LEYDSUHE A - na COURANT. 18G3. WOENSDAG 28 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. N°. 12 £;>a He jort/s der Courant is f 3./>er vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 8INNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 Januarij. De Leydsche afdeeling der Iloll. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal Vrijdag aanst. eene openbare vergadering met dames houden, waarin als sprekers zullen optreden de hh. d'. VV. T. van Griet- hnysen, van Rotterdam, en J. D. Blanken, alhier. Heden morgen werd de typographische vereeniging alhier weder ge roepen om eenen treurigen pligt te vervullen, namelijk om het stofTelijk overschot van een der leden, J. van Gulik, grafwaarts te brengen. Hij, als echtgenoot en vader achtenswaardig en die zich, gedurende 17 jaren dat lijj ter boekbinderij van den heer P. Engels alhier werkzaam was, als een ijverig en kundig werkman had doen kennenbezweek voor de kracht eener hevige ziekte en werd op middelbaren leeftijd aan vrouw en kinderen ont rukt. De president der vereeniging schetste bij de geopende groeve in en kele trekken wat de overledene voor de zijnen geweest was en voegde daarbij een woord -van troost en bemoediging tot de treurende bloedverwanten. Voor deze blijken van hartelijke deelneming van wege de vereeniging werd door den zoon van den overledene op gevoelvolle wijze dank betuigd. De minister van marine zal op 5 Febrttarij aanst. o. a. doen aanbeste den de levering van 11000 kan jenever met accijns doch zonder het vaat werk, en 2300 kan zonder accijns doch met het vaatwerk. Uil Delft meldt men, dat Donderdag II., des avonds ten 6 ure, een arbeider van Delflands strandtoen hij op weg was met een rapport van den opzigter te 's Gravesande, aan den heer dijkgraaf van Delfland, op de lange klei, niet verre van den tol, door twee manspersonen werd aan gerand, die plotseling uil het kreupelhout te voorschijn traden en hem tabak of geld afvorderden. De aangevallene nam de vlugt en werd een heel eind weegs door zijne aanranders vervolgd, die hem met een mes trachtten te- verwonden, hetgeen hun echter mislukte, ofschoon zjj den man eetiige sne den in zijne kleederen toebragten. De aanneming van hel wets ontwerp betreffende de waterwegen en de daarop gevolgde kon. bekrachtiging, heeft, zoowel te Amsterdam als te Rotterdam aanleiding gegeven lot vreugdebetoon. In beide plaatsen wer den van de meeste woningen vlaggen uitgestoken. Te Amsterdam is een dank-adres aan den koning ontworpen en ter tcekening gelegd; ook zal eene commissie uit den gemeenteraad Z. M. dank en hulde gaan brengen. Gisteren avond is door Amstels mannenkoor en Amstels harmonie-kapel eene serenade gebragt aan den burgemeester, aan den heer F. van lletike- lom en aan den heer Jager. Op 's koniugs verjaardag zal er eene alge- meene illuminatie plaats hebben. Door den heer de Vries aldaar is op die gebeurtenis een gedenkpenning vervaardigd. Naar men van Texel meldt moetendoor de hevige stormen der laat ste dagen, de duinen op het eiland Vlieland zoo sterk zijn afgenomen, dat men voor eene doorbraak der duinkeien is bezorgd geweest, terwijl ook de dijk voor het dorp aldaar, die het water aan de oostzijde moet keeren, veel moet geleden hebben en alleen door het bezigen van zeilen is behouden ge bleven. Uit Harlingen meldt men het volgende: Zeer opmerkelijk zijn som tijds de verschijnselen in de natnur. Dingsdag en Woensdag, 20 en 21 de zer, hadden wij hier, zoo als reeds gemeld is, een hevigen storm. Te Londen insgelijks; daar veranderde de storm bijna in een orkaan, die vele daken deed schudden en grootendeels van plaats veranderen. En toch had de Engelsche stoomboot Lion, welke toen van daar naar Harlingen vertrok, het zachtste winterweder op zee, zelfs zoo, dat de passagiers op het dek logeerden en van wind noch koude hinder gevoelden. Te 's Ilertogenbosch hebben Vrijdag 11. V. liurg, geboren op hel eiland Malta 10 Nov. 1786 en H. L. Bosch, geboren te 's Hertogenbosch 16 Mei 1783, hun 50-jarig huwelijksfeest gevierd. Beide echtelieden zijn versierd met de S'. Helena-medaille. Zij maakten de meeste veldtoglen onder Frankrijks eersten keizer mede, en winnen thans hun karig brood met hel biceken van waschgoed. Uit üosterhont meldt men van den 21s,e" het volgende: Aanst. Zondag zal een der ingezeten, de wed. Joannes Oomenhaar 100sten verjaardag vieren. Bij die gelegenheid zal haar zoon het H. misoffer opdragen, gead- sisteerd door drie harer kleinzonen, terwijl een der laatsien, de pater Oomen bjj die gelegenheid het woord zal voeren. Uil Luik meldt men, dat door den aldaar gevestigden wapen-fabrie- kant August Francolte, ten behoeve van de Nederlandsch regering, is aan genomen de levering eener hoeveelheid revolvers tot een geldelijk bedrag van ruim ƒ16000. Omtrent den jongslen storm wordt aan hel U. D. o. a. hel volgende medegedeeld: De stormen, die in de laatste dagen gewoed en ons land zoozeer geteisterd hebben, waren niet alleen om de