deelte van gesmeed jjzer, 0Ter 'ict Sro°l Noordhollandsch kanaal, in den spoorweg van Nieuwe Diep naar Alkmaar. Daarvoor waren elf inschrrjvings- billelten ingekomen. Deze besteding is niet gegund kunnen worden, daardoor belanghebbenden bezwaren zijn ingebragt tegen de inschrijving, namelijk dat het billet van den heer Cocqueril te Seraing in de Fransche taal was geschre venals ook op dat van de firma E. 11. Bletterman, te Arnhem die in het hoofd van het inschrijvings-billet voorkomt als inschrijver, terwjjl het on derteekend is door het lid der firma, den heer Nice. Daarop volgde als minste inschrijver de firma de wed. A. Sterkman en Comp. alhier, voor de som van ƒ107,994. (De heer Cocqueril had voor 103,961.44 en de heer j Bletterman voor 107,500 ingeschreven.) De commissie zal een en ander aan de beslissing van den minister van binnen!, zaken onderwerpen. Van Scheveningen meldt mendat men aldaar zelden een aanhoudenden storm beeft bijgewoond als dien welke dezer dagen plaats had. De vis- schers verlieten liet strand en hunne pinken nietdie door den hoogen vloed 1 tot tegen de duinen waren geworpen. Zes pinken van de gansche vloot waren nog in zee. Dat men over hun lot bekommerd is, behoeft niet te worden gezegd. De zandstuivingen aan het strand waren zoo hevig, dat men zich niet dan met veel moeite derwaarts kon begeven. De gansche houten veranda aan de noordzijde van den koepel van Belletue is over het dak van het beneden-gebouw op de Wassenaarsche straat gewaaid. Giste ren middag stond de zee nog tot aan de duinen en leverde een indrukwek kend schouwelspel op. 11. M. de koningin en verschillende andere leden van de koninklijke familie hebben Scheveningen bij herhaling bezocht. Dui- zenden personen te voel en in rijtuig, waaronder ook van andere plaatsen, waren gedurende den geheelen dag in het zeedorp, om het natuurverschijnsel te bewonderen. In de zitting van de eerste kamer van heden is medegedeeld, dat tot j voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de hh.: EysingaCost Jordens, Boreel van Hogelanden en van der fleim van Duivendijke; en tot onder voorzitters de hh.: van Nispen tot Panuerden, Scbimmelpenninck van der Oye, van Aylva van Pallandt en van Swinderen. De wijziging van art. 9 van hel reglement van orde der kamer is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna is omtrent liet aanbangig adres van den gemeenteraad van Vleddcr besloten dit adres aan eene speciale commissie te verzenden. Vervolgens zijn de beraadslagingen aangevangen over de voordragt bereffendc het kanaal door Holland op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee (zie tel. berigten). filIlTKNLAiV DSCH EllMMflTEiV EKGELAK O. LONDEN20 Januarij. Bij den lord-mayor is tot nog toe 395,866 ten behoeve der noodlij denden in de katoendistricten ontvangen (waarvan 12363 alleen in de laatste week). Van genoemde som was reeds een bedrag van 276,074 onder de noodlijdenden verdeeld. De dagbladen verklaren thans, dal het aanbod van Engeland aan den Paus, om in eventuele gevallen de wijk naar Malta te nemen, geheel anders is dan in de diplomatieke stnkken der Fransche regering is voorgesteld. Engelands diplomatieke agent te Rome heeft den Paus alleen de verzekering gegeven, dat Groot-Britlannië hem geene gastvrijheid zou weigeren, indien die gevraagd werd. Het vervoer langs den onderaardschen spoorweg voldoet steeds goed. i Dagelijks maken p. m. 30000 personen van dien weg gebruik. Zalurdag II. heeft er eene vreesselijke ontploffing plaats gehad in een magazijn en fabriek van vuurwerken, gelegen in Bethnal-Green. Uit de naburige huizen zag men de menschen zich uil de vensters werpen, ten einde te voorkomen dal zij onder de puinhoopen werden bedolven. De ge- heele buurt vlugtte, reddende wat men redden kon, aangezien men elk oogenblik een vreeselijker ontploffing verwachtte. Toen de politie op de plaats van het onheil kwam, was de gelieele fabriek, toebehoorende aan den heer