LEIBNC1E COURANT. WOENSDAG 14 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, if'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDËN, 13 January,. Gisteren avond werd in de stads-gehoorzaal door de typographische verce- liiging Lourens Jz. Coster liaar negende jaarfeest gevierd, dat door de te genwoordigheid van twee der hh. wethouders, vele donateurs, patroons en andere belangstellenden werd opgeluisterd. Door den president werd de hij- eenkomst met een toepasselijk woord over de hooge waarde der drukkunst geopend, waarbij hij levens op eene gepaste wijze aan het eere-lid J. II. Midderhof, die in hel afgeloopen jaar gedachtenis mogt vieren zijner 60jarige dienst ter drukkerij van den heer E. J. Bril! alhier, de getukwenschen zij ner kunstbroeders overbragt. Daarna deed de secretaris verslag omtrent de werking en den toestand der vereeniging, waaruit bleek dat zij in het af geloopen jaar aan onderscheidene leden belangrijke diensten had bewezen. Vervolgens bad de opvoering plaats van de Pagiestrekenkluchtig blijspel iö 5 bedrijven, vrij gevolgd naar het Hoogduitseh van von Kotzebue door A. Fokke Simonszoon, door de leden der vereeniging J. Bakker. J. Beuzc- maker, J. Brus Jr., F. A. De'e, J. J. Dorsman, M. U. Everts, II. van llestJ. J. Hollz, H. Postma en II. W. Wittenaar, welwillend bijgestaan door een viertal jongéjufvroiiwen. Dit stuk werd niet onverdienstelijk afge speeld en de vertooners mogten in ruime male de goedkeuring der aanwezi gen wegdragen. Niétminder was dit het geval met de daarop gevolgde voordragt van het dichtstuk Vooruitgangdoor het lid Dorsman en de fiksche uilvoering van het Strijklied van den heer D. F. van lleyst, door inej. D. Bakker gezongen. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van liederen door al de feestgenoolen en de uitvoering van eenige muziekstukken, terwijl de feestviering even als in vorige jaren met een bal werd beslo ten dat allen tot laat in den nacht onder gepaste vrolijkheid deed zamen- blijven. Het getal advocaten, bjj de provinciale gereglshoven en arrondisse- ments régtbanken in dit rijk ingeschreven, bedroeg op het einde van 1862 ongeveer 700. Te Schiedam stortte eene weduwe zich Vrijdag morgen in de Bak kershaven, doch werd er weder uilgehaald. Des middags even na twaalf ure heeft zij zich werkelijk in de Buitenhaven verdronken. Zij laat drie kinderen na en, ofschoon zij van liefdadigheid leefde, heeft men eene belangrjjke waarde aan geld, goud en zilver in hare woning gevonden. Uil Groot-Amroers meldt men van den 9de0 het volgende: lil den vroegen morgen van gisteren, lusschen 3 en 4 ure, had onder deze gemeente eene stoute aanranding op den openharen weg plaats. De veekooper F. van der Wal, op weg zijnde naar het Sehoonhovensche veer, om van daar zich naar de markt te Gouda te begeven, ontmoette tusschen dat veer en de hofstede Liesveld twee mannen. Met het gewone «goeden morgen" tusschen beiden heenstappende, ontving hij, naauwelijks e'éne schrede voorbij zijnde, eenen slag op hel achterhoofd, waardoor hij van den dijk naar beneden stortte en onmiddellijk met eenen der aanvallers aan het worstelen geraakte. Niettegenstaande den zwaren slag op het hoofd kreeg de aangevallene den aanvaller ouder, doch bekwam toen een messteek in de dij. Ook toen liet de aangevallene den aanrander niet los, waarop deze van der Wal eene zware wonde aan den hals toebragt, met de bedreiging, dat hij hem den hals zoude afsnijdenindien hij nog niet losliet. Die bedreiging werd met gesmoorde slem geuit, vermoedelijk om niet herkend te worden, lntnsschen beroofde de andere aanvaller van der Wal van zijne papieren, waaronder eene som van ƒ400, die hij bij zich had, om vee te koopen. Daar de aangevallene door de bekomene wouden en den schrik het bcwuslzijn had verloren, weet hij zich verder niets te berinneren; althans, toen hij'weder bij kwam, bevond hij zich aile'e'nen waren de daders natuurlijk spoorloos verdwenen. Beide aanranders hadden zich onkenbaar gemaakt. Bij den directeur van bet geslicht Mecrenberg bij Haarlem is dezer dagen door een edelmoedig, belangstellend vriend dezer inrigliug, ten dienste der ongelukkigen die aldaar worden verpleegdeene fraaije collectie leesboe ken plaatwerkenteekeningen en schilderijen in lijstenten geschenke ingezonden. De bibliotheek van het geslicht, waarvan door de lijders, •vooral in den wintertijd, een zeer ruim en nuttig gebruik wordt gemaakt, is door deze gift aanzienlijk uitgebreid en verrijkt. C.) Als eene zeldzaamheid, ten gevolge van het ongemeen zachte weder bier te lande, terwijl in het zuiden van Europa de winter veel strenger is dan gewoonlijk, wordt door de 11. C. gemeld, dat den 9,len dezer reeds een paar ooijevaars te Zandpoort zijn teruggekomen en hun nest van bet vorige jaar betrokken hebben. 's GRAVEND AGE 13 Januarij. