geschoolde woedende menigte en beval haar dringend den arrestant over te geven, stil uit een te gaan en zich weder aan het werk te begeven, maar vruchteloos. Een regen van steenworpen onder vreesselijke bedreigingen was het antwoord, en niet onduidelijk werd op de magteloosheid der blanken en het bedroevend gebeurde bij Rac a Rac gesmaald. De bedreigingen en de dadelijkheden werden ernstiger, waarop de kommandant, na nogmaals vruch teloos herhaaldelijk gewaarschuwd te hebbenzich verpligt zag op den woe denden hoop vuur te geven. De eerste scholen werden hoog gerigt, in de hoop om door de losbranding vrees in te boezemen, maar toen de razende menigte ontdekte, dat die losbranding geene nadeelige uilwerking had, steeg de buitensporige woede ten top, en was van dien aard, dal eene tweede losbranding noodzakelijk werdwaarvan het gevolg was het doodelijk ver wonden van eene vrouw (niet een meisje), die zich wel de woedendsle der menigte betoond had, benevens v3ii vijf anderen; de vrouw is spoedig daarop gestorven aan de bekomen verwonding, en twee der gewonden zjjn nog in levensgevaar. Ofschoon de schrik de menigte verplette, en zij nu in rust verkeert, zoo heeft zij zich na het vertrek des gezagvoerders aan ongere geldheden en het vernielen van vele voorwerpen in de woning van dezen schuldig gemaakt. Aan de leden van de tweede kamer zijn rondgedeeld afschriften van de begrootingen van ontvangsten en uitgaven voor Suriname, voor Curacao en onderhoorigheden en voor de Ned. bezittingen ter kuste van Guinea over hel jaar 1863. Daaruit blijkt het volgende: I. Suriname. Ontvangsten 834,747. Ditgaven 12,959,267.36. Daar onder komen voor uilgaven, verbonden aan de opheffing der slavernij: le afdecling, tegemoetkoming voor slaven 10,200,000, en 2C afdeeling premiën voor den aanvoer van vrije arbeiders ƒ250,000; le zamen ƒ10,450,000; en buitengewone en onvoorziene uitgavenle afdeeling, buitengewone en onvoorziene uilgaven ƒ37000; en 2e afdeeling, idem ter voorbereiding van en in verband met de aanstaande opheffing der slavernij ƒ95,217.53. II. Curagao en onderhoorigheden. Ontvangsten ƒ280,117.324 en uitga ven ƒ2,974,117 324- Voor uilgaven, verbonden aan de opheffing der sla vernij, is uitgetrokken ƒ1,954,000 en voor onvoorziene uitgaven ter voor bereiding van en in verband met de aanstaande opheffing der slavernij ƒ47,474.864. III. Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea. Ontvangsten ƒ141,424.53 en uilgaven 141,424 53. Onder de ontvangsten treft men aan eene rijks subsidie van ƒ135,000. 's GRAVENHAGE20 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Neeritter is benoemd de heer F. A. Linssen. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is uit Luxemburg alhier aan gekomen. H. K. II. de prinses zal om redenen van gezondheid aldaar nog eenigen tijd verblijven. Gisteren was er bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de ko- ningin-moederotej£n..dpJl„H,i(}llaSi<!Y;''ïrëijj" "liamens II. M. de koningin-moeder aan de armen van Schcveningen eene belangrijke uitdeeling plaats van klee- dingstnkken; terwijl heden een aanvang werd gemaakt met de uitdeeling van levensmiddelen, brandstoffen, enz. 11. M. de koningin heeft ƒ100 naar Stuttgardt gezonden, om die te voegen bij de opbrengst eener in den hofschouwburg aldaar gegeven tooneel- voorstelling ten behoeve der oprigting van een gedenkteeken voor wijlen den dichter Uhland. Gisteren namiddag hebben de hecren Julien Serruys en O.eigenareu van het ocsterpark hij Scheveningenaan UH. MM. de koning en de ko ningin, aan Z. K. H. den prins van Oranje, aan HH. KK. HH. de prinsen Hendrik en Frederik der Nederlanden en aan den heer burgemeester dezer residentie geschenken van de eerste Engelsche oesters gezonden. De eerste kanier heeft heden hare werkzaamheden herval. Dij haar zijn ingekomen 18 adressen tot ondersteuning