kon. familie benevens bet corps diplomatique, de ministers, de leden van de eerste kamer, vele hoofd- en verdere officieren, den Russischen kolonel Jezerky en vele hooggeplaatste ambtenaren. H. M. de koningin-moeder heeft van Z. M. den keizer aller Russen ten geschenke ontvangen een uitmuntend schoon span zwarte koetspaarden (Russisch ras), met hel daarbij behoorend rijtuig en paardentuig. Dit ge schenk is door den graaf Ehrhardl, opperstalmeester van Z. M. den keizer, en drie bedienden herwaarts overgebragt. De laatste bcrigten ten hove ontvangen, betreffende den toestand van Z. M. den koning van Wurtemberg, zijn van dien aard, dal van eene reis van II. M. naar Nizza nog niets bepaald is, en die reis dan ook, indien er geene ongunstige beriglcn ontvangen worden, vooreerst geen plaats zal hebben. Zondag morgen heeft de hoogleeraar E. J. Diest Lorgionvan Gronin genin de Groote Kerk, zijnen zoon, die als leeraar naar onze W. I. be zittingen zal vertrekken, als zoodanig bevestigd. Hij hield bij die gelegen heid eene rede over Joh. XIII: 34, 35. Heden beeft het prov. geregtshof uitspraak gedaan in de zaak van C. M., slijter te Oudshoorn, door de arrond.-reglbank te Leyden veroor deeld lot ƒ50 boete, wegens ontduiking van plaatselijke belasting. Het bof heeft den beklaagden appellant veroordeeld tot eene geldboete van ƒ50 ten voordeele var, de gemeente Oudshoorn en in de kosten der beide inslan- tien of, bij liet niet voldoen dézer boete, lot eene gevangenisstraf van 7 d.igen. Van Scheveningen meldt men dat eene der schuilen, welke aldaar nog verwacht werden, naar men stellig verzekert, met de bemanning, zes per sonen, waarvan vier gehuwd hebbende 13 kinderen, gedurende den laatsten storm is vergaan. Eenige voorwerpen uit de pink zijn bij Egmond gevonden. De naam van de pink is de IF Gezusters, stuurman L. Grootveldt, reeder C. Dijkhuizen. De tweede pink, waarvoor men vrees koesterde, is met ge broken mast aangezet. De eerste kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot voorloopige vast stelling van hoofdst. IX [dep. van koloniën) der slaalsbegrooling voor 1863 met algemeeue stemmen aangenomen. Slechts enkele sprekers voerden hel woord. Zij refereerden zich aan bet verslag over bet wets-ontwerp uitge- gebragt, waarin door de meerderheid was opgekomen legen het beweren van den minister van lihantiën in de tweede kamer, als of de koloniale politiek der regering niet zou zijn afgekeurden verklaarden dat de strekking van het votum geen ander dan eene dergelijke afkeuring is ge weest. Zij meenden dat bel oogenblik thans niet geschikt was om over koloniale beginselen te beraadslagen, maar stelden er prijs op dat het vroe ger door de kamer uitgebragt votum niet wierd miskend. De minister van finantiën gaf van zijne zijde te kennen, dat ten opzigte van de strekking van het verslag der kamer, hij van zijnen kant herinneren moest aan den inhoud van bet door hem daarop gegeven antwoord waarbij hij van rege ringswege niets te voegen had. In dat antwoord was door de regering gezegd dat hel niet te ontkennen was dat het votum der kamer van 29 December tegen een koloniaal regeringsbeleid was gerigt, maar tegen een regeringsbeleid dat men bij de regering veronderstelde of uil sommige woor den van den afgetreden minister van koloniën meende te kunnen afleiden, niet echter tegen hel regeringsbeleid zoo als de regering bewust was te zijn toegedaan. Zij mogt zich geene regeriugs-beginselen laten toekennen die de bare niet waren en haar algemeen regeringsbeleid op koloniaal gebied was dat, hetwelk de kamer door haar votum op 4 January 1862 had bekrachtigd. BllTKNLAXDSCHK BEItiGTKX. JE1V« KLA SSs. LONDEN 25 Januarij. Door hel gansche land worden reeds toebereidselen gemaakt voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van den-prins van Wallis. De Mom Post zegt, dal de hertog van