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Olie en Laak de heer P. Beunen, te Buggenum de heer J. J. Verheggen, en te Helden de heer J. H.Janssen. Door Z. ill. is aan jhr. inr. C. J. van Nispen tot Pannerden, op zijn verzoekeervolj ontslag verleend uil zijne betrekking van advocaat-generaal bij het prov. gereglshof in Zuidholland, en zijn benoemdtot advocaat-gene raal bij het prov. gereglshof in Zuidholland, de heer mr. C. F. T. van illaanen, thans officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht; tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht, de heer inr. E. A. E. IJssel de Schepper, thans substituut-officier bij die regtbanktot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank Ie Dordrecht, de heer mf. N. H. van jNes van Meerkerk, thans substituut-officier bij de arrond.- regtbank te Zierikzee; lot substituut-officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Zierikzee, de heer mr. J. A. Haakman, thans regter-plaalsver- vanger in de arrond.-regtbank te Hoorn; tol kanlonregler te Harderwijk de heer uir. A. L. S. van der Boon Mesch, thans griffier bij het kanlongeregt aldaar; en tot griffier bij bet kanlongeregt te Beverwijk, de heer mr. H. 'Timmers Verboeven, advocaat te Dordrecht. Door Z. M. is op hun verzoek eervol ontslag verleend: aan den heer J. W. D. KaempiF, als notaris te Raalte; aan den lieer E. F. Noel, als notaris te Hontenisse; aan den heer mr. W. C. J. de Vieq, als procureur bij de arrond.-regtbank te Hoorn; en aan P. Berliner, officier van gezond heid 2de kl. van de geneeskundige dienst der landmagt in Ned. Indie. Z. M. heeft aan den heer E. F. Georges, beeldhouwer te Utrecht, vergund de onderscheidingsteekenen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, aan te nemen. Heden ter gelegenheid van het Russische Nieuwjaarsfeest heeft er in de kapel van H M. de koningin-moeder op haar paleis eene plegtige dienst plaats gehad. Op den middag had er bij H. M. de koningin-moeder receptie der kon. familie, benevens van hel Russische gezantschap, plaats. De Staats-courant van gisteren bevat het reglement ter uitvoering van art. 8 suh. n°. 2 van het kon. besluit van 13 Dec. I860, betreffende het examen lot verkrijging van den rang van attaché en secretaris van legatie. Morgen ten twee ure zal het prov. gereglshof van Zuidholland eene plegtige zitting houden, waarin de heer mr. J. W. Schuurman, nieuw be noemd raadsheer bij dat collegie, zal worden geïnstalleerd. De heer L. J. Enthoven, stichter en chef der firma L. J. Enthovcn en C".is in 75-jarigen ouderdom alhier overleden. BOITENLANDSUHE BE1ÜGTEN. li NI 0Ï ii A ft S». LONDEN. 11 Januarij. De Lond. Gaz bevat het rapport van den brigade-generaal Stavely, kommaudanl van de Engelscbc troepen in China, aan den secretaris van oorlog in Londen. Daarin meldt de generaal, dat de stad Kah-Ding den 24sten October door de Ëngelscbe en Fransehe troepen, na een bombarde ment van twee uren, stormenderhand is ingenomen. De Fransehe soldaten, die aan dit feit hebhen deelgenomen, waren afgestaan door kapitein Fancon, kommandant van de keizerlijke troepen in China. De inneming van.Kah- Ding bevrijdt Shanghai en hare omstreken binnen een omtrek van 30 mijlen van de nabijheid der oproerlingen. Eergisteren is op den onderaardschen spoorweg der hoofdstad eene laatste proefneming gehouden. De feesllrein heeft ten 1 ure het station in Bishop's road Paddinglon verlaten en de geheele lijr. tot aan het eindstation der City langs doorloopenop zoodanige wijze, dat de uilgenoodigde pas sagiers op hun gemak de grootsehc onderneming konden leeren kennen. Bij de aankomst van den trein in het station van Farringdon-street, ten 3 nrc, werd hun een prachtig onthaal aangeboden. Gisteren is de weg voor het publiek opengesteld. De inspecteur van de brandweer alhier heeft aan het comité der ver- eenigde verzekeringsmaatschappijen zijn jaarlijksch verslag overgelegd be treffende het aantal branden die in het afgeloopen jaar hier hebben plaats gehad, en de oorzaken daarvan. Uit dit rapport blijkt, dat er behalve 109 eenvoudige schoorsteenbranden nog 1303 branden hebben plaats gehad; daarvan hadden 33 de geheele verwoesting van gebouwen ten gevolge, ter wijl 238 zeer ernstige en 982 eene mindere schade veroorzaakten. De laatste stormen hebben van de vereenigingen lot ondersteuning van schipbreukelingen zulke aanzienlijke sommen geeisch!dat eene derzelve aan hetgeen van haar liefdewerk wordt verlangd niet meer kan voldoen, daar zij sedert: hare oprigting reeds 40000 aan behoeftige zeelieden heeft uit betaald. Zij doet daarom een beroep op bijdragen van het publiek. Dingsdag avond is bij mistig weder liet van Londen naar Liverpool bestemde ijzeren stoomschip Liverpool op de boogie van Point Lynas zoo t? geweldig in botsing gekomen met het barkschip la Platahetwelk dien-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1