LEYDSCIIE COURANT. K. 10. 1863. VRIJDAG 23 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BJMENIANDSCHE BEKIGTEN. 1 1 LEYDEN 22 Januari}. Naar men Terneemt beslaat liet voornemen pogingen aan te wenden tot liet oprigtcn van eene vereeniging lot aankoop van Nederlandse!» vee en in-, zending daarvan, naar de aanslaande internationale landbouwtentoonstel lingen te Rijssel en te Hamburg. Hoor met vereende krachten eenigzins belangrijke inzendingen te doen plaats hebben, van wat Neerlands landbouw voortreffelijks oplevert, hoopt men het buitenland meer en beter bekend te maken met onze uitmuntende veerassen en kostbare voortbrengselenen daardoor den ongunsligen indruk weg te nemen, die de onbeduidende inzending op de laatste internationale landbouwtentoonstelling te Londen te weeg bragt. Eergisteren namiddag ten 3 ure js er een hevige brand uitgebarsten op de hofstede Leeuwenhorst onder Noordwijkerhoul, toebehoorende aan den heer mr. II. C. J. Hoog, dijkgraaf van Rijnland. De brand, die op de boer- derjj was ontstaan, deelde zich aaii de daarbij gelegen heerenhuizing mede, en niettegenstaande de spoedig aangebragte hulp van de brandweer was liet, van wege den hevigen wind, niet mogelijk het vuur meester te worden, zoodat de genoemde percelen lot den grond toe zijn afgebrand. De belen dende gebouwen zijn gelukkig gespaard gebleven. Behalve het vee, dat ge red werd, is ook door de ijverige medewerking der ingezetenen van Noord- wijk en Noordwijkerliout van den inboedel veel behouden geworden. Men meldt ons uit Voorschoten: Het gemeentebestuur alhierreeds jaren lang door geneeskundigen opmerkzaam gemaakt op de moddersloot aan den achterweg, dievoornamelijk bij groole zomerhitte haren vérderfe- lijken invloed duidelijk deed gevoelen, was er reeds;ra geslaagd om de helft daarvan gedempt te krijgen'; verder kon men, uil hoofde van het eigendoms- regt, niei gaan. Nu echter kan de ggmeenle; zich verheugen, dat de eige naar, de lieer Pauw, uit eigene beweging, in liet belang der ingezetenen liet dempen van hel andere en grootere gedeelte heeft doen volvoeren. Zoo wel wal gezondheid als wat verfraaiing aangaat is dit eene zeer groote en aangename verbetering. Rij de verkiezing van een lid voor de prov. staten van Znidholland in liet hoofdkiesdistrict Ridderkerk zijn er van de GOO slemgeregtigden 336 opgekomen. Hel gelat der geldige stemmen was 341. Mr. F. W. N. Surin- gar, kanlonregler te Ridderkerk, bekwam 82, en J. Barendregt Gz.te Barendrecht, 02 stemmen, terwijl de overige stemmen over 14 personen verdeeld waren Tusschen de genoemde liceren zal dus op 3 Februarij a. s. eene herstemming plaats hebben. Te Oude water heeft zich eergisteren morgen, ten 10 ure, bij een sier ken zuidenwind, op het alleronverwachtst een storm of orkaan (vermoede lijk een hoos) doen gevoelen, waardoor in sommige huizen de meubelen zich bewogen, als bij eene aardbeving, en het instorten van een aantal daken, sehoorsteenen en ramen, zelfs van een gebouw, het gevolg was. Het water uil de rivier den IJssel vloog voeten hoog tegen de aan den oever staande gebouwen. Omtrent den hevigen storm, die dezer dagen, vooral eergisterenheeft gewoed, meldt men van het Nieuwe Hiep, dat volgens de waarnemingen op het meteorologisch observatorium de wind Woensdag morgen met eene zwaarte van 8G pond op de Ned. el drukte. Het water bereikte Dings- dag avond eene hoogte van 1.G0 boven vol zee, en er ging een buitengewoon harde vloed. Hel wcêrlicht, dal nu en dau aan den hemel flikkerde, ver toonde zich akelig bij hel gehuil van den stormwind. Te Rotterdam steeg het water lot 3 el 30 d. boven A. P.zoodat de kaden en straten der bui- tenstad onder water werden gezel. Te Dordrecht werd het vloedwater zoo hoog opgedreven, dat vele gezinnen hunne woningen moesten ontruimen, liet sluisje aan den Bljjdenhoek liet zooveel water door, dal de gemeenschap in een gedeelte der stad eene poos belemmerd geraakte. Uit Kampen meldt men, dal reeds Maandag hel geheelc Kampereilaud en de polder van Masten broek overstroomd waren. Te Bergen-op-Zootn overstroomde de geheele k.ide en een gedeelte der Rijkebuurlslraatzoodat de bewoners, vooral der straat aan het eene einde der haven eene veilige schuilplaats op hunne zolders (noesten zoeken. Te Enschedé is door den hevigen wind ingestort eene stoomspinnerij fabriek, die bij den brand van den 7llcl' Mei 1862 vernield, maar reeds weder geheel onder dak was. De telegraaflijnen hebben veel van den wind te lijden gehad, zoodat op vele geleidingen stoornis en aanmerkelijke vertraging ontstond. De gemeen schap tusschen Amsterdam en Rotterdam was gedurende eenigeu lijd afge broken enkele telegraafkantoren waren geheel onbereikbaar. Van den Helder meldt men het volgende als eene bijdrage tot de ge schiedenis der rampen, door