LEYDSCDE COURANT. V. it 1865» MAANDAG 26 JANUARIJ. binnenlandsche behuwen. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Ilij deze Courant behoort een BfJRLAD, inhoudende: Raadsbesluit regelende de heffing van schoolgelden op de openbare lagere scholen te Leydenj Drie Raadsbesluiten houdende afschaffingmet 1 Mei 1863, der plaatselijke belasting op den turfde steenkolen en cokesen het brandhoutte LeydenDrie Verordeningen regelende de teruggave der belasting op den turf, de steenkolen en cokes, en het brandhoutopge slagen te Leyden op den dag, waarop de plaatselijke belasting is afgeschaft. LEYDEN, 24 Januarij. Dij kon. besluit van den 22stcn dezer is de hoogleeraar C. G. Cobet be noemd lot rector magniiicus aan de hoogescliool alhier voor hel akademie- jaar 1863/64. De Staatscourant van gisteren bevat het verslag over den staat van 's rijks herbarium en de aldaar verrigle werkzaamheden gedurende het jaar 1862, ingevolge zijne instructie door den directeur, prof. F. A. W.Miquel, bij den minister van binnenl. zaken ingediend. Wij vernemen, dat de heer J. J. Cretner Maandag 2 Febr. hier we der zal optreden om eene zijner novellen voor te dragen, en ook ditmaal weder ten voordeele van eene der liefdadige inrigtingen in onze stad. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 483 tot 539 personen. Van Katwijk meldt men ons, dal de pinken, die van daar in zee wa ren, gedeeltelijk voor den geduchten storm waren teruggekeerd. Twee zijn er lieden morgen met eene kleine vangst aangekomen. Een is nog afwezig, maar van deze heeft men goede tijding. De duinen hebben allerwege mer kelijk geleden. Men meldt ons uit Soetgrmeer, 21 Januarij: Door den gemeenteraad van Zegwaard is, in zijne vergadering van lieden, met algemeene stemmen tol secretaris dier gemeente benoemd de beer C. L. J. Hos te Soelermcer, en zulks in de plaats van den heer J. van Beek, die op zijn verzoek eervol uit die betrekking is ontslagen. Men meldt ons uil Boskoop dal len gevolge van het. zachte winterwe der dc Cydonia (Pyrus) Japonicaalsmede do Magnoliareedo iccUencb van bloei beginnen te verloonen. Beide heesters bloeijen gewoonlijk in April. Men verneemt, dat eerlang bij - Michel Levy te Darijs het licht zal zien eene door dr. A. Pierson bewerkte en met eene voorrede van den heer K. Renan voorziene Fransche vertaling van liet bij den boekhandelaar P. Engels alhier verschenen werk van den hoogleeraar KoenenHistorisch- kritisch onderzoek naar het ontstaan en de verzameling van de boeken des O. Vlsle deel. Dingsdag morgen is de bliksem geslagen in den kerktoren te Sassen- lieirn, ten gevolge waarvan er aan eene der galmgaten brand was ontstaan. De brand werd door een jongen ontdekt, waarop men zich haastte liet galmgat uit te breken, en verder onheil voorkomen werd. De D. C. meldt dat J. v. d D.te Naaldwijk woonachiig, die in den loop van het vorige jaar voor de derde maal met eene weduwe, oud 33 ja ren gehuwd is, II. Maandag zich, op 83-jarigen leeftijd, naar den ambte naar van den burgerlijken stand begaf om aangifte te doen van de geboorte eener dochter. Zijn oudste zoon is reeds 52 jaar oud. Onder de bijzonderhedendie van verschillende kanten nog gemeld wor den omtrent de uitwerkselen van den jongsten storm komt o. a. voor, dat een gedeelte *an den Diezerdijk, iu dc nabijheid van Zwolle, voor de ont zettende watermassa, die daartegen stond, is bezweken. Daardoor zijn de buurtschappen Dieze, Lapgenholte enz. geheel onder water gezet. De gemeenschap tusschen Zwolle en Kampen is mede gestremd geweest. De omstreken van Eibnrg staan