Scheveniiigen wal le matigen. Ook verneemt men dal bet voornemen be staat om den sehoonen wandelweg van Scheveningen naar het Badhuis langs de zeeduinen le verlengen tot aan den oesterput. AMSTERDAM16 Januarij. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd door de bh. Opzoomer, Koenen, G. de Vries, Brill, Delprat, Leemans, Bake, van Lennep, Millies, Schollen, Janssen, Beets, Kuenen, Vissering, Boot, Goud smit, Karslen, van den Berg, Lintelo de Geer, 11. de Vries en Six. De heer Leemans deed eene mededeeling over Egyptische papyrussen met teksten in hiëratisch schrift, in de verschillende musea of ook bij bijzondere personen aanwezig. De teksten, die tot hel doodenrilueel behooren, bleven thans builen behandeling, door spr. zeiven bepaald tot die oorkondenwelke bestemd waren om ten gebruike van levenden te dienen. In de eerste plaats werden vermeld en kort beschreven de HSS. in het kon. museum van Egyp tische oudheden te Turyn1°. de papyrus met de chronologische lijst der Egyptische koningen van dc oudste lijden tot op die van bet J9de stam huis; 2°. registers van ontvangsten en uitgaven, en 3°. een plan of kaart van eene streek lands met goudmijnen in Opper-Egypte, ten oosten van den Nijl en niet ver van de Roode zee, onder de regering van Seli 1 (Selhos) in de 15dc eeuw vóór onze jaartelling ontgonnen en bewerkt. Spr. lichtte zijne voordragt toe door facsimile's dier papyrussen te laten rondgaan. Over deze mededeeling wisselden van gedachten de hh. van den Bergh, Bake en Leemans. Daarna leverde de heer Lintelo de Geer eene bijdrage over de regtsge- leerden Publius Mucius, Alanilius en Brulus, vermeld in fr. 2, 39, van het werk van Pomponius de origine juris. De bijdrage zal in de' verslagen en mededeelingen worden opgenomen. Over de mededeeling wisselden van gedachten de lib. Goudsmit, Boot, Opzoomer, G. de Vries, Bake en de Geer. De heer Leemans deed vervolgens nog mededeeling van de bijdragendoor de commissie voor de overblijfselen van oud-vaderlandsche kunst ontvangen. Het verslag der commissie omtrent het onderzoek der ruïne van Brederode was of werd reeds afgedrukt. Door den heer Janssen werd een werk voor de boekerij der akademie aangeboden. «j BUITEXLANDSCHË BKR1GTKN. ËKGELA1V O. LONDEN 15 Januarij. Dezer dagen is in het officiële blad de volgende bekendmaking gedaan: De koningin heeft bepaalddat het met en na 16 December 1862 voor alle militaire officieren in Hr. IIs. dienst geoorloofd is in de militaire dienst van den keizer van China te treden en daarin elke aanstelling of rang aan le nemen. Door eene vereeniging van aanzienlijke heeren en dames is thans eene tentoonstelling van schilderijen en teekeningen tot stand gebragt, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der noodlijdenden in Lancashire. De catalogus bevat ongeveer 800 nommers. Op den eersten dag der ten toonstelling werd reeds een aantal dier kunstwerken, voor de som van 700 verkocht. De vrouwen beginnen thans ook deel le nemen aan de aanrandingen op de openbare straat. Diugsdag avond ging zekere Miss Eliza Selby, in IIighslreeteenige flesschen wijn bestellen voor haren broeder in Bayham- street, bij wien zij voor enkele dagen inwoonde. Nabij den wijnkooper gekomen, ontmoette zij twee vrouwen, van welke de eene schreide, en die eeuigen verwarmenden drank van haar verlangdenzij ging met haar in liet wijnhuis, betaalde het genotene en spoedde zich weder huiswaarts. De beide vrouwen haalden haar in, cn bragten haar een slag toe, waarop de sterkste der twee wijven den arm zoo stevig rondom den hals der jonge dame klemde, dat deze bezwijmde. Weder bijgekomen zijnde, ontdekte zt) dal haar eene portemonnaie met 4.14.6 (ƒ56.70) was ontroofd. Wel heeft de policie de diefeggen ontdekt, doch niet het ontvreemde geld. Dingsdag morgen heerschte