Per Telegraaf. heer mr. P. J. de Fremery, die in Nov. jl. in 86-jarigcn ouderdom overleden is. In korte trekken werd de loopbaan van den afgestorvene eerst als advocaat en daarna als raadsheer nagegaan en gewezen op zijne diepe regts- kennis, helderen geest, grondige studie, wetenschappelijke kennis, bijzon dere naauwkeorigheid en onverraoeiden ijver. Daarbij werd herinnerd dat de Fremery door de drie koningen Willem I, II en III met eereleekenen werd begiftigd. Ook als edel menschals een waar Christenals een vriend van armen en noodlijdenden werd de Fremery als voorbeeld gesteld. Daarna wenschle de voorzitter den nieuw benoemden heer Schuurman geluk met de aanvaarding zijner betrekking. De lieer mr. Schuurman betuigde zijn inni- gen dank over de woorden lol hem gesproken; hij zou zich beijveren zijne taak trouw te vervullen en riep daartoe de ondersleuning en medewerking van het bof, hel openbaar ministerie en van de balie in. Hierop sprak mr. Delprat uit naam van de orde der advocaten ook een kort woord tot hulde aan de Fremery en tot gelukwensching aan mp. Schuurman. Dezer dagen is door de commissie van rapporteurs van de eerste kamer vastgesteld het verslag nopens het wetsontwerp tot verbetering van de wa terwegen van Amsterdam en Rotterdam naar zee. Zoowel dal verslag als het antwoord der regering worden spoedig te gemoet gezien, zoodat de kamer bij de hervatting van hare werkzaamheden dat ontwerp zal behan delen. Men verneemt ook dat de regering hare antwoorden op het voor- loopig verslag der tweede kamer, ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs, in gereedheid heeft gebragt. BUlfENLANDSGHE BERIGTEN. ENGELAN O. LONDEN. 13 Januarij. Het Court Journ. meldt, dat de parlementszitting op den 5den Febr. niet door de koningin in persoonmaar door eene commissie in Harer Ma- jesteits naam zal worden geopend, en dat de huwelijksverbindtenis van den kroonprins van Engeland met de prinses Alexandra van Denemarken den llden Maart aanst. op het slot te Windsor zal worden gesloten. Van den onderaardschen spoorweg wordt een druk gebruik gemaakt. Zaturdag II. zijn over dien weg 35000 personen gevoerd. Dauk zij het breede spoor, rollen de wagens zoo zacht, dat men onwillekeurig meent dat het beneden veel beter is dan boven. De toegangen laten niets te wen- schen over; zij zijn breed, licht en gemakkelijk. Het genot om de reis mede te maken duurt evenwel al zeer kort; slechts 15 minuten en men vindt zich van Paddinglon in Gowerstreet verplaatst. Berigten uit New-York van 3 Januarij deelen mede, dat er nabij Murfreesbnrg (in Tenessee) een groote veldslag heeft plaats gehad. De bonds- troepen zijn door hel centrum der zuidelijken gebroken en hebben hen eene mijl ver teruggeslagen en hnnne versterkingen ingeuomen. De verliezen aan beide zijden geleden zijn zwaar. Vier regimenten der noordelijken hebben in dat gevecht de helft hunner manschappen en al hunne officieren verloren. Een corps der noordelijken heeft Vicksburg aangetast, maar is met groot verlies teruggeslagen. FRANKIkMK. PARIJS, 13 Januarij. De troonrede des keizers, hoe vredelievend ook, heeft over het algemeen weinig indruk gemaakt. Men klaagt luide over hare onbeduidendheid. Zoo wel de voorstanders als de tegenstanders der eenheid van Italië trachten evenwel aan de woorden eene uitlegging te geven, die met hunne zienswijze overeenkomt. Dat de keizer vooreerst zijne bemiddelings-voorstellen in de zaak van Amerika zal laten rusten heeft men met genoegen vernomen. De daling, die de beurs na het uitspreken der rede heeft oudergaan, wordt daar aan toegeschreven dat de keizer niet van de conversie der rente gesproken heeft. In de wetgevende vergadering is door den bei'iog de Morny, als voor zitter, eene rede gehouden, waarin hij zijne dankbaarheid ie kennen gaf wegens de gevoelens, door den keizer in de troonrede uitgedrukt, terwijl hjj den wensch te kennen gaf, dat de afgevaardigden niet uil liet oog zul len verliezen, dat hunne taal en houding een aanmerkelijken invloed zullen uitoefenen op de gezindheid en den geest