LEIDSCIIE COURANT. 1805. Ay - C' A.V. MAANDAG 19 JANUARIJ. N°. 8j,I| De Courant wordt MaandagW'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. rêK; v -». 1 De prijs der Courant ie f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHK BRR'IftTKN LEYDEN 17 Januarij. Met genoegen verneemt men dat de alhier gevestigde burgerzangschool der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen weder eene belangrijke uitbreiding heeft ondergaan. Ten gevolge van liet aanzienlijk vermeerderd getal leerlin- gen en de begeerte van commissarissen dezer school om aan allen bij voort during degelijk en vruchtdragend onderwijs te verschaffenis door hen be sloten tot de oprigting eener nieuwe zangklasse en tot tweeden onderwijzer benoemd de heer 15. H. Taylor, alhier. Door den raad van bestuur der lloll. ijzeren-spoorweg-maalschappij werd gisteren te Amsterdam aanbesteed hel houwen van eene ijzeren brug op gemetselde pijlers over den Kijlt aan den Vink nabij deze stad. De min ste inschrijver was de heer van Malsum, te 'silage, voor de som van f 32958. Het ijzerwerk zalnaar wij vernemendoor de hh. van Entho ven en O.te 'sHage, geleverd worden. Tot de vernieuwing der brug, thans tot eene dusgenaamde kraanbrug in te rigten, 2al zoo spoedig mogelijk, mits gunstig weder, worden over gegaan., Nadat het oostelijk gedeelte der brug voor de veiligheid behoorlijk zal versterkt zijn, wordt het westelijk gedeelte gesloopt en het eerste ver nieuwd, (de oude fuitdcrings-palenonder water afgezaagd, met ijzeren p'aten te bevestigen en op die platen de pijlers Ie metselen) om daarmede 15 Julij gereed te zijn. Daarna ligt het oostelijk gedeelte der brug aan de beurthetwelk met 15 September e. k.en aldus het geheele vverkbehoort in orde Ie zijn gebragt. Dit belangrijke werk zal derhalve in de dagelijksche dienst langs den spoorweg geenerlei oponthoud of belemmering veroorzaken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeueu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 462 tot 524 persónen. Het grootste gedeelte van de pinken te Katwijk is in hel begin van deze week ter zeevisscherij uitgevaren. De inspecteur van de geneeskundige dienst der lah'dmagt heeft ter kennis gebragt van belanghebbenden, die genegen zijn óm eene plaats van apotheker der 3df klasse bij de armee hier te lande fé vervullendal zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in té zenden, vóór den lsttn Maart aanst. aan hem inspecteur kunnen aanmelden. De vcrcisch- ten zijn o. a. ouderdom beneden de 30 jaren en ongehuwd. Aan de be doelde betrekking is verbonden een jaarlijksch traclemenl van ƒ800 en de rang van 2de" luit. bij het leger. Door het dep, van oorlog is dezer dagen bepaald geworden dat voort aan door de zorg van de gemeentebesturen of van de commissarissen des konings in de gewesten aan de manschappcu der nat. militie reisgeld zal worden verstrek!die dadelijk na hunne inlijving weder met onbepaald ver lof zullen huiswaarts keeren en zntks voor degenen die in de plaats der aflevering huisvesting met voeding hebben genoten, wanneer de af te leggen afstand meer is dan 30 mijlen en voor hen die in de plaats geen huisvesting met voeding genoten hebben, zoodra de af te leggen afstand meer is dan 15 mijlen of 30 mijlen heen en terug. In de laatste maanden zijn van de verschillende corpsen des legers hier te lande bij hel koloniaal werfdepot overgeplaatst geworden ruitu 200 manschappen, allen bestemd voor de W. I. landmagl. Door de Nederl. Handelmaatschappij zal aanbesteed worden de levering van 1500 ijzeren bedkoelsen, zoomede de benoodigde kooi- en baksgoederen voor de uitzending der troepen naar Oost- en Wesl-Indië. De inschrijvings- billelten moetpn op Vrijdag 30 Jan., ten 12 ure, ingeleverd zijn a3ii het lokaal der maatschappij te Amsterdam. Uil een overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over 1862 blijkt, dal die beloopen heeft eene som van ƒ60.025,082 51, zijnde 210,930 62; meer dan over 1861, en ƒ1,778,433 51 hooger dan de raming. Aan de diaconie der herv. gemeente van Potterboek is door wijlen de ■douairière van jhr. mr. van de Wall van Pnttcrshock gelegateerd eene som van ƒ2000. In de zitting van den gemeenteraad van Haarlem van Woensdag II. is gelezen een brief van mevr. de wed. A. de Vries, bij welken, naar aanlei ding van den haar bekenden wensch van haren overleden echtgenoot, en namens zijne gezamenlijke erven, aan den raad wordt aangeboden een frag ment van een door L. J. Coster gedrnklen Donatusmet de facsimile's, met welke het deel heeft uitgemaakt van de typographische tentoonstelling in 1856. Daarop is besloten aan mevr. de Vries den dank der vergadering te betuigen en het fragment hij de verdere stukken betreffende de uitvinding der boekdrukkunst te doen plaatsen. Eergisteren werd voor het prov. geregtshof van Gelderland behandeld de zaak van Gcrrit Bultman, beschuldigd van moord, gepleegd op den heer mr. Oswald