alhier, lusscheu 11 en 12 ure, ten gevolge van een zwaren mist, eene nachtelijke duisternis, die bijna gedurende één uur aanhield. De winkels waren als bij den avond verlicht en desniette genstaande kon men geen 20 voeten van zich af zien. In den nacht van Maandag op Diugsdag hadden alhier weder drie branden plaats, waarbij twee mcnschen het leven hebben verloren. De beriglen uil New-York loopen hoofdzakelijk over den slag bij Murfreesburg. Voorloopig wordt het verlies der noordelijken op 2500 man geschat, waaronder drie generaals en zeven kolonels, benevens een aantal voorname officieren. Ook de zuidelijken verloren verschillende generaals, alsmede een groot aantal manschappen. De einduitslag van den strijd, die, nadat de zuidelijken versterking hadden ontvangen, weder voortgezel werd, is nog niet bekend. Volgens beriglen van de Afrikaanschc westkust wordt de slavenhandel te Whydah weder krachtdadig voortgezet. Wel kruisen aldaar twee Engel- sche schepen, doch de slavenhalers wisselen met elkander cn met de kust zulke naauwkeurige geheime signalen, dat zij telkens aan de kruisers kun nen ontkomen. De Overland China Mail brengt een ongunstig oordeel uit over den staat van zaken in Japan. Dat blad maakt de opmerking, dal de beweging onder de landsgrooten eene zeer buitengewone en eene te belangrijker zaak is, omdat zij bepaaldelijk het gevolg eener ernstige beraadslaging schijnt te zyndie wel eens kon uilloopen op eene geheele verandering in de stelling der vreemde gezanten, en welligt op eene geheele vernietiging der buiien- landsche betrekkingen. Het is toch duidelijk, dat eene voorname bepaling waarop steeds is aangedrongen, namelijk de residentie der gezanten te Jedo, in de gegeven omstandigheden hare beteekenis heeft verloren; want juist de personen, in wier oog men dc waardigheid der gezanten zocht te verhoogen hebben allen de stad verlaten. Men verneemtdat bij gelegenheid van het vertrek van den Nederlandschen geneesheer, den heer Pompe van Meerdervoortdie uit Nagasaki naar Neder land is vertrokken, door de aldaar aanwezige vreemdelingen voor een bedrag van 1000 dollars was ingeschreven, om hem een stuk zilverwerk ten ge schenke aan te bieden, als een bewijs van hunne vriendschap en hoogachting. By de Nederlanders aldaar was afzonderlijk tot hetzelfde doel nog een be drag van 600 dollars bijeengebragt. FHANHKIJK. PARIJS, 15 Januarij. Men wil welen, dat het crediet, dat de regering ten behoeve der nood lijdende arbeiders zal aanvragen, van 12 op 7 millioen is leruggebragt. Van de reis des keizers naar hel dep. der Beneden-Seine is afgezien. Vol gens eene bekend gemaakte statistiek wounen niet minder dan 515,000 arbeiders van beiderlei geslacht door de thans geheel stil liggende katoen industrie hun levensonderhoud. De raad van de orde der advocaten bij het keiz. hof te Parijs heeft beslotendat er eene som van 2000 fr. zou worden genomen uit de kas van de orde, als bijdrage tot de ondersleuning der noodlijdende werklieden. Te vens zou er een personeele inschrijving voor de advocaten worden geopend. In weêrwil dat le Temps en de Revue nationale dezer dagen nog waarschuwing ontvingen, wegens zeer gematigde artikelen, is de regering van gevoelen dat zij eene volledige vrijheid aan de dagbladpers geeft. Daar omtrent wordt in het regerings-verslag aan de kamers ingediend het vol gende gezegd: dc beginselen, welke in de circulaire van den minister van binnenl. zaken van den 7<len Dec. 1860 tot regel voor de behandeling der dagbladpers zijn gesteld, zijn getrouw gehandhaafd. Vrijelijk hebben de dagbladen de handelingen der overheid kunnen onderzoeken en hun oordeel over Frankrijks binnen- en buitenlandsche aangelegenbeden kunnen uilen. Dan alleenwanneer zij den eerbied voor de dynastie en voor de constitutie uit het oog hebben verlorenbebben