der kiezers. Laat ons hopen, zeide lijj, dat het land den tegenwoordigeu staat van zaken zal doen voort duren, die het werk der constitutie, hoewel voor volmaking vatbaar, tegen aanranding beveiligt, en vooris de trapsgewijze ontwikkeling van vrijheid begunstigt, terwijl hij aan den anderen kant op onvergankelijke wijze de keizerlijke dynastie grondvest. De keizer heeft dezer dagen den baron Hatismann en den hertog de Morny bij zich ontboden en hen uitgenoodigd te zorgen, dat de feesten, op het stadhuis te geven en den afgevaardigden door den voorzitter van hel wetgevend ligchaam aan te bieden, zoo luisterrijk mogelijk zulten zijn, ten einde daardoor een gnnsligen invloed op dei: treurigen toestand van den han del en het fabriekwezen ui: te oefenen. De bisschop van Nancy, mgr. Darboy, die tot opvolger van den kardi naal Marlot als aartsbisschop van Parijs benoemd is, was door dezen, bij ongeveer anderhalf jaar geleden gemaakien uitersten wil, tot executeur daar van benoemd. Mgr. George Darboy is ten jare 1813 ie Fays Billot, in het departement der Haute Manie, geboren, en dus niet ouder dan 50 jaren. Bij keizerlijk besluit van 16 Augustus 1859 werd hij tot bisschop van Nancy benoemd, en zijne wijding had den 30ste" November van dat jaar plaats. Gedurende langen lijd was hij vicaris-generaal van het aartsbisdom Parijs. Men roemt hem als een prelaat van uitgebreide kennis, die groote voorzig- tigheid en schitterende welsprekendheid aan de meest voorkomende min zaamheid paart. Naar men verneemt moet de typhus heerschen onder de leerlingen van de militaire school van S'. Cyr. Een 10-tal hunner moet reeds aan die ziekte bezweken zijn. De Monileur deelt mede, dat door den Franschen consul te Bagdad opdelvingen zijn gedaan in de puitilioopen van Babylon, die tot belangrijke ontdekkingen hebben geleid. In den tumulus of grafheuvel van Nimrod, die reeds in 1820 door den Engelschen reiziger Layard is bezocht, zijn vier basreliëfs van kolossale grootte gevondenallegorische beelden voorstellende. Die bas-reliefs vertoonen meerendeels lange opschriften in wigvormige letters en zijn bijzonder goed geconserveerd gebleven. Een zeker aantal andere overblijfsels van kleineren omvang vertoonen tooneelen uit het leven der Assyriërs of voorvallen uit oorlogen. Ook zijn er verscheiden opschriften gevoudendie uil den alleroudsten tijd zijn en aan de oudheidkundigen aan wijzigen van zeer groot belang schijnen te zullen opleveren. Dezer dagen zijn door den prins Murat weder aanzienlijke geldsom men naar Napels afgezonden. De tegenwoordige houding van de Fransche regering tegenover Italië heeft namelijk de verwachtingen van den prins niet weinig aangewakkerd. La France deelt mede, dat generaal Banks, die in plaats van Butler tot militair bevelhebber te New-Orleans is benoemdaan de aldaar aanwe zige Franschen de teruggave hunner verbeurd verklaarde goederen heeft toegezegd. Den 26slen Dec. jl. is te Smyrna de eerste steen voor een kerkgebouw tot uitoefening der roomsch-katholieke eeredienst plegtstatig gelegd. Tot bekostiging van dat gebouw is door keizer Napoleon en door den Paus ieder 10000 fr.en door den Sultan 15000 fr. geschonken. PK CISSEN. BERLIJN, 13 Januarij. Heden is de zitting van de kamer van afgevaardigden namens den ko ning, door den minister von Bismarck geopend, met eene aanspraak waarin hij den wensch uitdrukte dat er eene duurzame overeenstemming en eene oplossing van de nog onbesliste vraagpunten mogl'lot stand komen, met inachtneming van de constitutionele regten der vertegenwoordiging. Verder bleek uit die rede dat de toestand der geldmiddelen bevredigend was. Bij het indienen van de begrootingen voor 1863 en 64 zal eene wet ingediend worden tot goedkeuring der uitgaven die voor de dienst van 1862 noodig waren. Omtrent hel krijgswezen is de regering van gevoelen, dal de reor ganisatie van liet leger moet doorgezel wordenzoodra die door de vast stelling der uitgaven haar volkomen beslag kan krijgen. Zij verlangt ook bij den verjaardag van de oproeping des volks in 1813, middelen