hevigheid en den duur, maar ook om de uitgebreidheidwaarover zij heerschenmerkwaardig. Voor zoover uit de tot heden ingekomen berigten is op te maken, bepaal den zjj zich niet alleen tot ons land, maar strekten zich ook over een groot gedeelte van Engeland en over geheel Frankrijk tot aan de Middellandschc zee uil. Spanje en Portugal bleven echter daarvan verschoond. In hoever deze storm volgens de telegrafische berigten te voorzièn ware, kan uit het volgende blijken. Indien de luchtdrukking in het noorden van ons land grooter is dan in het zuiden, dan kan men oostelijke winden ver wachten, en in het tegenovergestelde geval westelijke. In het algemeen wordt de windkracht des te sterker, naarmate het verschil in de lucht drukking grooter is, doch de oostewinden verkrijgen, bij een gelijk ver schil in barometerstand, zelden of nooit de kracht van de westelijke. In dien het verschil in barometerstand grooter is dan 4 millimetersdan kan men sterkeren wind verwachten, en wel des le sterker naarmate dit grooter is. Bij het overgaan van de eene rigting in de andere, en meer bepaald, indien eerst de noordelijke plaatsen (Helder en Groningen) een' hoogeren baromer- stand hadden dan de zuidelijke (Vlissingen en Maastricht) en daarop de zui delijke een' hoogeren dan de noordelijke, is er dubbele reden om storm le verwachten. In den morgen van den 17dcn was de luchtdrukking te Gro ningen 3,4 millimeters meer dan le Maastricht. Dit duidde op oostelijken wind en dien morgen was de windrigting alhier O. N.-O., doch de kracht gering. In den loop van dien dag veranderde dit echter, en indien men des namiddags of des avonds nog telegrafische seinen gewisseld had, zou dit terstond gebleken zijn. Den volgenden morgen was de barometerstand te Maastricht reeds 5,5 millimeter boven dien aan den Helder; dit duidde op sterken wind ongeveer uit het Z. VV. De sterkste windstoot bedroeg alhier op dien dag 33 kilogrammen op den vierkanten meter. In den morgen van den 19den was hel verschil in barometerstand tusschen Vlissingen en Gro ningen tot 5,7 millimeter geklommen, waaruit nu nog sterker wind te ver wachten was en wel uit ongeveer N.-Westelijke rigting. Dien dag hadden er meerdere windstooten van 50 kilogrammen plaats. Den 20s,°" bedroeg, des morgens ten 8 ure, het verschil in de luchtdrukking, van Maastricht naar Groningen, afnemend 10 millimeters en de sterkste windstoot oefende eene drukking van 95 kilogrammen op den vierkanten meter uit. Den 21slen was het verval tusschen Vlissingen en Groningen tot 6,5 milimeters afgenomen, doch het was zeker in den loop van den 20s,e[l nog grooter dan 10 millimeters geweest. De grootste gemiddelde windkracht had plaats den 20sleD des morgens van 9 tot 10 uur en bedroeg 63 kilogrammen. Onder de sterkste rukwinden was die van laatstgemeld uur 96 Ned. ponden, vergezeld van hagel en onweder, en waarbij de barometer plotseling omstreeks een millimeter steeg; vervolgens des avonds tusschen 8 en 9 uur van 90 kilogr. des nachts van den 21ste» op den 22,lc" tusschen 12 en 1 uur wederom van 96 Ned. ponden op den vierkanten meter. 's GRAVEN HAGE, 27 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd lot ridders der orde van den Ncdcrl. Leeuw de hh.Vidal, luitenant ter zee l5te kl. cu graaf L. M. F. Tardy de Montra- velbeiden in Fransche dienst en leden der gemengde Nederlandsche en Frausche commissie lot het instellen van een onderzoek naar den loop der rivier de Marovvyne, als grensscheiding tusschen Nederlandsch en Franscli Guyana; en vergunning verleend aan den kapitein L. A. J. A. Boosmale Nepvcu, van den grooten staf, tot het dragen van de versierselen van rid der der orde van S'. Olof, hem door den koning van Zweden en Noorwe gen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Oeffeit is benoemd de heer II. Geurls. Tot notaris zijn benoemd: te Gulpen de heer F. F. Coenders, cand.- notaris le Maastricht, en te Heenvliet de heer L. Ilogersdijk jr.cand.-nota ris te Rotterdam, terwijl aan den heer S. A. de Smidt, notaris te Sas van Gent, vergund is zijne standplaats over te brengen naar Axel. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd te Zaandam de heer C. van Berkel, thans te Oosterhoutte Zevenbergen de heer J. J. Heerma van Voss, thans te Druten. Ook zijn benoemd: tot controleur der directe be lastingen in Overpssel de heer VV. van Konijnenburg, thans adjunct-con troleur te Maastricht; en tot adjunct-controleur aldaar de heer F. 11. de Gelder, thans surnumerair te Middelburg. Z. M. heeft benoemd lot militie-commissaris in het 3de militie-district van Zuidholland den gepens. majoor der artillerie J. G. Usener; in Drenthe den gepens. majoor der artillerie A. P. Carré; in het 2de militie-district van Limburg den gepens. majoor der infanterie J. E. Roclar.ts. De soiree dansante met souper, die gisteren avond ten hove heeft plaats gehad was buitengewoon prachtig. Zij werd bijgewoond door dc leden der

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1