van hel wets-ontwerp nopens de waterwegen, en 2 houdende bezwaien daartegen. Genoemd wetsont werp is tegen Donderdag aan de orde gesteld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. volge van de koers-dalinglot eene waarde van 170,000 dollars is lerug- gebragt. Volgens berigten uit New-York van 4 Jan. waren de noordelijken meester van de stad Mnrfreesborough. Hun generaal Rosencrantz had zijne troepen hereenigd, en de zuidelijken twee mijlen ver teruggedreven. De slag bij Vicksburg heeft vijf uren geduurd, en de zuidelijken waren naar de verschansingen achter de stad gedreven. De noordelijken onder Gorman hadden den strijd hervat en aan de zuidelijken eene sterke stelling ontno men. De Monitorhet bekende pantserschip van de vloot der Unie, was den 31ste° December in zee gezonkenwaarbij 2 officieren en 38 matrozen waren omgekomen. De zuidelijken zijn bij Lexington in Tennessee gesla gen. Hun verlies bedraagt 1400 manterwijl ook eene groote hoeveelheid wapenen in handen der noordelijken is gevallen. De regering heeft bij het congres een ontwerp ingediend, waarbij magti- ging gevraagd wordt tot de uitgifte van 300 miilioen aan schatkist-bons en 300 miilioen aan obligatiën, rentende 6 pCt.die een, twee en driejaren te loopen hebben, en voorts om 500 miilioen aan obligatiën uit te geven, insgelijks rentende 6 pCt.die met twintig jaren afgelost zullen worden. Het financiële comité heeft voorgesteld om de uitgifte van 900 miilioen aan obligatiën, rentende 6 pCt.te vergunnen, die twintig jaren te loopen hebben; voorts 300 miilioen, rentende 5 pCt. die met driejaren afgelost zullen worden, en 300 miilioen, rentende 1 pCt. Het congres heeft de uit gifte van 10 miilioen dollars aan obligatiën toegestaan ten einde daardoor de emancipatie der slaven te bevorderen. Deze obligatiën zullen dertig jaren loopen. Te Charleston zijn 19 negers tot de doodstraf veroordeeld, wegens het verbergen van oorlogsbehoeften. Dc wijze, waarop zij dit deden, was zeker zonderling genoeg. Men had namelijk opgemerkt, dat er onder de negerbevolking veel meer begrafenissen plaats hadden dan gewoonlijk. Een der ingezetenen, wien dit wat al te vreemd voorkwam, vermomde zich als een neger, sloot zich bij zulk een begrafenissloet aan en kwam zoo tot de ontdekking dat de doodkist geen lijk, maar sabels, geweren en patronen bevatte, die natuurlijk met geen ander doel in den grond werden gestopt, dan om te gelegener tijd een ruimen voorraad wapens bij de hand te hebben. In berigten uit Peru wordt gemeld, dal het onderzoek naar den staat der guano-eilanden is afgeloopen en dat daarbij de aanwezige hoeveelheid guano is begroot op 7 miilioen tonnen, zoodat die voorraad, tegen den ge middelden uitvoer van 43000 ton per maand, eerst na 14 jaren zal zijn opgeruimdofschoon er alsdan nog een aantal andere eilanden zjjnvan naar insgelijks groote hoeveelheden guano kunnen worden afgeleverd. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Januarij. De keizer heeft den gezant van Pruissen ontvangen, die zjjne geloofs brieven aan L. M. heeft overhandigd. Baron von Goltz heeft in zijne rede herinnerd aan de vriendschappelijke betrekkingen, die er tusschen de twee landen bestaan en er bijgevoegd, dat hel onlangs gesloten handelsverdrag ^—«HjBtuapuaiiucii nvg uaauncr u*/u lucTiaien. De keizer heen zpe tevredenheid betuigd over de keuze van den nieuwen gezant; hij heeft ge zegd, dat hij sedert zijne bijeenkomst met den koning van Pruissen steeds had gewenscht, dat hunne betrekkingen hoe langer zoo vriendschappelijker zouden worden. Ook Z. M. geiooft, dat het handelsverdrag het beste mid del is, om de goede verstandhouding tusschen de twee landen le verzekeren. La France wil weten dat de Fransche regering, nadat de beraadsla gingen in de kamers over het adres van antwoord zullen zijn afgeloopen, op nieuw onderhandelingen met