lol onder steuning van de hulpbehoevende strijders uit dien tijd. Het bestuur der internationale tentoonstelling van voorwerpen in be trekking staande met den landbouwwelke dit jaar te Hamburg zal wor den gehouden, heeft hel programma daarvan vastgesteld en openbaargemaakt. Den 14den Julij zal zij geopend, en den 20sten dier maand gesloten worden. Blijkens nadere berigten uit Kassei is niet het geheele kabinet afgetreden maar zijn slechts de ministeriën van flnantiën en van buiten), zaken vacant gekomen. De heer Snackenberg is tot minister van flnantiën benoemd. Uit de Zwitsersche stad S'. Gallen meldt men, dat in den nacht van 7 op 8 dezer en inzonderheid in den ochtend van den 8"en in deze streken op de hoogten en in de valleijen van het naburige hooggebergte, een ver schrikkelijke storm heeft gewoed, zoodanig als men zich sedert 1821 niet meer herinnert. In het Appenzeller land heerschte een waar oproer in de natuur. Alleen te Teufen werden meer dan 100 huizen deels van hunne daken beroofd en deels geheel vernield. Gelijke verwoesting werd in het vlek Appenzell aangerigt; de groote kerk aldaar heeft zeer veel geleden; ook aan de bekende badgebouwen te Gais en Gontes moet veel schade zjjn aangebragt. De berigten uit het land van Glaris luiden in denzelfden geest. Te Warschau is op den 9<ic,i dezer op de openbare straat een Israëliet doodelijk gewond. Staatkundige redenen zijn de oorzaak van deze poging tot moord. De bedoelde persoon had twee edellieden, te Garwolin woon achtig, bij de regering aangeklaagd en de bewijzen geleverd, dat zij zich hadden schuldig gemaakt aan staatkundige misdrijven. Op bet laatst dezer maand zal in Polen de ligting van recruten bewerk stelligd worden. Alle hoofden van districts- en seniernlebesluren lubben van de letders der bewegingspartij eene waarschuwing ontvangen om zich van alle medewerking te onthouden. PARIJS, 14 Januarij. De regering heeft de diplomatieke stukken open baar gemaakt, die in den jongslcn tijd over de Romeinsche aangelegenheden gewisseld zijn. Eene depêche van den heer Drouin de Llmys, rid. 20 De cember, bevestigt het berigt, dat Engeland den Paus heeft voorgesteld naar Malta de wijk te nemen. De pauselijke regering heeft evenwel verklaard dat, indien de Pans, hetgeen de hemel verhoede, verpligt zou zijn Italië te verlaten, hij zich niet naar Engelsch grondgebied, maar bij voorkeur naar Frankrijk begeven zou. Eene depêche van den heer de Latour d'Anvergne (van Rome 27 Dec behelst iiet feit, dat de Engelsehe gezant ter gelegen heid van het Kersfeest den Paus andermaal heeft aangeboden om op En gelsch grondgebied de wijk te nemen; alhoewel de Paus dit aanbod reeds eenmaal van de hand had gewezen, had hij, (de Engelsehe gezant) redenen om te geiooven dat Z. H zich zeer spoedig genoodzaakt zou zien van het aanbod van Engeland gebruik te maken. De Temps heeft een waarschuwing ontvangen, als gevolg van een artikel over de troonrede des keizers. PARIJS, 14 Januarij. Eene uil Madrid ontvangen depêche meldt, dat hel ontwerp-adres in antwoord op de troonrede door de corles' is aange nomen met 166 tegen 77 stemmen. STOCKHOLM, 14 Januarij. Heden zijn regeringsvoorstellen bekend ge worden die algeheele parlementaire hervormingen ten doel hebben. Volgens die voorstellen zullen er twee kamers zijn. De tweede kamer wordt zamen- gesteld door middel van regtsireekschc verkiezingen; een gering bedrag aan rijksbelasting maakt den burger kiesgeregtigd. De eerste kamer wordt verkozen door de vertegenwoordigers van iedere provincie. Deze voorstellen hebben den gunstigsten indruk gemaakt. LONDEN, 15 Januarij. De Mom. Post meldt dal de Porte besloten heeft een commissaris af te vaardigen lot vorst Couzaom van dezen de teruggave der in beslag genomen wapenen te eischen. Deze commissaris zal door gede legeerden van de Engelsehe en Oostenrijksche gezantschappen vergezeld worden. BUCHAREST, 13 Januarij. De voor Servië bestemde wapenen zijn van het grondgebied der Bonau-vorslendommen verwijderd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2