uren ver onder water, op sommige plaatsen ter hoogte van 3 k 4 voet. De bekende zeedijk van Westkapelle. die in de vorige maand zoo zwaar is beschadigd, en lot wiens herstel nog dage lijks groote sommen werden besleed, is op verschillende plaatsen zoodanig stuk geslagen, dat de toestand zeer ernstig is geworden. De leden van de centrale directie van Walcheren hebben onmiddellijk krachtige maatregelen genomen om eene doorbraak te voorkomen. De zeetijdingen maken mede gewag van verschillende rampen op onze kusten. Nabij Katwijk is de Engelsche brik Jane Clarck, met steenkolen geladen, gestrand. De bemanning heeft zich met de boot kunnen redden. De masielooze romp van liet schip ligt niet ver van de kust gezonken. Onder 'sGravezande is mede een Engelsch brikschip, met steenkolen gela den, gestrand; na vele vruchielooze pogingen is het aan de reddingboot van Ter lleyde gelukt de bemanning, 7 personen, te redden. Onder Velzen is een Noordsch barkschip gestrand, waarvan de bemanning, 10 personen, door de reddingboot van Wijk aan Zee werd gered Te Pellen strandde eene Engelsche schooner; van de 5 personen die aan boord waren werden er 4 gered, terwijl er een door hel breken eener lijn omkwam. Nabij Calantsoog is hel Russische schip Nicolaï verongelukt, waarvan dc beman ning werd gered. Te Nieuwe Diep is tijdens het woeden van den storm een vlet, waarop 6 personen waren, waarmede men naar een iu de haven liggend vaartuig wilde roeijennaar zee gedreven. Men verkeerde dientengevolge daar in groote ongerustheid, lot dat men vernam dat de vlet behouden te Weerin gen was aangenomen. Naar men van Zandvoort meldt is Zondag II. van daar een pink, met 3 koppen bemand, naar zee gesloken en heeft men lot nu toe niets van dat vaartuig vernomen. Te Arnhem is eergisteren de vrouw van den smidsknecht Uerkendaal voorspoedig bevallen van drie dochters. In den nacht van Dingsdag op Woensdag is aan de Dedemsvaart eene aanzienlijke partij turf eene prooi der vlammen geworden; men begroot haar op circa 600,000 stuks. Den 21slcn dezer is te Nieuwe Tonge overleden mr. S. II. Anemaet, lid van de tweede kamer, in den ouderdom van bijna 77 jaren. Hij had voor het kiesdistrict Zierikzee zitting en moest in 1866 aftreden. Te Leeuwarden stortte Dingsdag het bovengedeelte van den voorgevel van een huis in, met het ongelukkige gevolg, dat eene daar voorbijgaande vrouw er onder geraakte en op de plaats dood bleef, Nabij Oosterwolde (Friesland) had Dingsdag avond II. een treurig voorval plaats. Zekere Hinke Klooster kwam met een wagen van Appelscha rijdenwelk voertuig nabij eerstgenoemd dorp door den wind werd omge worpen en in de hoofdvaart stortte; de man heeft zich kunnen redden, doch zijne vrouw en hare nicht, die ook in den wagen waren, hebben in het water hun dood gevonden. De ofïicier van gezondheid lste kl. van der Grijp, behoorende tot het garnizoen te Breda, heeft voor e'e'n jaar verlof met behoud van tractement gekregen, om te Parijs zich bekend te maken met de genezing van som mige ziekten en kwalen, in het bijzonder van de huidziekleu. '8 GRAVENHAGE, 24 January. Tot burgemeester zijn benoemd: te Buiksloot de heer W. Uartwijk, en te Landsmeer de heer D. Vetman. Bij kon. besluit van 23 Jan. is, uithoofde de aanstelling van eenige commiesen van staat bij den raad van state door het belang der dienst wordt gevorderd, eene commissie benoemd tot het afnemen van hel examen van lien, die daartoe in aanmerking wenschen te komen. Die commissie beslaat uit de bh. mr. K. A. Meelissen, lid van den raad van state (voorzitter); jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, raadsheer in het prov. gereglshof van Zuidholland; mr. W. C. Mees, secretaris van de Nedcrl. bank; mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leyden, en mr. G. de Vries, lid van den raad van state. Bij kon. besluit van 21 dezer zijn tot leden der commissie, lot het oi. j,.,..UjKsche algemeene rekening, aantoonende de hoegrootheid der koloniale remises en bet geuiina naai van gemaaiw, ucnwiuu i,„. dr. II. van Beeck Vollenhoven en mr. VV. H. Cosl Jordens. leden van de eerste kamer; jlir. C. M. Storm van 's Gravesande en mr. J. Heemskerk Bz., leden van de tweede kamer; mr. E. J. 11. Borrel en nir. E. J. A. graaf van Bylandlleden van den raad van state; C. 11. T. baron Nahtiys en mr. T. W. baron van Zuylen van Nyevelt, leden van de algemeene rekenkamer; aan welke commissie als secretaris is toegevoegd de heer J. P. Feith, se cretaris-generaal bij het dep. van koloniën. Aan den heer 11 W. J. C. Swaan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij het dep. van finantiën. Door den minister van finantiën is ontvangen, namens een onbekende uit 's Uertogenboschlot voldoening van welligl verschuldigd successieregt, 225, welke de inzender, mogt dat regt niet verschuldigd zijn, als een geschenk aan hel rijk wil hebben aangemerkt. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé nog ontvangen 127.41 j-, de opbrengst eener verloting van handwerken aan het joiigc-jufvronwen-inslituut te Geertruiden- berg gehouden. Ouder Rijswijk had eergisteren avond eene stoute aanranding op den openbaren weg plaats gehad. Zeker arbeider, van Delft komende, werd op den langen grindweg, alleronverwachtst aangevallen door tweepersonen, die tabak en geld verlangden. Dit niet willende afgeven, ontving hij een mes steek in den buik en twee sneden over den rug, die evenwel niet zijn door gedrongen. Zijne aanvallers ontving! zijnde, heeft gezegde arbeider zich weder naar Delft begeven en de hulp der rijksveldwacht ingeroepen, aan welke laatste het niet is mogen gelukken de daders op te sporen. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren de behandeling van bet wels-ontwerp lol verbetering der waterwegen van Amsterdam en Rot terdam naar zee voortgezet en ten einde sebragt. Nadat nog onderscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, werden de gemaakte bedenkingen, tegen Iret out werp in liet algemeen ingebragt, door den minister van binnenl. zaken beantwoord. Het werk, zeide hij, was gewaagd, maar de onderneming moest gewaagd worden, daar dc omstandigheden het gebiedend vorderden. De minister van finantiën stelde zich tot taak de bedenkingen van finantië- len aard te wederleggen en bevestigde zijne verklaring dat voor de doorgraving de kapitalen voorhanden zijn, terwijl de minister van oorlog die betreflénde de kosten der verdedigingswerken, door de verbetering der waterwegen nood zakelijk geworden, beantwoordde. Daarna werd het wels-ontwerp met 24 tegen" 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de bh. van Sasse van Ysscll, Cremers, van Swinderenvan Nispen van Pannerden, Michiels van Kessenich, Quintus, de Villers de Pilé. Scbimmelpenuinck van der Oye, Taeis van Amerongen, van Rhemen van RhemenshuizenBeerenbroek en van Eysinga. Bij deze stemming was de lieer Borcel van Hogelanden was afwezig KlTI'ï-'NLANlfSGilirDEKiGIEA. BELBIÜ BRUSSEL, 23 Januarij. Dingsdag morgeir is door den hevige» stormwelke gedurende een paar dagen heerschteeene vrccselijke ramp tc weeg gcbragl. Van de oude

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1