den sler^eu drank te weeg gebragl: Voor een paar dagen werd geneeskundige hulp ingeroepen bij eene, 4 of 5 weken ge leden, ontijdig bevallen vrouw. De geneesheer kwam en trad in de schamele woning, die de duidelijkste blijken droeg van volslagen armoede en ellende; in een hoek van het eene vertrek zat een klein kind in een tafelstoel, zon der eenig voedsel; maar dat was ook alles wal hij aanvankelijk zag; de zieke was niet te vinden eindelijk doet hij de digi getrokken deuren der bedstede open; een walgelijke luchtstroom kwam hem legen, en daar lag de kranke op een handvol slroo, ter naauwernood gedekt met eenige vunze voorwerpen, die de plaats van deksel vervingen. De geneesheer riep de zieke bij haren naam, maar zij gaf geen antwoord; hjj vatte haar bij de hand, die nog flaauw verwarmd was; geene beweging; hij bezag haar na vruchteloos roepen en schudden meer van nabij en kwam tol de treurige zekerheiddat de arme vrouw even te voren het rampzalige leven had afge legd. De buren bemoeiden zich weinig met de zieke. De geneesheer, die hen Ier hulpe had geroepengaf deswege eene berisping en onlvjng ten antwoord, dat de man zich dikwijls aan sterken drank te buiten ging, dat zijne vrouw hem 'daarover dikwijls had onderhouden, dat diL gedurig aan leiding tol onaangenaamheden had gegevenwaarmede zij zich noode inlie ten, en zoo had de vrouw, die uitgeput was van honger en leed, in de laatste dagen zich te bed gelegd; z(j had vermoedelijk de deuren digt ge trokken, om haar kind niet van honger te hooren schreijen en was zoo den eeuwigen slaap ingegaan. Het kind was van onderen schier onlvleescht door het lang zitten in den harden tafelstoel. Het U. D. meldt omtrent de werkzaamheden aan de munt het vol gende: hel millioen guldens voor de Nederl. bank is reeds afgeleverd, en het half millioen tiensluiverslukjes zal over een tiental dagen gereed zijn. Men weet, dat de Nederl. bank jaarlijks voor 8 millioen gulden zil vergeld aan de munt laat slaan. De vervaardiging van koperen pas munt voor West-Indig zal dus waarschijnlijk nog in deze maand een aan vang nemen. Yah de bronzen pasmunt, tot vervaardiging waarvan door den vorigen minister van flhahtiën was beslotenverneemt men in den la'aisten tijd niets. Te Nijmegen is Maandag avond door den hevigen wind een man van de kade- gewaaid en in de rivier verdronken. Men hoorde hem nog lang om hulp schreeuwen, maar die kon niet verleend worden. Door den gemeenteraad van Deventer is tot bibliothecaris en secretaris van curatoren aan het athenaeum illustre aldaar benoemd dr. W. B. J. van Eyk pred. aldaar. 's GRAVENHAGE 22 Jannarij. Z. M. heeft aan den heer F. J. van Goor, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van provinciaal directeur der directe be lastingen in Limburg, en benoemd tot ontvanger der registratie te Gronin gen de heer J. van Sonsbeeck, thans te Zuidbroek lot ontvanger der di recte belastingen enz. te S'. Oedenrode de heer P. Schutjes, thans te Nuenen, en te Spijkenisse de heer J. A. C. VV. van Lanschot llubrechl, thans te Rauwerd. Z. M. heeft dezer dagen tot zijn kamerjonker benoemd den heer Z. A. J. baron van Brakell-Doorwerlh. Door Z. M. is de titulaire schout bij-nacht S. R. van Franck, op zijn verzoek, wegens langdurige dienst, op pensioen gesteld, en den met ver lof hier te lande aanwezigen ingenieur der gouvernements-telegraphen in Ned.-Indifi J. G rollop zijn verzoek, een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen. Z. K. II. prins Hendrik is weder naar Luxemburg vertrokken, om zijne gemalin van daar af te halen. HH. KK. H11. worden den 28steo dezer alhier verwacht. Naar men verneemt zal er aanstaanden Maandag ten hove eene soiree dansante plaats hebben. Door den hoogen raad is behandeld het beroep in cassatie van mr. van Baerle, tegen een arrest van hel hof in Noordbrabant, waarbij hij, met vernietiging van een vonnis der regtbank te Breda, voor zoo veel de opge legde straf betreft, is schuldig verklaard aan mondelinge beleediging vaneen regterlijk beambte (den griffier bij het kantongeregt te Ginueken) in de uitoefening zijner functiën, en veroordeeld tot eene eenzame opsluiting voor den tijd van 3 dagen. Het openbaar ministerie heeft geconcludeerd tot ver nietiging van hel arrest, en de verwijzing naar een aangrenzend geregtshof. Op Donderdag den 5llcn Maarl zal door de commissie voor de staats spoorwegen worden aanbesteed: het maken »an de aardebaan, de kunst werken, de levering van ballast, het leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoorweg tusschen Maastricht en Vaesharsell (lijn Maast richt-Helmond). Heden heeft door dezelfde commissie de herbesteding plaats gehad van het maken van den bovenbouw van twee rcgthockigc draaibruggen met vast ge-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1