Clithcroe, niets dan een puinhoop; verschillende slagtoffers lagen er onder bedolven en hun gekerm en kreten om hulp waren hartverscheu- rend. Na alle krachten te hebben ingespannen gelukte het hen nog levend onder de puinhoopen weg te halenofschoon zij zulke ernstige wonden hebben bekomen dat men voor bun behoud vreest. In berigten van de Afrikaansche westkust meldt men, dat liet Engel- sche stoomschip Espair een Portugeesch vaartuig wegens slavenhandel heeft aangehouden en te Loando aan het gemengde regtscollegie tol nader onder zoek heeft uitgeleverd. De reuzentuin te New-York, Central Park genaamd, is een dergrootsle merkwaardigheden der wereld. Met den aanleg werd in 1858 een begin gemaakt. Hij is 850 acres groot en bevindt zich in bet midden der stad. Sedert 1 JuIij jl. zijn van 500 tot 3000 arbeiders daarin dagelijks werk zaam, welke onder het loezigt staan van 32 ambtenaren en 52 politie-die- iiaren die hunne eigene stations in hel park hebben. liet park is thans zijne voltooijing nabij. De door den staal bewilligde som, om den tuin in goede orde te houden, bedraagt jaarlijks 150,000 dollars. De voor het schaatsenrijden aangelegde vijver wordt des winters dagelijks door duizen den liefhebbers van het ijsvermaak bezocht. De rijwegen hebben eene ge- j zamenlijke lengte van 9 Engelsche mijlen, terwijl de lanen voor voetgangers 38 mijlen lang zijn. Bij dit alles heeft men zulk een nuttig en doelmatig gebruik van het terrein gemaakt en is het geheel zoo smaakvol, dat men j halve dagen de boglen en kronkelingen kan volgen, zonder in zijne be- I wondering van den aanleg te verflaauwen. De ontwerper van dit park is dc heer F. L. Olmstedt. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Januarij. De Monileur meldt dat, onafhankelijk van de inschrijving die ten be hoeve van de werklieden in het depart, der Beneden-Seinc geopend is; de keizer 100,000 fr. aan de prefecten gezonden heeft, om die onder de nood lijdende arbeiders in de fabrieksteden te verdeelen. Genoemd blad zegt ook, dat de tijding, dat de Franschen Puebla zijn bin nengerukt, niet authentiek is; maar, daar zij afkomstig is uit eene voor Frankrijk ongunstige bron, hel berigt waarschijnlijk niet ongegrond zal zijn. La France heeft bijzondere inlichtingen ontvangen, welke de inneming van Puebla bevestigen. De heer Ganlhelme, het hoofd der geneeskundige dienst in Mexico, heeft dezer dagen den keizer een eigenhandigen brief van den generaal Fo- rey overhandigd, waaruit blijkt, dat, indien de keizer aan eene, zij het dan ook tijdelijke, bezetting des lands denkt, daartoe een hoogst aanzien lijke aanvoer van levensmiddelen noodig zal zijn, daar het land geheel uitgeput is. Die noodzakelijkheid wordt nog duidelijker, indien men weet dat, volgens den genoemden generaal, die bezetting, zal zij vruchten dra gen, 90,000 man voetvolk en 10000 man cavalerie vereischt. Door de regering is ontvangen eene memorie uit Rome, houdende de hervormingen die aldaar voorbereid worden. Het stuk zal weldra openbaar gemaakt worden. Het effectief van hel Fransche leger was op 1 Nov. 1862 als volgt: in Frankrijk 338,562 man, in Algerië 55285, in Italië 16950, in China915, in Cochinchina 1179, in Mexico 27945, te zamen 440.836, waarvan nu af getrokken moeten worden 20000 man van de ligtingen 1856, 1857 en 1858, die tot de reserve behooren. Men zal zich gemakkelijk een denkbeeld kunnen maken van hetgeen jaar lijks voor de dienst te lande cn te water wordt gevorderd, als men nagaat dat de uitgaven van één dag meer, ten gevolge van het schrikkeljaar (1864), eene verhooging noodzakelijk maken: voor hel budget van oorlog, van 545,000 fr.en voor dat van marine van 200,000 fr.dus te zamen 745,000 !r. Op den Boulevard de l'Eloile is thans een atelier ingerigl tot uitoefe ning der door den heer Willème uitgevonden photo-sculptuur. Even als bij de photographie behoeft men slechts eenige oogenblikken te poseren, om zijne buste, volmaakt gelijkend en