Saksen-Coburg thans geen carididaat meer is voor den Grieksehen troon, en dat binnen weinige dagen een Proleslantsch prins, die gunstig bekend is, als caudidaat zal worden aanbevolen. Bij den lord-mayor is lot r,u toe voor de noodlijdende arbeiders in de katoendistricten ontvangen de som van 411,900 Te Liverpool is een schip uit New-York aangekomen, aan boord hebbende 1010 vaten meel en 987 ton guano, welke lading door liefdadige ingezetenen dier stad aan de nood lijdende wevers in Lancashire is geschonken en ten hunnen behoeve zal worden verkocht. Maandag 11. hield het centrale comité tot ondersteuning der noodlijden den in de katoendistricten te Manchester zijne gewone maandelijksche ver gadering. Uit het bij deze gelegenheid door den lieer Farnall uitgebragle verslag Ideekdat den 10(len dezer nog 244,367 personen onderstand geno ten zijnde 27,676 minder dan in de eerste week der vorige maand. Ten aanzien van den typhus, die in sommige districten heerschl, deelde hij mede, dat blijkens het verslag van de geneeshcereu, 111 districten geheel vrij zijn van typheuse koortsen, dat die ziekte, doch in een zachten vorm, in 17 districten heerschl, terwijl zij in 13 districten een kwaadaardig karakter heeft. Volgens de verklaring van den geneesheer van het hospitaal voor koortslijders te Preston heeft die epidemie waarschijnlijk haren oorsprong in gebrek aan behoorlijke voeding en kleeding bij de lijders. FUANKliI.9 Si. PAR IJS 25 January. De keizer heeft op eene plegtige wijze de eereblijken uitgereikt, dooi de Fransche industriëlen op de tentoonstelling te Londen behaald. Z. M. heeft bij die gelegenheid eene toespraak gehouden, waarbij hij zich o. a. aldus uitdrukte: Ziedaar dan de veel besproken en lang gevreesde inval op Brilsch grondgebied volbragtIk acht mij gelukkig aan hen eene belooning uit te reikendie zich bij dezen inval der Franschen in Engeland het dap perst hebben gekweten! En in waarheid, wij zijn het kanaal overgestoken en hebben eene landing bewerkstelligd niet echter met de wapens die dood en verderf aanbrengen, maar met de wapens waarmede men voorspoed en welvaart bevecht! Van de bekroonden zijn er 135 tot ridders van het Legioen van Eer be noemd en 14 tol hoogere graden van die orde. Onze marine heeft een zwaar verlies geleden door den dood van kapi tein Russell, chef van den staf van den admiraal Jurien de la Gravière. De gele koorts beeft dien officier in drie dagen ten grave gesleept. Hij was een man van zeldzame bekwaamheid en zou binnen eenige dagen tot schout- i bij-nacht benoemd zijn geworden. De keizer heeft thans het kruis van het Legioen van Eer aan den zoon des overledene toegezondi n. Volgens de Smyrna Mail neemt de katoen-cultuur in Aziatisch Turkye zoo zeer toe, dat de opbrengst van 12000 balen ten vorigen jare tot 60000 balen in dit saizoen is geklommen, terwijl men in het volgende 100,000 balen van daar kan te gemoet zien. ITALIË. Er worden aanzienlijke sommen bijeengebragt voor de slagtoffere van de rooverijen in hel Napelsche. Te Chieli is in eene gevangenis, waar zich een groot aantal veroordeelde roovers bevinden, mede met goed gevolg eene inzameling gedaan, waaraan zelfs de beruch.te bandiet Colafella, die eerst daags ter dood gebragt zal worden, heeft deelgenomen. Volgens de Gaz. di Fenezia hebben gedurende 1859 en 1860 niet meer dan 4223 personen het Lombardisch-Veneliaansche koningrijk om staalkun dige redenen verlaten en de wijk genomen naar Italië; dit aantal is in 1861 verminderd tol op 878 en in 1862 geklommen tot 1579 personen. Van dit aantal uitgewekenen zijn in 1859 en 1860 teruggekeerd 180 personen; in 1861 757 en in 1862 1229 personen, zoodat het totaal der geëmigreerden bedraagt in vier jaren tijds 4523 personen. Daarentegen hebben zich gedu rende 1861 en 1862 uil de Italiaansehe staten in het Venetiaansche gebied nedergezet 2544 