den jongsten storm aan den Westkapelschen dijk toegebragt, bet volgende: liet grootste gat is 4000 vierk. ellen groot, en mei; rekent wel op gelijk getal kubieke ellen het grondverlies. Daar de grond, zelfs niet bij het gunstigste weder, door sche pen aangevoerd kan worden, moet dal alles later van achter den dijk uit de landerijen aldaar gehaald worden. Dagelijks werken ruim 500 menschen en 150 den geheelen nacht met flambouwen en pekkransen. Ontelbaar zijn de palen, die met een viertal hei-toestellen reeds in den grond zijn; vele daarvan werden in den stormnacht van Dingsdag geheel losgerukt. Intus- schen is alles hier maar eene geldquaestie, reeds door sommigen op meer dan ƒ200,000 begroot. Gevaar is er niet; wel daar ter plaatse, waar de dijk uitscheidt en de duinen beginnen, over het zoogenaamde hof Babel, alwaar van de duinen bijna niets meer overig is, terwijl hel daarachter lig gende land slechts ééne cl honger is dan het strand. In hel Volksblad van de Kaap de Goede Hoop leest men het volgende: Den grijzen opvoeder der jeugd, dr. A. N. E.Changuion, is op den 4dcn dezer, voor de belangrijke diensten door hem bewezen, door een aantal leerlingen op een zilveren schenkblad eene beurs met 150 onder gene hartroerende toespraak van dr. J. J. Kolzé Pz., aangeboden. Het werk van den Eu- gelschen bisschop van Natal, dr. Colenso, over den Pentateuch, dal in Engeland zulk eene sensatie heeft gemaakt, maakt ook hier grooteu opgang. De Kaap is het middel geworden om de resultaten van godgeleerd onderzoek in Holland Ook aan de Engelsehen, die voor alsnog weinig van de Holland- sclie theologie af wisten mede te deelen. Bisschop Colenso is eerst hier be kend geworden met llollandsche theologische geschriften, en vooral ook met het laatste werk van den Leydschcn hoogleeraar Ktienen over de histoi i-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1