in elke verlangde grootte, vervaardigd Ie zien. Even als de photographic kan de photo-sculptuur een zeer groot aan tal afdrukken leveren. Indien dc vorm eenmaal gemaakt is, kan men de afgietsels naar verkiezing in brons, gebakken aarde, pleister enz. bekomen. Volgens eene officiële opgave is hier te lande het aantal kinderendie de scholen behoorden te bezoeken, 5,380,000; van dat aantal ontvangen 1,940,000 kinderen volstrekt geen schoolonderrigt en de overige 3,440,000 kinderen gaan dooreen genomen slechts 4 maanden per jaar ter school. De voormalige koningin van Napels wordt in deze week te Marseille verwacht; zij begeeft zich naar Nizza, waar zij tot aan het einde der vas ten zal blijven, om vervolgens naar Rome terug te keeren. Het keiz. hof van Tours heeft het vonnis der reglbank bekrachtigd, waarbij Mirès veroordeeld wordt om aan de liquidatoren der spoorwegkas 1,400,000 fr. uit te betalen als provisie. 1 De herstelling van den koepel der kerk aan het heilige graf te Jeru zalem wordt weder door een geschil vertraagd. De belijders der Grieksche godsdienst en de roomsch-kath. kunnen niet door dezelfde deur in den tempel treden en elke der beide gezindheden verlangtdat de deur aan den kant van het oosten te barer beschikking zal worden gesteld. De Russische ge zant te Konstanlinopel trekt natuurlijk partij voor zijne geloofsgenooien en de'Fransche gezant, de heer Moustier, heeft instructiën ontvangen om niets toe te geven, wat de roomsch-katbolieken cenigzins kon benadeelen. Uit Alexandrië is dezer dagen een belangrijk berigt ontvangenname lijk dat van het overlijden van den onderkoning Saïd-pacha. Hij leed reeds sedert lang aan eene kwaal, waarover hij in hel vorige jaar beroemde ge neeskundigen te Parijs is komen raadplegen. De troonsopvolging heeft zonder moeijelijkheden plaats gegrepen en Ismaël-pacha is tot onderkoning uitgeroepen. Aan het bestuur van Saïd-pacha werd sleeds hooge lof toe gezwaaid. De afschaffing der slavernij de wering van den slavenhandel in Opper-Egyptede opheffing der monopoliën en andere belemmeringen van bet handelsverkeer, de verheffing der fellahs of veldarbeiders tot den rang van vrije menschen cn grondbezitters, al die hervormingen te zamen heb ben eene volslagen omschepping van Egypte bewerkt, en zullen zijnen roem onvergankelijk maken. Gelijk men weet werd ook door hem de onderne ming van het doorgraven der landengte van Suez zeer begunstigddat misschien van zijnen opvolger niet is te wachtendaar deze meer Engelse!) dan Franschgezind is. Dit laatste wordt echter door den Constitutionnel tegengesproken. ITALIË, Berigten uit Tnryn doen zien, dal het onlangs opgetreden ministerie een gevoeligen schok heeft gekregen. De ministers zijn als leden der ka mer niet herkozenwaardoor de minister van marine zich gedrongen heeft gevoeld zijn ontslag te nemen. Van daar meldt men ook, dat de Fransche regering bij de dezer dagen met Italië gesloten handelsovereenkomst voor eene vereeniging van Fran schen het regt heeft bedongen om de ontginning en exploitatie der dus ver schier verwaarloosde ijzermijnen op Elba voor hunne rekening met kracht door te zetten. Dit beding werd door Frankrijk van groot gewigt geacht, dewijl het daardoor eene belangrijke positie in de Middellandsche zee ver kreeg en in staat werd gesteld zich van de Brilsche ijzermijnen onaf hankelijk tc maken; doch het scheen tegenstand te zullen vinden bij de kamer van afgevaardigden; zelfs werd het door sommige van hare leden schier op ééne lijn eesleld met het afslaan van Nizza en Savoye. Het nationale comité te Rome, waarvan Garibaldi voorzitter is, heeft eene oproeping aan de bevolking gerigtwaarin zij vermaand wordt om zich door de onbeduidende hervormingen van de pauselijke regering niet te laten begoochelen, en om evenmin hel oor te leenen aan verraders die, onder het masker van vriendschap, het volk tot wanhopige stappen zouden

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2