den II. Stoel zal trachten aan te knoopen tot eene vereffening der Romeinsche quaestie, waarbij de waarborg van 's Pausen tegenwoordige bezittingen tot grondslag zal worden aangenomen. Prins Napoleon heeft aan zijne vrienden bekend gemaakt, dat hjj in den senaat het woord zal voereu. De keizer heeft hem door den heer Rouhcr doen verzoeken daarvan af te zien, doch dc prins gaf ten ant woord, dat hij zich lol zijn leedwezen tegen den wensch des keizers moest verzetten. De heer Drouin de Lhuys heelt echter geweigerd het archief van het ministerie van buitcnl. zaken ter beschikking van den prins le stellen, zoo als de heer Thouvenel in het vorige jaar had gedaan. De officierendie lot herstel hunner gezondheid uit Mexico terugko men deelen treurige verhalen mede over de sterfte, die onder onze troepen heerscht. Dc onzen zouden in dat land niet minder dan 42 officieren en 4000 soldaten verloren hebben. De levensmiddelen en middelen van vervoer zijn onvoldoende; dc bevolking toont zich steeds vijandig tegen ons gezind; generaal Forey vraagt voortdurend versterking. Over New-York is hel berigt ontvangen, dat de onzen Puebla hebben ingenomen; zij wachten daar versterking af, om naar Mexico op te rukken. Een eenvoudig geestelijke, die, ten einde voor de behoeftige zieken nuttig te zijn, genees- en scheikunde heeft beoefend, meent een middel te gen de gele koorts le hebben gevonden. Hij heeft den generaal Forey ver zocht om daarmede proeven le nemen. De medicamenten en gebruiksaan wijzingen zijn reeds afgezonden en de geestelijke wacht den uitslag der proefnemingen af om zich ter beschikking van den generaal le stellen. De baron de Valeville, inspecteur der openbare weldadigheid, is naar Rouaan gezonden om den toestand der werklieden aldaar te leeren kennen. Hij heeft een rapport bij de regering ingediend, dat hoofdzakelijk strekt om den aanleg van openbare werken af le raden waarbij de arbeiders zonden worden in dienst genomen. De werklieden in het dep. der Bcneden- Seine hebben namelijk grooten tegenzin om aalmoezen te ontvangen, maar nog meer om hun handwerk le laten varen en als metselaars of aardwer- kers te worden gebruikt. Men hoopt echter nog altijd dien tegenzin te zul len overwinnendaar de toestand dagelijks ernstiger wordt. De leden van het wetgevend ligchaam hebben eene inschrijving geopend ten behoeve der noodlijdende arbeiders in het dep. der Beneden-Seine. De inschrijving heeft eene niet onaanzienlijke som opgebragt. KNGËLAN O. LONDEN, 18 Januarij. Het laat zich aanzien dal de tory-partij in het parlement eene poging zal doen om het kabinet omver te werpen, en daartoe zich van de voorge- nomene afstand der Ionische eilanden zal bedienen, waardoor volgens die partij het kabinet de constitutie zou hebben geschonden en het parlement beleedigd. Hoogstwaarschijnlijk zal die poging, indien zij beproefd wordt, niet gelukken. Men verzekert dat de regering voornemens is kort na de opening van het parlement eene hill in te dienen tot afschaffing der doodstraf. De Times meldtdat het adres, dat men le Korfu wilde teekeuen, om Engeland le bedanken voor den afstand van dc Jonische eilanden aan Griekenland, geen gevolgen heeft gehad, omdat die afstand strijdig is met de wcnschcn en belangen van de voornaamste handelshuizen in die stad. Dezer dagen heeft eene dame het Middlesex-hospitaal bezocht en uit dankbaarheid, wegens haar herstel uit eene ernstige ziekte, aan nagenoeg al de zieken, terwijl zij huune legersteden bezocht, een halve sovereign in de hand gelegd bij wijze van nieuwjaarsgift; de alzoo uitgegeven som be draagt nagenoeg 150 M. De Japansche regering heeft van de firma Jardine, Matheson O. twee schroefsloombootende Fiery Cross van 443 en de Lancesjield van 449 tonnen, aangekocht voor 250,000 dollars, welke som echter, ten gc-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2