Tulleken te Beerde. Een talrijk publiek woonde de teregtzitling bjj. Na hel voorlezen der acte van beschuldiging en het Verhooren van vier getuigen werd de beschuldigde ondervraagd. Deze bleef bij zijne bekentenis, doch in zooverre, dat hij thans verklaarde door de aanhoudende, volgens hem onverdiende, Verwijten van den verslageneplotseling in woede ontsto ken Ie zijn en dezen daarop écnen slag te hebben toegebragt. Hij had den verslagene zien wankelen en wist zich niet meer te herinneren wat er verder voorgevallen, was. Vervolgens werd hel getuigen-verhoor voortgezet en na afloop daarvan de zitting voor een kwartier ours geschorst. De behandeling dezer zaak voortzettende werden dóór het hof nog eenige getuigen gehóórd, itiaar over het geheel kwamen uit de verklaringen der getuigen geene nieuwe bijzonderheden aan het licht. De beschuldigde trok echter ten slotte dat gedeelte zijner vroegere bekentenis in, volgens welke h(j den stok, waarmede de misdaad gepleegd was, had medegenomen met het doel om den heer Tulleken om het leven te brengen. Vervolgens nam de heer advocaat-generaal het woorddie de beschuldiging volhield en be toogde dat in casu de voorbedachte rade behoorlijk was gebleken en de be schuldigde dus moest worden schuldig verklaard aan moord, waarom Z. E. Gr. A. dan ook, ingevolge de bepalingen der wet, de doodstraf eischte. Hierop het woord aan den verdediger mr. de Haas gegeven zijnde, ontwik kelde deze hoe hier alleen aan manslag kon worden gedacht, wees voorts op de verzachtende omstandighedenop de min zedelijke ontwikkeling des beschuldigden én concludeerde dat hel den hove behagen rtiógt Bultman schul dig te verklaren aan manslag en hem diensvolgens te verbdrdeelen tot zoo danige tuchthuisstraf als het hof zon vermeenen te bèhoörert. Hel liof heeft gisteren den beschuldigde veroordeeld tot 15 jaren luchltfuisslraf. Te Nijmegen had Woensdag avond een treffend ongeluk plaats. De huisvrouw van II'., eenlgén afvaf van groenten én aardappelenschillen bij eeneu in de huurt wonendeu rifélkboer willende brengen sloètle aldaar in eenen openslaande!) kelder, met het ongelukkig gevolg, dat zij eenige oogenblik- Iteh daarh'ai ovërleed. - Door wijlen de barones van Pallandt van Eerde, geb. van Hceckeren, is aan de armen der gemeente te Ommen en aan die van den Ham, beide, eene som van 1000 gelegateerd. Volgens het M. is door een oud-militair, thans rijksbeambte te 's Hertogenboscheen vernielingswerktuig uilgevonden, waardoor, volgens zijne berekening, met iederen worp minstens 5 man zouden sneuvelen. Aao een particulieren brief uit Paramaribo, dd. 19 Dec., ontleent de IV. R. C. hel volgende: Op den 85tcn dezer heeft op de plantaadje Schoonoord eene droevige gebeurtenis plaats gegrepen. De slavenmagt van die plaats was zoo verwoed tegen den directeur, dat de hulp der militaire magt moest in geroepen worden. De opgewondenheid dier slaven was buitensporig en van dien aard, dat de knmmandant van het detachement, dat ter bescherming van den directeur en lot herstel der orde derwaarts was gegaan, op de sla ven heeft laten vuren. Daardoor werd 1 meid gedood en 5 slaven gewond. Den bedroevenden indruk van dit voorval zal ik wel niet behoeven te schet sen. Nog altijd is men bevreesd voor ongeregeldheden op Nieuwjaarsdag. Men dringt er zelfs bij den gouverneur op aan, oin dan op onderscheidene punten militaire detachementen te plaatsen. Zou echter eene zachtzinnige behandeling der slaven en, vooral nu, het achterwege laten van alle kwel ling niet een beter middel zijn om de rust te bewaren? Als de hartslog- leu niet gaande gemaakt worden, dan koester ik geen vrees. 'sGRAVENHAGE, 17 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Weert is benoemd de heer W. D J. Coenen, en tot burgemeester der gemeente Heiereu de heer G. M. Kamondt. -- Door Z. M. is benoemd tot kantonregler te Kampen jhr. mr. J. A. Sandberg jr.thans in die betrekking te Vollenhove, en aan den heer J. G. J. Moll, notaris te Wageningen, vergund zijne standplaats over Ie brengen naar de gemeente Arnhem. Tol ontvanger der directe belastingen enz. te lJsselmuiden is benoemd jhr. J. G. F. van Spengler, thans in die betrekking te Koudutn. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram gedagleekend Bui tenzorg, 13 December, luidt: »Üe verkoop der koffij heeft opgebragt 42.56, en die van de suiker 15,37." De minister van finaniiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Aanst. Dingsdag zal er bij den minister van binnenl. zaken den heer Thorbecke, een bal plaats hebben. Jhr. von Sieboldkolonel bij den gencralen staf in Nederl. Indië, laatstelijk komende uit Japan, is in deze residentie aangekomen. Naar men verneemt bestaal het voornemen om door de Badhuisstraat te verlengen nog een weg te leggen door de renbaan naar het gemeente badhuis, ten einde het drukke gerij, dal zooveel ongerief veroorzaakt, iu

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1