personen. PKÜISSEW. BERLIJN, 25 Januarij. Bij de kamer van afgevaardigden is, behalve het vroeger medegedeelde ontvverp-adres in antwoord op de troonrede, dat door den heer Virchow en 193 afgevaardigden is ingediend, nog een ander ontwerp ingekomen van den heer von Vincke en 18 andere ledenhetwelk in veel gematigder loon gesteld is, en waarin op de stipte naleving van art. 99 der constitutie (be palende dat de staatsuitgaven alleen op grond van eene door de vertegen woordiging goedgekeurde begrooting mogen geschieden) gewezen wordt als het eenige middel om tot de zoo gewenschle oplossing der in het vorige jaar onbeslist gebleven vraagstukken te geraken. Door de commissie voor het adres is echter het ontwerp van den heer Virchow met 19 tegen 2 stemmen onveranderd aangenomen. Aanstaanden Dingsdag zal de kamer over het adres beraadslagen. Bij besluit des konings is bepaald: 1°. Dat op 15 Febr. e. k. de 100ste verjaardag van den vrede van Hubertsburg in den ganschen staal kerkelijk zal worden gevierd, welke plegtigheid tevens betrekking zal hebben op hel glorie rijke feil, toen bet volk in 1813 manmoedig het hoofd uil de verdrukking ophief en zich met de wapenen vrij vocht; 2". dat J7 Maart zal worden ge vierd als de dag, waarop de proclamatie »aan mijn volk!" werd uitgevaar digd, levens ter herinnering aan de stichting van het IJzeren Kruis (10 Maart) en aan de organisatie van de landweer; 3°. dat ter eeuwige gedachtenis aan 's konings onvergetelijken vader op dienzelfden dag de grondsteen zal worden gelegd van een gedenkteeken binnen de hoofdstad, op welken dag al de ridders van de orde van het IJzeren Kruis, die zich in de monarchie bevinden, aan 's konings tafel worden genoodigd; 4'. dit niet slechts in de hoofdstad, maar ook te Potsdam en Charlottenburg en in al de provinciale hoofdsteden de personen, aan wie in der tijd is uitgereikt de medaille voor de jaren 1813 en 1815, aan een herinneringstnaallijd zullen vereenigd wor den, waaraan insgelijk deputatiën van het leger zullen deelnemen. De gezondheidstoestand der hoofdstad laat thans veel te wenschen over. Het groote Charité-hospitaal, waar plaats is voor 1300 kranken, is meer dan gevuld, en nog heeft men, voor lijders aan de kinderziekte, een afzonderlijk locaal moeten inrigten. De bcrigten uit Polen zijn van hoogst verontrustenden aard. Door de ligting der recruten heeft daar te lande de gisting den hoogsten graad be reikt en is men in de hoofdstad en elders in opstand gekomen. Te War schau had de revolutionaire partij alle maatregelen genomen om in den 'j nacht van 22 op 23 Jan. eenen aanslag te wagen. Ten gevolge daarvan werden dan ook in de provincie, op alle plaatsen Je gelijk, des nachts ten 12 ure de militairen aangevallen, met het gevolg dat een aantal hunner, waaronder een generaalin hunne bedden verworgd of versmoord zijn. Verschillende dorpen, alwaar de soldalen een krachligen tegenstand boden, zijn door de opstandelingen in brand gesloken. Deze konden zich evenwel niet staande houdenmaar werden op alle punten niet groot verlies terug geslagen. Op verschillende plaatsen zijn zamenscholingen van ontvlugte recruten door de militaire magl uiteengejaagd. Nabij Serosk is eene derge lijke zamenscholing door de militairen omsingeld, terwijl haar alle toevoer is afgesneden. Er werd daarbij woedend gevochten. Te Suracz hebben talrijke Poolsche henden een aanval gewaagd op de aldaar gecantonncerde militairen. Daar de kommandant dezer troepen reden had om te vreezen dat zij zouden worden ingesloten, trok hij terug naar Zobloudow. De rails van de spoorwegen en de telegraafverbinding tusschen Warschau en Krakau zijn opgebroken en vernield. Door de regering worden de strengste maatregelen genomen. Het geheele rijk is in staat van beleg gesteld. Het garnizoen van Warschau is op

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2