zij maatregelen van repressive strek king ondergaan. Dezer dagen had alhier de belangrijke verkoop plaats der schilderijen uit het kabinet van wijlen prins DemidofT. Deze hebben gezamenlijk de hooge som van 344,530 fr. opgebragt. Voor eenige merkwaardige stukken werden de volgende prijzen besteed: Simson de Philislijnen bestrijdende, van Decamps, 45000 fr.de pleegzuster, van Greuze, 49000 fr.Strato- nice, van Ingres, 92000 fr. dit stuk is aangekocht door den hertog van Aumalc. De schilderijen uit de Hollandsche schilderschool werden ook voor eenen lioogen prijs verkocht: een zeestuk, van L. Baklmyzeii, 9100 fr. een stal van binnen, van Albert Cuyp, 7100 fr.een landschap, van J. Ruysdaal, gestoffeerd door Philip Wouwerman, 8000 fr,een gezelschap drinkebroers, van Adriaan van Ostade. 5550 fr.de kwakzalver, van den zelfden, 8500 fr.een stilleven en jagtgereedschapvan Jan Baptist Weenix 17500 fr.een ruiter, van Philip Wouwerman, 5540 fr. v Het hof van assises in het depart. Dordogne heeft dezer dagen Marie Caleix, vrouw van.Jean Andrieu, schuldig verklaard aan het moedwillig dooden van hare twee kinderen, een oud 11 jaren en een oud 13 maanden, en wel door hen levend te hebben verbrand. Hel hof beeft haar, met aan neming van verzachtende omstandigheden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. In het zuiden des rijks is door liet smelten der sneeuw de water stand der rivieren aanzienlijk verhoogd; hel water van de Rhone is 4.30 el gerezen en is builen" zijne oevers getreden; de Saone, Durance, Ardeche, Gardon hebben de omliggende streken overstroomd. Beriglen uit Athene melden, dal 40 van de personen, die als leden der nationale vergadering zitting wilden nemenzijn afgewezen wegens het onregelmatige hunner verkiezing. De geestdrift voor prins Alfred blijft voort duren, in weêrwil dat men kennis draagt van het protocol, waarbij hij van den troon is uilgesloten. In de nabijheid der hoofdstad hebben roovers eenen rijken jongeling gevangen genomen en willen hem niet weder op vrije voeten stellen, dan tegen een losgeld van 70000 drachmen. Uit Madrid meldt mendat al de ministers hun ontslag hebben inge diend dal door de koningin is aangenomen. Zij heeft echter op nieuw aan maarschalk O'Donnell, het hoofd van het tegenwoordige ministerie, de zamenstelling van een nieuw kabinet opgedragen. PKUISSEM. BERLIJN, 15 Januarij. lil de kamer van afgevaardigden heeft de heer von Grabow, de laatst benoemde voorzitter, de volgende aanspraak lot de leden gerigt: Drie maan den geleden verlieten wij deze vergaderzaal met den door hel geheele land gedeelden wenscb, dal het mogt gelukken, het buiten onze schuld uitge broken constitutioneel conflict lol oplossing tc,brengen. Met het oog op de koninklijke woorden: »Tusschen ons zij waarheid!" moet evenwel met het diepste leedwezen maar onverbloemd verklaard worden, dat dit conflict in de laatstverloopen drie maanden voortdurend iu omvang is toegenomen en de ontwikkeling van onzen constitutionele!] regtsloestand in gevaar heeft gebragt. Tot aan dc trappen des troons is het buis der afgevaardigden, de eenige, uit de algemeene verkiezingen voortgesproten, ware vertegenwoor diging van bet Prnissische volk, verdacht gemaakt, gelasterdgehoond. In het belang der dienst zijn met staatsambten bekleede afgevaardigden op non-activiteit gesteld en overgeplaatst die, getrouw aan hun op de consti tutie afgelcgden eed, de onbetwistbaar hel huis der afgevaardigden toeko mende constitutionele regten bebben uitgeoefend en gehandhaafd. De wet telijk opgeheven conduite lijsten zijn van wege de administratie, tot het nagaan van de politieke gedragslijn der beambteninzonderheid der onaf hankelijke regters, weder ingevoerd. Art. 99 der constitutie is verkracht,

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2